Культура й стиль життя
За 10 днів кінофестивалю Берлінале голові його журі, режисеру Вернеру Герцогу, доведеться передивитися понад два десятки фільмів. Це непросте завдання для людини, яка зазвичай дивиться 2-3 фільми на рік.
Вернер Герцог просто не має часу на те, щоб дивитися кіно. Занадто багато часу йде в режисера на те, щоб кіно робити. Його називають одним з найпродуктивніших сучасних режисерів. Народився він 1942 року в Мюнхені, виріс він у баварській провінції, а нині живе в Лос-Анджелесі.
Голівуд і зірки
Цікаво, що до Америки німецький режисер переїхав у той час, коли його зіркові режисери-земляки Вім Вендерс та Фолькер Шльондорфф навпаки, повернулися на батьківщину. А Герцог нині дуже успішний режисер за океаном, знімає великобюджетні фільми з такими зірками, як Крістіан Бейл і Ніколас Кейдж.
Вернер Герцог взагалі людина, яка традиційно полюбляє дивувати. Одного разу він сказав про свої останні роботи: «Знаєте, я не думаю, що це справді екстремальні фільми. Тут треба бути обережнішим. Як на мене, то набагато екстремальніші - це фільми з Періс Хілтон».
Герцог ніколи не прагнув того, щоб його фільми називали екстремальними чи взагалі приписували йому якесь одне певне амплуа. Водночас він завжди міг з доброю порцією гумору відповідати на такі спроби узагальнити його творчий доробок.
Співпраця з Клаусом Кінскі
Утім, екстремальну складову його кінокартин важко не помітити. Тривалий час Герцог дуже активно працював з відомим актором Клаусом Кінскі. Як у їхньому першому спільному проекті «Аґірре, гнів Божий», так і в подальших фільмах Герцог і Кінскі створили кінообрази, які ввійшли в історію світового кіно.
«Йому колись припишуть особливу роль за його творчість, бо у Веренера Герцога є особливий погляд, спрямований частково на інтроспективу, але й на особливий, екстремальний досвід, дослідження того, що важко витримувати, перед чим закривають очі. Але водночас він завжди готовий заглянути в історію, зокрема в історію кіно», - характеризує творчість Герцога історик-кінознавець Ульріх Ґреґор.
Розрив і документалістика
Загалом у тандемі Герцог-Кінскі було створено п'ять геніальних фільмів. Окрім «Аґірре, гнів Божий» ще «Носферату - привид ночі», «Войцек», «Фіцкаральдо» й «Кобра верде». А про свої непрості відносини з геніальним актором Герцог пізніше навіть зняв документальний фільм «Мій улюблений ворог». До речі, після гучної сварки з Кінскі німецький режисер упродовж цілого десятиліття взагалі не знімав ігрове кіно, присвятивши себе документалістиці.
На минулорічному Венеціанському кінофестивалі він представив у конкурсній програмі одразу дві стрічки - документальну й ігрову. Трилер «Bad Lieutenant» з Ніколас Кейджем вийде в німецький прокат одразу після «Берлінале». А до того часу Вернеру Герцогу доведеться провести не одну годину перед кіноекраном, керуючи конкурсним журі ювілейного, 60-го «Берлінале».
Йохен Кюртен, Леся Юрченко, радіо «Німецька хвиля»
Фото - «Німецька хвиля»