Телебачення без журналістів? Давно пора!

14 Жовтня 2008
30766
14 Жовтня 2008
15:07

Телебачення без журналістів? Давно пора!

30766
Телебачення без журналістів? Давно пора!
У п’ятницю, 10 жовтня, комерційний телевізійний канал «Інтер» видав у вечірньому прайм-таймі перший прем’єрний випуск політично-розважальної програми. Щось там знову про «Свободу...». Її канал довго, активно, і з використанням заздалегідь записаних відеоанонсів рекламував. На цю програму очікували. Хто з острахом, хто з цікавістю, хто байдужо.
 
Старий набридлий стереотип (ба навіть атавізм) – робота на телебаченні редакторів, журналістів і т. п. За радянських часів «редакторський спосіб» побудови роботи на телебаченні був доведений фактично до маразму: редактор «відповідав» і за колір трусів дикторів, і за кому в тексті, і за «правильне висвітлення», і за відсутність літери в титрах, і за невчасний «чих», і за муху в кадрі. Новітні українські телевізійні часи забарвлені (а можливо, і пахнуть) іншим: за те, що хлюпотить з екранів на глядача фактично не несе відповідальності ніхто. Ані за помилки, ані за зовнішній вигляд – та фактично ні за що! Немає жодного телевізійного дня, який би не приніс із екранів чергову перлину «довколажурналістської» мудрості. Не минає жодного дня, щоби я і мільйони інших українців не спостерігали би дебілів у банданах на прес-конференціях Президента України – причому вони періодично змінюють колір тих рокерських забав, очевидно, в залежності від теми виступу глави держави. Або ефіри численних телевізійних новин дарують українському глядачеві ще більш вишуканих персонажів – у футболочках, хіба що не з «f...-ами», писаними на пузі, які ставлять питання... прем’єр-міністру моєї держави. Тішуся ілюзіями, що то все-таки не «телевізійні» персонажі. Такі нинішні реалії.
 
А «те», радянське телебачення мало ще одну серйозну ваду. В штаті була відсутня така посада, як «продюсер». Її явно бракувало. Ці обов’язки брали (мусили брати!) на себе професійні телевізійні журналісти та режисери. Я, як молодий телевізійник середини 80-х років минулого століття, теж пробував виконувати ці дивні обов’язки – організація, підготовка та видача в ефір телевізійного видовища. Одним із цікавих шляхів виявилося створення телевізійних інформаційно-музичних програм без... журналістів. І в кадрі, і за кадром. Коли було створено і видано в ефір декілька подібних програм, до мене підійшов «штатний» редактор і запитав: «А я тобі навіщо?». А дійсно: вся програма була побудована на динамічних монтажних поєднаннях різного відеоматеріалу, з короткими і зрозумілими титрами, з використанням низки музичних тем і композицій. Шкода, електронної графіки тоді ще не було! Кінець вісімдесятих років минулого століття. Цікавий час, доволі цікаві люди. Програму, звичайно ж, «з’їли»...
 
Почалися інші часи. Сучасне телебачення стало фактично продюсерським. Сучасне телебачення – це нормальний фаховий проектний менеджмент. А проектний менеджмент – це вміла і точно організована робота низки професіоналів. Різних! Уже десять років мої студенти як отче наш засвоюють один із «постулатів Зиріна»: якщо ваш телевізійний проект розвалюється після того, як персонажу довбане «зірка» в голову – ви поганий продюсер, а ваш проект неефективний. Нормальна, зрозуміла, логічна та струнка побудова думок за часів мільярдних оборудок. Персонажі можуть плавати з однієї ополонки до глибшої чи ширшої (і плавають!) – а проект має жити. І давати кому свободу, кому прибуток, кому славу, кому насолоду! Саме за таким принципом побудовані практично всі так звані форматні проекти сучасного телебачення.
 
Головні гроші масштабних, фактично глобальних телепроектів вкладені у візуалізацію: студію, світло, спецефекти, спеціальну техніку, музику. Глядача не має цікавити (і не цікавить!) персонаж, що відліковує початок нової ери телебачення з того моменту, як воно стало в кадр! За наявності аж 15 загальнонаціональних і ще декількох десятків інших українських і не дуже телеканалів «на кнопці», за наявності декількох телеприймачів у кожному помешканні тільки глибоко травмований телебаченням пересічний українець пам’ятає хоч декілька імен «облич каналів». Час улюблених «лідочок» і «танєчок» давно минув. Для соціологів, які щиро і чесно кинуться проводити дослідження на замовлення: в анкетах для опитування потрібно писати «назвіть» і не давати варіанти відповідей. Тоді ВСЕ стане зрозумілим!
 
Смішно, що іноді результати цієї «соціології» комерційні телеканали видають у власний ефір – ну, редактори ж відсутні! «Назвіть зірок” нашого найкращого, та найрейтинговішого, та най... телеканалу». І показують портрети... Розумним (!) діткам. Результат: жодна (!) дитинка не дала правильної відповіді і не знала жодного псевдо чи імені! Ситуацію залишається лише проілюструвати відповідним звуком із «японської» реклами мобільних послуг. «Жоден» – це такий собі клаптик чи зріз найбільш зацікавленої аудиторії. Навіть у сучасній відеорекламі (вже не згадуючи про рекламу зовнішню) ті, хто тихесенько собі розуміє реалії, вимушені надписувати: «Дуня Пєтухова, телеведуча».
 
Кмітливі вітчизняні телеменеджери теж іноді дивляться телевізор. Буває, що закордонні програми також. А «там» телепрограми (і навіть страшно подумати – найрейтинговіші!) в кадрі ведуть серпентологи і крокодилмени, каскадери і другорядні артисти, рок-музиканти і колишні воротарі футбольних збірних. Іноді доволі кумедні експерименти організовують, очевидно, бавлячись, і це ж в ефірі вітчизняних телевізійних каналів. Приміром, декілька днів тому «для посміятися» посадили в комерційному новинному сюжеті у студійний кадр інженера з телевежі на Сирці. Перед носом – суфлер, на обличчі – шар професійного гриму. З вимовлянням «р» та «л» усе гаразд... Мені здається, що навіть сам журналіст-експериментатор перелякався отриманого суперрезультату. Адже слідом за цим мав з’явитися в кадрі вже «штатний» читач телетексту. От що може зробити, причому практично за хвилини, організована продюсером команда професіоналів!
 
Подивилися вітчизняні телеменеджери на те все, і зрозуміли: в кадр можна запхати будь-кого. Ну, принаймні, дати шанс! В тому випадку, якщо немає «петлички» чи «журавля», мікрофон може тримати іноземний громадянин, актор із відсутністю шиї, третьорозрядна безтеатральна акторка, слюсар, водій-омонівець, моделька-баскетболістка або просто випадкова перехожа... Вже не кажу про читання тексту з телесуфлера або розумний вигляд із «підзвученим вухом». Усе це дуже вдало «лягло» на українські телереалії, в яких вітчизняні журналісти виявили себе просто «в-а-а-а-а-ах як гідно»? А вітчизняні телеменеджери ще врахували (якщо активно не впливали на писання) наше суперзаконодавство, прийняте за останні часи? Нагадаю хоча б таку «веселу» дрібничку: за нормами чинного українського закону «Про телебачення і радіомовлення», тільки «телерадіожурналісти» можуть впливати на діяльність телерадіоорганізації. «Телерадіопрацівники» – ну там продюсери, режисери-постановники, оператори-постановники, звукорежисери, художники і інша «дрібнота» – ні! «Воно нам треба?» – логічно подумали і вирішили українські власники ТРО («Інтера», НТН, ТОНІСа й інших). Журналістів – за штат або до найближчих дверей! І що, ви чули про закриття хоч одного телеканалу? Та звичайно ж, ні! І це тільки початок – адже чи не всі комерційні мовники (до того ж, загальнонаціональні) масово переліцензувалися на чергові сім років.
 
Щоправда, залишався ще один маленький плацдарм, навіть не плацдарм, а так – клаптик землі в ефірі. Відсотків 5%. Інформаційно-публіцистичне мовлення. Ну як же тут без журналіста в кадрі? Це так – у книжках пострадянських та і в силі-силенній лекцій на журналістських факультетах у вищій школі. А дійсно: ну просто не може жити український телеглядач без прищавих юнаків та стрімких блондиночок на фоні Верховної Ради! Саме вони мають сказати свою «вагому думку» для більше ніж 26 мільйонів українських людей пенсійного віку та ще й для мільйонів десяти з нормальною освітою і головою. Ви коли-небудь на зарубіжних каналах бачили таку кількість зеленої юні? Серед основних причин відсутності таких «ведучих» і «репортерів» у кадрі на Бі-бі-сі, національних телеканалах Франції, Італії, Німеччини є одна, найвагоміша, зрозуміла будь-якому телевізійному професіоналу: повна відсутність довіри глядачів до подібного роду великомудрих думок, вкладених у піонерські, чи то скаутські, чи то пластунські вуста. А тим більше під час «прямих включень» із рейхстагу чи з Даунінг Стріт. Ну і, крім новин на «плацдармику» залишаються розмовно-кумедні довколаполітичні програми. В улюбленому українському телевізійному стилі і виконанні: «стіл та два стільця-крісла». Тут уже без «журналістів» розмова просто не зліпиться докупи.
 
Та раптом телеканал «Інтер» показав – можна без «журналістів»! Ефективно, весело, і все ліпиться! Посеред тих-таки декількох стільців, щоправда, занурених у багатющу декорацію і силу-силенну світла та телевізійної техніки. А «ведучий»? А «ведучий» –колишній чи не дуже Голова Верховної Ради України сезону 2007-2008 Арсеній Яценюк. А посеред, на і навколо стільців – все ті ж діячі української довколаполітичної таці. Навіть прізвища не називатиму. Рейтинг є? Є! Реклама є? Є! Чого ще треба?
 
Олександр Зирін, український незалежний телевізійний оглядач
 
P.S. Я і футбол уже дуже давно дивлюся «без звуку» під улюблену музику. Як і, до речі, більшість українських відеокліпів. І новини переглядаю без персонажів у кадрі. Читачі можуть що-небудь додати – зі свого досвіду...
Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
У зв'язку зі зміною назви громадської організації «Телекритика» на «Детектор медіа» в 2016 році, в архівних матеріалах сайтів, видавцем яких є організація, назва також змінена
, для «Детектор медіа»
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
30766
Читайте також
03.11.2008 09:09
Борис Бахтєєв
, для «Детектор медіа»
6 543
20.10.2008 13:37
Костя Гнатенко
12 002
17.10.2008 16:39
Марко Дармограй
, для «Детектор медіа»
18 440
15.10.2008 13:15
Гліб Головченко
, для «Детектор медіа»
19 143
13.10.2008 10:18
Андрей Рушковский, Show.Обоз
24 748
Коментарі
10
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Олена
5911 дн. тому
Щодо молоді: перегляньте вакансії телеканалів на "роль" журналіста і про яких старпьорів там ідеться??? Зась, жоден з каналів не бачить журналістом у кадрі хоча б 40-річного. Хоча повненькі іноді й потрапляють на тому ж "Інтері" й плюсах! То що їх також викорінювати, бо в камеру не поміщатимуться? Та якщо ж молодь відзначається активністю, оперативністю, тоді навіщо піддавати сумніву, що вони бувають і професійними?! От тільки чи варто сунути носа в кадр?! - ось тут погоджуюсь з авторм. Іноді так вони набридають!! Інфошки якісної я хочу, а не красиві писки споглядати!!!! Відволікає!
5912 дн. тому
Ха, плюсы казарма и катеринчук капрал ее
5912 дн. тому
В армии одна форма одежды и всех стригут одинаково но одинаковыми от этого люди не становятся.
а Интере не работаю, предупреждаю, на всяк случай....
5912 дн. тому
Считаю Интер на сегодня самым сильным каналом в Украине и как бы не бросали камни в Безлюдную, но она смогла повернуть эту телегу в нужном направлении. Там и новости интересные и программы и сериалы.
zzz
5912 дн. тому
МНЕНИЕ АВТОРА О МОЛОДЫХ ЖУРНАЛИСТАХ В КАДРЕ ПОЛНОСТЬЮ ПОДДЕРЖИВАЮ. НО ЕСТЬ ОДНО "НО" И ОНО ДЕЙСТВИТЕЛЬНО ОГРОМНОЕ...В СОВЕТСКОЙ УКРАИНЕ ТЕЛЕЖУРНАЛИСТОВ БЫЛО НЕСКОЛЬКО ДЕСЯТКОВ... И ВСЕ. СЕЙЧАС НЕОБХОДИМЫ СОТНИ ЖУРНАЛИСТОВ. ЛЮДЯМ, КОТОРЫМ СЕЙЧАС 40 И КОТОРЫЕ ДЕЙСТВИТЕЛЬНО АВТОРИТЕТНО СМОТРЕЛИСЬ В КАДРЕ, НЕ СОГЛАСИЛИСЬ В НАЧАЛЕ 90-Х МЕНЯТЬ СВОЮ ПРОФЕССИЮ И НЫРЯТЬ В ЖУРНАЛИСТИКУ. ПОЭТОМУ "ПРЫЩАВЫЕ ЮНЦЫ И БЛОНДИНОЧКИ". ДАЙТЕ ВРЕМЯ И ЧЕРЕЗ 10 ОНИ СМОГУТ АВТОРИТЕТНО СМОТРЕТЬСЯ В КАДРЕ
чытадтч-глиадатч
5912 дн. тому
Зырин, браво! Не ожидал, пяный что ли писАл или "пробрало" ? Но, со всем согласен. Браво!
МУЗЕЙ МАДАМ ТЮССО НА МЕЛЬНИКОВА 42
5912 дн. тому
в ТСН cейчас сидит девушка постриженная под Добровольскую в пиджачке Добровольской и ее кофточке. Присмотрелась-- нет, не Добровольская, тщательно прорисованная копия. Интересно, это Добровольская отдала своей восковой кукле Марине Леончук свои эфирные пиджаки, в которых куклу демонстрируют в ТСН, или одежду как и прическу, у нее украли? Хотя, обычно знаменитости сами отдают свою одежду для своих копий, Янукович отдавал и Тимошенко.
Журналист
5913 дн. тому
Юля (Жмакина?), это не журналисты виноваты, что дескать похоронили свою важность, а горе-продюссеры, горе-редакторы и горе-режиссеры. Такие, как ты. Потому что они только быть начальниками, класть в карман джинсу и дерибанить откаты. Журналисты выживут, это горе-продюссеры вымрут, когда прокуратура наконец-то начнет интересоваться доходами и роскошью наших продюссеров, редакторов и режиссеров. Вот тогда все встанет на свои места.
Євроінтегратор
5913 дн. тому
Я подивився кілька хвилин.Перший випуск- лайно.Яценюк так і залишився Головою ВР,а не ведучим.Набагато цікавіше було читати роздруківку Шустер-лайв за участі Юлі Григян і Янека.А випуск Савіка у день,коли Президент розігнав парламент,а Шуфрич волав "Біда,Біда",Гриценко нашизів про юрби безробітних у Києві,просто мене порадував і звеселив.Оце,справді ТБ,і слухабельне і дивибельне.Я тримався за живіт,коли вже майже колишні нардупи заходилися в усьорі від втрати посад.Молодець,Шустер.Що ж до проекту безлюдної.Це черговий щабель у справі ПіаРу нашим нардупам.Пані Безлюдно!Вам залишилося вигнати геть слідом за ведучим й інших фахівців.А самій відправитись у Парламент,де гомонять 450 таких же нездар як Ви сама.
Юля
5913 дн. тому
Браво! И стиль написания порадовал :) И с мыслями тоже согласна: ТВ стало продюсерским, СМИ - редакторским. Журналисты сами похоронили свою важность и значимость для социума... Классный текст.
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду