Журналісти порушили етичні принципи, висвітлюючи напад на ромів біля вокзалу у Києві – КЖЕ

Журналісти порушили етичні принципи, висвітлюючи напад на ромів біля вокзалу у Києві – КЖЕ

29 Жовтня 2018
9557
29 Жовтня 2018
13:10

Журналісти порушили етичні принципи, висвітлюючи напад на ромів біля вокзалу у Києві – КЖЕ

9557
Комісія з журналістської етики (КЖЕ) повідомляє, що занепокоєна порушенням норм етики журналістами та редакціями, а також транслюванням мови ворожнечі у ЗМІ щодо нападу невідомими на ромів поруч із центральним залізничним вокзалом «Київ-Пасажирський» 23 жовтня
Журналісти порушили етичні принципи, висвітлюючи напад на ромів біля вокзалу у Києві – КЖЕ
Журналісти порушили етичні принципи, висвітлюючи напад на ромів біля вокзалу у Києві – КЖЕ

Про це йдеться на сайті КЖЕ.

Комісія зазначає, що новина про напад була поширена майже всіма українськими ЗМІ, зокрема, телеканалами та інтернет-ресурсами.

КЖЕ детально описує, що не так робили ЗМІ з точки зору журналістської етики. «Детектор медіа» публікує висновки Комісії повністю:

«1. Більшість медіа зробили у заголовках акцент на національності, хоча злочини не мають національності. Це є порушенням п. 15 Кодексу етики українського журналіста про те, що вказувати на відповідні ознаки особи (групи людей) слід лише у випадках, коли ця інформація є неодмінною складовою матеріалу.

Деякі медіа назвали ромську громаду “крадіями”. Наприклад, ТСН на “1+1” на своєму сайті розмістив такі хештеги як: #злодії #роми #крадіжки під матеріалом “Кишенькові злодії, яких вигнали з-під київського вокзалу, пообіцяли повернутися”

Крім того, сайт Politeka опублікувало ксенофобський матеріал під заголовком “Зачистка воров-цыган в Киеве: что произошло потом, поражает” .

2. У більшості матеріалів відсутній баланс сторін, адже до коментарів не були залучені правозахисники, які займаються захистом прав національних меншин в Україні. Це становить порушення п.10 Кодексу, відповідного до якого, точки зору опонентів, в тому числі тих, хто став об’єктом журналістської критики, мають бути представлені збалансовано. Так само мають бути подані оцінки незалежних експертів.

3. Як єдине джерело інформації в окремих матеріалах використовувався ксенофобський допис у соціальній мережі Фейсбук активіста радикальної націоналістичної організації С14 Сергія Бондара (наприклад, Главком та УНІАН та 24 канал). Це є порушенням п. 6. Кодексу етики українського журналіста на повагу до права громадськості на повну та об’єктивну інформацію про факти та події.

4. Надання великої емоційної забарвленості при висвітленні інциденту та подання не фактів, а власних оціночних суджень. Наприклад,  “Радикали з С14 прогнали ромів з їх улюбленого місця” та “Київський вокзал "зачистили" від ромів: фото наслідків вражають уяву” Znai.ua. Це порушує п.9. Кодексу етики українського журналіста про те, що факти, судження та припущення мають бути чітко відокремлені одне від одного. Неприпустимим є розповсюдження інформації, що містить упередженість чи необґрунтовані звинувачення.

5. Крім того, за кілька днів до цього інциденту, Станіслав Мірошниченко, заступник головного редактора видання “Фокус” транслював мову ненависті на своїй сторінці у Фейсбук:

“Нетолерантности пост. Цыгане на киевском ж/д вокзале окончательно слетели с катушек. Національна поліція України України, Arsen Avakov, делайте с этим что-то”».

Комісія з журналістської етики нагадує, що головним завданням журналіста є об’єктивне висвітлення подій, а не заклик до поширення мови ненависті. КЖЕ посилається на п. 15 Кодексу етики українського журналіста, який  говорить про те, що ніхто не може бути дискримінований через свою стать, мову, расу, релігію, національне, регіональне чи соціальне походження або політичні уподобання.

Про те, як журналістам варто писати про ромську спільноту, як висвітлювати ромську тематику коректно, щоби не породжувати стереотипів та не розпалювати ворожнечі, читайте у матеріалі на «Детектор медіа».

«Комісія з журналістської етики радить у всіх чутливих випадках керуватися Кодексом етики українського журналіста, а також звертатися до Комісії за роз'ясненням чи порадою», – йдеться у висновку КЖЕ.

Нагадаємо, у лютому 2018 року Комісія з журналістської етики (КЖЕ) прийняла рішення про публічний осуд головної редакторки газети «Чортківський вісник» Мар'яни Полянської за публікацію «Жиди чи євреї».

 

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
9557
Читайте також
10.07.2018 12:25
Борис Бахтєєв
для «Детектора медіа»
2 095
Коментарі
1
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Ирина
2083 дн. тому
Вы знаете,когда ущемляют меньшинства это не хорошо, но мы были в Киеве 24 октября в р-не жд вокзала около Рошена, так они же действительно неадекватно себя вели. И нам взрослым было страшно перед цыганскими детьми.
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду