Першотравневий «зашквар» і «махач». Моніторинг теленовин за 1–6 травня 2017 року

Першотравневий «зашквар» і «махач». Моніторинг теленовин за 1–6 травня 2017 року

13 Травня 2017
3464

Першотравневий «зашквар» і «махач». Моніторинг теленовин за 1–6 травня 2017 року

3464
Моніторинг порушень стандартів інформаційної журналістики в новинах «Інтера», «1+1», СТБ, ICTV, «України», «UA: Першого», «112» та 5-го каналу впродовж 1–6 травня 2017 року.
Першотравневий «зашквар» і «махач». Моніторинг теленовин за 1–6 травня 2017 року
Першотравневий «зашквар» і «махач». Моніторинг теленовин за 1–6 травня 2017 року

Свята пішли на користь телеканалам — за час додаткових вихідних у новинах помітно поменшало матеріалів із ознаками замовності, але їх усе ще багато. Політики традиційно паразитували на святкових датах: спершу здіймали прапори до Міжнародного дня трудящих, а згодом кинулися наввипередки піклуватися про ветеранів до 8-9 травня. Незмінними залишилися піар фонду Ахметова та віддана робота на імідж Олега Ляшка на каналі «Україна», неприязнь «Інтера» до керівників «Нафтогазу» та «Народного фронту» й симпатії цього каналу до «Опозиційного блоку».

1 травня, понеділок

Центральною темою випусків очікувано стало святкування Міжнародного дня солідарності трудящих. Не обійшлося без сутичок. Але про аргументи прихильників та противників «першотравня» говорили мало. Сюжети з акцій переважно репортажні й майже не відбивають дискусії про те, чи є це свято продовженням радянських традицій, які Україна активно викорінює.

Не звучало, хто організовував та очолював першотравневі заходи, в новинах ICTV та «112». На тому, що збір масовки в Маріїнському парку відбувався за гроші, акцентували в репортажах каналу «Україна», «1+1» та «112». Лише журналісти «ТСН» розгледіли серед цієї масовки відомого політика: «Кор.: У Маріїнському парку в той самий час збираються інші соціалісти. Вказівки їм роздає міністр часів Януковича Леонід Кожара».

Найбільш емоційними висловами ряснів закадровий текст сюжету Бориса Сачалка на СТБ: тут і «зашквар», і «махач» — так журналіст характеризує події у Вінниці та Херсоні: «Найбільший першотравневий зашквар цьогоріч був… Ні за що не здогадаєтеся, у Вінниці! Здавалося не колиска бендерівщини і не проросійський регіон, ну чого битися?», «Не дуже спокійно минув першотравень у Херсоні. Там праві хотіли помірятися кулаками із лівими. Зрештою зійшлися у махачі із полісменами».

 Хоча в Києві пройшли два заходи двох різних соцпартій, але в сюжеті «Інтера» йдеться лише про одну — під лідерством Сергія Капліна (формально — нардепа від БПП):

«Кор.: Самое масштабное первомайское шествие в Украине прошло в столице. []

Сергей Каплин, народный депутат, представитель профсоюзов в Верховной Раде: Сьогодні декілька тисяч з усієї України, підкреслюю, це не люди, які подолали дві, три зупинки на метро. Ні. Це люди приїхали з усієї України. Старі люди, молоді люди разом в одному автобусі їхали всю ніч. Їхали за надією…»

На «Інтері» Сергій Каплін — уже звична постать, тож на честь свята він розширив свою присутність ще й на канал «Україна». Тут він критикує «конкурентів» — інший мітинг соціалістів: «Сергей Каплин, народный депутат Украины, лидер социал-демократической партии: Люди, які зібралися в Маріїнському парку — це люди, яких зібрав Путін. Це люди — яких зібрали посіпаки Януковича і потікали до Росії». Про учасників ходи від Маріїнського парку в сюжеті майже не йдеться.

До свята трудівників про трудові династії вирішили поговорити в новинах ICTV. На жаль, цікава тема перетворилася на банальну джинсу. На каналі Пінчука з усіх трудових колективів країни обрали працівників заводу Пінчука «Інтерпайп». У сюжеті герої говорять не так про себе і свої прагнення, як про те, на якому сучасному та соціально відповідальному підприємстві вони працюють.

«Христина Венгеляускайте, автор: Востаннє на заводі Борис Перков був дев'ять років тому. Відтоді тут багато змін. Виробництво розширили, працювати стало легше завдяки автоматизації процесів.

Борис Перков, заслужений металург України: Очень технологично всё, современно. Раньше здесь был трубопрокатный цех. []

Ілля Перков: Династия заключается в том, когда в семье человек ходит на работу с удовольствием, когда видишь, что человек получает наслаждение от работы, тогда у внуков и детей не возникает вопрос о будущей профессии. []

Ольга Перчикова, бригадир підготовчого відділення складу злитків трубопрокатного цеху "Інтерпайп НТЗ": Здесь работал мой муж. Здесь работал их брат. Здесь работал их дядя, то есть родной брат отца. Ну и как то выбор особенно не стоял, потому что здесь всегда было интересно. Здесь всегда была достойная заработная плата».

 

На каналі «Україна» цього дня також пропіарили хокейний клуб «Донбас», власником якого є відомий політик від «Опозиційного блоку» Борис Колесников. Приводом стали не результати юних спортсменів, а сам факт виїзду на престижні змагання, що для всеукраїнського каналу сумнівної важливості інформпривід: «Детская команда хоккейного клуба "Донбасс" отправилась на международный турнир "Worldselect" во Францию. В нем украинцы примут участие впервые. В соревнования участвуют 24 команды со всего мира, возраст игроков — 13 лет».

Не минулося без сюжету про благодійність Ріната Ахметова. А також поширили неінформативну заяву генпрокурора Юрія Луценка, яку в такому вигляді відносимо до «паркету»: «Ведущая: Суд над Виктором Януковичем, который начнется мая будет не местью, а восстановлением справедливости. Об этом заявил генпрокурор Юрий Луценко. По его словам, процесс пройдет в рамках закона, а прокуроры будут выступать не только от имени Украины, но и от имени всех, кто пострадал от аннексии Крыма и боевых действий на Донбассе».

Усі телеканали поширили інформацію про заходи безпеки в Одесі напередодні 2 травня. Але жодне з таких повідомлень не мало бекґраунду з нагадуванням, що саме сталося 2 травня 2014 року в Одесі.

2 травня, вівторок

Здавалося би, бекґраунди вже точно мали з’явитися в сюжетах про пам’ятні заходи до роковин Одеської трагедії. Але й тут не всі впоралися.

На ICTV називають імена загиблих 2 травня 2014 року активістів Майдану, але зовсім не вказують загальної кількості жертв. У наступному сюжеті про розслідування трагедії йдеться: «Ведуча: Справу досі не передали до суду». Але це не зовсім відповідає дійсності, адже щодо подій 2 травня існує кілька кримінальних проваджень, одне з яких перебуває на етапі судового слідства.

Неповний бекґраунд у сюжеті «112»: «Щоб потрапити до будинку Профспілок, де три роки тому загинули 42 людини, треба пройти рамки металодетекторів», — це й усе, що нагадують про події трирічної давнини в цьому випуску. Немає ані хронології подій, ані інформації про ще шістьох загиблих на вулиці, ані згадок про просування розслідування.

Не обійшлося без політики. На «Інтері» головними спікерами щодо жалобних пам’ятних заходів стали нардепи від «Опозиційного блоку»: Вадим Новинський, Микола Скорик, Юрій Бойко. Їхнім коментарям присвячено окремий сюжет випуску, це вже другий репортаж про заходи в Одесі: «Ведущая: Почтить память погибших в Одессу приехали народные депутаты. Вместе с родными и близкими жертв трагедии — они посетили поминальную панихиду в одном из одесских храмов».

Але й цього виявилося недостатньо. Наступний матеріал — включення власкора Олександра Васильченка, яке полягає в інтерв’юванні Миколи Скорика. Крім заяв самого політика від «Опоблоку», провокативні й запитання кореспондента:

«Кор.: Сегодня мы видели такую ситуацию, что радикально настроенные люди провоцировали, делали провокации на Куликовом поле. Скажите, на сколько опасны эти радикалы, и кто их поддерживает?

Николай Скорик, народный депутат, "Оппозиционный блок": В первую очередь я могу сказать о том, что в Одессе сегодня день траура, официальный день траура. К сожалению, это преступление за три года, которые прошли с момента его совершения, абсолютно не расследованы, как уже сегодня говорилось в вашем сюжете».

До того ж Микола Скорик передає «послання» меру Одеси Геннадію Труханову, який дав добро, а потім скасував рішення про встановлення пам’ятника жертвам 2 травня: «Николай Скорик: А господину Труханову нужно определиться, с кем он. С преступной центральной киевской властью, или с одесситами, с теми гражданами, которые ему доверили управлять городом и отдали за него свои голоса на предыдущих выборах в местные советы».

 

«Опоблок» встромили в одеському репортажі на каналі «Україна». Тут обійшлися одним Вадимом Новинським:

«Кор. Дарь Сидоровская: Представители парламента возложили цветы на могилу жертв трагических событий.

Вадим Новинский, народный депутат Украины: Мы помним погибших невинно убиенных людях не только сегодня, а 365 дней в году. И мы помним о них, молимся о них. И стараемся вместе с родственниками преодолеть последствия этой страшной трагедии».

Для більшості телеканалів основною тезою зустрічі канцлера Німеччини Ангели Меркель із президентом Росії Володимиром Путіним у Сочі стала заява Меркель про те, що Україна має відновити контроль за своїми кордонами. На СТБ та «Інтері» ключовою тезою виступу обрали заяви про безальтернативність мінських домовленостей. До того ж на «Інтері» поширили без жодних належних доповнень коментар Путіна: «Владимир Путин: Мы никогда не вмешиваемся в политическую жизнь, политические процессы других стран. И нам бы очень хотелось, чтобы в нашу политическую жизнь и во внутреннюю жизнь России никто не вмешивался».

Оскільки це відверта брехня, то кращим рішенням редакції було не ретранслювати її, або принаймні нагадати кілька фактів, які, м’яко кажучи, суперечать цим твердженням: втручання у вибори в США, хакерські атаки на штаб кандидата в президенти Франції Еммануеля Макрона, врешті-решт, анексія Криму та заяви про видачу паспортів РФ жителям окупованих територій Донбасу.

У випусках ICTV та каналу «Україна» поширили заяву про «вражаючу благодійність» корпорації «Рошен»: «Корпорація "Рошен", засновником якої є президент України Петро Порошенко, за дві тисячі чотирнадцятий — шістнадцятий роки витратила на благодійність понад двісті сорок три мільйона гривень. Про це написав на своїй сторінці в Facebook сам Петро Порошенко» (ICTV); «Ведущая: Больше 11 миллионов — помощь семьям погибших и пострадавшим в зоне АТО. Адресная поддержка, лечение и реабилитация военных. // Петро Порошенко, Президент України: Майже чверть мільярда на благочинність — це гідний наслідування приклад соціальної відповідальності бізнесу. Для країни, яка веде війну, дуже важливо» (канал «Україна»).

Але головнимм благодійником для каналу «Україна» все ж лишається Рінат Ахметов. У сюжеті Вікторії Чистюхіної про це емоційно розповідають герої: «Татьяна Скрипник: Помощьдуже хороша, конечно. Спасіба Ринату Ахметову за то, що він нам допомагає. Дуже допомагає з продуктами, з усім. Нехай Бог дає йому здоров'я. Людей багато. Всі благодарять Рината Ахметова за його щедрість, доброту».

3 травня, середа

Сюжети з ознаками замовності цього дня спостерігалися лише на двох каналах: «Інтер» та «Україна».

Розпочинає калейдоскоп сумнівних сюжетів на каналі «Україна» повідомлення про хід справи Мартиненка. В закадровому тексті йдеться лише, що апеляція Антикорупційної прокуратури лишилася без розгляду, й ні тобі нагадування про суть справи, ні позиції обвинувачення. Лише коментар самого підозрюваного, екс-нардепа Миколи Мартиненка: «НАБУ діє разом із своїми патронами з грузинської мафії наступним чином — безпідставний арешт, утримання під вартою і піар. Тому, що вони готуються до виборчих кампаній — переміняти керівництво НАБУ, але оставити дійсно професіоналів, а не тих, хто в себе на Батьківщині забоявся відповідати перед законом. Я маю на увазі, грузинську бригаду».

Наступний сюжет — про відвідини Олегом Ляшком низки запорізьких підприємств. «Лидер Радикальной партии с визитом в Запорожье. Политик сделал сразу несколько заявлений, в частности о поддержке украинского производителя [] Работникам предприятия гость рассказал об инициативе своей политсилы, инициирует закон об экспортно-кредитном агентстве, которое будет выдавать ссуды для национального производителя под минимальные ставки. Это даст возможность выйти на внешний рынок», — йдеться за кадром у сюжеті Олега Притикіна.

 

І через кілька матеріалів у випуску незмінний сюжет про благодійний фонд Ріната Ахметова.

На «Інтері» ж, навпаки, критикують Олега Ляшка. Тут із інформації про нібито позбавлення громадянства нардепа Андрія Артеменка, виключеного з РПЛ, у бекґраунді розповідають не про скандальний «мирний план» політика, а переводять стрілки на плями у біографії самого Ляшка: «Ведущая Екатерина Лысенко: Напомню, на прошлой неделе лидер радикалов Олег Ляшко сообщил, что президент якобы лишил депутата Артеменка гражданства из-за его канадского паспорта. Сам нардеп это опроверг, заявив, что Ляшко таким образом пытается перевести внимание украинцев от собственных грешков. Напомню, НАБУ возбудило против лидера радикалов уголовное дело по факту незаконного обогащения. Речь идет о покупке Ляшко дома в Конче-Заспе стоимостью 15 миллионов гривен».

Порція критики дісталася й керівництву «Нафтогазу». Повідомлення подається в гіпотетичній формі, тут відсутні посилання на джерела інформації, не вказано, коли й де оприлюднена заява, на яку посилаються автори. Завершується ж «новина» вже традиційними для «Інтера» закидами на адресу керівництва «Нафтогазу»: «Ведуча: Служба геологии и недр пригрозила Нафтогазу. Компанию могут лишить права разрабатывать три нефтегазонасосные площади в Украине. Причина возможного лишения лицензии — систематическое нарушение законов. Напомню, ранее топ-менеджеров Нафтогаза обвиняли в необоснованном повышении себе зарплат в 13 раз. При этом в прошлом году глава компании Андрей Коболев в месяц получал более двух миллионов гривен».

У позитивному ключі на «Інтері» йдеться про представників «Опозиційного блоку». Популярністю партії хвалиться співвласник «Інтера», нардеп від «Опоблоку» Сергій Льовочкін: «Ведущая: В эти дни на местах подводят итоги выборов в объединенных территориальных громадах. Они прошли, напомню, 30.04.2017. И по результатам голосования партия “Оппозиционный блок” заняла второе место по стране. Итоги выборов прокомментировал замглавы парламентской фракции Сергей Левочкин интернет-изданию “Таймер”. Он заявил, что результатами выборов доволен и уверен, цитирую: “Партия пользуется широкой поддержкой среди населения”».

Так само, як і на каналі «Україна», на «Інтері» щодо справи Мартиненка включили коментарі підозрюваного зі звинуваченнями на адресу Саакашвілі: «Ведущая: …сам Мартыненко обвиняет НАБУ в политическом преследовании по заказу Михаила Саакашвили и его грузинской команды». У виконанні Мартиненка репліка звучить так: «Николай Мартыненко, обвиняемый: Неадекватні дії, тому що НАБУ діє разом зі своїми патронами з грузинської мафії наступним чином: безпідставний арешт, утримання під вартою й піар, тому що вони готуються до виборчих компаній. Їм здається, що вони на цьому зароблять політичний капітал».

 

Є зауваження й до верстки випуску на «Інтері». Інформація про загибель трьох українських військових у зоні бойових дій на Донбасі подається тільки 14-м повідомленням випуску, який загалом складається із 19 матеріалів.

4 травня, четвер

До когорти постійних лідерів за кількістю сюжетів із ознаками замовності цього дня долучився канал ICTV. Тут досить актуальні теми використали для політичного та іміджевого піару.

Досить суспільно важливу тему про захист інтересів фермерів на ICTV взяли на озброєння для прихованої політичної реклами: «Кор.: Кіровоградщина найбільше страждає від рейдерських атак на фермерів, оскільки допомоги чекати немає звідки. Вихід в об'єднанні аграріїв. Впевнений співзасновник громадської спілки Аграрна самооборона України». Далі в сюжеті фігурує Юрій Крутько як співзасновник згаданої ГО. Від глядачів приховують, що він у кадрі з’явився не випадково, бо є членом політради Аграрної партії. Єдиним із топових каналів цю політсилу піарить ICTV.

В образі борчині за землю постає лідерка «Батьківщини» Юлія Тимошенко. В її інтересах матеріали подали два телеканали: ICTV та «Інтер». Новини базуються виключно на заявах Тимошенко та не містять жодних інших позицій:

  •  «Батьківщина розпочинає масштабний збір підписів проти продажу сільськогосподарської землі. Заявила сьогодні лідер партії Юлія Тимошенко на прес-конференції в Києві. Вона переконана, що це стане справжнім всенародним референдумом» (ICTV);
  • «Батькивщина обещает начать массовый сбор подписей граждан против продажи земли. Об этом предупредила сегодня лидер партии Юлия Тимошенко» («Інтер»).

Новина про народження трійні в родині загиблого «кіборга», що облетіла чи не всі українські ЗМІ, на ICTV перетворилася на піар фонду власника телеканалу Віктора Пінчука: «Подружжя Лілії та Андрія Ільницьких втратили єдиного сина в АТО. Та за два роки родина наважилась на справжній подвиг, і народилися троє прекрасних дівчаток. Правда, сталося це раніше визначеного терміну, але виходжувати їх допомогло обладнання, встановлене фондом Віктора Пінчука у рамках програми Колиска надії», — повідомляє ведуча Інна Шевченко. Щоправда, в самому сюжеті Ольги Чайко йдеться лише про клопоти родини і не згадується «бізнесмен і меценат».

На каналі «Україна» стандартно хвалили гумштаб Ріната Ахметова. Інна Жиленко в сюжеті звітує: «Штаб Рината Ахметова продолжает свою масштабную гуманитарную миссию для мирных жителей Донбасса. Самыми необходимыми продуктами спасают жизни многодетным семьям, одиноким мамам с детьми, старикам и инвалидам. Раздали уже более 11 миллионов 740 тысяч наборов выживания».

Як завуальовану підтримку для бізнесу олігарха Ахметова можна розглядати сюжет за участі Олега Ляшка. Він закликає підтримати національного виробника. А саме: «Покупай украинское. Лидер Радикальной партии Олег Ляшко призвал поддержать отечественную угольную отрасль», — повідомляє ведуча Олена Кот. Далі в підводці згадується й «Павлоградвугілля», що входить до компанії Ахметова ДТЕК: «На частном объединении "Павлоград уголь" в этом году планируют увеличить добычу на 400 тысяч тонн». У лютому цього року, цитуючи міністра енергетики Ігоря Насалика, «Економічна правда» повідомила, що ДТЕК займає 80 % ринку видобутку вугілля в Україні.

Головний борець за права людини в Україні за версією «Інтера» — нардеп від «Опозиційного блоку» Олександр Вілкул. Він проводить зустріч із віце-президентом та членами Європарламенту, розповідає ведуча Катерина Лисенко: «О соблюдении прав человека, ситуации на Донбассе и в Крыму говорил сегодня в Брюсселе представитель украинской оппозиции, член комитета по евроинтеграции, Александр Вилкул».

Сам політик, який був одним із топ-урядовців часів Януковича, стійко асоціюється з розгоном Євромайдану в Дніпрі й, забігаючи наперед, побиттям атовців 9 травня у Дніпрі, робить якісь заяви про права людини в Україні: «Александр Вилкул: У нас больше полутора миллионов беженцев, миллионы людей на линии разграничения, миллионы на неподконтрольной территории. Больше 59 человек — это политические смерти, расследования которых нету. Это и трагедия в Одессе мая, и убийство журналистов, Шеремет и Бузина, и другие. Ситуация по правам человека в Украине находится в центре внимания Евросоюза и глава комитета ЕС сказал, что будут обязательно выносить данный вопрос на повестку дня Европарламента».

 

Наприкінці випуску на «Інтері» проансували турне гурту Depeche Mode. Не пошкодували епітетів, анонсуючи виступ в Україні, що дуже нагадує комерційну рекламу: «Уже известно, что в Киев знаменитые британцы приедут 19 июля. Грандиозный концерт запланирован на стадионе “Олимпийский”».

В ефірі «UA: Першого» цього дня п’ять поспіль сюжетів стосувалися різних аспектів проведення «Євробачення». Це майже половина новинного випуску. Для порівняння: інший партнер «Євробачення-2017», канал СТБ, цього дня присвятив пісенному конкурсу три повідомлення. І якщо на інших телеканалах критикують великі витрати на пісенний конкурс, неготовність інфраструктури тощо, то на «UA: Першому» про негатив мовчать, а воліють розповідати лише про позитив: відкрита репетиція, робота Євромістечка й тільки оптимістичні відгуки його відвідувачів, підготовлений спеціально для «Євробачення» показ вишиванок тощо.

5 травня, п’ятниця

За весь тиждень цей день найбільш насичений сумнівними матеріалами. У новинах — як сюжети з ознаками замовлення, так і незбалансовані «паркетні» заяви влади.

На «Інтері» розворушили вже підзабуту тему передноворічного інциденту з нардепом від «Народного фроонту» Андрієм Пашинським. Підводка до сюжету Ірини Романової вже містить невідокремлені оцінки та налаштовує вірити лише одній стороні конфлітку: «Все это время депутату не давал покоя статус свидетеля, которым сразу же "наделила" его киевская областная прокуратура, и он настойчиво пытался его оспорить. И вот Печерский райсуд удовлетворил его жалобу. Как это удалось нардепу, ранившему безоружного человека — в нашем материале».

Основний спікер сюжету — Марина Паринова адвокатка постреленого Пашинським В’ячеслава Хімікуса. Використовують архівні коментарі самого Хімікуса. А от до позиції Пашинського не звертаються, за кадром лише підливають масла у вогонь народного гніву: «Кор.: Спустя пару дней после инцидента, Пашинский, ничтоже сумняшеся, укатил на отдых в Альпы. А спустя месяц изменил показания и признался — действительно стрелял стоя. Но при этом стал добиваться статуса потерпевшего. Как у Химикуса. Впрочем, адвокат последнего говорит, даже в статусе свидетеля у Пашинского сейчас больше возможностей, чем у ее подзащитного».

Як і в період найбільшого резонансу справи Пашинського, нині на «Інтері» також продовжують розкручувати питання законності нагородної зброї від міністра-«народнофронтівця» Арсена Авакова: «Ведущая: А вот законно ли глава МВД Арсен Аваков подарил Пашинскому тот приславутый блок и не превысил ли министр служебные полномочия, так щедро раздавая нагрудное оружие. Теперь в этом будет разбираться Генпрокуратура. Печерский райсуд столицы обязал ГПУ открыть уголовное производство. Иск подала редакция информационного агентства “Українські новини, прокуратура сначала отказывалась открывать дело, тогда пришлось идти в суд. В Українських новинах” выяснили, что Аваков награждал своих однопартийцев, друзей и коллег, ссылаясь на дисциплинарный устав Вооруженных сил Украины».

Тут впадає в око як засилля оцінок, так і проактивність «Інтер медіа групи» у притягненні міністра до відповідальності. На додачу — третій сюжет випуску з аналогічними звинуваченнями від Сергія Капліна: «Кроме министра внутренних дел проверить нужно его соратников и тех, кто покупал у Авакова оружие под видом наградного. Так считает народный депутат Сергей Каплин». Тут немає навіть натяку на спробу висвітлити позицію МВС у цій неоднозначній темі.

Далі у випуску — сюжет Андрія Кравця про те, як депутати «Опозиційного блоку» дбають про ветеранів. Наталія Королевська провідала ветеранку, Михайло Папієв розказав, як його однопартійці відреставрували пам’ятник у Чернівцях, а Юрій Бойко турбувався про історію: «Кор.: Сейчас, когда в стране пытаются переписать историю — крайне важно поддержать участников войны. Так считает лидер фракции “Оппозиционный блок” Юрий Бойко».

 

Передував цьому повідомленню «паркетний» матеріал із привітанням прем’єра Володимира Гройсмана для ветеранів: «Ведущая: С участниками войны, Владимир Гройсман встретился сегодня в Кабмине. Он поблагодарил их за храбрость и стойкость. А такжеза восстановление страны после окончания Второй мировой».

Аналогічний «паркетний» матеріал вийшов у новинах каналу «Україна»: «Благодарил за победу. Премьер Владимир Гройсман поздравил ветеранов и бывших сотрудников Кабмина, отметил их вклад в независимость Украины, вспомнил и сегодняшнюю войну за целостность страны». В обох випадках самим ветеранам слова не дали.

Іще один «паркетний» матеріал на каналі «Україна» стосується ініціатив президентської родини: «Потребности особые, условия одинаковые. Петр Порошенко внес в Верховную Раду законопроект о развитии инклюзивного образования в Украине. По словам президента, каждый 10ученик имеет особые потребности, которые будут учтены в обычных школах. Обучение детей и модернизацию учебных заведений предлагают проводить за счет субвенций из государственного бюджета». Тут ідеться про світлі очікування, але автори зовсім не цікавляться поточним станом інклюзивної освіти та оцінкою змін у навчальному процесі від самих освітян.

Далі на каналі «Україна» Олег Ляшко, який протягом тижня на цьому каналі активно переймався долею вітчизняних виробників, вирішив порозпоряджатися конфіскованими статками екс-президента Віктора Януковича, хоча не має до цього питання жодного формального відношення: «Конфискованые деньги Януковича следует потратить на оборону и поддержку отечественных производителей оружия, заявил Олег Ляшко в Харькове».

Про подвиг фонду Ахметова розповіла Юлія Меншакірова у традиційному сюжеті: «Кор.: Регулярно в шахтерские поселки Торецкого района самые необходимые продукты доставляют волонтеры штаба Рината Ахметова».

Далі у випуску — підбадьорливий сюжет про ще один актив Ріната Ахметова — футбольний клуб «Шахтар»: «За шаг до чемпионства. Донецкий “Шахтёр” завтра в Харькове встретится с Луганской “Зарёй”. Это шаг решающий, ведь горняки могут досрочно завоевать титул чемпиона и первый украинский трофей для своего тренера Паулу Фонсеки». Сюжет не так про саме змагання, як про донецьких футболістів та їхню жагу до перемоги. А головне, що транслюватиме матч, до якого на каналі «Україна» підживлюють інтерес, іще один канал Ахметова — «Футбол-2».

ICTV та 5-й канал поширили заяви Леоніда Кучми про переговори щодо стабілізації ситуації на сході України. Актуальність цієї заяви не зрозуміла, в повідомленні немає новинної складової, тож виглядає це як такий собі почесний піар другого Президента.

  • «Росія розмістила на українській території сорокатисячне військо. А танків завезла більше, ніж є на озброєнні всієї України. Про це нагадав Москві представник Києва у тристоронній контактній групі Леонід Кучма. Він певен: попри всі складнощі, можливості нормандського формату ще не вичерпані», — повідомляє ICTV, але не інформує про обставини зустрічі та її результати;
  • «Позиція Росії у перемовинах щодо мирного врегулювання в Україні багато в чому залежить від США. Таку думку висловив представник України у Тристоронній контактній групі Леонід Кучма», — йдеться на 5-му каналі, й це, власне, вся новина. Синхрон Кучми майже дублює закадровий текст, а глядачам навіть не повідомляють, коли, де і за яких обставин про це заяви Кучма.

Леонід Кучма вдруге згадується у випуску новин на ICTV в контексті меценатства: «Стенвей їде у Ніжин.Місцевий державний університет імені Гоголя став щасливим володарем новенького фортепіано від президентського фонду Україна».

На жаль, телеканали знову врізнобій подали дані про втрати на фронті. За даними штабу АТО, станом на 6-ту ранку 5 травня за минулу добу були поранені десятеро військових, станом на 18:00 — протягом доби отримав поранення ще один боєць. Іншу версію без посилання на джерело подали на «1+1»: «8 поранених українських бійців впродовж двох останніх днів». А на «Інтері» ніби повідомляють дані за поточну добу, але називають кількість як за дві доби: «Боевики не прекращают обстрелы позиций ВСУ на Донбассе. С начала суток их зафиксировали 19. Ранения получили 11 украинских бойцов». Решта телеканалів подавали коректні дані за одну або дві останні доби, посилаючись на джерело та часові проміжки.

6 травня, субота

Підсумки тижня для Олега Ляшка підвели на каналі «Україна». За час інтерв’ю у студії пригадали всі тези, що озвучував політик у сюжетах із ознаками джинси.

«Елена Кот, ведущая: На этой неделе вы побывали в Харькове, Запорожье, Павлограде. Чем ваши поездки помогут поддержать национального производителя, кроме того, что вы собственноручно помогали на некоторых производствах[]А в чём конкретно должна заключаться поддержка угольной отросли. Давайте подробно об этом».

Не відпочиває й фонд Ріната Ахметова — сюжет про його діяльність знову присутній у новинах каналу «Україна».

На «Інтері» також не відступали від своїх традицій. Без посилань на джерела, взагалі без коментарів компетентних осіб тут повторюють одне й те саме про зарплати керівництва «Нафтогазу»: «Ведущая: Впрочем речь не об объемах, а о зарплатах топ-менеджеров компании "Укргаздобыча". Согласно аудиту, пять руководителей предприятия в прошлом году заработали в суме 31 миллион гривен — это почти в 13 раз больше, чем в 2015 году. Вырос и доход компании. Её чистая прибыль превысила 55 миллионов гривен. Напомню, 100 % акций компании принадлежит "Нафтогазу" Украины. К слову, в прошлом году четверо членов правления компании подняли себе зарплату в 13 раз». І наступне повідомлення вже містить посилання, хоча назвати це джерело надійним важко — це сайт, що входить до «Інтер медіа групи»: «Как сообщают "Українські новини", со ссылкой на свои источники — по контракту, уволив Коболева, государство выплатит ему выходное пособие в размере 12-месячного среднего заработка. Это значит, что его "вольная" обойдется казне примерно в 37 миллионов гривен».

І вдруге за тиждень на «Інтері» анонсують турне гурту Depeche Mode. Навіть вислови використовують ті самі: «Легендарный коллектив выступит по всей Европе и Америке, загянут и в Киев. Грандиозное шоу на Олимпийском стадионе запланировано на 19 июня». Тож виглядає, наче телеканал має зобов’язання перед організаторами концерту, і видає рекламу за новину.

ВИСНОВКИ

Протягом тижня вийшло 43 сумнівних сюжети: 39 мають ознаки замовності, а чотири — «паркетні» незбаласовані новини за участі топ-чиновників.

Найбільше таких матеріалів містили новини каналу «Україна» — дев'ятнадцять та «Інтера» — шістнадцять. Сім матеріалів вийшли на ICTV, один на 5-му каналі. Новини «112», «1+1», СТБ та «UA: Першого» були вільні від прихованої реклами чи піару.

Шість новин в інтересах фонду Ріната Ахметова вийшло на каналі «Україна». Чотири матеріали на цьому каналі у вигідному ключі представляли Олега Ляшка.

Шість сюжетів в інтересах «Опозиційного блоку» протягом тижня з’являлися на двох каналах: абсолютна більшість — на «Інтері», один — на каналі «Україна».

Тричі піарили Леоніда Кучму: двічі на каналі його зятя ICTV, один матеріал на 5-му каналі. З такою ж частотою з’являвся Сергій Каплін: двічі на «Інтері» та один раз на каналі «Україна».

Двічі в інтересах Віктора Пінчука виходили новини на ICTV: один матеріал присвячений «Інтерпайпу», а другий — благодійності. Дві новини в інтересах партії «Батьківщина»: по одні на ICTV та каналі «Україна». У такій же конфігурації просували інтереси президентської компанії «Рошен»: загалом два матеріали — по одному ICTV та каналі «Україна». Дві паркетні заяви Володимира Гройсмана побачили світ на каналі «Україна» та «Інтері».

По одному повідомленню отримали «Аграрна партія» (ICTV), неновинні заяви Юрія Луценка та Петра Порошенка («Україна»), Микола Мартиненко («Україна»).

Критичних повідомлень загалом було п’ять, і всі на «Інтері»: два проти керівництва «Нафтогазу», два проти представників «Народного фронту» Андрія Пашинського та Арсена Авакова, ще один із критикою Олега Ляшка.

Моніторинг щоденних теленовин здійснює громадська організація «Детектор медіа» за підтримки «Інтерньюз Нетворк».

 

Скрін-шот СТБ
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
3464
Коментарі
0
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Підтримай нас! Стань частиною проєкту!
Щодня наша команда готує для вас найсвіжі та незалежні матеріали. Ми будемо надзвичайно вдячні за будь-яку вашу підтримку. Ваша підтримка – це можливість зробити ще більше!
Підтримати нас
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду