Зураб Аласанія: Ми працюємо над підзаконними актами, які мають прояснити механізми переходу на суспільне мовлення
Очільник НТКУ Зураб Аласанія під час чат-конференції на «Детектор медіа» спілкувався з нашими читачами не лише на заявлену тему - «Створення суспільного мовлення на базі Першого національного: подальші кроки після ухвалення закону про СМ», а й про «Громадське ТБ», відмінності Першого національного в аналоговому та цифровому ефірі, підсумки виборчої кампанії на Першому, люстрацію журналістів і ведучих із заплямованою репутацією та кадрові зміни верхівки НТКУ. Пропонуємо вашій увазі повну версію чату.
- Вітаю всіх! Розпочинаємо!
- Зурабе, доброго дня! Що вже зроблено для переходу Першого національного на суспільне?
- Для переліку того, що зроблено для переходу Першого національного на суспільне, знадобиться час, який ми вже працюємо на НТКУ, тобто два місяці. Працюємо над цим щодня.
- Після переходу на СМ у вас уже буде 24-годинне мовлення?
- 24 години мовлення буде після переходу не на СМ, а на цифрове мовлення. Бо зараз ми маємо тільки 18 годин, а решту займає ТРК «Ера».
- Чи відомо, що будуть робити з ОДТРК? Ми тут усі переймаємося.
- Перейматися не треба, ми будемо працювати разом. Той, хто хоче працювати, точно залишиться. Того, хто не вміє, навчимо. Ті, хто не хочуть і не можуть, нехай шукають роботу зараз. Ми працюємо над підзаконними актами, які мають прояснити механізми переходу.
- Понятен ли вам механизм создания наблюдательного совета? Я так понимаю, до формирования нового состава Нацсовета об этом не может быть и речи?
- Вы правильно понимаете, формальные шаги только после создания нового Нацсовета. Верховная Рада может избрать свою четверку в середине июня, президент - гипотетически тоже до конца июня. Но под вопросом остается роспуск ВР. А неформальное сотрудничество начато с первого же дня после принятия закона. Ни малейших недоразумений с представителем Нацсовета не возникает.
- Скільки канал заробив на рекламі під час передвиборчої кампанії?
- Приблизно 2,5 млн грн. Це тільки політична реклама. Від себе додам, що решта каналів, наскільки я знаю, теж заробили дуже-дуже мало.
- Чи пропонували вам кандидати в президенти чи їхні штаби замовні матеріали?
- Жодного замовного матеріалу не було запропоновано, жодного тиску я теж не відчув. Це стосується як новин, так і розміщення матеріалів на каналі.
- Як вплинула трансляція теледебатів на рейтинг Першого національного?
- Дебати відразу ввійшли в першу трійку за рейтингами Nielsen на Першому національному. Частка виглядає таким чином: «Шустер live», «Національні дебати», «Підсумки тижня».
- Національна рада виявила такі порушення під час теледебатів: переривання комерційною рекламою, порушення регламенту ведучими, кількість учасників більша, ніж двоє. Як ви це прокоментуєте?
- Програма «Національні дебати» не мала жодного відношення до того, що пише Нацрада. Якщо Нацрада не знає, що, відповідно до закону, теледебати відбуваються тільки в другому турі, то це проблема Нацради. А «Національні дебати» - це наша авторська програма, яку ми робили спільно з сімома медіаорганізаціями. І жодних порушень ані закону, ані доступу кандидатів там не було.
- Чи збираєтеся щось робити зі співробітниками Першого національного, зокрема кореспондентами та ведучими новин, яких занесено медійною спільнотою на «Дошку ганьби»? )Її можна побачити на «Детектор медіа».) Приміром, звільнити їх за завдану каналу іміджеву шкоду діяльністю, яка дискредитує професію журналіста?
- Усі журналісти та ведучі каналу проходять переатестацію; залежно від професійності вони або підуть, або залишаться згідно з рішенням НТКУ. Я не дозволю впливати на ці рішення ані владі, ані комусь іншому.
- Чому по Т2 на Першому національному часто показують чорний екран на фоні гулу? Така картина триває годинами.
- Замініть декодер :)
- Чому програма Першого національного по Т2 відрізняється від програми його аналогового мовлення? Це призводить до плутанини: глядачі не знають, що зі вказаного у програмі ви будете показувати, а що ні. Чи не плануєте синхронизувати обидві ефірні версії?
- Тому що указом Кабміна мовлення Т2 скорочено до 10 годин на добу. Мовлення Першого національного - 18 годин. Синхронізувати неможливо відповідно до законів фізики.
- Добрый день, Зураб! Общественное телевидение - это прекрасно! Но каким оно буде? Вот, например, я не совсем понимаю такую вещь: у нас есть «Громадське» и в ближайшем будущем будет Общественное. Они будут взаимосвязаны или «Громадське» будет интернет-каналом? И еще вопрос: как будет решаться вопрос о вещании «Громадського» на НТКУ - Мирошниченко и Павловский (из последнего, что я видела) говорят и пишут не совсем хорошие вещи. Спасибо за труд! Верим в Вас!
- Общественное телевидение будет открытым и свободным. Работать оно будет для всего общества (а не только для конкретной громады - корень слова «громадське»). «Громадське ТБ», в Программный совет которого я вошел неделю назад, сейчас нащупывает пути дальнейшего существования. Как гендиректор НТКУ я очень заинтересован в качественном продукте и толковых авторах. На «Громадськом» их немало. Каждому из них предложено подумать над собственным авторским проектом на Первом национальном. Как, собственно, и любому талантливому человеку в стране.
- Будут ли у вас новые программы, способные конкурировать с программами на другими каналами? Пока что картина плачевная. Вам успехов, вдохновения и сил!
- Или быстро, или хорошо. Плакать не стоит. Стоит набраться терпения. Сентябрь.
- Доброго дня, Зурабе Григоровичу. Маю питання щодо керівників НТКУ. В коментарі «Детектор медіа» ви повідомляли, що вашими заступниками стали Олександр Лієв, Вікторія Романова, Дарія Юровська та Анна Бичок. Однак профайлу пані Бичок на сайті Першого немає, натомість є профайл Юрія Бойчука. За що відповідає цей заступник і чи підвищили ви Анну Бичок?
- Дякую, про профайл я не знав. Зробимо. Так, Анну Бичок підвищено. Вона тепер відповідальна за весь економічно-фінансовий блок, включно з комерційним. А Юрій Бойчук є технічним директором.
- Вы следите за рейтингами программ на канале? Были ли высокие рейтинги у дебатов? Спасибо.
- Да, мы следим каждый день за рейтингами, внутриканальные рейтинги от Nielsen показали долю дебатов от 6-9. Для сравнения: средняя доля «Шустер live» - 4-5.
- Чи можете повідомити свою електронну адресу? Ту, якої не шкода.
- Зname="30.05.2014:14.12.55">найдіть мене на Facebook.
- Пане Зурабе, на жаль, не маю доступу до Facebook, а дуже хочеться викласти вname="30.05.2014:14.56.37">ам декілька речей. Будь ласка, допоможіть якось це зробити. Дякую.
- Пишіть на цю адресу з поміткою «для Зураба Аласанії»: pr@ntu.ua.
- Скольких людей уже сократили (уволили) с канала? Скольких еще планируете? Сколько новых людей приняли в штат? Сколько людей работает вне штата? Появятся ли новые программы в этом сезоне? Если да, то какие? Какое обновление сетки планируете в новом сезоне? Проводите ли «Мы ищем таланты», т. е. есть ли база, каким образом вы собираете новые идеи для новых программ, форматов? Нравятся ли лично вам ведущие (комментаторы) Первого на конкурсе «Евровидение»?
- Сокращения не было и не будет. «Сокращение» предполагает ликвидацию штатной должности и зарплаты. Если бы я мог эту зарплату добавить нормальному сотруднику, то я бы сокращал. А так нет. Уволено более 90 человек. В штате сейчас 1422. В штат приняли двоих (неделю назад отменен частично указ КМУ №65, не позволявший принимать на работу людей). Вне штата работает весь коммерческий отдел (35 человек), зарабатывают сами на себя. Новые программы появятся в сентябре. Некоторые уже появились в эфире. Относительно нравится - не нравится: я не навязываю собственные вкусы каналу и ориентируюсь не на них. К ведущему «Евровидения» у меня профессиональная претензия по качеству ведения, и он знает о своих ошибках.
- Чому коментатори «Євробачення» вперше з 2009 року працювали з київської студії?
- Дякую за комплімент. Коментатори «Євробачення» працювали з Копенгагена. Ви сплутали студію в Копенгагені зі студією в НТКУ :)
- Сьогодні формат «Громадського ТБ» передбачає майже вільне спілкування з глядачем, ведучим багато чого дозволено. Наприклад, під час учорашнього ефіру вони разом із гуртом виконували знану всіма пісню про Путіна. Чи планується залишити такий ігровий формат подачі інформації, чи суспільне мовлення надалі набуватиме більш офіціозного характеру? Дякую!
- Я дуже сподіваюся і зроблю все для того, щоб суспільне було найжвавішим і найменш офіційним серед усіх каналів України. Це канал для людей.
- Яких змін зараз потребує закон про Суспільне мовлення, щоб він працював?
- Декілька десятків зауважень. Від юристів і від творчих співробітників. Найбільш нагальні питання: активи/пасиви (дуже багато боргів зараз на НТКУ, багато судових процесів по майну, й не тільки в нас, а й по ОДТРК); бюджет, який дорівнює тій сумі, що зараз витрачається на НТКУ, коли досвід європейських мовників показує, що компанія не зможе вижити в таких умовах; скорочена до 5% реклама; незрозумілий механізм формування наглядової ради, і навіть правління. Але більшість із цих питань можна врегулювати підзаконними актами КМУ, і ми зараз над цим працюємо.
- Не про суспільне, але от таке питання. Ви писали про Програмну раду «Громадського» і от нагадали мені, що обирали ще голову ГО «Громадське ТБ» - кого обрали? :)
- Більшістю голосів підтримано Романа Скрипіна.
- Сколько каналов планируется создать на базе общественного телевидения и каких жанров? Рассматриваются ли варианты вещания с многоязычными аудиодорожками языками найбольших нацменшинств: русский, польский, венгерский, словацкий, румынский?
- Два телеканала (общенациональный и канал «Культура») и три радиоканала. Это цитата из закона. Однако ничего не мешает нам в будущем наращивать количество нишевых общественных общенациональных каналов.
- Концепция 2005 года Госкомтелерадио о создании общественного телевидения еще в силе? Или она будет пересмотрена?
- Концепция общественного вещания создается на базе НТКУ рабочей группой, в которую входят десятки специалистов из самых разных отраслей и организаций. Будет учтено наилучшее из всего существующего.
- Будете ли вы сотрудничать с самыми на данном этапе развития телевидения влиятельными компаниями Европы, такими как ВВС и TVP? В плане закупки продукции и помощи в постановке организационной структуры?
- В Европе больше 60 общественных вещателей, и практически с каждым из них мы на связи - с помощью Европейского вещательного союза.
- Целую крепко, ваша репка:)
Біографічна довідка:
Народився 3 січня 1965 року в м. Сухумі.
У 1989 році Зураб Аласанія закінчив Харківський інженерно-будівельний інститут за спеціальністю «промислово-цивільне будівництво».
У 1997-му був прийнятий на роботу в студію «Телемак» м. Харкова, випускав авторську програму «Телебачення сьогодні», працював кореспондентом інформаційної програми «День за днем», ведучим політичного ток-шоу «Поле брані». З 1999 року працював у телерадіокомпанії «Симон» м. Харкова журналістом програми «Одного разу»; з цього ж року випускав авторську публіцистичну програму «Об'єктив-но». У 2000 році став співзасновником і директором медіагрупи «Об'єктив». У 2006 році заснував агентство «МедіаПорт» і тижневик MediaPost. 5 липня 2005 року був призначений генеральним директором Харківської обласної державної ТРК, де пропрацював до 4 червня 2010 року.
У 2013 році став одним із засновників і журналістів Hromadske.tv. 25 березня 2014 року був призначений генеральним директором Національної телекомпанії України.
Заслужений журналіст України (2005 року).
Фото Максима Лісового