В Україні бум на FAST-канали. Що це таке

В Україні бум на FAST-канали. Що це таке

4 Грудня 2024
2000
4 Грудня 2024
09:00

В Україні бум на FAST-канали. Що це таке

2000
Віднедавна випуски одного проєкту, серіалу, контент певного жанру тощо вже не лише «заливають» на ютуб або ставлять багатогодинними блоками в ефірі, а й «запаковують» в окремі канали на ОТТ-платформах, які називають FAST.
В Україні бум на FAST-канали. Що це таке
В Україні бум на FAST-канали. Що це таке

Що таке FAST-канали

Загальне визначення FAST-каналів (Free ad-supported streaming television) — це безплатні стримінгові канали з підтримкою реклами, які використовують для додаткової монетизації контенту. На українському ринку цим поняттям називають мовників, яких правовласники створюють із популярного старого контенту для додаткової монетизації своїх бібліотек на ОТТ-сервісах.

Цього року реєстрації так званих FAST-каналів стали популярними в Національній раді з питань телебачення та радіомовлення. Тому що після набуття чинності закону «Про медіа» замість обов’язкового ліцензування телеканали, які не використовують обмежений частотний ресурс, отримали можливість реєструватись і обирати певну технологію. Після цього своїх мовників почали реєструвати ОТТ. А медіагрупи й інші виробники контенту стали створювати й пропонувати такі FAST-канали для монетизації своєї бібліотеки та підсилення партнерства з ОТТ-сервісами.

Наприклад, StarLightMedia запустила свій канал «Супермама» та «Твій серіал», «1+1», який має партнерство з «Київстар ТБ», — «Сімейні мелодрами+», «ЖВЛ+», «Загублений світ+», «Опер за викликом+» тощо, «Інтер» має дуже популярні канали «Орел і решка», «Стосується кожного» і «Речдок». А «Плюси» нещодавно поміняли свої канали у цифрі та запустили у загальнонаціональному форматі «Квартал TV», де виходять повтори проєктів «кварталівців», а також канал із випусками тревел-шоу «Світ навиворіт» «Світ+».

Як пише Broadcast, згідно з останнім щорічним звітом Horowitz Research «Стан медіа, розваг і технологій: поведінка перегляду 2024», 66% глядачів США дивляться FAST-канали.

За словами власника й директора Big Data UA Сергія Бойка, у США на FAST-канали припадає від 10% до 20% рекламних бюджетів на диджитал, які отримують ОТТ-платформи. «Відповідно, частина диджитал-бюджетів (реклама в інтернеті) стала спрямовуватися на рекламу в контенті на ОТТ-платформах в Україні, а оскільки торік показники диджитал-реклами в Україні вже були дев’ятизначними, то і частка реклами в ОТТ-сегменті вже стала матеріальною, щоб стати цікавою для створення власних FAST-каналів», — сказав Сергій Бойко.

Однак не всі FAST- чи моноканали, які правовласники пропонують платформам, реєструють у Нацраді, деякі позиціюють як VOD-контент і таким чином надають провайдерам. Наприклад, на каналі «Орел і решка» виходять старі російськомовні випуски програми без перекладу та субтитрів.

Специфіка FAST-каналів в Україні

«В Україні перші FAST-канали у вигляді плейлистів зʼявилися ще декілька років тому й мали назву каналів “М” у відомому сервісі, — розповів про перші канали сервісу Megogo власник компаній Infinitas та Iplus, екскерівник Digital&Pay TV StarLight Media Микола Фаєнгольд.Тоді я ще працював на одну з медіагруп і мав розуміння, що наявність такого роду каналів, які будуть складатися з контенту медіагруп, відвертатиме увагу глядача від класичних, лінійних телеканалів. Проте час іде, все змінюється, наразі вже більшість правовласників України надає контент для створення FAST-каналів».

За його словами, популярність вони отримали не одразу, спершу вони були додатковим контентом для збільшення пропозиції ОТТ-сервісів.

Євген Левченко, очільник сейлз-хаусу Vidzone, який займається розміщенням персональної реклами на каналах в ОТТ, пояснив, що перші канали не були безплатними для глядачів, але з появою можливості рекламної монетизації платформи почали активніше виводити канали в безплатний доступ. А далі почалися запуски FAST-каналів від найбільших телегруп.

«Якщо узагальнити, то можна сказати, що український ринок дуже швидко рухається в бік FAST, а відмінності викликані лише тим, що деякі канали в Україні запускали ще до того, як термін FAST був остаточно сформульований у світі», — сказав він.

Якщо раніше ОТТ-сервіси створювали канали на основі плейлистів (як на ютубі), то тепер правовласники самі формують контент, його порядок, створюють пакет графіки як для своїх лінійних каналів.

Очільниця ICTV2 та ICTV Анстасія Штейнгауз назвала визначальним для FAST-каналів саме програмування. Вона розповіла, що її медіагрупа знає свою аудиторію і те, як запаковувати для неї контент, щоб він працював на різних платформах.

«FAST-канали — це телебачення 2.0 Це мільярдна індустрія у світі. У цьому ми бачимо наступний крок і розвиток. Ми можемо програмувати його нішево для певної аудиторії. Це монопродуктний чи моножанровий контент. Він чудово працює, але для обмеженої аудиторії», — говорила Анастасія Штейнгауз.

Микола Фаєнгольд додав, що, на відміну від ютубу, ОТТ-сервіс першочергово націлений на перегляд професійного, довгого відео.

«На мою думку, FAST-канали конкурують не з контентом ютубу, а з переглядом усередині ОТТ-платформ. По суті, FAST-канали — це свого роду альтернатива системі рекомендацій, яка є в ютубі, — сказав він. — Для перегляду FAST-каналів зазвичай не потрібно купувати передплату. Вони пропонують глядачам безперервний лінійний перегляд із чітким програмуванням, що відповідає звичкам користувачів традиційного телебачення. Для ОТТ-сервісів це, звичайно, можливість монетизації та збільшення свого доходу завдяки розміщенню реклами на цих каналах». 

Як монетизуються FAST-канали

«ОТТ дає прекрасну можливість монетизації бібліотеки, і обсяг реклами в українських стримінгових сервісах зростає навіть краще та швидше, ніж у сусідніх країнах. До прикладу, наш ринок ОТТ-реклами більший за обсягами, ніж ринки Польщі, Словаччини, Румунії та Болгарії разом узяті. Хоча як ринок лінійного ТБ ми значно менші навіть за Польщу. Тому ОТТ, крім моди, інновацій і цікавості з боку користувачів, є повноцінним джерелом монетизації. Ми більш ніж задоволені результатами цього року», — розповів комерційний директор «1+1» Валерій Варениця.

FAST-канали на українському ринку мають свою специфіку. Починали вони монетизуватися не за суто рекламною моделлю, як у світі, а за гібридною. Тобто, окрім заробітку на рекламі, правовласники ще отримали роялті за трансляцію каналів. Деякі мовники монетизуються так і досі. За інформацією поінформованих джерел «Детектора медіа», на наступний рік одна з медіагруп пропонує пакет із 15 тематичних і FAST-каналів за кілька сотень тисяч гривень на рік.

Хоча тепер здебільшого FAST-канали виходять на ринок винятково з рекламною монетизацією. Розміщенням реклами займаються компанії Viadzon, Infinitas (Iplus) і Media International Service. Класична схема монетизації від реклами FAST-каналів така: 20% отримує рекламна агенція і по 40% — платформа та правовласник каналу.

«Зараз робота FAST-каналів за рекламною моделлю є основною. Проте правовласник не завжди може отримувати заробіток від реклами, він може передавати свій контент і в рамках інших домовленостей з ОТТ-сервісом», — пояснив Микола Фаєнгольд.

Як дивляться FAST-канали

FAST-канали не вимірюють за допомогою панелі Nielsen, вони відображаються у категорії Other TV. Тому інструментом вимірювання для них є аналітичні відділи платформ і компанія Сергія Бойка Big Data.

Big Data UA розпочала вимірювати перегляд FAST-каналів улітку цього року. Агенція вимірює всі канали, які присутні на платформах «Київстар ТБ», Volia, Triolan, Omega TV, Youtv, Presto tv, Kolo.tv, скоро додасть «Українське ТБ» та Live tv. Немає у дослідженні Megogo та Sweet.tv. Група FAST-каналів за результатами вимірювань у жовтні перебуває на другому місці після каналів загального перегляду. Найбільше переглядів має «Світ навиворіт», «Губка Боб» «Боєць», «Щенячий патруль» і «Речдок». У другу десятку входять здебільшого канали «Київстар ТБ», а також «ICTV Серіали» та «Орел і решка».

 

За словами Євгена Левченка, на Megogo найпопулярнішими є тематичні підбірки фільмів: «Бойовики», «Жахи», «Любов», «Трилер». А конкуренцію їм складають канали медіагруп «Супермама», «Світ навиворіт+» і «Орел і Решка» (попри те, що це шоу виходить у більшості слотів каналу К1).

«Щодо популярності FAST-каналів, то ми з колегами постійно аналізуємо, але досі не можемо знайти єдиного правильного рішення. Деякі канали дивують класними показниками, а популярні теле- та ютуб-шоу чомусь не вистрілюють у FAST», — додав Євген Левченко.

FAST-канали, попри нинішній бум, зараз переважно існують на контенті, знятому ще до повномасштабного вторгнення. Нового ж контенту зараз виробляють значно менше. Тож чи будуть довговічними повтори та як довго зможе протриматися така модель?

«Наскільки інтерес до FAST-каналів виявиться довговічним, залежатиме від того, скільки якісного контенту буде доступно на таких каналах. Як на мене, хоч якісного контенту було за попередні роки створено багато, але з часом він старішає — і вже за рік-два багато FAST-каналів, створених зараз, будуть зникати. На їхньому місці можуть зʼявлятися нові. Чи вистачить контенту на таку кількість каналів? Вважаю, що ні, тому будемо стежити за еволюцією та виживанням найсильніших», — сказав Сергій Бойко.

За словами Євгена Левченка, основною перевагою FAST-каналів у ОТТ є їхня кількість і різноманітність. Навіть попри те, що окремі традиційні канали мають більший перегляд, завдяки великій кількості моноканалів їхній «трафік, тобто телеперегляд, перевищує найбільші телегрупи»: «Це традиційне лінійне телебачення турбується за рейтинговість та успішність окремих проєктів на кшталт “Супермами”. Їм треба продати рекламу “тут і зараз”, адже в телепрограмі за нею буде йти інше шоу чи програма. Ринок FAST будується зовсім на інших засадах — нам важливіше різноманіття контенту та довший час перегляду окремого телевізора, на якому можна дивитися ту ж “Супермаму” цілодобово (як на ютубі), й виробник контенту так само цілодобово отримуватиме кошти».

За його словами, на традиційних телеканалах місячне охоплення в 1,5–2,5 раза більше за тижневе. Євген Левченко пояснив, що чим більший канал, тим меншим є цей коефіцієнт ротації глядачів. «У FAST-каналів цей коефіцієнт коливається від 2 до 4. Це означає, що аудиторія постійно змінюється, канали приходять дивитися нові глядачі. А оскільки й у самих ОТТ-платформ ротація глядачів достатньо висока, то виходить, що моноконтентний канал може існувати роками без втрати уваги. У нас є приклади таких каналів із серіалами, задивленими до дір, які не втрачають позиції в провідній п’ятірці вже другий рік», — розповів він.

За інформацією компанії Євгена Левченка Vidzone, зараз на 2,5 мільйона телевізорів вмикають і дивляться FAST-канали щомісячно, а це становить не менше як 5 мільйонів потенційних телеглядачів.

Титульне фото: Getty Images

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
2000
Читайте також
30.10.2024 13:07
Наталія Данькова
«Детектор медіа»
7 622
Коментарі
1
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Лев
10 год. тому
Я одного разу на ОТТ-сервісі помітив, що FAST-канал "Орел і Решка" має українську. Чи на всіх випусках є – не знаю, але процес пішов.
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду