14:40
Четвер, 28 Червня 2018

ICTV припустився трансляції мови ворожнечі щодо ромів – Незалежна медійна рада

Незалежна медійна рада дійшла висновку щодо наявності мови ворожнечі в сюжеті програми «Надзвичайні новини» про знесення табору ромів.
ICTV припустився трансляції мови ворожнечі щодо ромів – Незалежна медійна рада
ICTV припустився трансляції мови ворожнечі щодо ромів – Незалежна медійна рада

Відповідний висновок НМР поширила 28 червня.

Незалежна медійна рада проаналізувала випуск передачі «Надзвичайні новини», показаний телеканалом ICTV 9 червня 2018 року, один із сюжетів якої зображував знесення табору ромів у Голосіївському парку.

Сюжет було присвячено тематиці сумнівного з погляду законності поселення ромів у Голосіївському парку. Ведучі програми спочатку вказали на бездіяльність Національної поліції, після чого, як випливає з їхніх слів, вирішили залучити представників Національних дружин до «лісового прибирання». На окреслення ситуації з поселенням ромів у Голосіївському парку ведучі передачі — Костянтин Стогній та Вікторія Сеник —  використовують такі фрази: «перетворилося на жахливий смітник», «лишили по собі купу непотребу», «спорожнюватися в межах Києва».

Незалежна медійна рада наголосила: основна загроза в поширенні мови ворожнечі полягає в тому, що її легко не помітити через неочевидність словесних форм, які використовують для розпалювання ворожнечі; такі тези можуть подаватися ведучими м’яко та неагресивно й набувати форми, подібної до оцінних суджень. Крім того, відповідно до міжнародних стандартів у сфері свободи слова, при оцінці певних висловлювань на предмет наявності в них ознак мови ворожнечі, необхідно брати до уваги й контекст, у якому лунають відповідні висловлювання. Додатковим фактором є й те, що на думку Європейського суду з прав людини, ромський етнос, з огляду на їхню історію, потребує особливого захисту.

Незалежній медійній раді складно стверджувати, що ті тези, які лунали з уст ведучих передачі, є закликами до насильства чи пропагують ворожнечу в її екстремальній версії. Втім, зважаючи на контекст висловлювання, а саме нещодавні інциденти щодо розгрому ромських таборів, що сталися вже й після виходу сюжету у світ, а також те, що медіа заохочували порушення державної монополії на насильство та виконання функції охорони правопорядку, Незалежна медійна рада дійшла висновку щодо наявності в означеному сюжеті мови ворожнечі.

Крім того, Незалежна медійна рада звернула увагу на відсутність дотримання стандарту збалансованості подання інформації. Так, представникам ромів або ж будь-яких представників громадськості, які би були на їхній стороні, слово в сюжеті не надається, внаслідок чого залишається непоясненою їхня позиція щодо заселення Голосіївського лісу. Також у сюжеті існує чітке розрізнення й поділ на позитивну сторону — нацдружинників, дії яких намагаються виправдати, та негативну — ромів.

Повний текст висновку читайте тут.

Нагадаємо, за даними видання «Заборона», журналісти програми «Надзвичайнi новини» самі звернулися до представників націоналістичної партії «Національний корпус» із проханням супроводжувати їх до табору ромів, оскільки побоювалися агресивної реакції. Цю інформацію «Забороні» підтвердили співробітник національного природного парку «Голосіївський» Олександр Соколенко і джерело в партії «Національний корпус». Під час візиту журналістів та «Національного корпусу» до ромського табору також були присутні поліцейські та представники ультраправої організації «Національні дружини».

Співробітники телеканалу ICTV вже неодноразово висловлювали в соцмережах суперечливі оцінки про ромів. Зокрема, продюсерка програми «Антизомбі» Оксана Дихнич написала пост, присвячений «проблемі циган» у ЄС. Цей текст пізніше опублікували на сайті телеканалу в розділів блогів. Текст перепостила спеціальна кореспондентка програми ICTV «Ранок у великому місті» Анна «Ахава» Тесленко, назвавши ромів «циганським біосміттям».

Читайте також

Нагадаємо, Незалежна медійна рада є органом саморегулювання у сфері медіа, до якого входять 15 членів – авторитетних журналістів та громадських активістів, які мають ґрунтовний досвід у медійній сфері. Склад медійної ради сформували наприкінці 2015 року п’ять медійних організацій – Центр демократії та верховенства права, Інститут масової інформації, «Інтерньюз-Україна», «Детектор медіа» та фундація «Суспільність».

Окрім надання експертних висновків щодо вирішення суперечливих ситуацій, Незалежна медійна рада надає рекомендації органам влади та іншим зацікавленим особам задля вдосконалення регулювання у медійній сфері.

Головою Незалежної медійної ради є голова ГО «Детектор медіа» Наталія Лигачова, секретарем – медіаюрист Ігор Розкладай (Центр демократії та верховенства права).

За перший рік своєї роботи Незалежна медіайна рада ухвалила 11 рішень, які стосувалися порушення телеканалом НТН декомунізаційних норм законодавства, запису передачі за участі Вікторії Шилової в ефірі телеканалу «Репортер» (Одеса), порушень при висвітленні інформації про пункт для біженців у Яготині, резонансного «Подвійного життя Президента», серіалу «Не зарікайся», критики епізоду «Слідства.Інфо» на сайті texty.org.ua, трансляції телеканалом «Гамма» передач за участю Петра Симоненка, рекламних роликів «Рідна Роса», «Шустов» і «Первак», випуску передачі «Відкритий мікрофон» на радіо «АКС», випусків передачі «Трафік з Кивою» на телеканалі NewsOne і публікації в газеті «Дзеркало тижня» матеріалу Вадима Трояна «Війна на кримінальному фронті». Крім того Незалежна медійна рада підготувала одну рекомендацію Нацраді щодо регулювання контенту.

У 2017 році Незалежна медійна рада ухвалила 10 рішень: щодо змісту розважальних передач та їх анонсів на телеканалі СТБ («Один за всіх», «Битва екстрасенсів», «Хата на тата», «МастерШеф»), щодо правомірності обмеження ретрансляції телеканалу «Дождь» в Україні, щодо трансляції передачі «Территория заблуждений» виробництва телеканалу РЕН ТВ у Маріуполі, щодо трансляції документального фільму «Олесь Бузина: жизнь вне времени», щодо трансляції програми «Слідами грантоїдів: спеціальний репортаж» телеканалом «Україна», щодо сюжету «Отбор судей в Верховный Суд: кто виноват в срыве процесса» у «Подробностях» на «Інтері», щодо змісту розважальних передач та анонсів на телеканалі СТБ, щодо випусків передачі «Стосується кожного» на телеканалі «Інтер» від 9 та 13 жовтня 2017 року, щодо трансляції телеканалом NewsOne сюжету про розгляд комітетом із фінансових питань Конгресу США наявності корупції в НБУ та щодо трансляції телеканалом «112» документального фільму «Операція “Паспорт”».

У 2018 році Незалежна медійна рада ухвалила рішення щодо трансляції телеканалом «UA:Суми» випуску «Видавці коммайна» передачі «Під прицілом», щодо сюжетів про Аднана Ківана на одеських телеканалах, щодо колонки редактора «Жиди чи євреї?» в газеті «Чортківський вісник» від 2 лютого 2018 року, щодо матеріалів стосовно діяльності ГО «Життя» на 5-му каналі та у виданні «Деньги.ua», а також склала рекомендації щодо пошуку та титрування експертів у ЗМІ.

Всі матеріали розділу / жанру:
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
1478
Переглядів
Коментарі
Код:
Им'я:
Текст:
Коментувати
Коментувати
Нові тексти на ДМ
2016 — 2019 Dev.
Andrey U. Chulkov
Develop