«Ударники» літніх ефірів

15 Липня 2011
1892

«Ударники» літніх ефірів

1892
Народні депутати ухвалили пенсійну реформу, а телеканали витерли піт із чола, ніби вони стояли біля її витоків. Утім, працівників мікрофона можна зрозуміти – якщо депутати свою справу зробили, то телевізійникам доведеться ще, як мінімум, до осені заливати вуха глядачів інформацією про потрібність і важливість реформи. Огляд телетижневиків від 10 липня 2011 року.
«Ударники» літніх ефірів

 

Верстки тижневиків (за «Констекст-Медіа») виглядали так:

 

ICTV, «Факти тижня» (18:45)

 

Вночі на Рівненщині в селі Біле згорів будинок для літніх людей.

У Верховної ради ударний тиждень.

Прес-конференція Віктора Януковича.

Справа депутата Романа Ландика.

Суд над Тимошенко.

Смертельна піна.

Київ цього тижня знов пережив дощовий стрес.

Дощі дошкуляють і аграріям.

Свято Івана Купала.

Зірковий бомонд масово ходить у спортзали і фітнес-клуби.

 

 

«Інтер», «Подробиці тижня» (20:00)

 

Трагедія в Рівненській області.

Верховна Рада змінила Податковий кодекс.

Восьма сесія Верховної Ради завершила свою роботу.

Парламент ухвалив урядовий варіант пенсійної реформи.

Державний технічний контроль скасовано.

Віктор Янукович у п’ятницю провів прес-конференцію.

Оголошеного в розшук Романа Ландика сьогодні затримали.

За три дні засідань у справі екс-прем’єра Тимошенко обвинувачувана чотири рази висловила незадоволення суддею.

Завтра набувають чинності зміни до Сімейного кодексу.

Українські рибалки відзначають професійне свято.

Перегони «Україна Трофі» стартували в Києві й завершилися в Шацьку.

 

 

TВi, «Сьогодні. Підсумки» (20:30)

 

На Рівненщині внаслідок пожежі загинуло 16 людей.

Затонув теплохід «Булгарія».

Верховна Рада ухвалила пенсійну реформу.

Прес-конференція Президента України Віктора Януковича.

Стратегія Тимошенко стає все більш очевидною.

Ландик знову оскандалився.

Пригоди золотої молоді в Одесі.

У Польщі днями завершився фестиваль української культури.

 

 

Перший національний, «Підсумки тижня» (21:00)

 

На Рівненщині згоріло шістнадцятеро літніх людей.

Нашестя щурів у Києві.

Концерти відомих зірок у Києві.

Ухвалення парламентом пенсійної реформи.

Гість студії – перший заступник міністра праці і соціальної політики України Василь Надрага.

Прес-конференція Президента.

В Україні почало діяти нове антикорупційне законодавство.

Ще одна справа проти Юлії Тимошенко.

Син голови апеляційного суду Києва Дмитро Чернушенко побився з охороною в нічному клубі.

Депутат від Партії регіонів Роман Ландик побив дівчину.

Рада скасувала обов’язковий техогляд.

 

 

5 канал, «Час. Підсумки» (21:00)

 

Мордобій як норма сьогодення.

Резонансні судові процеси набирають обертів.

Верховна Рада прийняла пенсійну реформу.

Президент Віктор Янукович дав підсумкову прес-конференцію.

Завершується епоха американської космічної програми Space Shuttle.

 

 

Отже, безумовна «зірка» останніх телетижневиків – пенсійна реформа. Про неї з різними інтонаціями говорили всі без винятку телеканали. «Факти тижня» вустами ведучої Оксани Соколової компліментарно оголосили, що «у Верховної Ради ударний тиждень. Фінал нинішньої парламентської сесії виявився надзвичайно продуктивним…». Звісно, головна продуктивність стосується пенсійного закону.

 

Важка артилерія тижневика в особі кореспондента Володимира Соколова чекала автора пенсійної реформи Сергія Тігіпка «з самого ранку», «хоча розгляд закону було заплановано на другу половину дня». Навколо радісні обличчя прибічників пенсійної реформи. А ось противникам місця не вистачило, бо «наблизитися до будівлі парламенту завадив Беркут». Звідки така вибірковість спецпризначенців, Володимира Соколова не хвилює, хоча слово протесту в сюжет він додає. Ось лише тут присутня певна маніпулятивність, коли за реформу висловлюється далеко не літня жіночка, а проти – старий дід із орденами. Немов каже цим Володимир Соколов: проти реформи – ретрогради.

 

Стиль сюжету – а-ля «прожектор пєрєстройкі». Під час перерахування новацій ухваленого законопроекту діловита динамічна музика супроводжується відео, на якому просто кипить робота: люди в халатах, цех, крутять ковбасу, лабораторія. Авжеж, люди мусять працювати. Щоправда, цієї думки Володимир Соколов навіть не припустив, коли згадав про максимальні VIP-пенсії та ледве стримуваний сміх спікера Литвина: «Шановні колеги, ви зрозуміли, що ви зламали закон зараз. Будь ласка, дайте віце-прем’єру, хай він розкаже».

 

Підсумок сюжету: трішки (2 шт.), про око, синхронів опозиції, та чітке переконання влади, що пенсійну реформу продовжуватимуть і далі.

 

Це «далі» – напевне, модель пенсійних перетворень на прикладі Естонії, адже «віце-прем’єр Сергій Тігіпко розповів Фактам тижня, що чимало досвіду для нового пенсійного закону запозичили..» саме там.

 

Кореспондент Микола Терельов розповідає про естонців, які, мовляв, «…гвинтики сучасної пенсійної системи і головні дієві персонажі водночас». Схеми, пояснення, як діє система, конкретні приклади та бонуси у вигляді можливості керувати активами – просто казка, якби не було розуміння, для якої аудиторії цю казку розповідають. А схоже, що Микола Терельов так захопився красивими історіями, що про реалії забув. Адже навряд чи Естонія дійшла до нинішньої пенсійної системи, вбиваючи малий і середній бізнес... Чи підвищуючи фіскальну політику… Чи маючи величезні проблеми з порушенням прав і свобод… І перелік «навряд чи…» може бути довгий.

 

Лариса Задорожна з «Подробиць тижня», на відміну від вищезгаданого попередника, отримала як коментар представника Пенсійного фонду, так і надала думку фахового опонента пенсійних нововведень – Павла Розенка. Ілюструючи, чого чекати від нових пенсійних норм, кореспондентка на своїй персоні запропонувала експеримент – обрахувати майбутню пенсію: і з реформою, і без неї, «пенсия, несмотря на приличную зарплату, оказалась маленькой».

 

Авторка, чи не вперше від початку масованої атаки суспільства пенсійною реформою, звертає увагу на жінок старшого віку, які опиняються в зоні ризику безробіття: «Группа риска – женщины за 50. Их сейчас уже не берут на работу, единственное спасение – пенсия. А кому будет нужна, например, 59-летняя работница? В службах занятости ожидают новую волну безработных».

 

Хоча кореспондентка, як і президент України, просто співчуває людям, бо «через повышение возраста выхода на заслуженный отдых прошли многие страны. Самый высокий порог в Исландии и Норвегии – 67 лет. Но европейский опыт для Украины только один шаг на долгом пути», а «реформатор Тигипко» обіцяє «новые пенсионные потрясения».

 

Попри різність сюжетів «Фактів тижня» і «Подробиць тижня», впадає в око певне підлабузництво до віце-прем’єра. Тонкими штрихами підкреслюючи витривалість «автора пенсійної реформи», ICTV та «Інтер»скільки спали?», «цікавилися своєю пенсією?»), схоже, мали на меті підкреслити «працелюбність і незакомплексованість» Тігіпка, якому ще, очевидно, належить попрацювати «реформатором».

 

Ведучий «Сьогодні. Підсумків» Володимир Павлюк, коментуючи ухвалення закону, дещо спрощує ситуацію і подає несподіваний висновок: «Це, радше, прийоми щодо економії. Щось подібне. Принаймні, і підвищення пенсійного віку, і підвищення стажу відбуваються у багатьох країнах Європи…». Можна дискутувати щодо справжньої мети «реформи», але очевидний значний дефіцит Пенсійного фонду. Тож чи не варто дивитися на ухвалення закону передусім з точки зору «латання дірок», про що кажуть експерти?

 

Кореспондент Ігор Андрющенко намагається працювати в опозиційній до влади ніші: «Ось так за 10 секунд голосування кожна українська жінка збідніла на 66 тисяч гривень. Це сумарна пенсія за ті 5 років, на які депутати підвищили пенсійний вік». Однак тези речника ПР Сухого про «невдячну роботу» та порівняння українських «реформаторів» із польським непопулярним, а потім героїзованим урядом Бальцеровича виглядають однаково.

 

Врешті автор питає в росіян і поляків, як вони ставляться до підвищення пенсійного віку. І на тлі польського досвіду з упровадженням накопичувальної системи робить висновок, що «у нас зробили все навпаки в надії на швидкий кредит від МВФ».

 

Найцікавіша ідея сюжету про пенсійну реформу – в кореспондентки «Підсумків тижня» Першого національного Ксенії Поважної. Вона провела журналістське дослідження з трьома героями: медсестрою на шкідливих умовах праці, науковцем та молодим бізнесменом. Позицію Пенсійного фонду, як і в сюжеті для «Інтера», представляв директор департаменту пенсійного забезпечення Владислав Машкін. В результаті вийшов якісний агітаційний лікнеп із грою «в одні ворота» від Пенсійного фонду, затим підкріплений гостем студії – першим заступником міністра праці і соцполітики Надрагою.

 

На що не звернули увагу телеканали? На абсолютну відсутність і аморфність парламентської опозиції. Не звернули уваги навіть на ситуативну опозицію до пенсійного закону – комуністів, які своїм мовчанням благословили нововведення «за капіталістичні гроші МВФ». Опозиційні телеканали мали би звернути увагу, чому непопулярна для більшості населення реформа була сприйнята людьми без спротиву, байдуже. Чи не демонструє така всезагальна видимість підтримки (окрім 5-го каналу, авторка Ірина Герасимова), що в країні настав всезагальний апатичний «одобрямс»?

 

Окрім «героїні» – пенсійної реформи, «герой» тижня – президент України та його теза на підсумковій прес-конференції. Позаяк набір тез Віктора Януковича з 20 відповідей був загальнопоширеним, то й згадки лояльних до влади каналів крутилися навколо схожих «меседжів»: боротьба з корупцією, Євро-2012, реформи, ціни на газ… Навіть темники не треба вигадувати – все й так обмежено. Лишилося тільки ретранслювати…

 

Чого не побачив глядач?

 

Телеканали оминули увагою цікаве та несподіване рішення суду про зупинення будівництва німецького газопроводу, який повинен з’єднати Північний потік із газотранспортною системою Європи.

 

Розповідаючи про побиття дівчини Романом Ландиком та дебош київських суддів в Одеському нічному клубі, телевізійники могли би дописати до реєстру і автоперегони за участю «мажора», який убив людину.

 

Очевидно, що літній сезон вимагає спеціальних тем та розслідувань щодо безпеки, комфорту відпочинку, а також певних лікнепів щодо поводження на природі, зважаючи на сигнали, що надходять із різних куточків України про закриття пляжів тощо.

 

Напад спецпризначенців на редакцію видання «Главное» не викликав жодної професійної солідарності в столиці, і в підсумкових тижневиках його теж було проігноровано. 

 

Моніторинг здійснено громадською організацією «Телекритика» в рамках проекту «Моніторинг дотримання журналістських стандартів у підсумкових інформаційно-аналітичних телепрограмах з навчальним відеокомпонентом» за підтримки Міжнародного фонду «Відродження».Засади моніторингу дивіться тут.

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
У зв'язку зі зміною назви громадської організації «Телекритика» на «Детектор медіа» в 2016 році, в архівних матеріалах сайтів, видавцем яких є організація, назва також змінена
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
1892
Коментарі
0
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду