ТВій голос за свободу слова
У суботу в Києві та інших містах України проходила неполітична акція на підтримку незалежного телеканалу ТВі. На Михайлівській площі у столиці зібралося не менше двох тисяч учасників. У регіонах, де не обійшлося без ексцесів, мітинги були не такими масовими.
У Дніпропетровську близько трьохсот людей із плакатами «Політичним репресіям ні!» і «Ми любимо ТВі» зібралися біля місцевої облдержадміністрації. Але затрималися там ненадовго, довелося переміщатися до міського парку. Бо міліція не дозволила мітингувати під стінами адмінбудинку. Мовляв: «Забезпечуємо безпеку посадовців, зокрема, міністра закордонних справ, який відвідує Дніпропетровщину». Хоча офіційної заборони на проведення акції біля облдержадміністрації правоохоронці не мали.
На площі Маяковського у Запоріжжі учасники акції поставили старі телевізори, на екранах яких було написано «Темники», «Цензура» та «Політична реклама». Громадські активісти привселюдно розбили їх кувалдами, таким чином протестуючи проти утисків свободи слова в телеефірі України. Якщо ситуація в інформаційному просторі не покращиться - українцям не знадобляться телевізори, бо вони не показують правду життя. У Рівному представники громадськості ініціювали збір підписів під зверненням до Президента України та Національної ради з питань телебачення і радіомовлення з вимогою припинити тиск на телеканал ТВі та відновити його в кабельних мережах. У Харкові та Житомирі мітинги пройшли попри заборони судів.
Хто мав і ще має змогу дивитися кабельний канал ТВі, знає, що саме цей телемовник не забуває щоразу згадувати Межигір'я - «вотчину» iз золотими унітазами нинішнього Президента України Віктора Януковича - й активно розповідає про оборудку з буровою вишкою міністра Юрія Бойка. В ефірі ТВі показали фільм Костянтина Усова «Лук'янівка. В'язниця №1» про жахіття перебування людей за ґратами у Києві. Тільки на ТВі пародіюють Януковича й Азарова і пісні на політичну злобу дня співає кабаре «Веселий песець».
Ще у квітні за ТВі (юридична особа - ТОВ «Телерадіокомпанія «ТелеРадіоСвіт») взялася податкова. Через кілька місяців порушила кримінальну справу проти гендиректора ТВі Миколи Княжицького за ухиляння від сплати податків в особливо великих розмірах. Сам Княжицький нібито несплачений податок у 3 млн. грн. назвав податковим кредитом за закуплене ТВі майно і звинуватив державу в неповерненні ПДВ приблизно на ту ж суму. Потім переслідування Княжицького стурбувало Віктора Федоровича Януковича, який доручив «розібратися». Після цього справу закрили.
Утiм почався дієвіший вплив на мовника - його почали відключати. 20 липня ТВі зник у кабельній мережі «Тріалан» у 11 містах країни. За останніми даними, ТВі відключили вже понад 80 кабельних мереж. Столичний провайдер «Воля-кабель» оприлюднив плани перевести з вересня ТВі з послуг базового, дешевшого пакета «Україна й світ» (а також соціального «Україна») до вдвічі дорожчого розширеного «Всесвіт». До відключень опозиційний канал мали змогу дивитися до 8 млн. глядачів. За півтора місяця аудиторія помітно скоротилася. Отже, канал стає менш привабливим для рекламодавців. А скоротяться обсяги реклами - ТВі навряд чи виживе.
На захист опозиційного до влади каналу виступила, зокрема, міжнародна організація «Репортери без кордонів». Фактами порушення свободи слова та безпрецедентного тиску на ТВі стурбована ініціативна група «Першого грудня», яка об'єднує В'ячеслава Брюховецького, Богдана Гаврилишина, Семена Глузмана, Любомира Гузара, Івана Дзюбу, Мирослава Мариновича, Мирослава Поповича, Євгена Сверстюка, Вадима Скуратівського, Ігоря Юхновського. «Цілеспрямована політика замовчування, яка є відповідальністю нинішньої влади, призвела до того, що слово стало програмованим, конвойованим і заляканим. Відтак четверта влада не виконує своєї основної місії, яка полягає в тому, щоб бути на сторожі, будити і викривати неправду. В цих умовах особливо важливо захистити незалежні джерела інформації», - йдеться у зверненні ініціативної групи «Першого грудня» на підтримку телеканалу ТВі.
Валентина Самченко, «Україна молода»
Фото - «Україна молода»