Україна – у переліку країн з найбільшим піратством
Про це йдеться у звіті щодо захисту прав інтелектуальної власності у світі, який Європейська комісія опублікувала напередодні 2020 року, інформує ініціатива «Чисте небо».
Найбільше порушень прав інтелектуальної власності відбувається в Китаї. Цій країні присвоєний пріоритет №1. Україна потрапила до списку країн з пріоритетом №2 разом з Індією, Туреччиною, Індонезією і Росією. Таку ж позицію Україна займала в минулорічному звіті ЄС.
Пріоритет №2 свідчить про «серйозні системні проблеми у галузі охорони і захисту прав інтелектуальної власності, нанесення значної шкоди бізнесу ЄС, у порівнянні з попереднім роком прогрес відсутній або мінімальний».
А згідно з дослідженням EUIPO-OECD «Про тенденції в торгівлі контрафактною і піратською продукцією» 2019 року, Україна також продовжує залишатися однією з основних транзитних країн для потрапляння на ринок ЄС контрафакту.
Найбільш проблемними моментами по Україні у звіті названі такі:
- крадіжка контенту в інтернеті і в супутниковому мовленні;
- відсутність ефективної системи захисту патентів і даних у фармакологічному бізнесі і у сфері засобів захисту рослин;
- проблеми з функціонуванням системи колективного управління правами, що справляє негативний вплив на креативну галузь.
Позитивною подією у звіті названо ухвалення в травні 2018 року Закону №2415 «Про Організацію колективного управління правами».
А от законодавство у сфері онлайн-піратства названо слабким і таким, що призводить до появи нових сайтів з краденим контентом.
Директорка Громадської спілки «Ініціатива Чисте небо» Катерина Федорова вважає, що основною проблемою для аудіовізуальної сфери в Україні залишається бездіяльність зарубіжних правовласників, чий контент користується неабиякою популярністю і дає можливість «піратам» добре на ньому заробляти.
«Можливо, причиною є недовіра до української системи законодавства або економічні показники, які свідчать про те, що кошти, вкладені у захист прав, не відіб’ються за рахунок доходів з легального бізнесу. Але таке ставлення погіршує ситуацію і не дає нашій країні змінити стан речей, залишаючи нас у замкнутому колі і на нерівних умовах», - зазначила Катерина..
Угода про асоціацію Україна-ЄС вимагає від України підвищення рівня захисту інтелектуальної власності.
Нагадаємо, схожий звіт випускає Торговельне представництво США. Країни, які названі у цьому звіті найбільшими порушниками, можуть піддатися економічним санкціям з боку Сполучених Штатів. ЄС також звертається до економічних важелів у надії вплинути на ситуацію з піратством у третіх країнах.