Телеканали в унісон «конструюють» образ ефективного президента

8 Жовтня 2011
1241

Телеканали в унісон «конструюють» образ ефективного президента

1241
На телеканалах Янукович на саміті Східного партнерства ЄС у Варшаві «наполягав» та «вимагав», а от що він чув у відповідь – глядачі так і не дізналися.  Огляд підсумкових випусків за 2 жовтня 2011 року.
Телеканали в унісон «конструюють» образ ефективного президента

Верстка тижневиків, за Контекст-Медіа, виглядала наступним чином:

ICTV. Факти тижня (18:45)

300 бійців спецпідрозділів, бронетехніка, автоматні черги та вибухи гранатометів.

Саміт «Східного партнерства» дав конкретику і у відносинах України та Євросоюзу.

Перлини біля моря.

Шахрайство та фінансові піраміди.

Цього тижня Цадика Нахмана теж паломницький аншгял. зустрічати новий рік прибула рекордна кількість хасидів.

Брітні Спірс та її Фан Фаталь.

Подарунок із сюрпризом: сімейній парі з Донецька друзі подарували міні-піга.

«1+1». ТСН-Тиждень (19:30)

Останній іспит, перед підписанням, омріяної угоди про асоціацію України з Євросоюзом.

Думка Європи щодо демократії, прав людини в Україні дуже важлива для офіційного Києва.

Що ж до біометричних паспортів, які мали б наблизити Україну до євро стандартів, то й з цим законом виникла проблема.

Про пальчики, до речі, не безневинна штука. Вам ще не доводилось здавати свої відбитки, щоб потім вони фігурували у базі даних міліції?

Справжні військові дії посеред курортного міста мільйонника.

На вас чекають кадри унікальні.

Проти сонця. Відмова від постійного переведення стрілок якою хотіли потішити народні депутати своїх виборців, обернулася регіональним скандалом.

Звільніть Максима Дмитренка.

І маємо ще одну обнадійливу відповідь генпрокуратури: реагуючи на перший сюжет про долю Максима Дмитренка і слідчих, чиїми стараннями він потрапив за грати.

Іспанія, Греція, Бельгія. Протести проти фінансової кризи.

Сотні людей у Києві зібралися вшанувати пам'ять жертв Бабиного Яру.

Пиятика в метро. В Німецькому Гамбурзі відзначили запровадження сухого закону у громадському транспорті.

Під фонограмою, зате з опорою електропередач співала свій єдиний концерт у Києві поп-принцеса Брітні Спірс.

Данці зможуть позбутися зайвих кілограмів мимоволі.

Няні із Китаю - нова мода у завбачливих і небідних українських батьків.

«Інтер». Подробности недели (20:00)

Одесса на этой неделе словно вернулась в 90-е.

Пенсионная реформа первого октября вступила в силу.

Недалёк тот день, когда земля в Украине превратится в товар.

На этой неделе газовое дело Юлии Тимошенко вышло на финишную прямую.

К концу года возможно завершение переговоров об ассоциации между Киевом и Брюсселем.

Пока Украина всеми силами стремится в Европу, та вовсю старается уберечься от кризиса.

Сегодня в Иране презентуют новейший украинский АН-158.

Украинские маршрутки, переоборудованные из грузовых автомобилей, должны уйти в прошлое.

На этой неделе в Украине отмечали день усыновления.

Стинг празднует свой 60-й день рождения.

Тві. Сьогодні. Підсумки (20:30)

Знешкодження злочинців в Одеси.

Польща зібрала самміт «Східного партнерства».

Про коефіцієнт корисної дії опозиції.

Гість в судії - Олег МЕДВЕДЄВ, політтехнолог.

Пенсійна реформа розпочалася.

Реформа освіти.

На порозі широко відкритих дверей до Європи.

Тема України в американському мультиплікаційному просторі.

Перший національний. Підсумки тижня (21:00)

Сьогодні в Одесі попрощалися з двома правоохоронцями.

У газовому протистоянні України та Росії - потепління.

Юлія Тимошенко чекає вироку.

Чому в українській і російській школах викладають дві різні історії?

Цього тижня кілька десятків тисяч хасидів відзначили в Умані єврейський новий рік.

У Чернівецькій області освятили один із найбільших православних храмів в Україні - Свято-Троїцький собор.

В 1968-му році блакитні екрани стали кольоровими.

5 канал. Час.Підсумки (21:00)

Вирок – останнє, що залишилось в суді над Юлією Тимошенко.

Білоруський Президент випустив на волю колишнього суперника на виборах.

Українські опозиціонери збираються на вибори.

Україну з перевіркою відвідав президент УЄФА Мішель Платіні.

Наймасштабніша силова операція часів незалежності відбулась серед білого дня у житловому кварталі Одеси.

Вуличні міняйли повернулись.

Вакцини повертаються до українських поліклінік.

ICTV

Резонансна спецоперація зі знищення кілерів в Одесі стала темою №1 для телетижневиків. Ведуча «Фактів тижня» Оксана Соколова, переповідаючи перебіг трагічних подій, яким передувала загибель міліціонерів, критично ставить питання: « ...на бандитів почали справжнє полювання. І те, як його пройшли, викликало чимало запитань». Втім, м’яка критика дещо співзвучна позиції МВС про нестачу коштів: «... але ситуація показала, що українській міліції необхідне негайне переоснащення. Вочевидь, нашим правоохоронцям треба бути готовими, аби не лише з гучними мітингами боротися».

Співзвучний офіційній позиції і сюжет Руслана Тарасова.  Жодного слова про спробу затримання бандитів на трасі поблизу Одеси, де загинули двоє правоохоронців. Чому вони загинули, а бандити залишились живими та втекли? Не простежується критичного ставлення до подій з боку кореспондента і в розповіді про спецоперацію зі знищення бандитів в самій Одесі.

Чутки про начебто заручника заперечує очевидець (!): «Мы видели попытки захвата, когда разбивалось окно, и кидали дымовую шашку, потом, когда были обстрелы. И мы пришли к виводу, что заложников там не может быть».  

Не виникло питання в кореспондента, яким чином мирні жителі фільмували штурм бандитів, а отже, не були евакуйовані (розліт куль від стрілецької зброї, а якщо вірити МВС, то в бандитів були АК, - більше 1 км)? Проте «мешканці сусідніх будинків фільмують ось ці унікальні кадри. Після 4-годинної перестрілки бійці повертаються до свого транспорту. Люди зустрічають їх оплесками...» - шкода лише, що художній фільм з натури не зняли.

Завершується сюжет «залізобетонною» позицією МВС: начуправління Одещини акцентує увагу на тому, що ніхто з правоохоронців не загинув, а  Могильов говорить про «виїзд з готелю» третього злочинця. Прикінцева мантра Могильова про погану комплектацію МВС завершується кадрами поховання загиблих на Одеській трасі міліціонерів. Нарешті вони, як підтвердження слів Могильова, з’явилися в сюжеті.

Глядач не побачив жодної альтернативної до міліцейської щодо спецоперації. Не було подано оцінку фахівця (хоча би на умовах анонімності) щодо дій міліції та спецпідрозділів. Зрештою, не було поставлене  запитання – а що робити власникові зруйнованого готелю в Одесі? Можливо, через звичне для нас нігілістичне постсовкове ставлення до приватної власності.

В сюжеті Олександра Візгіна щодо Варшавського саміту східного партнерства також простежується відсутність альтернативно-критичних позицій. Адже, якщо вірити розмірковуванням кореспондента, Україні Європа має надати не лише Асоціацію, а й взагалі членство в ЄС.

Такі розмірковування, зрештою, заважають кореспонденту відділяти факти від думок: «За два місяці Україна має підписати з Брюсселем договір про асоціацію та про зону вільної торгівлі. Вона практично готова».

Слушно згадуючи справу Тимошенко, кореспондент не зазначає, що вона, на думку багатьох представників країн-членів ЄС, перекреслює будь-які перспективи інтеграції України в цю структуру. А у відповідь на наведену заувагу європейців про «вибіркове застосування правосуддя» Візгін підміняє поняття, цитуючи Януковича: «...говорив про незалежність української судової системи, на яку він не може і не повинен впливати».

Якщо вірити автору сюжету,  перешкода №1 до інтеграції України в ЄС замінюється активністю Києва: «...говорили більше про іншу статтю, приславуту 49, угоди з європейським Союзом, в якій окреслюють конкретні перспективи вступу країн до брюссельської сім’ї. Начебто поки що з угоди про асоціацію України з ЄС  її викреслили. Київ наполягає, аби вона була». Такі акценти на  «наполяганнях» - а не на відповідях на них з боку ЄС -  Януковича покликані підкріплювати його імідж, що він чогось може «вимагати», «добиватися»... Типова лінія маніпуляцій щодо «дієвості та ефективності лідера», притаманна  для висвітлення його закордонних вояжів на багатьох телеканалах.

Провадячи далі, Олександр Візгін з подивом відзначає, що «несподіваний»  опонент 49-ої статті – Прага. Може, варто було згадати, що на території Праги мешкає політичний біженець з України екс-міністр Данилишин? 

В іншому сюжеті, говорячи про продаж прибережної землі поблизу Одеси, кореспондентка Євгенія Овчинникова торкається локального конфлікту між забудовником та активістами-противниками, де останніх ледь не спалили в домівці. Балансу у висвітленні суперечки не дотримано, позаяк позиція активістів в сюжеті присутня, а забудовників – ні. Так само, коли нинішня міська влада звинувачує попередню в злочинах, позиція попередників відсутня.

«1+1»

Сюжет Олександра Шилка про Східноєвропейський саміт у Варшаві не страждає на поєднання фактів та думок. А конструкція, покликана створити імідж «дієвого» українського президента, в сюжеті «1+1» нагадує конструкцію попереднього каналу.

Сюжету також бракує, окрім подієвих синхронів учасників саміту, певних підсумкових тез експертного середовища про те, що відбувалося за кулісами Варшавського саміту.

Провадячи про «Одеську спецоперацію», ТСН-Тиждень хронологічно повністю відтворює події,  починаючи зі спецоперації на Одеській трасі. Красномовні деталі, коли озброєних до зубів злочинців зупиняли працівники ДАІ, «на яких не було навіть бронежилетів», та «Беркутівці» лише з пістолетами, доповнені коментарями свідка. Таким чином, по ходу розплутування клубка подій, «1+1» з’ясовує, що спецпризначенцям чомусь не дозволили взяти автоматичну зброю на затримання.

ТСН-Тиждень подав резонансні події в Одесі у вигляді репортажу. Це, однак, не завадило журналістам звернути увагу на низку цікавих моментів щодо справи: «Міністр визнає: супротивника недооцінили. Між цими коментарями різниця дві доби»; «За штурмом спостерігають натовпи витріщаків. Евакуацію людей з прилеглих будинків не проводили»; «Свідки кажуть: правоохоронці не вели жодних перемов зі злочинцями. Одразу діяли на ураження».

В сюжеті також присутня й цікава подробиця: «...Снайперська куля наздогнала його вже біля студентського гуртожитку. Машина студента юракадемії стояла неподалік.

Ян Демейтеч, власник розстріляного авто: «Крыша, в мотор попали две-три пули. Осколочные есть по всему салону. Машина не подлежит ремонту. До милиции ни до кого дозвониться не могу. Никто ничего не говорит. Сказали: все требования к умершему».

Втім, всі ці подробиці, що мали би викликати питання до керівництва МВС, а також потребували відповідних експертних коментарів, поки лишилися відкритими і для журналістів «плюсів».

«Інтер»

Розповідаючи про «одеських бандитів», власкор «Подробиць» Андрій Анастасов, як і колеги з «1+1», також звертає увагу на прорахунки МВС, коли майже неозброєних правоохоронців кинули на небезпечних бандитів та додає інших подробиць до одеського штурму.

Втім, варто зауважити, що висвітленню теми всіма телеканалами притаманна одна вада: трагедія на одеській трасі виглядає так, що винних немає. Ретранслюючи скарги міністра Могильова на брак фінансування, ніхто не порушує питання про  ефективність розвідки МВС, про те, що призвело до таких прорахунків (питання ефективності та професійності взагалі керівництва МВС).

В темі про Варшавський саміт Східного партнерства ключовий посил «Подробиць тижня» -  «...о чёткой перспективе введения безвизового режима для восточных соседей Евросоюза». Очевидно підміняючи відсутність значних домовленостей такою «заспокійливою пігулкою», кореспондент Андрій Борис завищує її значимість: «Впервые лидеры Евросоюза заявили о чёткой перспективе введения безвизового режима».

Стандартна вже за вечір конструкція: політична ситуація в Україні (щоправда, на «Інтері» прізвище Тимошенко взагалі не згадується) – відповідь Януковича про незалежність суду - «вимоги» Януковича щодо перспектив членства в ЄС. Щоправда в останньому пункті «Інтер» ще й технологічно пояснює неможливість цього... через внутрішні проблеми ЄС.

Як доказ останньої тези – акцентуюча відводка Олега Панюти: «Пока Украина всеми силами стремится в Европу, та вовсю старается уберечься от кризиса. Об этом в своём ежегодном послании заявил президент Еврокомиссии. Стабильность единой валюты, да и вообще целостность еврозоны под вопросом, - признаёт Жозе Мануэль Баррозу. В его речи снова – евро, безработица, помощь Афинам. Еврокомиссия уже объявила, как будет пополнять общую копилку взаимопомощи во время кризиса. В ЕC предлагают ввести налог на продажу и покупку ценных бумаг. Платить его будут банки и страховые компании. Схема заработает с 2014-го года – если это предложение утвердят».

ТВі

«Сьогодні. Підсумки» (ТВi) саміт у Польщі подали винятково у критичному розрізі. Коментарі європейських політиків, де наріжними стояли питання дотримання прав і свобод в Україні, безумовно, були  доречними. Але заради об’єктивності українській владі теж належало би надати слово, бодай для порівняння.

Перший національний

Показово, що Перший національний тему польського саміту взагалі оминув! Воно, може, й краще: не треба було «конструювати» видимість того, чого  насправді не було.  

А ось тема «знищення бандитів в Одесі» відобразилася у «Підсумках тижня» Усно+ВМЗ. Знову ж таки, показово, що в сюжеті підсумував операцію не міністр Могильов, а керівник Одеської міліції (синхрон про відсутність втрат та «відволікаючий маневр»).

5 канал

5 канал в сюжеті Ірини Герасимової резонно поєднав останні тенденції у справі над Тимошенко із європейською реакцією у Варшаві на українські події. Але ведуча Тетяна Даниленко дещо пом’якшує реакцію єврочиновників, «... з якими Віктор Янукович цього тижня бачився на саміті "Східного партнерства", вірять: український Президент знайде вихід із глухого кута ситуації довкола Тимошенко. Інакше на фіналі перегорів з ЄС про зближення Київ може втратити те, що майже у кишені».

Моніторинг здійснено громадською організацією «Телекритика» в рамках проекту «Моніторинг дотримання журналістських стандартів у підсумкових інформаційно-аналітичних телепрограмах із навчальним відеокомпонентом» за підтримки Міжнародного фонду «Відродження».

Також читайте попередні моніторинги:

«Спускання пари»

«У всьому винні начальники жеків»

Кульгаві баланси

Ефіри «таємних знаків»

 

У зв'язку зі зміною назви громадської організації «Телекритика» на «Детектор медіа» в 2016 році, в архівних матеріалах сайтів, видавцем яких є організація, назва також змінена
БН
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
1241
Коментарі
0
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Підтримай нас! Стань частиною проєкту!
Щодня наша команда готує для вас найсвіжі та незалежні матеріали. Ми будемо надзвичайно вдячні за будь-яку вашу підтримку. Ваша підтримка – це можливість зробити ще більше!
Підтримати нас
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду