Державна мова без державної підтримки?

9 Листопада 2011
10670
9 Листопада 2011
13:11

Державна мова без державної підтримки?

10670
Сьогодні День української мови та писемності. У його рамках запланували, зокрема, радіодиктант, який дозволяє всім охочим перевірити знання мови. Тим часом експерти зазначають, що українська мова потребує державної підтримки. Зі свого боку, провладні депутати запевняють: вона має набагато більше переваг, ніж будь-яка інша мова, поширена в Україні.
Державна мова без державної підтримки?

Кожен охочий сьогодні зможе перевірити, наскільки добре він володіє українською мовою, написавши всеукраїнський диктант. Щороку так робить близько 10 тисяч осіб, як з України, так і з інших держав, зазначає Анатолій Табаченко, перший заступник гендиректора Національної радіокомпанії, що організовує захід.

 

«Це не скільки акція для виховання грамотних людей, скільки акція навколо пропаганди і привернення інтересу до української мови», - наголосив Анатолій Табаченко.  

 

За його словами, зазвичай диктант складається зі 100-120 слів, а текст намагаються підібрати, насамперед, цікавий і пізнавальний. Вживання розділових знаків та власних назв викликає чи не найбільше проблем в учасниківо.

 

Українська мова беззахисна

 

Сьогодні українська мова потребує державної підтримки, наголошує мовознавець Лариса Масенко. За її словами, уряд має звернути особливу увагу на українізацію освіти та захист національного інформаційного простору. 

 

«Основна загроза для української мови те, що у великих містах -  особливо мегаполісах, особливо на сході-півдні, - українська мова витіснена як розмовна із міського спілкування. Це наслідок того, що і попередні три президенти ігнорували необхідність впровадження мовної політики, яка забезпечила б нормальне функціонування української мови», - стверджує Лариса Масенко.  

 

Із такою думкою погоджується і голова комітету Верховної Ради з питань культури та духовності Володимир Яворівський. На його погляд, нині мовна ситуація в Україні лише погіршується.

 

«Ніякого захисту українській мові. Іде просто інтенсивна, планомірна боротьба проти неї. Колись було, раз чи два, щоб у комітетах засідали, напрацьовували для законодавства якісь деталі. Це формальність така. Можна і розформувати. Просто голова підкомітету отримує досить невеличку надбавку до платні», ­­- зауважив Володимир Яворівський.

 

В української мови ­є всі права, а підтримка решти мов - поза увагою

 

Натомість представники влади переконують, що українська мова має достатню підтримку. За словами народного депутата від фракції Партії Регіонів Вадима Колесніченка, усі необхідні права їй надає Конституція і більш ніж 100 законів. А підтримка інших мов - поза увагою.

 

«Ми отримали сьогодні мову з львівсько-галицькими діалектами. Діями держави, яка вимагає забути свою рідну мову, а вивчати тільки одну державну, суспільство обурене. Ми повинні святкувати день мов кожної національності, які наразі є в нашій країні», - наголосив Колесніченко

 

День української писемності та мови започатковано 1997 року указом Президента. Символом свята є Нестор-літописець, котрого вважають зачинателем української писемності. Сьогодні традиційно почнуть  конкурс української мови імені Петра Яцика.

 

Софія Середа, «Радіо свобода»

Фото - «Радіо свобода»

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
У зв'язку зі зміною назви громадської організації «Телекритика» на «Детектор медіа» в 2016 році, в архівних матеріалах сайтів, видавцем яких є організація, назва також змінена
Софія Середа, «Радіо свобода»
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
10670
Коментарі
0
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду