Свобода ЗМІ в Україні

26 Січня 2012
24221
26 Січня 2012
13:35

Свобода ЗМІ в Україні

24221
Свобода ЗМІ в Україні

У липні 2010 р. я написав блог "Як зупинити цензуру в Україні". Виходячи з розмов із журналістами, я звернув увагу як на проблемні зони, так і на деякі підстави для оптимізму. Я також зазначив, що свобода ЗМІ має критичне значення для стосунків України з ЄС, адже Копенгагенські критерії, що визначають умови для членства в ЄС, передбачають "стабільність установ, що гарантують демократію, верховенство права, прав людини, повагу та захист меншин".

Я загадав про цю розмову, коли міжнародна правозахисна організація "Репортери без кордонів" оприлюднила свій індекс свободи преси в 2011 р. на цьому тижні. У цьому рейтинзі Україна покращила свою позицію, перейшовши з 131-го місця у 2010 р. на 116-е у 2011 р. з-поміж 179 країн. Україна опинилась попереду Таджикистану (122), Росії (142), Казахстану (154), Узбекистану (157), Азербайджану (162), Білорусі (168) та Туркменістану (177). Але у звіті також висловлюється занепокоєння щодо негативних тенденцій в Україні, зокрема, згадується, що напади на журналістів залишаються безкарними. Україна відстає від Киргизстану (108), Грузії (104), Вірменії (77) та Молдови (53). До речі, чудовий результат Молдови перегукується з її нещодавнім успіхом на рейтингу американської НУО Freedom House, згідно з яким вона обігнала Україну як "найбільш вільну" країну серед вищезгаданих.

В Україні особливо гострою проблемою є явище так званої "джинси", коли політичні сили та інші гравці таємно платять за замовний репортаж у ЗМІ. У своїй статті "Україна: Свободи під загрозою?" для журналу "Инвестгазета" (N49, 14 грудня 2009) я порадив медіа магнатам, чиї канали ТБ або друковані видання не практикують "джинсу", показувати плашку "Джинса? Ні, дякую!". На жаль, нещодавня стаття в газеті the Kyiv Post на цю тему не додає оптимізму.

Приємно бачити, що Україна піднімається у міжнародному рейтингу. Але оцінки "Репортерів без кордонів", як і проблема "джинси" вказують, що Україна могла б більшою мірою посилити свою позицію. Спілкуючись із журналістами в Києві та в областях, у мене склалось враження, що ЗМІ, особливо за межами Києва, все ще відчувають ризик фізичної розправи, якщо вони, наприклад, занадто завзято досліджують випадки чиновницької корупції. Окрім того, є чудова теза, що для країни, яка прагне членства в ЄС, опинитись на 116-му місці серед 179 країн - це не достатньо добре. Я вітаю коментарі, особливо від справжніх журналістів, з вашими оцінками свободи ЗМІ в Україні.

 


Індекс свободи преси

 

Лі Тернер, «Блоги. Українська правда»

Фото -  «Блоги. Українська правда»

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
У зв'язку зі зміною назви громадської організації «Телекритика» на «Детектор медіа» в 2016 році, в архівних матеріалах сайтів, видавцем яких є організація, назва також змінена
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
24221
Коментарі
0
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду