Українські журналісти погрожують страйком проти цензури
Уже тиснуть? В Україні частішають скарги про утиски ЗМІ. Журналісти «1+1» оприлюднили заяву про повернення цензури, експерти припускають можливість тиску нової влади на власників медіа. Однак адміністрація Януковича заперечує тиск, бо ж сам президент обіцяв запобігти поверненню кучмівського контролю над ЗМІ. Але влада вже порушила Конституцію, щоб сформувати коаліцію, і тепер довіра до неї підірвана - пише Роман Олеарчик у британській The Financial Times.
П'ятнадцять провідних журналістів із провідного українського телеканалу забили на сполох у четвер і пригрозили страйком проти того, що назвали відродженням цензури за перші два місяці президентства Віктора Януковича.
Наростають страхи, що після стрімкого затягнення Києва назад на московську орбіту в останні тижні пан Янукович може встановити контроль у стилі Кремля над медіа й демократією. Адже він уже прогнув конституційні норми, щоб консолідувати політичну владу.
Стверджуючи, що критичні до нового президента країни сюжети не пускали в ефір і переписували вбік позитиву, журналісти каналу «1+1» оприлюднили заяву: «Вводиться цензура. Наші матеріали, які критикують нинішню владу, видаляють з ефіру. Ми ризикуємо втратити професію, довіру наших співвітчизників, країну, в якій кожен з нас хоче жити».
Заяві передувало почастішання в останні тижні скарг від журналістів, що працюють у пресі та на телебаченні, а також критики від міжнародних організацій, які борються за свободу слова. Виступ журналістів породжує побоювання, що демократичні здобутки України, започатковані у Помаранчевій революції 2004 року, можуть зникнути за правління нового прокремлівського президента країни.
Менеджмент каналу «1+1» заперечує цензуру, а представник місцевого мільярдера, власника каналу Ігоря Коломойського, відмовився від коментарів.
Але голова Київської незалежно медіа-профспілки Юрій Луканов каже: «Ясно, що президентська команда тисне на журналістів, щоб обмежити критику, забезпечити позитивне висвітлення своєї діяльності. Впливові бізнесмени, які володіють каналами, можуть бути або під тиском, або чинити його. Через цю брутальну політику нового керівництва країни ризикують упасти останні демократичні форпости вільних мас-медіа у пострадянському регіоні. Це може бути пов'язане з останніми спробами притягнути Україну ближче до Росії».
Члени адміністрації Януковича заперечили наступ на вільну пресу. Але скарг більшає, як і побоювань, що Київ занадто наблизився до авторитарної Росії.
Позбавлений президентства у суперечливих виборах 2004 року, під час яких було скасоване начебто фальсифіковане голосування на його користь, Янукович здобув повну політичну владу в Україні після перемоги з невеликою перевагою на президентських виборах у лютому.
Перед цьогорічними виборами Янукович обіцяв запобігти поверненню повсюдної цензури, яка превалювала до Помаранчевої революції за авторитарної влади президента Леоніда Кучми.
У зовнішній політиці він планував замінити сильний прозахідний курс свого попередника, Віктора Ющенка, на користь збалансованих відносин між Заходом та Москвою. Та в останні тижні Янукович викликав здивування швидким рухом убік Москви.
Минулого місяця він здобув нижчі ціни на газ взамін на подовження терміну перебування російського Чорноморського флоту в українському порту. Його уряд також провів із Москвою далекосяжні переговори щодо реінтеграції найбільших галузей промисловості двох колишніх радянських республік: газової, авіаційної та атомної.
У четвер Янукович натякнув, що Україна не поспішатиме приставати на такі пропозиції з російського боку, наполягаючи, що їх буде прийнято, тільки коли від них буде користь "національним інтересам".
Роман Олеарчик, The Financial Times (Велика Британія)
Переклад опубліковано на inozmi.glavred.info