«Репортери без кордонів»: Сподіваємося, Україна не піде білоруським шляхом
Упродовж останніх півроку ситуація у царині свободи ЗМІ в Україні загострювалася, на що «Репортери без кордонів» реагували критичними заявами, також було здійснено візит до Києва, однак тоді, на жаль, з українськими президентом зустрітися не вдалося, - сказала в інтерв'ю Deutsche Welle речниця німецького відділення організації Аня Фіоль. Але свою позицію до українського президента «Pепортери» таки донесли. Питання утисків свободи преси в Україні на вимогу німецького відділення організації днями стало темою переговорів у Берліні канцлера ФРН Анґели Меркель і українського президента Віктора Януковича.
Експерти зафіксували збільшення цензури, нападів на журналістів, посилення політичного впливу, брак незалежності в наглядових органах, прикладом чого слугує правова суперечка через розподіл частот, зокрема ситуація з критичними до влади телеканалами «5 канал» та TVi. «Є багато індикаторів, котрі засвідчують, що незалежне інформування забезпечується недостатньо оптимально. Крім того, медіа-ринок в Україні перебуває під дуже сильним впливом олігархів, тобто тиск на ЗМІ здійснюється не лише з політичного боку, а й з економічного», - відзначила Аня Фіоль.
Від України очікують дій
В організації очікують, що українське керівництво дослухається до їхніх рекомендацій та покаже політичну волю до зміни ситуації, інакше Києву варто очікувати тиску, тобто конкретних вимог з боку ЄС. Як відзначила Фіоль: «Ми сподіваємося, що теперішнього міжнародного тиску достатньо для того, аби українська влада нарешті почала діяти. Особливо нас непокоїть доля зниклого журналіста Василя Климентьєва. Уряд повинен забезпечити ефективне розслідування. Це ж саме стосується і справи Гонгандзе, у розслідуванні якої нині немає прогресу».
За її словами, експерти організації пильно стежитимуть за розвитком ситуації в Україні, інформуватимуть міжнародну громадськість, намагатимуться вести конструктивний діалог з Києвом та підтримуватимуть українських журналістів. «Після помаранчевої революції відбувся значний прогрес у всьому, що стосується свободи ЗМІ. Тепер ми спостерігаємо регрес. Але ми сподіваємося на конструктивний діалог з владою, ми сподіваємося, що Україна не піде, наприклад, шляхом білоруського розвитку», - сказала Фіоль.
Наталя Неділько, «Німецька хвиля»
Фото - Інформаційний прес-центр