Житомирських журналістів, присутніх під час затримання білоруських опозиціонерів, викликають до міліції

9 Листопада 2010
24880
9 Листопада 2010
15:52

Житомирських журналістів, присутніх під час затримання білоруських опозиціонерів, викликають до міліції

24880
Житомирських журналістів, присутніх під час затримання білоруських опозиціонерів, викликають до міліції

Журналісти житомирської газети «20 хвилин» Діана Мінаєва та Оксана Трокоз, яка одночасно є спецкором 5-го каналу, отримали запрошення прийти 19 листопада на зустріч із представниками управління МВС у Житомирській області. Цю інформацію ТК підтвердила пані Трокоз.

 

Як повідомляла ТК, обидві кореспондентки були присутні під час затримання 3 листопада працівниками обласного відділу по боротьбі з незаконним обігом наркотиків шести білоруських опозиціонерів - координаторів Міжнародної амністії у Житомирі Ігоря Коктиша та Ірини Тютюнник, опозиційного активіста і визнаного Міжнародною амністією в'язня сумління Артема Дубського та опозиціонерів Тетяну й Віталія Тищенків та Олексія Закшевського. Журналісти прибули на місце подій після того, як дружина Ігоря Коктиша повідомила, що до їхньої квартири увірвались міліціонери у штатському та пов'язали усіх, хто там був. За словами Оксани Трокоз, під час спілкування з оперативниками, їй викрутили руки та відібрали редакційну фотовідеокамеру марки Canon.

 

 

 

Зліва направо: Тетяна Тищенко, Віталий Тищенко, Артем Дубський, Ігор Коктиш, 
Ірина Тютюнник.

 

 

У відділі зв'язків з громадськістю управління МВС у Житомирській області стверджують, що представники ЗМІ «втручалися у специфіку роботи правоохоронних структур».

 

Із цим категорично не згодний Ігор Коктиш, про що сказав ТК: «Прибувши до квартири, Діана Мінаєва й Оксана Трокоз представилися та пред'явили посвідчення. Оперативники впустили їх до квартири і попередили, що їх фотографувати не можна. Журналістки із цим погодилися. Камеру відібрали після одного із запитань журналістки, яка намагалася з'ясувати, що тут відбувається. Ми чули, що відбувалася сутичка і камеру відбирали із застосуванням сили».

 

За словами Оксани Трокоз камеру й досі не повернули. Юридичний відділ видавництва РІА, до якого входить газета «20 хвилин» оскаржує дії оперативників у обласній прокуратурі та СБУ. Сама журналістка звернулася до міністра внутрішніх справ Анатолія Могильова, якого поінформувала про обставини інциденту.

 

Адвокат Української Гельсінської спілки з прав людини Олег Левицький, який побував на місці подій, підтвердив ТК, що під час затримання опозиціонерів журналістів силою виштовхали з приміщення.

 

Він розповів ТК про обставини затримання та дії місцевої міліції: «Затримання було безпідставне, проникнення - незаконне. Фактично вибили в їх присутності (громадян Білорусі - ТК) згоду власниці квартири на так званий огляд, що переріс в обшук. Все це відбувалося без санкції суду та без добровільної згоди людей, які займали це помешкання. І вони єдині по суті, а не господарка мали давати добровільну згоду на огляд».

 

За його словами, дії оперативників викликають запитання. «Присутніх поклали обличчям на підлогу, хоча, коли ще немає підстав вважати, що люди вчинили будь-які правопорушення, вони, як правило, беруть особисто участь у огляді чи в обшуці разом з понятими. Поняті прибули разом з міліцією - вони зверталися один до одного за іменами. Потім знайшли 10 грамів марихуани й оформили чомусь затримання шести осіб. Якщо знаходять 10 грамів марихуани у квартирі, де перебувають чотири особи і два гостя, чому затримують шість осіб? Це серйозне порушення», - зазначив він.

 

Як розповів Ігор Коктиш, після затримання опозиціонерів розподілили по трьох різних РВВС: «Нас ховали від усіх - від батьків, від близьких, від адвокатів. По дві людини розподілили в три різні РВВС: Бердичівський, Коростишівський та Богунський». Протягом трьох діб їх утримували в умовах, які затримані прирівняли до тортур, без дозволу спілкуватися з адвокатом.

 

Першої доби допити тривали цілу ніч. За словами пана Коктиша, слідчі ставили запитання про наркотики та про журналістів. «Нам говорили про те, що саме журналісти винні в тому, що зчинився такий скандал. Казали, що якби не журналісти, все це було б набагато легше владнати. Розпитували, хто це такі. Ми пояснили, що обидві журналістки - люди відомі і нікуди не ховаються», - коментує Ігор Коктиш.

 

«З усього видно, що представники міліції намагаються відбілити честь мундира, поливаючи брудом нас і представників ЗМІ. І вони зачепилися за те, що журналісти повели себе некоректно, хоча це не відповідає дійсності», - каже він.

 

Пан Коктиш розповів, що під час підготовки пояснень міліціонери намагалися вплинути на характер викладеної інформації: «Вони не хотіли, щоб ми писали все як було, і через це до Артема Дубського було застосовано фізичну силу». Самому Ігорю Коктишу під час затримання зламали палець на нозі. «Коли мене привезли до медичної експертизи, то лікарі не проводили огляду. Вони сказали: "Ну, у вас побоїв не було! " - і це було не запитання, а твердження», - пригадує він.

 

 

 Судмедексперти не оглядали ногу Ігоря Коктиша

 

 

Після звинувачення в зберіганні наркотиків затриманих відпустили.

 

Ігор Коктиш переконаний: «Це замовлення, можливо, провокація з боку Білоруських спецслужб. Обласний відділ по боротьбі з незаконним обігом наркотиків, як правило, не займається такими речами - зазвичай їх цікавлять великі партії наркотиків. У Білорусі зараз у розпалі передвиборні перегони, і ми займаємося правовою діяльністю дистанційно - таким чином ми можемо в деяких аспектах зробити більше, ніж правозахисники, що перебувають на території Білорусі. Тому білоруські спецслужби можуть намагатися нас провокувати різними методами».

 

Він підкреслив: «Нам погрожували під час і після затримання, і продовжують це робити. Що буде з нами далі, невідомо».

 

Напередодні, 8 листопада, опозиціонери провели прес-конференцію та влаштували для представників житомирських ЗМІ реконструкцію затримання. Також вони звернулися до омбудсмена Ніни Карпачової і керівництва Міжнародної амністії.

 

«Детектор медіа»

 

Фото Оксани Трокоз та www.zhitomir.info

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
У зв'язку зі зміною назви громадської організації «Телекритика» на «Детектор медіа» в 2016 році, в архівних матеріалах сайтів, видавцем яких є організація, назва також змінена
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
24880
Читайте також
Коментарі
2
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Пилип з конопель
5001 дн. тому
Відкрите питання до КНМП в особі пана Луканова, (а, власне, і до НМПУ також) - чи не здається вам що ця подія заслуговує на увагу та відповідну реакцію профспілки принаймні не меншу. ніж побиття російського журналіста? Бо це чергова перевірка нас на вошивість - змовчимо, проковтнемо... Чи ні?
Нуну
5001 дн. тому
Вскоре должен появиться душещипательное заявление житомирских милиционеров о том, как они доблесно выполняют свою работу, а СМИ мешают. Ждем с нетерпением
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду