Підсумки моніторингу телемарафону «Єдині новини» за квітень — червень 2024 року. Перша частина

Підсумки моніторингу телемарафону «Єдині новини» за квітень — червень 2024 року. Перша частина

1 Липня 2024
1441

Підсумки моніторингу телемарафону «Єдині новини» за квітень — червень 2024 року. Перша частина

Ігор Куляс
для «Детектора медіа»
1441
Підсумки моніторингу телемарафону «Єдині новини» за квітень — червень 2024 року. Перша частина
Підсумки моніторингу телемарафону «Єдині новини» за квітень — червень 2024 року. Перша частина

Цей моніторинг — докладний аналіз ефіру спільного марафону (новин, прямих ввімкнень, гостьових студій) на дотримання стандартів і вагомі професійні помилки ведучих і журналістів. Автор моніторингу — Ігор Куляс, медіатренер та автор основної методології моніторингових досліджень «Детектора медіа». Докладний розбір роботи ведучих і журналістів під час моніторингу потрібен і глядачам, і самим медійникам, які зможуть врахувати свої помилки та робити якісніший продукт. В аналізі ми враховуємо специфіку воєнного часу та фіксуємо лише порушення стандартів, яких журналісти й ведучі могли б уникнути.

Детальніше — в методології моніторингу, яку ми оновили з 2024 року з урахуванням думки телевізійників. Резюме моніторингових звітів читайте тут. У рубриці «Щоденні теленовини» щодня виходить короткий огляд марафону. А підсумки моніторингу телемарафону «Єдині новини» за січень — березень 2024 року читайте тут (перша частина) і тут (друга).

21 травня Перший канал Суспільного вийшов із телемарафону і вирушив у самостійне плавання 24/7. Для моніторингу ця зміна не є принциповою. Робота інформаційної редакції Суспільного мовлення оцінюватиметься так само, як і раніше. Для цього в моніторинг почергово потраплятимуть 4-годинні блоки роботи каналу в ті ж дні, у які моніторитимуться й учасники спільного телемарафону. По черзі ці блоки братиму з різних слотів (ранкового, денного, вечірнього). Методологія оцінки ефірного продукту Суспільного залишається тією ж самою.

Ефірна сітка й новації телемарафону

У другому кварталі в складі учасників телемарафону, а відтак і в розподілі ефірного часу між учасниками сталися текточнічні зміни. З 21 травня Перший канал Суспільного вийшов зі спільномарафону і вирушив у вільне плавання, де самостійно робить телемарафон 24 години на добу. Внаслідок цього звільнені Суспільним слоти пороздавали іншим учасникам телемарафону (які взялися заповнювати цей ефір, навіть не сказавши глядачам про вихід із марафону Суспільного). Відтак усталений раніше порядок, коли добові ефіри були розбиті на 6-годинні слоти, які по черзі заповнювали 6 каналів/медіагруп, тепер замінив хаотичний (як на мене) графік роботи учасників марафону, особливо у вихідні. По-перше, слоти каналів стали «різнокаліберними» — і по 6, і по 7, і по 8, і по 9, і по 12 годин, а 31 травня і 1 червня канал «1+1» навіть відпрацював 21 годину поспіль.

Дивно й те, що якщо раніше ефір був порівну поділений між учасниками, то тепер цей принцип не діє. Наприклад, у проміжку з 27 травня по 23 червня (це чотири повних тижня) учасники марафону мали стільки ефіру:

Як бачимо, державного телеканалу «Рада» в ефірі телемарафону стало значно більше, ніж будь-кого з інших учасників дійства. Крім «власних» слотів, записані гостьові студії «Ради», ще й по 3 години, показують у нічних блоках «Інтера». І це я навіть не дораховував сюди те, що вікопомні бюлетені «Ради» «Парламентський день» і «Парламентський тиждень» тепер стали з’являтися в ефірних слотах інших учасників телемарафону — того-таки «Інтера» та «Ми — Україна».

У другому кварталі в телемарафоні з'явилися й деякі інші новації, що наближають марафон до логіки лінійного каналу. Зокрема з 18 травня по суботах і неділях з 7-ї до 10-ї ранку з перервами на новини тепер іде розважальний «Ранок. Марафон». На мою думку, це вазагалі неформатна річ для інформаційного каналу, яким спільний телемарафон вважається. Можна лише уявити, як глядачі вранці шукають більше інформації про наслідки руйнівної атаки ворога, вмикають телемарафон, а там їм весело і з жартами розповідають світські хроніки, рецепти страв, дають якісь побутові корисні поради тощо. Так було, наприклад, 26 травня, коли в Харкові до самого ранку ще продовжували гасити пожежу та шукати людей у розбомбленому напередодні російськими КАБами «Епіцентрі». І зростала кількість загиблих. А в ефірі марафону замість обговорень і прямих ввімкнень із Харкова йшов розважальний «Ранок».

У червні в марафоні відбувалися трансляції футбольних матчів української збірної на Євро. Теж дивна ідея. А разом із футболом у телемарафон пролізла і комерційна реклама: Mr. Grill, «Диклак Гель», Lenovo, Rexona і навіть Coca-Cola (яка, до речі, продовжує працювати на російському ринку). А загалом ще трохи — й марафон остаточно перетвориться на типовий комерційний канал невоєнного часу. Поки хіба що серіалів бракує.

З усталених у попередні квартали елементів марафону залишилися підсумкові випуски новин о 20-й годині, на всіх каналах вони тривали по годині, на «1+1» — 1 годину 15 хвилин. Наступна ефірна година на всіх інших каналах була суцільно гостьовою. У ранкових слотах на більшості каналів із 6-ї до 10-ї ранку щогодини було по два короткі випуски новин — на початках годин і «посередині», на 30-х хвилинах. Не робив цих «серединних» випусків у спільномарафоні Перший канал Суспільного, канал «Рада» робив по два випуски новин щогодини до кінця своїх ранкових слотів. А в каналів ICTV та СТБ був свій звичний графік — 15-хвилинні новини чергувалися з 15-хвилинними гостьовими студіями.

У денних і вечірніх слотах на всіх каналах (крім уже згаданих ICTV та СТБ і крім уже згаданих гостьових після підсумкових випусків) ефірні години починалися з випусків новин, продовжувалися гостьовими студіями. Хронометражі новин у різних каналів були різними. На «1+1» вони бували по 15, 30 і 45 хвилин. На «Інтері» новини були по 13 хвилин, але з червня стали по 15 хвилин. На каналах «Рада» і «Ми — Україна» випуски новин були по 15 хвилин. На Першому каналі Суспільного новини були то по 15 хвилин, то по 30.

На більшості каналів нічні ефіри давно вже стали просто вторинним продуктом. У кращому разі там могли показувати якісь записані інтерв’ю або документалку, але переважна більшість нічних ефірів заповнювалася повторами як випусків новин, так і гостьових студій із вечірнього ефіру. В нічних ефірах каналу «Рада» доволі часто показували запис засідання Верховної Ради. Натомість записані гостьові студії каналу, як я вже писав, часто йшли в нічних блоках «Інтера». Оригінальний ефір в другому кварталі цього року, як і раніше вночі робили лише на каналі «Ми — Україна»: спочатку вони робили оригінальні новини щодвігодини — в 0:00, о 2:00 і 4:00, у червні почали робити випуски новин в 0:00, о 1:00 і 2:00. Решту часу давали записані, але оригінальні гостьові студії. Повторів було небагато, переважно це були підсумкові випуски попереднього дня.

За такої кількості різноманітних повторів важливим було їхнє позначення для нічних глядачів. Чесно позначали повтори новин на Першому каналі Суспільного і на каналі «Ми — Україна». На каналах ICTV та СТБ і «Рада» повтори то позначали, то не позначали. На «1+1» майже ніколи не позначали, на каналі «Інтер» не позначали взагалі. Більшість каналів не позначали також і повтори гостьових студій, тож дивно було бачити вночі гостей під денним світлом і при цьому був титр «наживо». На  каналі «Рада» продовжили дивну традицію, коли на відео одночасно були по два титри «повтор ефіру», а під ним «наживо». Крім того, як і раніше, на «Раді» часом повторюють ефіри багатоденної давнини. Наприклад, 8 квітня повторювали гостьову студію за 5 квітня, 6 травня — гостьову за 3 травня, а 2 червня — гостьові за 28 травня (я так розумію, що повна втрата актуальності цих записів редакцію не бентежить, головне, щоб у них були присутні Михайло Подоляк, Олена Шуляк, Євгенія Кравчук та інші представники влади).

Завершують загальну картину ефірної сітки телемарафону тижневики, що їх по черзі видають в ефір канали «1+1» і ICTV по неділях о 20-й годині.

Крім випусків новин і гостьових студій, в ефірі марафону були й деякі інші елементи. Часом канали показували вечірні відеозвернення президента Володимира Зеленського, але вже набагато рідше, ніж це було раніше. Час від часу в ефірі марафону роблять прямі трансляції окремих важливих подій. Зокрема транслювали виступ президента Володимира Зеленського у Славутичі до роковин Чорнобильської катастрофи (26 квітня), спільні пресконференції президента Володимира Зеленського з прем’єр-міністром Бельгії Александером де Кроо і з прем’єр-міністром Португалії Луїсом Монтенегро (28 квітня), урочистості у Нормандії до роковини висадки десанту союзників у Другій світовій (6 червня), спільну пресконференцію президентів Володимира Зеленського і Джо Байдена в Італії за підсумками підписання безпекової угоди України зі США (13 червня) і пленарне засідання Саміту миру в Швейцарії (15 червня).

В ефірі телемарафону час від часу окремі канали показують власні документальні фільми, але їх, як і в попередньому кварталі, було не надто багато: 5 на «Раді», 4 на «1+1», 3 на «Інтері», 2 на Першому каналі Суспільного і один на каналі «Ми — Україна». В ефірі каналів ICTV та СТБ, як і раніше, гостьові студії часто заміняли на пропагандистські фільми проєктів «Антизомбі» та «Громадянська оборона». Також медіагрупа часом замість гостьових студій ставить фрагменти свого тижневика «Факти тижня».

В ефірі каналу «1+1» по середах продовжували робити дуже якісну рубрику «Оперативний черговий», яку по черзі вели воєнкори каналу Олександр Моторний і Руслан Ярмолюк (огляд подій на фронті у змішаному форматі обговорення з експертом у студії, прямих ввімкнень із зони бойових дій і оглядових сюжетів).

В ефірі каналу «Рада» стабільно виходять бюлетені «Парламентський тиждень» або ж «Парламентський день», а ще майже щоразу дають опитування народних депутатів із різних приводів. Прикметно, що в цих матеріалах редакції домінують народні депутати від «Слуги народу». З червня в ефірі каналу з’явилася й суто пропагандистська програма «Патріот», яку веде ветеран Сергій Позняк.

Самостійний марафон Першого каналу Суспільного, який стартував 21 травня, за структурою трохи відрізняється від спільного телемарафону «Єдині новини». Нічний ефір до 7-ї ранку канал поки що заповнює повторами ефіру попереднього дня. Вони всі позначені титром «повтор», єдине зауваження — цей титр настільки невиразний, що його не завжди видно на екрані, а коли на відео з'являється титр «наживо», то він повністю «з’їдає» титр повтору. Я би радив редакції повісити чіткий титр «повтор» на білій плашці саме в тому місці екрана, де в оригінальному ефірі виводиться титр «наживо».

Із 7-ї ранку до 19-ї в ефірі йдуть гостьові студії, які роблять регіональні хаби Суспільного мовника. Тут часом відчувається різний професійний рівень різних редакцій, хоча загалом якість ефіру є прийнятною. З 18-ї години гостьові студії робить центральна редакція Першого каналу Суспільного. У ранкових ефірах нема лінійних випусків новин, тож на початках годин ведучі гостьових студій подають останні новини короткими повідомленнями, і це не найкраще рішення, як на мене. Повноцінні випуски новин з’являються з 10-ї години ранку, більшість з них має 15-хвилинний хронометраж, о 15-й і 18-й — випуски новин тривають по 30 хвилин. Підсумковий випуск виходить в ефір о 20-й і триває 40 хвилин. Після нього — 20-хвилинний випуск спортивних новин. Наступна година є повністю гостьовою. По четвергах о 21-й в ефір виходить півторагодинне суспільно-політичне токшоу «Новий відлік». Це реально високоякісний продукт, як на мене. Підсумовуючи, власний телемарафон Суспільного, попри певні недоліки, виглядає цілком достойною альтернативою спільному марафону «Єдині новини». Вже хоча би тому, що, по-перше, в ньому немає відверто замовчаних спільномарафоном суспільно важливих тем, зокрема незручних для влади, а по-друге, в марафоні Суспільного, на відміну від спільномарафону, є реальний баланс представлення різних поглядів на різні теми і слово пропорційно надається представникам усіх основних політичних сил країни. Про що в цьому огляді далі буде.

Новинна складова ефіру телемарафону

Новинна складова — умовний показник для оцінки того, скільки реальних новин кожний учасник марафону додає до загального ефіру власними зусиллями (тобто зйомками подій і спілкуванням з тими, хто може в ефірі озвучити реальні новини) — це сума кількості репортажних сюжетів, репортажних же прямих ввімкнень і гостей-ньюзмейкерів у студії каналу.

У таблиці наведено середні показники на одну годину ефірного часу кожного каналу / медіагрупи у проаналізованих фрагментах марафону в другому кварталі цього року. Показники Першого каналу Суспільного в телемарафоні взято лише за період до 20 травня включно, з наступного дня канал полишив спільний телемарафон:

 

Лідером за цим показником у другому кварталі року продовжував залишатися канал «Інтер», який робить найбільшу серед учасників телемарафону кількість прямих ввімкнень. Порівняно з попереднім кварталом сам показник інформаційної складової каналу змінився неістотно (з 3,2 до 3,1). Трохи більше стало репортажних сюжетів, трохи зменшилися кількості прямих ввімкнень і гостей-ньюзмейкерів. Перший канал Суспільного, поки був у телемарафоні, продовжував утримувати другу позицію за новинною складовою, трохи менше було прямих ввімкнень і відчутно менше гостей-ньюзмейкерів (у першому кварталі було 1,5 на годину, в другому 1,2), натомість з 0,7 до 1,1 зросла середня кількість репортажних сюжетів. На третьому місці за новинною складовою опинилися ICTV з СТБ, хоча сам показник залишився незмінним. Це сталося внаслідок того, що канал «1+1» різко зменшив новинну складову — з 2,5 до 1,9. На каналі чомусь різко зменшилася середня кількість прямих ввімкнень — з 1,1 у першому кварталі року до 0,5 у другому. Неістотно зменшили свій показник на «Раді» (з 2,2 до 2,1 на годину), а канал «Ми — Україна» хоч і трохи збільшив показник новинної складової, все одно продовжив обіймати останню позицію, яку в другому кварталі розділив із «1+1». Продовжують виглядати невідповідними для інформаційного каналу ганебно малі кількості репортажних сюжетів на каналах «Рада» і «Ми — Україна». Найменшу серед марафонців кількість прямих ввімкнень канали ICTV та СТБ компенсують великою кількістю репортажних сюжетів.

А ось як змінювалася новинна складова загалом по марафону протягом усього часу його існування (нагадаю, всі показники є середніми на одну ефірну годину проаналізованих проміжків):

Порівняно з попередніми кварталами стало трохи більше репортажних сюжетів. Натомість відчутно зменшилася кількість прямих ввімкнень і зменшилася кількість гостей-ньюзмейкерів. У підсумку загальна новинна складова телемарафону в другому кварталі  зменшилася з 2,6 до 2,4 на годину.

Сюжети та прямі ввімкнення в ефірі телемарафону

Жанровий розподіл усіх сюжетів проаналізованих проміжків марафону, що їх виробляли телеканали в першому кварталі цього року, був такий:

Порівняно з попереднім кварталом середня кількість сюжетів у телемарафоні трохи зросла — було в середньому 3 сюжети на годину, стало 3,2. При цьому значно більше, ніж у попередньому кварталі, продукував сюжетів Перший канал Суспільного (було 2,8 на годину, стало 3,8). Відчутно збільшив виробництво сюжетів і канал «Інтер» (було 3,6, стало 4,2), який став лідером за цим показником. Трохи більше сюжетів виробляли у другому кварталі на каналах ICTV та СТБ і «Ми — Україна». На інших каналах їх виробництво трохи зменшили. На каналі «Ми — Україна» в другому кварталі трохи збільшили виробництво репортажів (було 10,1% від усіх сюжетів, стало 16%). Натомість на «Раді» частку репортажів зменшили з 19,8% до 14,9%. Але загалом обидва аутсайдери — «Ми — Україна» і «Рада» — за репортажною складовою явно не дотягують до статусу інформаційного каналу, бо погодьтеся, 15 («Ми — Україна») і 10 («Рада») репортажів на 36 проаналізованих годин ефіру — це не про інформаційний канал. На інших каналах частка репортажних сюжетів порівняно з попереднім кварталом змінилася неістотно.

Тематика сюжетів і прямих ввімкнень

Як і в попередніх підсумкових квартальних звітах, показники окремих каналів за різною тематикою порівнюємо із середніми показниками по телемарафону (умовний «колективний розум» усіх редакцій або ж загальний тренд телемарафону). У колонці кожного каналу — показники у відсотках від загальної кількості сюжетів і прямих ввімкнень, які канал робив у проаналізовані мною дні протягом квітня — червня цього року. В цій таблиці я залишив лише ту тематику, яка у другому кварталі загалом у марафоні мала частку більш ніж 1 відсоток. У таблиці наведено показники Першого каналу Суспільного лише до 20 травня.

У другому кварталі цього року в телемарафоні домінувала міжнародна і зовнішньополітична  тематика (16,1% від усіх сюжетів і прямих ввімкнень), попри те, що вона й дещо зменшилася порівняно з попереднім кварталом (де становила 16,9%). На різних каналах частка цієї тематики була дуже різною. Близьким до загального тренду марафону був хіба що канал «1+1». На «Інтері» частка міжнародки перевищувала середній показник марафону аж на 9 відсоткових пунктів і становила чверть від усіх матеріалів, на каналі «Ми — Україна» перевищувала середнє значення на 5,3 в.п. Натомість на Першому каналі Суспільного, на «Раді» та в ефірах ICTV з СТБ частка цієї тематики була відчутно меншою — відповідно на 5, 5,6 і 7,9 відсоткових пунктів.

Частка матеріалів про наслідки ворожих атак цивільних об'єктів у другому кварталі опустилася на друге місце з 12,7% (у першому кварталі цього року було 17%). Загальний тренд значно перевищував показник «Інтера» — майже на 6 в.п. Відчутно не дотягували за цією тематикою до середнього показника канал «Ми — Україна» (на 5,3 в.п.) і ICTV з СТБ (на 3,3 в.п.). Інші канали були близькими до середнього показника марафону.

Сюжети і прямі ввімкнення про бойові дії, як і раніше, займали третю позицію. Їхня частка скоротилася: якщо в першому кварталі цього року вона становила 11,4%, то в звітному кварталі — 9,1%. Канали «Інтер» та ICTV з СТБ незначно наростили частку цих репортажів, а от всі інші канали доволі різко її зменшили, особливо відчутно це було на «1+1» (аж на 7,8 в.п.) і на «Раді» (на 6,1 в.п.). Найбільше уваги фронту приділяли в ефірах ICTV та СТБ (16,4% від усіх проаналізованих матеріалів), найгіршою була ситуація на каналі «Рада» (лише 2,1%).

Порівняно з попереднім кварталом на 3,4 відсоткового пункту стало більше розповідей про військових, на 1,8 — про відновлення руйнацій енергосистеми, на 1,7 — про підготовку до оборони, на 1,3 — внутрішньої політики, на 1,3 — криміналу, на 1,2 відсоткового пункту — культурної тематики. Менше розповідали про медицину (на 1,7 відсоткового пункту). Частки всіх інших тем змінилися неістотно — в межах  одного відсоткового пункту.

Порівнюючи показники окремих каналів із середнім трендом по телемарафону, можна звернути увагу на такі основні моменти.

Канал «1+1» у більшості тем був близьким до тренду телемарафону. Відчутно більшими за тренд на каналі були частки культурної тематики (на 3,3 в.п.) і бойових дій (на 2,8 в.п.). Відчутно менше від середнього показника була частка розповідей про військових (на 3,1 в.п.). Порівняно з попереднім кварталом канал найвідчутніше зменшив частку матеріалів про бойові дії — на 7,8 в.п., на 5,6 в.п. зменшилася частка матеріалів про наслідки ворожих атак, на 3,2 в.п. зменшилася частка матеріалів про медицину. Найбільшим було зростання частки культурної тематики (на 3,6 в.п.), майже на 3 в.п. збільшилися частки кримінальної тематики і розповідей про волонтерів.

В ефірах каналів ICTV та СТБ у першому кварталі цього року відчутно вищими за тренд марафону були частки таких тем: бойові дії (на 7,3 в.п.), розповіді про військових (на 3,4 в.п.), внутрішня політика (на 3,2 в.п.) і теми, пов’язані з переселенцями і біженцями (на 2,8 в.п.). Відчутно меншими за тренд були частки міжнародної тематики і зовнішньої політики (на 7,9 в.п.) і тема наслідків ворожих атак на цивільні об’єкти (на 3,3 в.п.). Частки інших тем були близькими до загального тренду. Порівняно з попереднім кварталом медіагрупа відчутно наростила частки розповідей про військових (на 6 в.п.), внутрішньополітичних тем (на 3,9 в.п.) і тематики відновлення руйнацій енергосистеми (на 3,1 в.п.). Відчутно зменшила частки тематики полонених (на 4,7 в.п.), евакуації (на 2,8 в.п.) і волонтерів (на 2,7 в.п.).

Телеканал «Інтер» відчутно більше за тренд висвітлював міжнародну тематику (на 9 в.п.) і наслідки атак ворога на цивільну інфраструктуру (на 5,8 в.п.). Відчутно нижчою за тренд були частка розповідей про військових (на 4,7 в.п.). Частки інших тем були близькими до середніх значень по телемарафону. Порівняно з першим кварталом року канал відчутно збільшив частки міжнародної тематики (на 5 в.п.) і підготовки до оборони (на 3,7 в.п.), відчутно зменшив частки матеріалів про історію і про події в Росії (обидві на 3,5 в.п.).

Телеканал «Рада» відчутно перевищував середні показники марафону за темами розповідей про військових (на 5,3 в.п.), про поранених (на 3,7 в.п.) і про освіту (на 3,2 в.п.). Відчутно нижчими за середні на каналі були частки бойових дій (на 7 в.п.) і міжнародки (на 5,6 в.п.). Порівняно з попереднім кварталом канал відчутно збільшив частку розповідей про військових (аж на цілих 9 в.п.). Натомість відчутно зменшив частки таких тем: міжнародка (на 7,7 в.п.), бойові дії (на 6,1 в.п.), медицина (на 4,9 в.п.), волонтери (на 3,4 в.п.).

Перший канал Суспільного в рамках телемарафону відчутно перевищував середні показники розповідей про волонтерів (на 4,6 в.п.) і про полонених (на 3 в.п.). Значно менше за середній показник марафону були частки бойових дій (на 5,8 в.п.) і міжнародки (на 5 в.п.). Порівняно з попереднім кварталом канал наростив частки соціальної тематики (на 6,7 в.п.), культури (на 3,7 в.п.), цін і свят (обидві на 3,3 в.п.). Відчутно зменшив частки міжнародки (на 6,5 в.п.), історичної тематики (на 4,2 в.п.) і матеріалів про бойові дії (на 3 в.п.).

На каналі «Ми — Україна» значно вищою за загальний показник телемарафону була частка матеріалів міжнародної тематики (на 5,3 в.п.), подій у Росії (на 4,4 в.п.) і кримінальної тематики (на 3,8 в.п.). Відчутно нижчою за тренд була частка матеріалів про наслідки ворожих атак на цивільні об’єкти (на 5,6 в.п.). Частки інших тем були близькими до тренду. Порівняно з попереднім кварталом канал відчутно наростив частки розповідепй про військових (на 6,3 в.п.), міжнародки (на 4,7 в.п.), кримінальної тематики (на 4,6 в.п.), подій у Росії (на 3,8 в.п.) і розповідей про життя прифронтових населених пунктів (на 3,7 в.п.).

Тепер погляньмо на загальну динаміку змін у проаналізованих франментів телемарафону часток різної тематики сюжетів і прямих ввімкнень протягом останніх 12 місяців (у таблиці лише ті тематичні напрямки, які в звітному кварталі набрали загалом по марафону більше 1 відсотка):

Частка висвітлення бойових дій на фронті у звітному кварталі виявилася найнижчою за останні 12 місяців, хоча інтенсивність боїв у другому кварталі року аж ніяк не знижувалася, більше того — збільшився і сам фронт із наступом ворога на північ Харківщини. Натомість найвищими виявилися частки розповідей про військових і підготовки до оборони. Останнє цілком пояснюється тим, що в певний момент редакції почали робити більше сюжетів про будівництво фортифікацій. На жаль, всі вони були некритичними, м’яко кажучи. У другому кварталі канали приділяли значно більше уваги культурній тематиці, ніж у попередні періоди. Зросла і частка внутрішньополітичної тематики, хоча й не досягла рівня липня — вересня минулого року. Ще зросла частка соціальної тематики. І якось забагато стало криміналу. Натомість відчутно впав інтерес каналів до тематики, пов'язаної з відбудовою.

А наостанок — традиційно про хороше. Про ті якісні сюжети і прямі ввімкнення, які я позначав як найкращі за повнотою розповіді, цінними синхронами людей і увагою до деталей. Тут теж традиційно заздалегідь вибачаюся, якщо неправильно напишу чиїсь прізвища (бо на більшості каналів авторів не титрують, а на слух можна помилитися) або якщо помилково раптом «зміню комусь фах» (назву репортером оператора чи оператором водія тощо, бо ж у «підписах» наприкінці сюжетів фах кожного з названих авторів не уточнюється). Отже до найкращих у цьому моніторингу потрапляли репортери з «1+1» Андрій Цаплієнко, Маргарита Потапова, Наталія Нагорна, Олександр Загородний, Олександр Моторний, Руслан Ярмолюк і Юлія Кирієнко. І оператори каналу Данило Лисенко, Михайло Путята, Олег Мостовий, Олександр Ребенчук і Сергій Шпортило. В ефірах ICTV та СТБ це були репортери Владислав Круглов, Олег Корнієнко, Ольга Чайко, Софія Богуцька, Тетяна Доцяк, Тетяна Наконечна. І оператори Віктор Зеленков, Захар Комах, Олег Цимбалюк, Олександр Бринза, Олександр Миронюк, і Ярослав Шейко. На каналі «Інтер» — репортери Ігор Левенок, Руслан Смещук, Світлана Шекера і Станіслав Кухарчук, оператори В’ячеслав Ромодан, Василь Дендін, Ігор Щепет і Олександр Яновський. На каналі «Рада» репортерки Софія Чолас, Софія Куценко і Катерина Кусмарова, оператори Андрій Сокоренко, Володимир Ситюк і Максим Масленніков. На Суспільному — репортери Дмитро Гребінник, Микита Галка і Тарас Ібрагімов, оператори Антон Каліта, Владислав Нагорний і Юрій Лавріненко. На каналі «Ми — Україна» — репортерки Марина Асмолова, Влада Цимбаленко і Ірина Антонюк, оператори Костянтин Царенок, Дарина Зорянова і Олексій Жучков.

Гостьові студії телемарафону

Активність різних учасників телемарафону в гостьовій політиці у другому кварталі цього року була такою (для порівняння динаміки змін одночасно даю і дані попередніх трьох кварталів), показники Першого каналу Суспільного за другий квартал цього року — до 20 травня. Отже середня кількість гостей на годину ефіру:

Середня кількість гостей в ефірі телемарафону порівняно з попереднім кварталом знову зменшилася. Безумовним лідером за кількістю гостей в ефірі вже який квартал поспіль залишається Перший канал Суспільного. Але коли канал вирушив у «вільне плавання», кількість гостей трохи зменшилася (до 3,5 на годину в середньому), натомість відчутно зросла якість спілкування. Раніше я писав, що велика кількість гостей в ефірах Суспільного часто шкодила якості, особливо ж наприкінці ефірних годин, перед випусками новин. У самостійному ефірі Першого каналу Суспільного цей синдром зійшов нанівець. Маю припущення, що в умовах спільномарафону і обмеженого ефірного часу журналісти Суспільного не мали досить часу на глибше обговорення великої кількості тем.

Утім, цей же синдром, схоже, переслідує канали «Рада» і «Ми — Україна», де в гонитві за кількістю гостей часто втрачають якість обговорень. Можливо, саме тому на обох каналах у другому кварталі зменшили кількість запрошених спікерів. Відчутно зменшили кількість гостей і на «Інтері», хоча на цьому каналі розмови з гостями були і є доволі ґрунтовними. Але невелика кількість гостей пояснюється не браком ефірного часу, а тим, що гостьові студії «Інтера» насправді значною мірою заповнюють сюжетами та прямими ввімкненнями, які мали би бути у випусках новин. На каналі «1+1» розмови з гостями теж є ґрунтовними, але гостей небагато, бо переважну частину ефіру займають новини. В ефірах медіагрупи ICTV з СТБ кількість розмовних студій, яких найменше з усіх учасників телемарафону, значно зменшують неформатні пропагандистські фільми проєктів «Антизомбі» і «Громадянська оборона», а також фрагменти тижневика «Факти тижня», які постійно крутять в ефірі. І перше, і друге є, як на мене, не найкращою ідеєю, тим більше, що в медіагрупи відмінні ведучі розмовних студій.

Загалом у проаналізованих моніторингом ефірах першого кварталу цього року в гостьових студіях телемарафону побувало 544 гостей (у попередньому кварталі було 738). За категоріями (чи то статусами) вони були розподілені так:

У відсотках від загальної кількості гостей по кожному каналу це виглядало так:

За окремими каналами картина гостьових студій була такою. На каналі «1+1» найбільше запрошували учасників подій, причому їхня частка в гостьових студіях каналу ще й відчутно зросла порівняно з попереднім кварталом (було 32%, а стало 39%). Майже третина гостьових студій на каналі була експертними. Натомість значно менше за середній показник марафону було речників (на 9 відсоткових пунктів), народних депутатів (на 8 в.п.) і посадовців (на 5 в.п.). Відтак загалом у гостьових студіях каналу частка ньюзмейкерів була відчутно нижчою за інші канали.

В ефірах каналів ICTV та СТБ як і в попередньому кварталі домінували посадовці (34% від всіх гостей за тренду 23%). Відчутно більшими за середні показники були й частки речників та учасників подій (обидві — на 4 відсоткових пункти). Натомість майже вдічі меншою за середній показник марафону була частка експертів. Обраних представників місцевих влад у розмовні студії не запрошували. Порівняно з попереднім кварталом найбільших змін зазнали частки речників (зросла на 5 в.п.) і учасників подій (зменшилася на 5 в.п.).

У гостьових студіях «Інтера» теж домінували посадовці (з перевищенням тренду на 9 відсоткових пунктів), Натомість на 9 в.п. меншою за середнє значення була частка учасників подій. Мало запрошували і народних депутатів. Порівняно з попереднім кварталом канал різко збільшив кількість запрошень експертів (на цілих 10 в.п.) і тепер відповідав загальному тренду марафону за цим показником. На 5 в.п. збільшили і частку посадовців. Натомість зменшили частки учасників подій (на 7 в.п.) і народних депутатів (на 5 в.п.).

В ефірах каналу «Рада» найбільшою була частка речників (із перевищенням тренду на 6 відсоткових пунктів). А частка народних депутатів перевищувала середнє значення по марафону на цілих 11 в.п. Натомість дуже низькою була частка експертів (на 13 в.п. нижчою за середній тренд телемарафону). Порівняно з попереднім кварталом канал найвідчутніше наростив частку народних депутатів в ефірі (на 5 в.п.) і знизив до нуля частку обраних представників місцевих влад (у попередньому кварталі їхня частка на каналі становила 4%).

У гостьових студіях Першого каналу Суспільного в рамках спільномарафону абсолютно домінували експерти (42% від усіх гостей за середнього показника в 28%). Натомість значно нижчими за загальний тренд марафону були частки посадовців (на 8 відсоткових пунктів), речників і учасників подій (обидві на 5 в.п.). Канал найчастіше з усіх учасників марафону запрошував у гостьові студії колег-журналістів. Порівняно з попереднім кварталом канал найвідчутніше збільшив частку експертів (на 8 в.п.), натомість зменшив частки народних депутатів (на 8 в.п.) і учасників подій (на 5 в.п.). У самостійному ж ефірі каналу після 21 травня частка експертних студій зросла ще більше — до 54%. До 13% зросла і частка народних депутатів в ефірі. При цьому зменшилися частки речників (5%), учасників подій (9%) і посадовців (11%).

На телеканалі «Ми — Україна» у звітному кварталі відчутно перевищувала середній тренд частка експертів (на 6 в.п.), відчутно меншою за тренд була частка учасників подій (на 9 в.п.). Інші показники були близькими до середніх значень по марафону. Порівняно з попереднім кварталом якихось значних змін у розподілі гостьових ефірів між різними категоріями гостей не відбулося.

А ось як по ефіру телемарафону загалом виглядав розподіл гостей за статусами за останні 12 місяців (у відсотках від загальної кількості гостей):

Уже другий квартал поспіль у телемарафоні переважають експертні студії. Друга позиція стабільно залишається за посадовцями. Найбільших змін, порівняно з попереднім кварталом, зазнала частка народних депутатів в ефірі — вона знову зменшилася до рівня минулого року.

Найчастіші гості у проаналізованому ефірі телемарафону

Загальний список гостей телемарафону, які побували в ефірах у ті дні, які я моніторив, знову є дуже великим, тож я наведу лише тих людей, які побували в проаналізованих за цей період ефірах марафону по 5 разів і більше:

Перше місце у другому кварталі — за воєнним експертом Олександром Мусієнком. Присутність воєнних експертів у верхній частині списку гостей марафону нібито є логічною. Але загалом у цьому списку бачимо лише двох таких експертів, Петра Черника при цьому у проаналізованих ефірах я бачив лише 6 разів проти 18 разів Мусієнка. Чомусь редакції відверто віддають перевагу саме йому, один лише канал «Рада» запрошував його не менш як 7 разів. Мені здається, так спрацьовує доволі поширений у редакціях синдром гостьових редакторів, які просто мають звичний список тематичних експертів і не працюють над його розширенням, а найчастіше кличуть в ефіри тих експертів, із якими їм просто зручніше працювати через їхню безвідмовність. З невоєнних експертів до верхньої частини списку потрапив лише економіст Олег Пендзин.

У верхній частині списку, як і в попередньому кварталі, переважали речники різних оборонних структур, що в цілому зрозуміло, адже основною темою для обговорення, на жаль, продовжує бути війна в усіх її вимірах, а головне ж — це перебіг бойових дій на величезній лінії фронту. Зрозумілими є також часті запрошення до ефірів голів Харківської та Запорізької ОВА і міського голови Харкова. З ними також обговорювали воєнні теми прифронтового життя, безкінечних ворожих обстрілів, евакуації людей, будівництва фортифікацій тощо.

З інших держслужбовців у марафон прогнозовано частіше запрошували заступників міністра енергетики (бо теми поточного стану енергосистеми і відімкнень електрики саме в цьому кварталі набули надзвичайної гостроти) і заступниці міністра оборони (яка саме опікується цифровими аспектами моблізізації і, зокрема, додатком «Резерв+»).

Традиційно у верхній частині списку був радник керівника Офісу президента Михайло Подоляк, причому в ефірах більшості каналів (я не натрапляв на нього лише в ефірах «1+1» і Першого каналу Суспільного). Втім, насправді пана Подоляка кличуть в ефіри набагато частіше (про це буде згодом). Як і раніше, він виступає то в ролі експерта у найрізноманітніших темах (міжнародної політики, воєнної тематики, внутрішньої політики, економіки тощо), а часом і як політик (дає «настанови» зокрема й світовим лідерам, що і як їм слід робити). При цьому характерним залишається те, що різні канали не шкодують ефірного часу саме на пана Подоляка (20, 30 хвилин, а на «Інтері» якось взагалі було цілих 45, іншим гостям чомусь так не щастить).

З народних депутатів у верхній частині списку виявилися лише двоє «слуг народу» — Олена Шуляк і Олексій Леонов. Розділ щодо представлення народних депутатів різних фракцій по повному ефіру марафону буде в другій частині квартального звіту, бо для повноти даних треба дочекатися до кінця червня. Обіцяю, що там буде дуже цікаво.

Тематика гостьових студій

Основна тематика розмов із гостями за найзагальнішими категоріями виглядала в першому кварталі року так:

У відсотках від усіх гостьових студій:

 

Частка гостьових студій, які були присвячені темам війни у всіх її проявах, як і в попередньому кварталі становила більше половини (54%). Найбільше цю тематику обговорювали в розмовних студіях каналів ICTV та СТБ (62%), «Рада» (60%) і «Ми — Україна» (59%). Найменше уваги головній тематиці марафону, як і раніше, приділяли на Першому каналі Суспільного (лише 42%).

Друге місце в гостьових студіях марафону традиційно було за міжнародною політикою, що стосується України (20%). Найбільше уваги, теж традиційно, цій тематиці приділяли на каналі «Ми — Україна» (28% від усіх гостьових студій), найменше — на Першому каналі Суспільного (лише 11%).

Внутрішньополітична тематика вже третій квартал поспіль посідає третє місце, цього разу її частка в марафоні становила 7%. Цей показник значною мірою сформований 14% обговорень тематики в гостьових студіях Першого каналу Суспільного і 9% «Інтера». Найменше уваги внутрішній політиці приділяли на каналі «1+1» — лише 1% від усіх гостьових студій.

По каналах картина була такою. На каналі «1+1» у звітному кварталі відчутно менше за тренд говорили про війну і про внутрішню політику (і там, і там — на 6 відсоткових пунктів). Натомість на 4 в.п. більшими були частки тем відбудови, економіки й культури. Частки відбудови і культури при цьому були найбільшими серед всіх учасників телемарафону. Порівняно з першим кварталом цього року канал найвідчутніше збільшив частки відбудови (на 5 в.п.) та економіки (на 4 в.п.). Одночасно значно зменшивши частку суто воєнної тематики (аж на цілих 10 в.п.) і частку соціальної тематики (на 5 в.п.).

У розмовних студіях каналів ICTV та СТБ частки більшості тем були близькими до середніх показників марафону. Значно перевищувала тренд частка воєнної тематики (на 8 відсоткових пунктів) і, як і в попередньому кварталі, була найвищою серед усіх учасників телемарафону. На 4 в.п. була меншою за тренд частка міжнародки. Порівняно з попереднім кварталом жодних значних змін у розподілі тематики в ефірах медіагрупи не відбулося.

В ефірі каналу «Інтер» частки всіх тем у гостьових студіях були близькими до загального тренду телемарафону. Порівняно з попереднім кварталом канал збільшив на 9 відсоткових пунктів частку міжнародної тематики, а на 5 в.п. зменшив частку соціальної тематики. Частки всіх інших тем значних змін не зазнали.

В ефірі каналу «Рада» на 6 відсоткових пунктів більшою за середнє значення по марафону була частка воєнної тематики. На 4 в.п. нижчою була частка економічної тематики. Частки інших тем були близькими до загального тренду.  Порівняно з попереднім кварталом канал відчутно наростив частки воєнної тематики (на 7 в.п.) і міжнародки (на 6 в.п.). Натомість відчутно зменшив частки внутрішньої політики (на 6 в.п.), медичної тематики (теж на 6 в.п.) та економіки (на 5 в.п.).

На Першому каналі Суспільного в рамках спільномарафону, як я вже писав, значно нижчими за загальний тренд були частки двох основних тем — воєнної (на 12 відсоткових пунктів) і міжнародної (на 9 в.п.). Натомість більше за інших на каналі обговорювали внутрішню політику (на 7 в.п.), соціальну (на 6 в.п.) та економічну тематику (на 5 в.п.). При цьому частки внутрішньої політики, економіки і соціалки в ефірах каналу були найвищими серед усіх учасників марафону. Порівняно з першим кварталом року канал відчутно зменшив лише частку внутрішньої політики (аж на 8 в.п.). На 6 в.п. збільшив частку економіки і на 4 в.п. — частку освітньої тематики.

У гостьових студіях телеканалу «Ми — Україна» рекордна частка обговорень міжнародки на 8 відсоткових пунктів перевищувала середній показник по марафону. На 5 в.п. більше за середнє значення говорили і на воєнну тематику. Інші теми за частками були близькими до загального тренду. Порівняно з попереднім кварталом канал на цілих 10 в.п. наростив частку воєнної тематики, натомість на 5 в.п. зменшив частку міжнародки. Частки інших тематик відчутних змін не зазнали.

Для порівняння даю загальну динаміку розподілу тематики гостьових студій телемарафону протягом останніх 12 місяців (у відсотках від усіх гостьових ефірів):

У звітному кварталі сумарно в марафоні трохи зросли частки воєнної і міжнародної тематики. Дуже відчутно (на 5 відсоткових пунктів) зменшилася частка внутрішньої політики. Більше, ніж у попередньому кварталі, говорили про культуру, менше — про соціалку, медицину і відбудову. Частки інших тем значних змін не зазнали.

Прояви політичного і бізнесового піару в ефірі телемарафону

У другому кварталі цього року в телемарафоні була рекордно мала кількість проявів політичного і бізнесового піару — я зафіксував «лише» 49 таких матеріалів, що в середньому на годину ефіру становило 0,23 проява. Для порівняння, в попередньому кварталі проявів піару було 129 (або ж 0,54 на годину).

За формами ці прояви піару були такими:

 

Найбільше проявів піару (19), як і завжди, було на каналі «Рада» (по 0,5 проява на годину ефіру в середньому). Взагалі таких проявів не було в ефірах Першого каналу Суспільного в рамках спільномарафону. Втім, і у самостійному ефірі каналу з 21 травня і теж проявів піару не побачив.

Як і раніше, «найпопулярнішою» формою піару продовжують залишатися суто «паркетні» БЗ+СХ, яких найбільше було на «Раді» (13). Цій же формі віддавали перевагу також на «1+1» і «Ми – Україна». Повністю піарні сюжети практикували лише в ефірах ICTV з СТБ і «1+1». Як і раніше, найбільше піарних гостьових студій було на каналі «Рада». Інші форми піару траплялися рідко.

У позитивних контекстах у піарних матеріалах фігурували (в таблиці ті, які мали 4 і більше позитивних згадок у піарівських матеріалах):

Незмінним і безперечним лідером серед бенефіціарів політичного піару в телемарафоні продовжує залишатися президент Володимир Зеленський (16 матеріалів, це майже третина всіх проявів піару за квартал). Це при тому, що він як чільний ньюзмейкер (глава держави і верховний головнокомандувач) і без того в телемарафоні цілком виправдано має найбільшу представленість у реальних новинах. У піарних же матеріалах президента позитивно згадували найбільше на каналі «Рада» (9 матеріалів), «не забували» його й на всіх інших каналах, окрім, звісно, Першого каналу Суспільного.

10 разів у позитивних контекстах згадувався Офіс президента, теж переважно на «Раді». А от «в персональному заліку» на друге місце після пана президента вперше вийшов керівник його Офісу Андрій Єрмак. Теж переважно зусиллями каналу «Рада». Раніше пан Єрмак був значно менш публічною персоною в телемарафоні.

Канал «Ми — Україна» продовжував продукувати «паркети» про прем’єр-міністра Дениса Шмигаля. На всіх каналах періодично робили «паркети» про першу леді Олену Зеленську.

Медіагрупа пана Пінчука періодично піарила свого власника, його дружину і фонд їх імені однаковими сюжетами про центри реабілітації Recovery.

З політиків до верхньої частини списку потрапила лише заступниця голови Верховної Ради Олена Кондратюк, яку по двічі піарили на каналах «1+1» і «Рада».

Проявів негативного піару в другому кварталі цього року майже не було. Лише на каналі «1+1» в матеріалі на виправдання Ігоря Коломойського незбалансовано і негативно згадували Офіс генпрокурора, а в ефірі «Ради» в гостьовій студії зі згоди ведучих нардеп Віталій Безгін однобічно лаяв КМДА.

Наративи російської пропаганди і токсичні медійні персонажі
в ефірі телемарафону

У проаналізованому цим моніторингом ефірі другого кварталу поточного року одного разу російський наратив як факт звучав у студії каналу «1+1» (про блогерів-«ухилянтів» за кордоном).

В ефірі каналу «Інтер» 16 квітня гостем був токсичний «експерт» Андрій Вігірінський (колишній завсідник ефірів на каналах Медведчука).

Крім того, ефіри традиційно вели токсичні ведучі телеканалів «Рада» (21 раз) і «Інтер» (4 рази).

(Далі буде)

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
1441
Читайте також
Коментарі
0
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду