Як Гройсман тричі річницю відзначав. Моніторинг теленовин за 10–15 квітня 2017 року

Як Гройсман тричі річницю відзначав. Моніторинг теленовин за 10–15 квітня 2017 року

22 Квітня 2017
2132

Як Гройсман тричі річницю відзначав. Моніторинг теленовин за 10–15 квітня 2017 року

2132
Моніторинг порушень стандартів інформаційної журналістики в новинах «Інтера», «1+1», СТБ, ICTV, «України», «UA: Першого», «112» та 5-го каналу впродовж 10–15 квітня 2017 року.
Як Гройсман тричі річницю відзначав. Моніторинг теленовин за 10–15 квітня 2017 року
Як Гройсман тричі річницю відзначав. Моніторинг теленовин за 10–15 квітня 2017 року

На тиждень припало три визначні події: оголосила про свою майбутню відставку голова НБУ Валерія Гонтарева, минув рік роботи уряду Володимира Гройсмана, минуло три роки з моменту оголошення АТО. Володимиру Гройсману вдалося протягом трьох днів з’являтися в новинах під одним і тим самими приводом, майже не змінюючи риторики. Щодо діяльності Валерії Гонтаревої, то деякі канали повністю уникнули її критичних оцінок. А згадуючи про початок АТО, журналісти недостатньо артикулювали, хто розпочав військові дії на Донбасі.

10 квітня, понеділок

Головна новина дня — заява Валерії Гонтаревої про майбутню відставку. Ті, хто стежить за теленовинами, мабуть, уже передчувають, як відіграється на цій темі «1+1», що системно критикував керівництво НБУ. Але про все по порядку.

Попри наявність низки скандалів щодо керівництва Нацбанку, купи критики (чи виправданої — це інше питання), на ICTV перелічують лише здобутки й ніби виправдовують Гонтаревоу за три роки керівництва головною фінустановою країни: «Кор.: Хоч за час її роботи в НБУ національна валюта обвалилась більше ніж удвічі, від майже 12 за долар у день її призначення, до нинішніх майже 27 гривень. Втім, Міжнародний Валютний Фонд відновив кредити Україні і тепер щоденно моніторить стан валютних резервів, які зросли до майже 17 мільярдів доларів».

Коментують тут політику Гонтаревої два експерти — Олег Устенко та Ерік Найман. Але перший каже, що Гонтарева виконувала ту політику, яку вимагав МВФ, а Найман припускає, який має бути наступний керівник НБУ. Згадують і про розслідування НАБУ, але й тут ніби заступаються за керівництво Нацбанку: «Кор.: Її каденція була непростою. А останній найгучніший скандал — обшуки в банку, доведені Національним антикорупційним бюро, наприкінці березня. Підозру поки нікому не оголосили, однак, пояснили, справа стосується когось із керівництва НБУ. Розслідують виведення з України коштів для рефінансування банків, півмільярда доларів. Гонтарева запевняє, що ні вона, ні її команда до цих махінацій не причетна».

Дещо подібна ситуація на 5-му каналі. Тут є коментарі парламентарів, які критикують Гонтареву, та насправді конкретної й предметної критики немає:

«Юлія Тимошенко, голова фракції "Батьківщина": Потрібно спочатку розслідувати діяльність Гонтаревої, розслідувати діяльність Порошенка, уряду Яценюка і Гройсмана.

Олег Ляшко, голова фракції "Радикальна партія": Гонтарева має нести відповідальність за свою діяльність. Гонтарева хоче "слінять" за кордон».

Політики закидають Гонтаревій якісь посадові злочини, але що саме мається на увазі, не кажуть.

Будь-які згадки про критику геть відсутні в новині на «UA: Першому». За кадром тут лише про здобутки: «Серед головних досягнень назвала: забезпечення макрофінансової стабільності, перехід на гнучкий валютний курс, запровадження нової монотарної політики, а ще успішну співпрацю з МВФ та іншими міжнародними кредиторами. Впевнена, це дало змогу збільшити валютні резерви». Синхроном включено коментар тільки самої Гонтаревої, а негативні явища у фінансовій сфері за кадром пояснили так: «Сама Гонтарева різке падіння курсу гривні пояснювала війною і спадом економіки».

Як і варто було очікувати, сюжет Олександра Романюка на «1+1» демонструє протилежну тенденцію. Парадоксально, але матеріал, що містить виключно коментарі самої Гонтаревої, виставляє її в абсолютно негативному ключі завдяки закадровому тексту. Тональність задає підводка до сюжету: «За результатами різних соціологічних досліджень, Гонтарева очолювала рейтинг недовіри українців». Які дослідження? Хто й коли їх проводив?

За кадром кожна репліка Гонтаревої зводиться до негативу: «Кор.: Плоди діяльності очільниці НБУ українці відчули дуже швидко. В день, коли вона обійняла цю посаду, офіційний курс гривні становив одинадцять гривень вісімдесят чотири копійки за долар. Гонтарева пообіцяла — штучно курс підтримувати не буде. Нацбанк орієнтуватиметься на рівень інфляції. Для українців це обернулося тим, що купити валюту стало складно. … Під Нацбанком постійно відбувалися мітинги, Валерію Гонтареву не раз викликали на килим у Верховну Раду. …89 банків закрили за часів керування Валерії Гонтаревої. Тисячі вкладників залишилися без своїх заощаджень. Мітингувальники сотні разів пікетували НБУ, де вимагали відставки Валерії Гонтаревої».

Ну й насамкінець як не заглянути в її декларацію: «Планує відпочити, тим паче, як свідчить декларація, кошти на це в неї є. Лише за минулий рік вона задекларувала п'ятдесят сім мільйонів гривень доходу, із яких в Нацбанку заробила трохи менше трьох».

ICTV розпиляється на обіцянки Гройсмана, які не містять жодної інформаційності, а лише плани: «Прем'єр-міністр Володимир Гройсман обіцяє всіляко сприяти розвитку бізнесу в Україні … Прем'єр погоджується, Україна — чемпіон світу з паперів на яких можновладці прописують обіцянки та хоче цю практику подолати. Уже цього року розраховує провести п'ять ключових реформ: пенсійну, земельну, медичну, освітню, а також публічну приватизацію».

Далі у випуску ICTV пропіарили Леоніда Кучму: «Унікальна виставка відкрилася в приміщенні Президентського фонду Леоніда Кучми “Україна”. На фото літаки цивільні і військові, пасажирські, транспортні у кожному фото своя історія». У сюжеті Оксани Михайлової присутні юні конструктори, але останнє слово все одно за меценатом — Леонід Кучма закликає цінувати фахівців у високотехнологічній галузі.

На каналі «Україна» з виступу прем’єра Гройсмана на бізнес-форумі взяли тезу про ринок землі. Це важлива тема, адже стає приводом для багатьох політичних спекуляцій. Але від уряду поки що лише плани й бачення, обмаль конкретики, а альтернативні думки взагалі відсутні: «Премьер рассказал каким видят в Кабмине законопроект о рынке земли. Продавать участки предлагают только физлицам с украинским гражданством и не более 200 гектаров на человека. А крупных игроков к торгам обещают не допустить».

У тій самій темі на «1+1» несподівано вигулькнув Анатолій Кінах зі своїми деклараціями: «Анатолій Кінах, голова українського союзу промисловців і підприємців: Я просив би шановних, звернути увагу на ті складові нашої заяви, де збирали на свідому позицію українського бізнесу, який вимагає від влади жорсткого викорінення корупції на всіх рівнях, започаткування економічного курсу, спрямованого на значне економічне зростання».

На «Інтері» Гройсман — герой найтиповішого паркетного матеріалу. Знову, як і щодня, прем’єр обіцяє підвищення пенсій уже в жовтні, а за кадром просто через кому перераховують теми його розмов із громадянами, але не їхню суть: «Ведущая: Повышенные пенсии уже в октябре. Об этом заявил премьер-министр Украины во время посещения Правительственного контактного центра. Гройсман пообщался с дозвонившимися на горячую линию и ответил на их вопросы. Обсуждали и выплаты заработных плат, и ситуацию востоке, и оплату газа. Комментируя тарифы, премьер подчеркнул, что рост платежей за газ для населения — недопустимо».

І рубрику «Ай молодець» продовжує Гройсман на каналі «Україна»: «Ведущая: Премьер у телефона. Сегодня украинцы, позвонившие в правительственный контактный центр, могли пообщаться с Владимиром Гройсманом. Глава правительства внимательно слушал, что-то записывал, потом объяснял или обещал разобраться в проблеме. И остальным членам правительства премьер предложил чаще общаться с украинцами лично». У цьому ж випуску поширили заяву фракції БПП про задоволеність роботою уряду Гройсмана й про те, що не бачать потреби міняти керівника Кабміну.

Далі в ефірі сюжет Олени Гончаренко про скандальні тарифи на газ. Тут головний борець за справедливість — Олег Ляшко: «Кор.: Почти в полном составе на заседание комиссии пришла фракция Радикальной партии и свободовцы». Проте слово авторка сюжету двічі дає тільки Олегу Ляшку:

«Олег Ляшко, голова фракції Радикальної партії: Ми наполягаємо на тому, що це рішення НКРЄ КП має бути не призупинено, а скасовано…Олег Ляшко: Не призупинити дію, як у вас написано, а скасувати постанову "Про запровадження абонплати на лічильники".

Кор.: И они услышали. Не выдержав давления, члены комиссии голосуют».

Одразу після цього сюжету студію каналу «Україна» ще на сім хвилин окупував Олег Ляшко.

Незмінно присутній у випуску «Сегодня» на «Україні» сюжет про діяльність фонду Ріната Ахметова.

На «112» зовсім некоментовано включили голову фракції «Народного фронту» Максима Бурбака. Він каже про ініціативність своєї політисили та її лідера, але яку інформацію з цього потоку має почерпнути глядач — питання: «Максим Бурбак, голова парламентської фракції партії "Народний фронт": …ділилися враженнями від 10-го безпекового форуму, який проводився в Києві, від того потужного складу і тих пропозицій, які були там озвучені. Зокрема, це пропозиція лідера "Народного фронту", Арсенія Яценюка щодо впровадження формату "НАТО-плюс". … Також відзначили те, що європарламентарі 6-го квітня прийняли врешті-решт питання щодо надання безвізового режиму для громадян України і впевнений, що вже влітку наші громадяни зможуть спокійно користуватися, вільно пересуватися, без віз територією Європи, як громадяни Євросоюзу».

Щось давно ми не чули вимог про відставку міністра МВС Арсена Авакова. Цю прикрість виправили на «Інтері». Під стінами будівлі МВС активістів привела поширена інформація про нібито співпрацю керівника донецької спецроти Олександра Голубана із сепаратистами: «Ведущая: В результате мирная акция превратилось в побоище задержанием». Із відео сюжету переважно чути не зовсім адекватну лексику з боку активістів. Її автор сюжету Олександр Васильченко не коментує. А от відповіді радника Авакова Іллі Ківи оцінює: «Кор.: После словесных перепалок, советник министра стал угрожать протестующим».

Текстово діалог Ківи та учасника акції передати непросто, це краще переглянути на відео. Але якщо коротко, то виглядав він приблизно так:

«Мужчина: Мы знаем твою сущность. Ты шавка Авакова, шо с тобой говорить. Такой же как Голубан и Аброськин. И ты тоже уйдешь рано или поздно.

Илья Кива: Придёт время, когда я сниму погоны, пойду напишу рапорт и сделаю всё то, что я могу сделать».

До речі, попередній сюжет випуску — звинувачення на адресу однопартійця Арсена Авакова Арсенія Яценюка у плагіаті. Як і заведено — відповіді на ці закиди, чи спроби її отримати в повідомленні немає, лише реакції дружнього «Інтеру» політика: «Такая оплошность уже вызвала бурную реакцию в соцсетях. В частности, на своей странице в Facebook депутат Сергей Каплин заявил, что подал заявление в полицию с просьбой проверить действительно ли Яценюк списал свою научную работу».

А коли йшлося про скандальну абонплату за газ, то й тут вгледіли слід Яценюка: «Ведущая: Напомню, абонплата за газ предусмотрена законом о рынке газа, который был принят еще в 2015-м году с подачи "Народного фронта" и действующего на тот момент премьера Арсения Яценюка… Тогда закон набрал 290 голосов, и все присутствовавшие на заседании, в том числе "Народный фронт" и радикалы, поддержали этот документ». А ось із коментаря представника фракції БПП закрадається підозра, що ведуча маніпулює, висмикуючи лише частину фактів: «Артур Герасимов, народный депутат, Блок Петра Порошенко: Всі фракції парламенту голосували за закон про ринок природного газу. За нього голосували і "Самопоміч", і "Батьківщина" і Радикальна партія Олега Ляшка».

Іще один сумнівний матеріал у випуску — піар «Опозиційного блоку» на ветеранській темі в Одесі: «Кор.: Часть средств на эти работы и на реставрацию самого памятника (меморіал «Крила перемоги». — MS) выделили представители “Оппозиционного блока”. Сегодня они таке были на торжествах, поздравляли фронтовиков.

Николай Скорик, народный депутат, "Оппозиционный блок": Огромное спасибо ветеранам за то, что они сегодня здесь. Долгих и долгих лет им жизни. Тем кто не дожил до сегодняшнего дня вечная память. И я думаю, что мы должны сделать все для того чтобы подвиг наших ветеранов он вечно оставался в сердцах наших сограждан».

Повідомляючи про сутички під «Сбербанком» у Харкові, «UA: Перший» узагалі не передає про постраждалих. На ICTV кажуть про десяток постраждалих, не посилаючись на джерело. На «112» у коментарі поліції сказали тільки про одного постраждалого поліцейського. «Інтер» повідомив про трьох постраждалих, але уточнено, що лише один із них — співробітник Нацгвардії. То хто тоді решта — мітингувальники, співробітник банку, випадкові перехожі? СТБ повідомив найбільш повно: «За офіційними даними, постраждало двоє поліціянтів і один мітингувальник. Активісти ж заявляють про десятьох постраждалих».

Досить гучну для медійного середовища тему — обрання голови НСТУ — не проігнорували тільки «1+1» та «UA: Перший».

11 квітня, вівторок

Цей день у теленовинах запам’ятався хвалебними одами до річниці Кабміну Володимира Гройсмана. Незбалансовані звіти про перший рік уряду Гройсмана вийшли на ICTV, 5-му каналі, «1+1» та «Інтері».

«Уряд у цифрах: економіка зросла на 2,3 %, на 16 % збільшилися соціальні стандарти. Мінімальну заробітну плату підвищили вдвічі, до 3200 гривень. Це здобутки, якими пишається прем'єр. Водночас, за офіційними даними, зі збільшенням оплати праці вгору поповзли і ціни, на 12,6 % станом на січень 2017 року проти січня минулого року. Щоправда прем'єр-міністр прямої залежності між своїм рішенням та здорожчанням не бачить», — йдеться за кадром у сюжети Дар’ї Феденко на 5-му. Крім Гройсмана й журналістки, тут ніхто не говорить. На інших згаданих каналах ситуація аналогічна.

«Пополнить казну должна и земельная реформа, это ещё одна инициатива, внедряемая правительством Гройсмана. Премьер уверяет — реформы ориентированы исключительно на отечественного фермера. Украинские аграрии при поддержке правительства, смогут распоряжаться землёй, брать кредиты на спецтехнику и развивать технологии», — стверджує на «Інтері» кореспондент Олександр Васильченко.

«Однак, поки прем'єр почувається впевнено, уряд домігся економічної стабілізації. нехай хисткого, але пожвавлення економіки і навіть невеличкого зростання ВВП. У свої плюси Гройсман записує підвищення мінімальної зарплати, старт ремонту і будівництво українських доріг, початок реформи Нафтогазу та Укрзалізниці. Опоненти уряду закидають відсутність енергоощадної політики, дорожнечу енергоносіїв, несприятливий інвестиційний клімат і спад виробництво. Та незважаючи, прем'єр будує ще амбітніші плани», — йдеться в підводці до сюжету Ольги Чайко на ICTV.

На «1+1» на рекомендації прем’єру дають не експерти, а кореспондент Олександр Романюк: «Це не досягнення Кабміну, заявляє Гройсман. Це статистика зростання економіки, соціальних стандартів та нових реформ. І таких перемог могло б бути більше, якби не попередники … Крім нормальних доріг мали б енергонезалежність, простіше вели бізнес та довше жили. Для цього потрібно реалізовувати реформи, основу для яких уряд уже заклав і планує розвивати, каже прем’єр».

На «112» передали критику уряду від парламентської опозиції: Юлія Тимошенко, Олег Ляшко та Олег Березюк. На каналі «Україна» обмежуються тільки Ляшком — це навіть типово, адже на цьому каналі лідер РПЛ чи не найчастіше з’являється саме в новинах. На «UA: Першому» критику уряду передали аналітикам проекту «Слово і діло» та експерту РПР Глібу Вишлінському.

На «Інтері» одразу два політики висувають претензії до Арсена Авакова. Олег Березюк («Самопоміч») критикує поліцію за застосування сили до учасників вчорашнього пікету. А Сергій Каплін (БПП, лідер «Соціал-демократичної партії») вимагає пенсій для ветеранів МВС.

В ефірі каналу «Україна» прорекламували серіал власного виробництва «Черговий лікар». Не забули і вкотре раз розповісти про діяльність фонду Ріната Ахметова.

12 квітня, середа

Хоча це й урядовий день, але паркетні новини були радше про Президента Петра Порошенка. Він майже таємно прибув на Луганщину в розташування 17-ї танкової бригади. Чотири телеканали обмежилися декларативними повідомленнями, що в першу чергу мають на меті посилити імідж глави держави:

ICTV: «Президент України Петро Порошенко побував сьогодні у танковій бригаді Збройних сил на Луганщині. Там він заявив, що важка артилерія і танки відведені з передової, однак вся техніка у повній бойовій готовності»;

«Україна»: «Глава государства заявил, на развитие Луганской области в госбюджете предусмотрено уже около миллиарда гривен, треть из них задействовали уже направили на медицину часть этих средств уже потратили на приобретение 60 служебных автомобилей для медиков. Также Петр Порошенко отметил, что вести бизнес в зоне АТО станет легче с сегодняшнего дня. Он подписал закон, который упрощает все процедуры для бизнесменов»;

«UA: Перший»: «Президент відвідав одну з танкових бригад в зоні АТО на Луганщині. Заразтанкісти перебувають в районі відведення, але в будь-який момент готові повернутися на передову. Петро Порошенко вручив нагороди військовим, які брали участь в бойових діях на Донбасі»;

СТБ: «Україна відвела важке озброєння з передових позиції і дотримується Мінських домовленостей. Заявив Президент України на Луганщині. На зустрічі з військовослужбовцями, однієї з танкових частин яка відведена від лінії зіткнення. Водночас він наголосив що всі підрозділи перебувають у повній бойовій готовності».

Однобокою подачею відзначився «1+1», ретранслюючи заяви Володимира Гройсмана без жодних незалежних коментарів: «Прем'єр-міністр нагадав про зростання економіки, виконання бюджету, підвищення зарплат бюджетникам і пенсій. Серед досягнень уряду Гройсман відзначив реформи в енергетичній сфері, державній службі, а також запуск електронного декларування. Урядовці просять парламентарів підтримати законами перезавантаження вітчизняної медицини, освіти і пенсійної реформи».

І ледь не вперше за кілька місяців у «паркетній» новині йдеться про результати роботи МВС на каналі «Україна». Матеріал зводиться до сухого набору статистики, що сам по собі не надто ілюструє якість роботи поліції. Так само як із Гройсманом на «1+1» тут Аваков сам оцінює свою роботу, а кореспонденти не звіряють цих оцінок із думками неупереджених фахівців: «Совершать преступления в Украине стали реже, а раскрывать чаще. Такие данные озвучил министр внутренних дел Арсен Аваков. Сравнили первые три месяца этого и прошлого года. Уровень преступности снизился почти на 20 %. Чаще всего раскрывают убийства, тяжелее найти угонщиков. С начала года оперативникам удалось вернуть каждую четвертую машину, а в прошлом находили только каждую шестую. Стало меньше изнасилований, отчитался министр, почти в два раза. Сократилось также количество ограблений и разбойных нападений».

На каналі «Україна» з’явився вже другий сюжет у відповідь на звинувачення в трансляцій «російських серіалів»: «Народные депутаты и активисты обвиняют канал "Україна" в трансляции якобы российских сериалов. Причём претензии регулярно звучат в эфире канала “1+1”».Костянтин Мудрик мав розібратися, чи справедливі докори колег. Але сподіватися на неупередженість тут складно.

Це й зайвий привід рейтингами похизуватися: «Кор.: Зрителям сериал понравился. Канал "Україна" по итогам І квартала нынешнего года остаётся лидером телесмотрения». І опонентів покритикувати, посилаючись на публікації в ЗМІ: «Кор.: “1+1 медиа” против копродакшна с российскими компаниями, хотя сам готов ставить в эфир каналов холдинга фильмы откровенно российского производства. Сериал "Последний коп", в главной роли Гоша Куценко. Канал "2+2" назвал его украинско-российским, но вынужден был прекратить показ, поскольку прокатное удостоверение было аннулировано под давлением общественности и в частности статьи на сайте “Детектор медиа».

У «Держкіно» не просять прокоментувати власний продукт, але беруть із уже опублікованих на «Детекторі медіа» коментарів критику конкурентів. Тож це не спроба розібратися, а просто «удар» у відповідь.

Далі в новинах «України» Юлія Меншакірова звітує про роботу фонду Ріната Ахметова: «Кор.: С начала военного конфликта на востоке страны Штаб Рината Ахметова оказывает различную поддержку детям Донбасса. Более 3700 получили помощь в лечении и проведении операций».

На «Інтері» сумнівні сюжети були переважно критичного змісту. Спершу — з критикою керівництва «Нафтогазу»: «Кор.: Выянилось, за прошлый год зарплаты руководителей НАК выросли в 13 раз. В среднем каждый из десяти топ-менеджеров компании заработал по 8 миллионов гривен … В то время, как украинцы этой зимой считали, сколько должны по новым платежкам, глава НАК получал более двух миллионов гривен в месяц», — апелює кореспондент Олександр Котов.

Далі автор вдається до припущень, природу яких не пояснює: «Тогда журналисты и некоторые депутаты заявили, что фирма может быть связана с депутатами "Народного фронта" и директором по развитию "Нефтегаза" Юрием Ветренко».

Завершується сюжет риторичними запитаннями замість коментарів відповідних компетентних органів: «Тем временем вскоре люди могут увидеть новые цифры в платежках. Куда уходят деньги людей? И почему люди вынуждены пеереплачивать за газ? Эти вопросы уже к правоохранителям». У сюжеті в коментарі екс-міністра ЖКГ Олексія Кучеренка містяться прямі звинувачення голови «Нафтогазу» в корупції. Натомість не згадується навіть про спроби автора зв’язатися з Андрієм Коболєвим.

У Львові критикують Андрія Садового: «А пока во Львове распродажа. Такую политику решил вести Львовский городской совет относительно своих активов. Коммунальное общество, городские чиновники раздают почти даром. Кому и по чем?», — йдеться в підводці до сюжету Галини Якушко.

Приводом для матеріалу стало рішення комісії обласної ради дозволити орендарю викупити приміщення у центрі міста. «Кор.: Раньше в этом доме был универмаг сейчас популярная пивная. Здание находилось в собственности городского и областного советов. 5 лет назад свою часть горсовет продал частникам по фантастической цене 3 тысячи гривен за квадратный метр».

І хоча йдеться про власність обласної ради, вся критика спрямована на міську раду: «Олег Радык, общественный активист: В кожному підприємстві, яке продане комунальному є його доля. Повірте мені. Звісно, я зараз веду мову про Андрія Івановича Садового. Продажа підприємств це є ніяка не політика, це є просто бізнес».

У міськраді питають, чому приміщення продають, а не виставляють на аукціон. Хоча те саме нині робить обласна рада,й до неї в журналістки таких запитань не виникає.

Також на «Інтері» Сергій Каплін знову заявляє про свої чергові вимоги. Цього разу: «Провести референдум по вопросу земельной реформы — призывает глава социал-демократической партии Сергей Каплин».

13 квітня, четвер

У полку борців за землю — поповнення. Тепер за мораторій на продаж сільгоспземель виступає «Батьківщина». «Лідерка Батьківщини Юлія Тимошенко відстоює проведення референдуму про продовження мораторію на продаж сільськогосподарської землі… Екс-прем'єр вважає, не припустимим продаж аграрних земель, які сягають сімдесяти двох відсотків території України. Бо може вийти так, що національне багатство опиниться в руках кількох найбагатших фінансово-промислових груп, а власники паїв залишаться і без гідних грошей і без землі», — повідомляє ведуча Олена Фроляк ICTV.

Ідентичне повідомлення прозвучало і на «Інтері»: «Подготовку к проведению всеукраинского референдума, запрещающего продажу сельскохозяйственных земель, политсилы могут начать уже 19 апреля. Заявку на организациюопроса сегодня в ЦИК подала "Батькивщина", поддержав инициативу других нардепов». Але інших нардепів у матеріалі немає, коментує власну ініціативу тільки Тимошенко.

Продовжили на «Інтері» інформаційну атаку на «Нафтогаз»: «Наталья Белышева, ведущая: Должность свою покинула и Глава наблюдательного совета НАК "Нафтогаз" Юлия Ковалив. Об этом сообщает "Экономическая правда". Причиной, якобы, стал провал реформирования этой компании». У цьому повідомленні немає жодного коментаря, й тільки нагадують те саме, що озвучували вчора: «Напомню, в Европейском банке реконструкции и развития заявили, что реформа "Нафтогаза" потерпела фиаско. При этом выяснилось, что за прошлый год топ-менеджмент компании увеличил себе зарплаты в 13 раз. В среднем, там получают по 8 миллионов гривен в год».

Кому не бракує оптимізму та схвальних відгуків, то це прем’єру Володимиру Гройсману. У матеріалі на «Інтері» він знову весь в оптимістичних прогнозах: «Зато через пять-семь лет украинские дороги изменяться до неузнаваемости. "Укравтодор" над этим усиленно работает. Такой оптимизм выразил сегодня в Кропивницком премьер-министр. Уже в апреле, сообщил Владимир Гройсман — на ремонт дорожного покрытия дополнительно пойдут 3 миллиарда гривен, которые заработали за счет таможенных поступлений. Еще один источник финансирования — местные бюджеты».

На каналі «Україна» до сюжету про започаткування ринку енергопослуг ініціативам парламенту радіє представник ДТЕК. Його коментар плавно переходить у саморекламу, яка інформаційної цінності для сюжету не несе:

«Кор.: На принятие закона отреагировали и энергетики, положительно.

Максим Тимченко, генеральный директор ДТЭК: В новом рынке потребитель становится главным. Потребитель будет иметь возможность у кого покупать электроэнергию. Получить справедливый тариф и требовать намного выше качество услуг. Этот закон даст возможность Украине стать по настоящему энергонезависимой и энергоэффективной страной. И это такие цели ради, которых ДТЭК работает уже более 10 лет, мы делаем все для того, что бы в Украине был собственный украинский уголь, украинский газ, украинская электроэнергия».

Олег Ляшко в цьому випуску зробив неочікувану заяву: «Ведущая: Чужого не надо. Закупать уголь правительство должно исключительно в Украине, заявил лидер "Радикальной партии", Олег Ляшко. Депутат подчеркнул: закупки отечественного антрацита, вместо африканского или американского, помогут поднять экономику страны, ведь деньги останутся в бюджете, а украинцы останутся при рабочих местах». Так глядача і вводять в оману, адже зовсім недавно на каналі «Україна» активно жалілися на брак антрациту через блокаду: основні запаси цього палива розташовані на окупованій території. І повернення до старих звичних схем знову підміняє собою питання модернізації виробництв.

Далі у випуску голова Харківської ОДА Юлія Світлична похизувалася обновками для харківських рятувальників: «Харьковские спасатели получили восемь новых квартир и современную технику. Новые пожарные машины оборудованы по последним стандартам. У них запас воды почти в два раза больше и лучше оснащение. До конца года, обещают чиновники, автопарк чрезвычайной службы пополниться еще пятью машинами.

Юлия Светличная, председатель Харьковской облгосадминистрации: Могу сказать, что это безусловно результат реформирования как службы, так и в целом реформирования всех сфер хозяйственной деятельности и реформирования всех отраслей в Украине, которые на сегодняшний день проходят».

А далі багатодітна мати з Волноваського району Донеччини в сюжеті Юлії Шпилєвої передає: «Ринату Ахметову большое спасибо за то, что он помогает так вот. Не только многодетным семьям, но и всем остальным, кто нуждается в этом».

На «1+1» перейшли на новий етап конфлікту з Нацрадою. Якщо попередній стосувався подовження ліцензії саме «1+1», то цього разу йдеться про ліцензію на інший канал медіагрупи — «2+2». У сюжеті так і не звучать аргументи Нацради щодо причин відкладання розгляду цього питання. Не зрозуміло чи намагався автор це прояснити. Із сюжету зрозуміло, що знову йдеться про питання до структури власності каналу. Як відомо, на «1+1» структура таки змінилася, тож імовірно, що це викликало потребу уточнити, чи не змінилася структура інших каналів медіагрупи.

На підкріплення позиції журналіст Дмитро Святненко звертається до медіаюриста Тараса Шевченка. Але своїми словами передає коментар експерта: «Кор.: Медіаюрист Тарас Шевченко каже, що прецедентів, коли телеканал би позбавили ліцензії через такі дрібниці ще не було. Втім, стверджує, що чиновники свідомо затягують процедуру видачі бланка ліцензії. Адже, коли телеканал у підвішеному стані, він більш вразливий до зовнішніх впливів». Такі формулювання не вселяють віри, що журналіст точно передав слова експерта, а не вирвав із контексту, скориставшись авторитетом правника.

14 квітня, п’ятниця

Гройсман знову біля мікрофона. Цього разу звітує перед парламентом. Але некоментовані заяви у вигідному для прем’єра світлі потрапляють в ефір тільки на ICTV: «Головний здобутком свого кабінету Гройсман вважає зупинку кризи і початок економічного зростання. Тепер головне продовжити перетворення і зробити так, аби цифри офіційної статистики відчули прості українці, приміром, як 4,5 мільйони людей, які вже отримують вдвічі більшу мінімальну зарплату» і т. д.

На «1+1» критичніше сприйняли виступ прем’єра: «Ґрунтовного звіту не відбулося, обмежились виступом прем’єра і відповіддю на запитання депутатів. Сьогодні ж завершиться річний імунітет кабінету Гройсмана, тобто уряд теоретично може бути відправлений у відставку. Установу про це намагалася навіть подати фракція "Батьківщина", але не здобула підтримки». Хоча в чому полягають претензії «Батьківщини» — так і не озвучили.

На «Інтері» політтехнологи дають оцінки парламенту, а їхні тези дивним чином збігаються з раніше озвученими позиціями «Опозиційного блоку» із закликами терміново розглянути низку законів та Сергія Капліна із критикою політики МВФ:

«Андрей Золотарев, политолог: Значительную часть законопроектов в апреле запланированных, они их не приняли. А соответственно дольше у них почти месяц каникул, а дальше останется месяц работы. Как всегда очень многие, традиционно, законопроекты рассмотрены не будут.

Тарас Загородній, політолог: Основное то, что осталось, и то, что чревато огромными скандалами — это, в первую очередь, так называемые законы МВФ. Касаемо пенсионной реформы, очень чувствительной части населения, которая вообще на выборы ходит. Это раз. Второе. Касаемо применения третьего энергопакета, кроме того, что были обещаны применения абонплаты на газ. Тут закон об электричестве неизвестно в каком формате будет имплементирован и как реально он будет работать. Не урегулировано очень много вопросов. И эти вопросы придется как-то решать, как-то продвигать через парламент».

Сам Сергій Каплін сьогодні в ефірі також робить чергову заяву. Якщо раніше його цікавила цілісність коаліції в парламенті, то тепер — доля конкретної фракції: «Нерешенные вопросы накопились к Олегу Ляшко. Народный депутат Сергей Каплин считает, что радикалынезаконно называют себя фракцией. Ведь в их депутатской группе не хватает депутата мажоритарщика, как того требует регламентом».

На ICTV та «Інтері» знову порушили тему закупки Україною мінеральних добрив у Росії: «Україна не припинила закупляти в Росії мінеральні добрива. За три роки війни на Донбасі, офіційний Київ купив хімічної продукції у свого сусіда-агресора більше, ніж на 550 мільйонів доларів. При цьому вітчизняна галузь на межі повного колапсу… У Черкасах заводи з виробництва добрив взагалі зупинилися» (ICTV). Тут хоч і немає вказівок на конкретні політичні сили чи компанії, але з минулого тижня запам’яталися сюжети з черкаського заводу «Азот», що входить до промислової групи Дмитра Фірташа Group DF.

На «Інтері» сюжет аналогічного тематичного наповнення коментують позафракційні депутати від БПП Сергій Рудик та Олег Петренко. «Путь российским поставщикам в Украину открыл Кабмин Яценюка, на отечественный рынок на льготных условиях зашли четыре компании», — стверджує кореспондентка Оксана Григор’єва. Апелюючи до патріотизму, тут вказують, у чиїх інтересах діють народні депутати: «Группа парламентариев направила депутатский запрос с требованием не допустить остановки черкасского “Азота”». Кінцевим бенефіціаром цього підприємства є Дмитро Фірташ.

На каналі «Україна» естафету подарунків для рятувальників прийняв Олег Ляшко: «Награды для спасателей. Ордена "За мужество", грамоты и часы получили сотрудники госслужбы по чрезвычайным ситуациям. В предверии профессионального праздника. К поздравлениям присоединился и лидер "Радикальной партии". Олег Ляшко заявил — спасатели должны получать в двое больше и иметь современную технику и экипировку». А фонд Ріната Ахметова відзвітував про результати своєї програми «Здорове серце».

14 квітня на телеканалах згадали, що три роки тому було офіційно оголошено АТО. Але в ретроспективі події майже жоден канал не акцентує, хто є сторонами протистояння та з чого саме почалася російська агресія на Донбасі. Тут можна позитивно відзначити ICTV: «Крим уже захопили, а російські найманці орудували в Слов’янську, Дружківці та Краматорську». А в сюжеті СТБ йдеться про абстрактних «сепаратистів».

15 квітня, субота

Наближається Великдень. В аеропорту «Бориспіль» чекають на благодатний вогонь із Єрусалима. А політики не втрачають нагоди засвітитися на екранах та похизуватися своїми добрими справами.

На каналі «Україна» перший же сюжет — репортаж із Єрусалима. Тут фіксують, як сходить благодатний вогонь: «До начала церемонии в храме перешёптывались «а, вдруг огонь не сойдет»? Кувуклию же только открыли после реставрации. Вместо паломников и духовенства в ней 7 месяцев провели археологи с историками, — розповідає кореспондентка Наталя Кравченко. — Все причастные к восстановлению святыни получили награды и памятные подарки от иерусалимского патриарха». Далі в ролі «всіх» ми бачимо нардепа від «Опозиційного блоку» Вадима Новинського. Він розповідає про подарунок. «Кор.: Украинская делегация в долгу не осталась, патриарху подарили рушники, вышитые рукодельницами из разных регионов. Но главный подарок накануне Пасхи один для всех.

Вадим Новинский: Наши верующие люди украинцы ждут, когда этот огонь придет в Украину, чтобы от этого огня немножко согреть сердце».

Далі у випуску ще одна доброчинність: «Пасхальный сюрприз для детей переселенцев. Подарки для малышей из Донецкой и Луганской областей приготовили политики. Развлекали детвору концертом. Воспоминаниями о доме», — йдеться в сюжеті Олександри Сегал. За всіх політиків тут був один Олег Ляшко: «Олег Ляшко, народный депутат Украины, лидер Радикальной партий: Паски, яєчка крашені, посвячене все і щоби свято було у наших дітей щодня. Найкраще свято буде тоді коли в Україні буде мир, коли в Україні буде мирне небо, спокій, коли люди будуть радісні, матимуть роботу нормальну, зарплату нормальну».

Не обійшовся новинний день без постійного резидента — Ріната Ахметова. Цього дня розповіли про його фонд «Сиротству нет».

На «Інтері» до благодійників записався нардеп, якого ми вже зустрічали цього тижня в новинах телеканалу: «С праздником поздравил ветеранов своего округа нардеп от "БПП" Сергей Рудык. Он считает, что Пасха это именно тот праздник, который объединяет украинцев». На цьому тижні Рудик запам’ятався коментарем у сюжеті про російські добрива. На минулому цю тему піднімали в інтересах компанії Дмитра Фірташа, що входить до Group DF.

Далі на «Інтері» абсолютно не новинний паркетний анонс візиту Петра Порошенка до Великої Британії: «Президент Украины, Пётр Порошенко, на следующей неделе посетит Великобританию. Глава государства примет участие в конференции Королевского института международных отношений. Там Пётр Порошенко расскажет об угрозах которые стоят пред нашей страной, а также предложит свое виденье восстановление мира и укрепление европейской безопасности». Це, власне, й усе повідомлення. І що глядачам із того?

На ICTV викликав підозри сюжет, присвячений темі мораторію на експорт лісу-кругляка: «Наші журналісти (Катерина Курбанова та Ірина Тимчиши. — MS) відвідали кілька лісозаготівельних фірм, які працюють саме з українським лісом і переконалися, що держава отримує більший зиск, коли експортує не сировину, а вироби з неї». Весь містить лише аргументи, чому мораторій варто продовжувати: бізнес закупив деревообробне обладнання, не хоче, щоби воно простоювало, та й місця робочі будуть. Тут узагалі не згадується, чим мотивована дискусія щодо скасування мораторію — ані про вимоги ЄС, ані про угоду про вільну торгівлю. А завершується сюжет дидактичним пасажем: «Кор.: Фахівці переконані — наша продукція може стати достойним конкурентом на світовому ринку. Головне якість і доступна ціна. Завдяки мораторію галузь по трохи підводиться з колін, тому скасовувати його ніяк не можна».

Хоча в сюжеті не фігурують політики, але він підтримує певну політичну позицію, адже не містить іншого погляду на проблему й замовчує низку важливих обставин.

ВИСНОВКИ

Протягом тижня виявлено 57 сумнівних матеріалів: 36 сюжетів із ознаками замовності, 19 неінформативних новин про владу та два промосюжети власних продуктів медіахолдингу.

Однакова кількість таких матеріалів на каналі «Україна» та «Інтері» — по дев'ятнадцять; на ICTV — вісім, на «1+1» — п’ять, на СТБ та «UA: Першому» по два, на 5-му та «112» по одному.

Прихильних до Володимира Гройсмана — десять «паркетних» повідомлень: по три на ICTV та «Інтері», два на «1+1» та по одному на 5-му та «Україні».

Стабільні шість сюжетів — про фонд Ріната Ахметова на каналі «Україна». Ще один матеріал на цьому каналі похвалив компанію ДТЕК, що також належить Ахметову.

П’ять разів у «паркетних» новинах було більше пафосу, ніж інформації про Петра Порошенка: по одному на «UA: Першому», ICTV, «Інтері», СТБ та «Україні».

По чотири рази світилися Сергій Каплін на «Інтері», а Олег Ляшко — на каналі «Україна».

Двічі фігурували у вигідному ракурсі Юлія Тимошенко (ICTV, «Інтер»), «Опозиційний блок» («Інтер») та бізнес-інтереси в хімпромисловості Дмитра Фірташа (ICTV, «Інтер»).

По одній компліментарній згадці отримали: БПП, Вадим Новинський, Юлія Світлична — на «Україні»; Сергій Рудик на «Інтері»; Анатолій Кінах на «1+1»; Леонід Кучма на ICTV; «Народний фронт» на «112»; Валерія Гонтарева в паркетному матеріалі на «UA: Першому».

Критичних матеріалів загалом було вісім: шість на «Інтері» і два на «1+1». У немилості «Інтера»: тричі представники «Народного фронту», двічі — керівництво «Нафтогазу», одного разу мер Львова Андрій Садовий. На «1+1» критикували Валерію Гонтареву та Нацраду.

Якісний моніторинг щоденних праймових новин та підсумкових тижневиків здійснюється за підтримки Міністерства закордонних справ Федеративної Республіки Німеччина. Зміст оглядів є виключно відповідальністю ГО «Детектор медіа» та не обов’язково відбиває позицію Міністерства закордонних справ ФРН.

Скрін-шот відео каналу ICTV
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
2132
Коментарі
0
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду