«Високий замок» переміг «Крымскую газету» за кількістю замовних матеріалів
«Високий замок» - лідер за кількістю сумнівних матеріалів, а «Крымская газета» публікує інформацію без грифу «реклама». Такі результати серпневого моніторингу видань.
Щодо друкованих ЗМІ Львова, Центром «Журналістського правозахисту» було виявлено 60 матеріалів, зроблених з порушеннями норм журналістських стандартів. Рекордсменом за кількістю сумнівних матеріалів стала львівська газета «Високий замок». Моніторинг проводився членами ГО «Центр "Журналістський правозахист"» від 1 серпня по 30 серпня 2009 року.
Експерти:
Анатолій Романюк, відомий політолог, журналіст.
Олег Онисько, журналіст, екс-редактор газет «Поступ» і «Львівська газета».
Найбільше матеріалів з порушеннями журналістських стандартів з'явилося у таких виданнях:
- газета «Високий замок» - 21 ;
- газета «Експрес» - 4;
- газета «Суботня пошта» - 14 ;
- газета «Новий погляд» (тижн.) - 10;
- газета «Ратуша» (тижн.) - 11
Аналіз і тенденції: потрібно відзначити, що поряд з рекламними матеріалами без позначки «реклама» чи «на правах реклами», поряд з відвертими політичними замовними матеріалами політичного характеру, вперше на сторінках львівських ЗМІ з'явилась замовна «джинса», яка переслідує мету відбілити репутацію заарештованого за хабарі екс-голову Львіського апеляційного суду Ігоря Зварича. З цією метою екс-суддя навіть створив власну прес-службу, яка займається розсиланням упереджених інформацій «за Зварила» і намагається (за допомогою корупційних схем) розмістити у львівських ЗМІ «джинсові» матеріали.
Експерт Анатолій Романюк має щодо «джинсовості» окрему думку: «На мою думку питання методологічного плану. Чи є реклама стаття "джин сою»? На мою думку, ні. Якщо рекламують якусь послугу чи знахарку, то й ставлення читача до цього матеріалу, як до реклами. Без реклами газети не виживуть. Ряд публікацій мають відверто рекламний характер, навіть підписані «Й. Вінський» або «кореспондент». Натомість, вважаю, що в «джинси» - невідомий автор, або невідомо чому він чи його публікація з'явилась у цьому виданні. Переконаний, що «джинса» має чітко задану спрямованість/однозначність «за» або «проти».Скажімо, абсолютна більшість публікацій з «СП», наданих експертам для аналізу, слід віднести до класичної «джинси».
«Крымская газета» виявилась найбільшим покупцем інформації без грифу «реклама» в серпні у Криму. Такі результати серпневого моніторингу, який проводила громадська організація «Інформаційний прес-центр». Найбільшим покупцем інформації без грифу «реклама» в серпні у Криму виявилась «Крымская газета» . Такі результати серпневого моніторингу, який проводила громадська організація «Інформаційний прес-центр».
В рамках моніторингу перевірялись наступні видання: «Крымская правда, «Крымское время», «Первая крымская», «События», «Голос Крыма», «Кафа», «Крымская газета».
Група експертів у складі: викладачів факультету журналістики Таврійського Національного університету ім. В.І. Вернадського Вікторії Кондратськой і Ольги Володченко, кореспондента «Інтерфакс-Україна» Валентина Карайвана визначили:
матеріалів у вищеперелічених газетах:
8 - реклама без належної маркіровки; матеріалів, що відносяться до прихованої реклами - 60|ехо-камера|.
Покупцями інформації без грифу «реклама» (або неналежно маркованої ) були:
«Кафа» - 3
«Крымская газета» - 17
«Крымская правда» - 12 (8 - неналежно марковані)
«Крымское время» - 16
«Первая крымская» - 7
«События»» - 11
«Голос Крыма» - 2
політичної «джинси» без маркування - 26
комерційної «джинси» без маркування - 34
політичних матеріалів з умовним маркуванням - 3
комерційних матеріалів з умовним маркуванням - 5.
Таким чином, найбільшим покупцем інформації без грифу «реклама» виявилась «Крымская газета» .
Експерти Вікторія Кондратська, Ольга Володченко, Валентин Карайван відзначили значне (в порівнянні з минулим місяцем) зростання немаркованої політичної реклами. Серед лідерів-покупців - Сергій Тигіпко та партія «Союз». Але якщо С.Тигіпко рекламується у всіх газетах, то партія «Союз», здебільшого, розміщує свою рекламу в газеті, яка контролюється лідером партії. Серед матеріалів політичної реклами спостерігається передрук з центральних газет та інтернет-ресурсів публікацій, що створюють негативний образ лідера руху «Фронт перемен» Арсенія Яценюка.
Серед замовників комерційної реклами лідирують банки, мобільний зв'язок агентства нерухомості, санаторно-курортні та сільськогосподарські підприємства. Газета «Крымская правда» продовжує публікувати нечітко маркіровані рекламні матеріали.
У серпні збільшилася кількість іміджевих статей про підприємства санаторно-курортної галузі, які публікувалися під рубриками «Актуально», «Актуальное интервью», з метою привабити відпочивальників і розширити рамки курортного сезону.
Моніторинг проводиться в рамках проекту «Моніторинг стандартів журналістики та покращення медіа грамотності громадян» за підтримки Інтерньюз Нетворк
Інститут масової інформації, «Детектор медіа»