Суд у Лондоні заблокував екстрадицію Ассанжа до США
У Лондоні Центральний кримінальний суд Олд-Бейлі 4 січня 2021 року відмовив в екстрадиції засновника WikiLeaks Джуліана Ассанжа до США, де йому загрожує 175 років позбавлення волі за звинуваченнями в шпигунстві й зламі урядових комп'ютерів. Про це повідомило ВВС.
Окружна суддя Ванесса Барайцер заблокувала процес видачі через занепокоєння щодо психічного здоров'я пана Ассанжа та ризику самогубства в США. Вона виклала докази, що засновник WikiLeaks намагався завдати собі шкоди та має думки про самогубство. «Складається загальне враження про пригніченого, а часом і зневіреного чоловіка, який боїться за своє майбутнє», – сказала вона.
Влада США має 14 днів, щоб подати апеляцію.
Захист 6 січня планує подати заяву про звільнення Джуліана Ассанжа під заставу. Адвокат засновника WikiLeaks Едвард Фіцджеральд сказав суду, що має докази того, що його підзахисний не втече.
Нагадаємо, 11 квітня 2019 року у Великій Британії поліція затримала засновника сайту Wikileaks Джуліана Ассанжа, який з 2012 року жив на території посольства Еквадору в Лондоні.
У поліції Лондона повідомили, що Ассанжа затримали за ордером, виданим Вестмінстерським магістратним судом 29 червня 2012 року за відмову з'явитися до суду. Згодом поліція за запитом США відповідно до закону про екстрадицію ще раз затримала Джуліана Ассанжа.
1 травня 2019 роуц Ассанжа ув'язнили на 50 тижнів у Великій Британії, за те, що він переховувався від арешту в посольстві Еквадору у Лондоні.
Згодом влада Еквадору погодилася передати США всі документи і техніку засновника WikiLeaks Джуліана Ассанжа, яка була вилучена під час обшуку в його кімнаті в посольстві країни в Лондоні. Хоча ще в грудні 2018 року Еквадор надав громадянство Ассанжу й спробував призначити його членом дипломатичної місії країни в Англії та Росії, що могло б стати захистом для нього та дало б змогу залишити посольство. Однак тоді Британія відхилила запит про призначення Ассанжа до дипмісії.
Суд Лондона 24 лютого 2020 року розпочав слухання щодо екстрадиції засновника WikiLeaks Джуліана Ассанжа до США, де йому загрожує 175 років позбавлення волі.
Вестмінстерський магістратський суд у Лондоні 25 березня 2020 року відмовився відпустити під заставу Джуліана Ассанжа. Адвокат засновника WikiLeaks Едвард Фіцджеральд просив відпустити пана Ассанжа під заставу через загрозу зараження коронавірусом у в’язниці.
27 квітня Вестмінстерський магістратський суд у Лондоні відклав слухання в справі про екстрадицію Джуліана Ассанжа до США, яке було заплановане на 18 травня. Захист засновника WikiLeaks просив відкласти слухання, щоб встигнути підготвуватися. Суд погодився з аргументами захисту та призначив на 4 травня адміністративне слухання, на якому мали обрати нову дату слухань. Тоді повідомлялося, що наступний період, коли Лондонський королівський суд Вулвіча буде доступний три тижні поспіль, починається з 2 листопада.
4 травня 2020 року Вестмінстерський магістратський суд Лондона переніс щонайменше на вересень 2020 року слухання в справі про екстрадицію Джуліана Ассанжа до США.
США 23 травня 2019 року висунули нові обвинувачення проти засновника WikiLeaks Джуліана Ассанжа, звинувативши його у порушенні закону про шпигунство через публікацію секретних документів.
11 червня стало відомо, що Міністерство юстиції США направило Великій Британії офіційний запит про екстрадицію засновника WikiLeaks Джуліана Ассанжа. Наступного дня стало відомо, що Міністр закордонних справ Великої Британії та кандидат у прем'єр-міністри Джеремі Хант повідомив, що не блокуватиме екстрадицію до США засновника Wikileaks.
13 червня міністр внутрішніх справ Великої Британії Саджид Джавід повідомив про рішення екстрадувати до США засновника WikiLeaks. У Великій Британії Вестмінстерський магістратський суд призначив повне слухання у справі екстрадиції засновника Wikileaks до США на 25 лютого 2020 року. Міністр Великої Британії з питань Америки і Європи Алан Дункан 15 липня повідомив, що засновника Wikileaks Джуліана Ассанжа не екстрадують у країну, де є смертна кара.
24 червня 2020 року Міністерство юстиції США висунуло пану Ассанжу нове обвинувачення, а саме: у змові з хакерами Anonymous. У відомстві уточнили, що це обвинувачення лише уточнює деталі попередніх 18, але не містить нових епізодів.
7 вересня 2020 року в Лондоні Центральний кримінальний суд Олд-Бейлі відновив слухання в справі про екстрадицію засновника WikiLeaks.
Крім того, 13 травня 2019 року в Швеції прокуратура поновила розслідування в кримінальному провадженні проти засновника WikiLeaks Джуліана Ассанжа, якого звинувачують у зґвалтуванні. 20 травня в Швеції прокуратура запросила ордер на арешт засновника WikiLeaks. Однак у Швеції суд 3 червня відхилив клопотання про арешт засновника WikiLeaks. Швеція 19 листопада 2019 року припинила розслідування в кримінальному провадженні проти засновника WikiLeaks.
Фото: Pa Media, Reuters