00:00
Понеділок, 1 Вересня 2014

Кримська «зона сутінок» і вінницька джинса по-земляцьки

Кримські телеканали з готовністю ретранслюють посили Кремля, а вінницькі демонструють анормальну прихильність до Порошенка та Гройсмана. Моніторинг теленовин регіональних телекомпаній за 7–12 липня 2014 року.
Кримська «зона сутінок» і вінницька джинса по-земляцьки
Кримська «зона сутінок» і вінницька джинса по-земляцьки

Початок липня для регіональних каналів став свого роду лакмусовим папірцем, — періодом, який наочно продемонстрував, як і наскільки телевізії резонують у відповідь на запити трансформованого суспільства. Президентські вибори минули і суспільні хвилі, збурені ними, теж. Відтак життя, якщо не зважати на війну на сході, повернулось у звичну колію. Звісно, за винятком окупованого Криму, де телевізійна реальність вибудувалася за російськими нормами.

«Чорноморська ТРК» намагалася створювати збалансований інформаційний продукт, за що, власне, і поплатилася (майно компанії було заарештовано, а на ефірних частотах каналу мовить «Россия 24»). Натомість «Неаполь», а особливо «ДТРК Крим» запрацювали за нормами та законами нового режиму. Вони з готовністю ретранслювали посили Кремля, зображаючи українських громадян монстрами, фашистами, а Україну — ворогом №1. Відтак, 37%-відсотковий показник переважно антиукраїнської джинси в суспільно-політичних новинах став свідченням повернення тамтешнього телебачення від стандартів професійної інформаційної журналістики до радянського формату пропагандиста й агітатора.

Що ж стосується регіональних каналів материкової України, включених до моніторингу, то чи не вперше аж чотири телекомпанії — сумські ОДТРК та «Академ-ТВ» і львівські ZIK та «Новий канал» — продемонстрували в досліджуваний період нульові показники джинси. Якщо у травні зважені регіональні показники коливались від 5 до 16 відсотків, то в липні ця амплітуда збільшилась від 1 до 16%. Причому львівські, сумські та харківські медійники припустилися ознак замовності лише в 15% матеріалів.

На жаль, випадає з цього контексту Вінницька область, позаяк тамтешні «Вінтера» та «Віта», здебільшого, на догоду місцевим можновладцям, випустили в ефір відповідно по 18% та 13% джинси. До пари їм був хіба що сумський «Відікон», у якого ознаки замовності експерти побачили в 15% проаналізованих сюжетів.

Експерти зауважили анормальну прихильність вінницьких телеканалів до своїх земляків у владі найвищого ешелону — Президента Петра Порошенка та віце-прем’єра Володимира Гройсмана, яких запоєм «поминали» в новинах з приводу і без. Тож спало на думку крамольне: чи не так починаємо ростити януковичів?

Що ж стосується дотримання стандартів інформаційної журналістики, то загалом зважені регіональні показники й надалі коливаються між «добре» і «посередньо» — на рівні 4,35 бала із шести можливих. Причому найбільшою вадою «некондиційних» новин, які продукують регіональні медійники, залишається їхня однобокість через порушення стандарту балансу думок. Скажімо, на одному з харківських каналів журналісти у моніторинговий період забезпечили всебічне висвітлення проблем лише у 10% сюжетів!

Узагальнений моніторинг за травень 2014 року матеріалів із ознаками замовності (або цензури) на місцевих телеканалах АР Крим («Чорноморська ТРК», «Неаполь», «ДТРК Крим»), Львова (ZIK, «Новий канал», ТРК «Львів»), Харкова (ХОДТРК, 7 канал, Simon), Вінниці (Вінницька обласна державна телерадіокомпанія «Вінтера», телеканал «Віта») й міста Суми (Сумська обласна державна телерадіокомпанія, ТРК «Відікон», «Академ ТВ»).

Методологія моніторингу новин на місцевих телеканалах аналогічна методології моніторингу новин на загальнонаціональних каналах. Її викладено тут.

Моніторинг за травень 2014 року можна почитати тут.

Огляд матеріалів із ознаками політичного чи комерційного замовлення (джинси) у випусках новин

ХАРКІВ

Лише 9 із 180 оцінених новин харківських телеканалів у липневому моніторингу експертами визначено як такі, що мають ознаки замовності. Тобто лише 5% контенту, що є одним із найкращих показників за весь час оцінювання тамтешніх каналів. Загалом джинси поменшало удвічі на «7-му каналі» — 8% проти 17% у травні, а також у 4,5 рази на каналі Simon — з 9% до 2%. Кількість замовних матеріалів на ХОДТРК практично не змінилася, — 5% у липні проти 4% травневого показника.

Із новин, які викликали зауваження моніторів, вісім мають ознаки політичної замовності й одна — комерційної.

Зокрема, чотири сюжети на двох телеканалах приховано рекламували народного депутата Олександра Фельдмана через висвітлення діяльності його «Фельдман Екопарку» в Харкові. Наприклад, як у двох сюжетах ОТБ в одному випуску за 7 липня «Екопарк у Курязькій виправній колонії» та «Палили віночки та стрибали через купальське багаття і в екопарку»:

«Павел Посохов, ведучий: Екопарк у Курязькій виправній колонії. Вихованці закладу мали можливість не лише подивитися на тварин, а й потримати їх у руках. В результаті захоплюючі лекції поєднали з прогулянкою на свіжому повітрі.

Кореспондент: Щороку до Курязької виправної колонії приїздять різноманітні тварини. Цього разу до хлопців завітали декоративні папуги та представники сімейства приматів. Така зустріч — свято для підлітків. Кожен мав змогу вільно контактувати з мавпами або ж сфотографуватися з папугами ара та какаду. Антон також не стояв осторонь. (…)

Андрій Войчук, ветлікар Feldman Ecopark: "У нас постоянно много детей в экопарке, они с детства прививают любовь к животным, и человек, который с детства общается с животными, он никогда не обидит не только животное, но, я думаю, и человека".

Кореспондент: Вихованці виправного закладу під час дозвілля дізналися багато інформації про особливості життя тварин, адже керівництво колонії вже не вперше співпрацює з благодатним фондом Олександра Фельдмана».

«Павел Посохов, ведучий: Палили віночки та стрибали через купальське багаття і в екопарку. Напередодні свята Івана Купала там провели різноманітні майстер-класи та ознайомили усіх бажаючих з традиціями давнього слов’янського обряду.

Кореспондент: Свято Івана Купала у Фельдман Екопарку у розпалі. Тут пропонують навчитись виготовляти ляльок-мотанок з трави, гончарству, плести обереги та прикраси зі стрічок. Майстер-класи на різні смаки, і малеча і дорослі опановують народні ремесла. Тут же плетуть купальські вінки, які потім пускатимуть на воду. 9-річна Софійка вже вивчила, навіщо плести віночок.

Кореспондент: А ще дівчинка спробувала себе як гончар. Власноруч разом з досвідченим майстром виготовила декоративний горщик для квітів. Зберегти та передати дітям традиції, набуті українцями, — важлива складова у родинних стосунках, — певна Юлія Ібрагім. Її Асоціація багатодітних мам вже давно співпрацює з Фондом Олександра Фельдмана.

Юлія Ібрагімова, президент асоціації багатодітних матерів м. Харкова "АММА": "Это очень важно, важно, что тот уголок, который был создан Александром Борисовичем, он дарит самое важное, то есть он воспитывает в наших детях доброту, любовь к ближнему, любовь к животным. Это самое важное, наверное, чему нужно учить сейчас, в наше время, детей"».

Іще два сюжети без належних аргументів розхвалювали чи то ініціативу, чи то заклик прем’єр-міністра до населення України про перехід на електронагрівальні прилади у домівках за дешевими тарифами на електроенергію.

Експерти зауважують, що раніше в харківських теленовинах левова частка замовних матеріалів стосувалася «надактивної» діяльності народних депутатів від Партії регіонів, а також висвітлення діяльності місцевої влади. Натомість у липні маємо кардинально іншу ситуацію. Навіть про топового харківського ньюзмейкера міського голову Геннадія Кернеса у новинах не було жодної згадки.

На думку моніторів, за мирного часу ще кілька харківських телесюжетів липня могли б бути віднесеними до таких, що мають ознаки замовності. Це стосується матеріалів, у яких державні посадовці розповідають про успішну роботу з допомоги військовослужбовцям, задіяним у проведенні АТО, і переселенцям із Криму й Донбасу. Але в умовах неоголошеної гібридної війни Росії проти України ЗМІ змушені протистояти інформаційній агресії та слугувати захисту державності.

Іще одну цікаву тенденцію виокремлено під час оцінювання харківських новин: у де-факто воєнний час дуже дивним видається часте, підкреслене вживання за потреби і без словосполучення «перша столиця» щодо Харкова. Власне, місто мало такий статус досить короткий час радянської історії, коли «русскій мір» у Харкові нищив «український світ». Експерти задаються питанням: чому наразі ця тема настільки педалюється і чим викликана раптова ностальгія за «першою столицею»?

ВІННИЦЯ

Зведений липневий показник відсотка матеріалів із порушеннями стандартів, які можуть свідчити про замовний характер, для двох вінницьких каналів становить 16% (19 із 119 проаналізованих матеріалів). Це суттєво менше, аніж у травні (40%), але все ж у рази більше, ніж в інших регіональних телевізіях материкової України, включених до моніторингу. Обласна державна телерадіокомпанія має дещо вищий показник джинси — 18%, або 12 із 65 проаналізованих матеріалів, «Віта» — нижчий, — 13%, чи 7 із 54 сюжетів. 16 із 19 матеріалів, що викликали підозри експертів, належать до умовної категорії політичної джинси, 3 — економічної.

Експерти зауважують, що певні проблеми та порушення вінницьких каналів мають системний характер. Головна з них — надмірна увага до діяльності органів центральної влади, особливо Президента України Петра Порошенка та наближених до нього політиків, поєднана з безсистемним висвітленням загальноукраїнських подій. Це притаманно передусім «Вінтері», хоча й телеканал «Віта» часом повідомляє новини, які важко назвати релевантними для вінницької публіки.

Що ж до державної телерадіокомпанії, то складається враження, що її інформаційна служба навмисно добирає позитивні та конструктивні новини з життя земляків — Петра Порошенка та (меншою мірою) віце-прем’єра Володимира Гройсмана, ігноруючи інші, не менш важливі. Наприклад, повідомлення «Президент України Петро Порошенко провів зустріч із міністром закордонних справ Італії Федерікою Могеріні» є абсолютно не релевалентним для вінничан, до того ж, позбавлене змісту, — у короткій інформації не було бекґраунду, необхідного для розуміння події. Картина подій в Україні, що складається внаслідок такого вибіркового висвітлення, не є цілісною та вводить телеглядачів в оману.

Так само безсистемним та нерегулярним є висвітлення бойових дій на Донбасі.

Більшість повідомлень, віднесених експертами до категорії політичної джинси, — це паркетні сюжети про заходи за участю керівництва області. Є, втім, і новини з ознаками політичної замовності. Наприклад, матеріали «Віти» за 8 і 9 липня, головним героєм яких є народний депутат від партії «Батьківщина» Володимир Яворівський.

8 липня:

«Ольга Сольвар, ведуча: Верховна Рада нинішньої якості Україні не потрібна. В ній сидять навідники, які скеровують сепаратистів на сході. Так заявив народний депутат України Володимир Яворівський сьогодні у Вінниці. Однак зауважив: іншої найближчим часом Ради не буде. Адже провести перевибори парламенту в сьогоднішній ситуації — це зіграти на руку Росії. За воєнних дій повноцінної кампанії на сході не відбудеться. А це означатиме: регіон не матиме своїх представників у Раді. На переконання депутата, таку ситуацію Путін трактуватиме як відмову України від сходу. За його ж прогнозами, війна завершиться не раніше жовтня-листопада. Тож вибори можливі тільки навесні. Загалом же ситуацію в парламенті Володимир Яворівський називає складною. І перше, чого бракує — це дисципліни і оновленого закону про вибори.

Володимир Яворівський, народний депутат України: "Я переконаний, що вибори будуть десь на лютий-березень. Треба поправити закон, бо цей занадто примітивний. І готувався тоді під Партію регіонів. Пора нам уже вийти з цього штопору законодавчого. Через те я думаю, що це десь лютий-березень. Більше, що працює на цю мою думку, може, і не тільки мою, — це те, що значна частина депутатів бояться страшенно перевиборів. І вони, може, навіть не хотячи, але вони будуть якщо не голосувати, то будуть підголосовувати обов’язково за потрібні сьогодні законопроекти. І тоді навіть у Порошенка виникне ситуація: хай ще якийсь місяць-два, хай вони ще побудуть. Шкоди вони не приносять"»

9 липня:

«Ольга Сольвар, ведуча: Комуністична партія може зникнути з політичної арени України. Її заборону сьогодні лобіюють демократи в парламенті та в Мін’юсті. До суду його слідчі принесли більше 120 сторінок у справі протиправної діяльності КПУ. В доказовій базі — також відео- та аудіо матеріали. Позов до суду від міністерства подали 8 липня. Там запевняють: зібрали беззаперечні свідчення того, що представники Компартії причетні до дій, що спричинили окупацію Росією Криму. Більше того, до постачання зброї, фінансування терористів на сході та проведення сепаратистських мітингів в Луганській та Донецькій областях. Міністр юстиції Павло Петренко переконаний: справу в суді виграє. Тож діяльність КПУ і символіку на території України заборонять. Не сумніваються в цьому і депутати від "Батьківщини".

Володимир Яворівський, народний депутат України: "Це ж був такий моноліт, що ніхто ніколи не думав, що вони можуть розпастися. А виявляється, що пересварилися навіть за орієнтацію і таке інше. А в основному за гроші. Найбільше за те, що абсолютно вони розуміють, що Компартія буде заборонена. Кримінальна справа на неї заведена вже. І документі вистачає. Аж до сьогоднішнього дня, коли на Луганщині вони фактично очолювали ці всі банди, коригували їх і тому подібно. Доказова база ця вся абсолютно готова».

Присвятили пану Яворівському джинсовий сюжет і на «Вінтері» (9 липня):

«Ольга Орел, ведуча: 9 липня Всеукраїнське об’єднання "Батьківщина" відзначає 15-річчя від дня створення. У зв’язку з цим місцевий актив партії відвідав народний депутат і уродженець Вінниччини Володимир Яворівський. Під час свого візиту до обласного центру народний обранець від "Батьківщини" провів прес-конференцію, під час якої розповів про своє бачення розвитку військово-політичної ситуації в державі.

Артур Колесник, кореспондент: Перш за все Володимир Яворівський торкнувся питання війни на сході країни. На його думку, початок парламентських виборів в Україні безпосередньо залежить від строків успішного завершення АТО.

Володимир Яворівський, народний депутат України: "Якщо АТО не буде завершено, то проводити вибори — це просто безглуздя, зіграти з Росією в піддавки. Від нас тільки цього і чекають. Я переконаний, що загалом за підтримки світового співтовариства і таке інше, я думаю, що десь у жовтні-листопаді це може завершитися. Я ще раз повторю, те, що банди будуть шастати по Луганщині. Але я переконаний, що загалом територія буде в основному, я підкреслюю, під державним контролем"

Артур Колесник, кореспондент: Нардеп також зауважив: долати кризу на сході доведеться власними зусиллями.

Володимир Яворівський, народний депутат України: "Ніхто не прийде сюди класти своїх солдатів за українську волю і свободу. Це маємо вирішувати тільки ми і ніхто інший. Можуть дати зброю, можуть дати бронежилети, не фальшиві, як це було у нас. Можуть десь якісь дати інвестиції певні, гроші, але обстоювати свободу і нашу землю нам потрібно самим, що б це нам не коштувало".

Артур Колесник, кореспондент: На завершення Яворівський, відповідаючи на одне із питань журналістів, додав, що скорочувати депутатський корпус недоцільно. На його погляд, потрібно змусити ефективно працювати тих представників парламенту, які наразі перебувають у складі Верховної Ради. Після спілкування з журналістами народний депутат провів заплановану зустріч із партійним активом, присвячену 15-річчю від дня заснування Всеукраїнського об’єднання "Батьківщина"».

Візит, себто приїзд нардепа Яворівського до Вінниці, не є справжнім інформаційним приводом, вартим висвітлення у теленовинах без додаткової стимуляції, а процитовані висловлювання парламентаря мають радше агітаційно-пропагандистську, аніж інформаційну цінність.

Подекуди важко визначити, чи є недоречні згадки про політиків та чиновників ознаками замовності або редакційного тиску, чи наслідком намагання журналістів догодити місцевим можновладцям. Наприклад, у повідомленні «Віти» від 9 липня йдеться про захід під «патронатом» одного з місцевих чиновників:

«Ольга Сольвар, ведуча: Дворовим розвагам цьогоріч бути, але в новому форматі. Свята просто неба у дворах вінницьких висоток вже третій рік поспіль організовують за сприяння міської ради, меценатів та депутата облради Сергія Кудлаєнка. Цьогоріч, враховуючи трагічні події на сході нашої країни, розваги, танці та народні гуляння замінили на майстер-класи, розвиваючі ігри і конкурси для дітей та їхніх батьків. Тематика — "Моя єдина рідна Україна". У програмі — поробки з фольги, бісеру та серветок, шахи, твістер, складання пазлів і конструкторів. За винагороду — солодощі. Перші флешмоби пройдуть на Вишенці 11 липня. Загалом їх проведуть 12. Всі — на дитячих і спортивних майданчиках і прибудинкових територіях. Крім того, в місті організують конкурс малюнків. Їх передадуть бійцям на схід.

Сергій Кудлаєнко, директор департаменту адміністративних послуг міської ради: "Уїхала наша команда людей, наших хлопців, які поїхали захищати нашу державу. Ми хочемо ці роботи передати їм. Нагадати про те, що ми їх чекаємо. Нагадати про те, що у них є родини. Нагадати про те, що їх чекають діти, дружини. І підтримати їх в цю складну ситуацію"».

АР КРИМ

Минуло майже півроку, відколи до моніторингу востаннє включалися новини кримських телекомпаній. За цей час півострів було анексовано Російською Федерацією, а разом із цим практично зійшли нанівець спроби місцевих телевізійників здійснювати об’єктивне і виважене інформування свого глядача про події на півострові, в Україні та світі. «Чорноморська ТРК» іще намагалася збалансовано висвітлювати реалії та займала стримано проукраїнську позицію. Решта ж каналів перейняли всі «стандарти» й меседжі Кремля, старанно обслуговуючи його політичні інтереси. Через їхню надмірну заангажованость та однобокість маємо такі показники замовності: «Неаполь» — 39%, «ДТРК Крим» — 42%, причому за винятком одного-двох, усі ці матеріали — політична джинса.

У випусках новин «Чорноморської ТРК» експерти виділили 7 сюжетів, або 23% контенту з ознаками замовності. Здебільшого, до цього розряду потрапили паркетні новини, а також сюжети про дії українських активістів із пікетування суддів та позичальників, не згодних із кредитною політикою українських банків. Попри соціальну спрямованість останніх, вони виглядають однобокими, позаяк позиції інших сторін конфлікту вони не містять.

Двадцять новин «ДТРК Крим» і 18 «неапольських» віднесені до політичної джинси через крайній ступінь просування інтересів однієї сторони. Власне, про їхній характер можна судити з типового сюжету ДТРК «Борьба Новороссии с киевской хунтой продолжается» за 9 липня. В сюжеті ніби і є коментарі з боку українського Президента, проте новина цілковито послуговується формуванню образу України як країни-ворога. Особливо ж це стосується вживаних термінів та епітетів.

«Салия Салямова, ведущая: Борьба Новороссии с киевской хунтой продолжается. В данный момент обе стороны сосредоточились на перегруппировке сил и укреплении своих позиций. Но, несмотря на некоторое затишье, Донецк и Луганск периодически подвергаются агрессии со стороны украинской армии.

Эдуард Вздоров, корреспондент: В Луганске столкновения с армией хунты продолжаются регулярно. После поступления в распоряжение ополченцев ЛНР бронетехники и артиллерийских систем, украинские боевики понесли тяжелые потери и пока не лезут на рожон.

Валерий Болотов, глава Луганской Народной Республики: Подразделения украинской армии стали активно окапываться и создавать долговременные укрепления. Враг также поменял тактику боя и не идет на прямое противостояние. Началось активное использование диверсионных методов работы. Два дня подряд не прекращаются обстрелы со стороны украинских диверсионных групп. Предположительно, работали два минометных расчета под прикрытием двух снайперов при поддержке корректировщиков.

Эдуард Вздоров, корреспондент: В результате обстрелов пострадали жилые постройки и предприятия Луганска, погибли и ранены мирные жители города. Валерий Болотов отметил, что одна из таких диверсионных групп была почти полностью уничтожена спецподразделениями армии Луганской Республики. В Донецке тем временем ополченцы заняли завод химических изделий, который изготавливает боеприпасы и производит взрывчатые вещества. Воинская часть, которая охраняла этот завод, была полностью разоружена. Но несмотря на это, в эфире республиканского телевидения, министр обороны ДНР Игорь Стрелков рассказал, что Донецк пока еще не готов встретиться с армией хунты.

Игорь Стрелков, министр обороны ДНР: Сооруженные укрепления могут остановить БТРы и что-нибудь типа Нацгвардии или подразделения МВД. Против бронированных колон противника, которые сейчас массировано применяет танки и артиллерию, город сейчас защищаться может только с большим трудом и жертвами ополчения. Но мы принимаем срочные меры, ежедневно, для того, чтобы город был готов к бою.

Эдуард Вздоров, корреспондент: В руководстве украинской армии заявляют, что вскоре Донецк и Луганск будут взяты в кольцо, и ополченцев лишат любой помощи извне. Заблокированы дороги, готовится наступление. А президент Украины снова говорит о сомнительном «мирном плане».

Петр Порошенко, Президент Украины: Ми продовжуємо наші дії. Це є ефективні дії української армії. Але ніхто не забуває про мирний план Президента. І ті, хто сьогодні готовий скласти зброю, ті, хто сьогодні готовий скористатися майбутньою амністією, ті, хто готові до політичного діалогу для того, щоб обрати нову владу, ті, хто готові до децентралізації влади, ті, хто готові, щоби сьогодні нарешті на Донбас прийшов мир — ми відкрити до діалогу!

Эдуард Вздоров, корреспондент: Не может успокоиться и “универсальный солдат” Олег Ляшко. Украинский нардеп активно наводит “порядки” в городах Новоросии, оккупированных армией киевской хунты.

Олег Ляшко, народный депутат Украины, внефракционный: Ти ж мені казав, що ти не знаєш! — (Я вам это говорил). — Ну! Так я найшов, а ти не знаєш! Що ж ти за начальник міліції?! Підняли його!

Эдуард Вздоров, корреспондент: Как известно, русские своих не бросают. Несмотря на боевые действия, под минометными обстрелами, добровольцы регулярно доставляют гуманитарную помощь жителям Новороссии и бойцам ополчения.

Волонтер: Привезли гуманитарный груз — помощь славянским бойцам и беженцам с Ростова. Дорога была нелегкая. Луганская область — в стороне Луганска, аэропорт Луганска — проезжали по объездной — начался минометный обстрел. Обе машины попали под обстрел.

Эдуард Вздоров, корреспондент: При этом, регионы России продолжают принимать беженцев. Крым — не исключение. Власти Республики всячески способствуют спасению людей от агрессии Нацгвардии.

Владимир Константинов, председатель ГС РК: Мы рассматривали вопросы как раз для того, чтобы закончить эту бюрократическую волокиту и скорее организовать финансирование там, где проживают, отдыхают дети и так далее. По данным комиссии, которая у нас создана, специальная, двести человек в день прибывает. Примерно столько же отправляется на материк. Поэтому у нас постоянно действующее количество беженцев, количество официально зарегистрированных не увеличивается.

Эдуард Вздоров, корреспондент: А пока не начались активные боевые действия в Луганске и Донецке, бойцы ополчения получили время на перегруппировку сил и укрепление своих позиций. Они уверяют — Родину не сдадут и не отступят перед разношерстным воинством хунты».

Меті антиукраїнської пропаганди так чи інакше підпорядкована чи не чверть сюжетів «Неаполя» і «ДТРК Крим». При цьому місцевому населенню втовкмачують, що саме з українського боку «системная, хорошо продуманная информационная война идет сегодня в Крыму и в России, — считает вице-премьер Республики Руслан Бальбек. Что можно противопоставить хорошо отлаженному механизму двойных стандартов, подаче информации и попросту черному пиару, пытались выяснить наши журналисты». Такою є преамбула сюжету ДТРК за 10 липня «Системная, хорошо продуманная информационная война идет сегодня в Крыму и в России, — считает вице-премьер Республики Руслан Бальбек». І далі:

«Юлия Орлова, корреспондент: Информационная война — дело жесткое, оно совершено переворачивает психологи человека и перестраивает инстинкты. Самые объективные и столько же независимые средства массовой информации неустанно и скрупулезно вот уже двадцать с лишним лет в поисках “правды”, “руки Москвы”, “языка вражды” и уничижения несимпатичных им политических сил, географических объектов, мнений, людей, традиций.

Руслан Бальбек, вице-премьер-министр РК: Ряд средств массовой информации, которые финансируются в основном из вне, они работают системно, работают против Республики Крым, против крымчан и их задача — создание некого негативного образа Крыма, негативного образа республики и самой идеи воссоединения Крыма с Российской Федерацией».

«Кризис на Украине», «Неаполь», «Вовремя» (випуск 19:00), 08.07.2014 6:30:00

Сюжет № 2

19:04:4919:10:12(время эфира)

«Корреспондент Татьяна Филипович: Три взорванных моста, зачистки, обыски, аресты в подконтрольных теперь нацгвардии Славянске и Краматорске. Новые взрывы и оружейные залпы, в окрестностях Донецка и Луганска. Таково развитие событий за последние двое суток на юго — востоке Украины. Ополченцы усиленно готовятся к новым штурмам.

Ополченец: Сейчас максимальными темпами идет строительство защитных сооружений города и подступных путей. Мы должны встретить врага во всеоружии и дать ему сокрушительный отпор, после которого мы сможем пойти в наступление и объединиться с нашими Луганскими соратниками и далее поднять сопротивление на все регионы Новороссии. Мы сможем дать отпор врагу и погнать его в обратную сторону, туда домой.

Корреспондент Татьяна Филипович: За минувшие сутки практически на всех подступах к Луганску шли активные бои между силами ополчения и украинской армией. Обе стороны применяли артиллерию, в том числе крупнокалиберную. Накануне вечером по предварительной информации “Интерфакса”, участникам сопротивления Луганска удалось захватить одну из трех залповых установок Град, из которых в понедельник был обстрелян город. Трофей готовят к использованию. Сегодня же в Луганске осколок снаряда попал в маршрутку, погибло два человека, ещё четверо получили ранения, об этом сообщила пресс служба местной мери. Горожане стараются не покидать дома и уже обустраиваются в подвалах, кляня собственную власть.

Житель Луганска: Остановите все это, бойню, что вы делаете. Вы делаете развалины в городах, умирают люди, старики, дети. Даже в городе был такой треск, даже стекла везде летели.

Корреспондент Татьяна Филипович: Сам же Президент Украины вновь озаботился кадровыми чистками. Вместо Крутого теперь руководить так называемой АТО будет Василий Грицак. Некоторые СМИ уже связали этот факт с тем, что накануне вечером армия ЛНР фактически взяла под контроль крупный железнодорожный узел. Как передает разведка ополченцев в Луганской и Донецкой областях продолжается передислокация и усиления подразделений Минобороны и МВД Украины. Отступать ополчение не намерено.

Ополченец: Воюю за свою землю, называю своей, потому что на ней горбатился, за своих детей. Президента мы не выбирали и он для нас никто, пустое место, потому что Президент которого выбирает народ не должен убивать, он не имеет права ни морального никакого. Это президент, который не состоялся.

Корреспондент Татьяна Филипович: Мирные жители продолжают массово покидать Славянск и Краматорск. Из разрушенных боями городов от своих же освободителей бегут подальше в Россию.

Жительница Краматорска: Уезжаю из Краматорска. Какие там освободители. У нас соседи в подвалах сидят, мы в подвалах видели. Люди бояться потому что разбивают весь город.

Корреспондент Татьяна Филипович: Из Славянска и Краматорска, где сейчас реют украинские флаги то и дело поступают сведенья о пытках со стороны нацгвардейцев. Все кого Киев подозревает в пособничестве ополченцам проходят допросы с избиениями.

Житель юго-востока Украины: Ко мне подошли, но я сразу понял, что это бойцы украинской армии, пытались проверить мои документы, документов у меня не было. Нанесли мне несколько ударов прикладами по бокам, я упал, одели мне пакет на голову и отвезли в какие — то здания. Позже в этом здании меня водили по кабинетам и били, спрашивали знаю ли я ополченцев, знаю ли я кто им помогал, знаю ли я где хранятся боеприпасы. Били меня в основном ломом.

Корреспондент Татьяна Филипович: Впрочем, не скрывает и скандально известный украинский депутат Олег Ляшко, поиск и преследование виновных будут продолжены.

Олег Ляшко: Гідра не добита, і ми повинні для того, щоб звільнити Донбас так я к сьогодні наші звільнили Слав'янськ повинні діяти надзвичайно рішуче. Не можна зупинятися, не можна відновлювати ніяких переговорів, треба добити цю гідру. А після того, коли проведемо військову операцію, треба провести десепаратизацію Донбасу, бо ці щурі зараз поховались, десть тут може бути снайпер.

Корреспондент Татьяна Филипович: В свою очередь министр иностранных дел России Сергей Лавров сделал заявление, откладывать немедленное прекращение огня на Украине считает Москва, нельзя ни под какими предлогами.

Сергей Лавров, министр иностранных дел Российской Федерации: Я думаю, что сейчас нужно оставить все амбиции в стороне и думать, прежде всего, о спасении жизней. Убежден, что перемирие позволит начать переговоры, которые сделают возможным согласование общеприемлемых параметров дальнейшего политического процесса при полном уважении интересов всех регионов Украины. И при договоренности о том, как согласовать справедливые условия обеспечения прав всех групп населения в этой братской соседней очень близкой нам стране.

Корреспондент Татьяна ФилиповичОднако пока справедливости, о которой говорит Москва не идет и речи. Для официального Киева на юго — востоке существуют только террористы, договариваться с которыми до полной капитуляции украинская власть не намерена».

Іще одна болісна тема для місцевого телебачення — заочна суперечка з Україною. Такий собі плювок навздогін. Навіть в абсолютно прохідний сюжет про даішну акцію («На полуострове стартовала акция «Ремень безопасности», 10 липня, ДТРК) автори включили уривок любительського відео, який послуговується заданій темі:

«Артем Артеменко, корреспондент: После возвращения Крыма на родину и перехода в российское законодательное поле, ознакомиться с новыми правилами дорожного движения успели не все. Поэтому сотрудники ГИБДД решили провести недельную акцию “ремень безопасности”. Многие водители, пока ещё халатно относятся к новшествам.

Отрывок любительской видеосъемки: Я знаю, что виноват, но просто по украинской привычке, как обычно…».

Усталилась і закріпилася на кримському телебаченні й притаманна «ДТРК Крим» та «Неаполю» абсолютно совкова подача новин про владу. Це вже навіть не паркет, а слава і осанна. Показовий приклад — сюжет «Дни госсовета республики проходят в Крыму» каналу «Неаполь» за 11 липня:

«Корреспондент: Пульс региона. Дни госсовета республики проходят в Крыму. На этот раз глава крымского парламента Владимир Константинов отправился с визитом в Раздоленский район. С утра спикер отстоял службу в местном храме. Затем ознакомился с работой колбасного завода. После этого отправился в поле на уборку урожая зерновых, где лично сел за руль комбайна. Затем многочисленные встречи с представителями трудовых коллективов, ветеранами Великой отечественной, воинами интернационалистами, и жителями региона. Контакт с людьми, поиск проблемных вопросов, требующих безотлагательного решения — основная цель таких рабочих поездок, считает Владимир Константинов. В Раздольном местные жители жаловались на дороги, работу общественного транспорта, перебои с водоснабжением и запущенные здания детских садов и школ.

Гражданка: "Здание трехэтажное, с просторными, оборудованными кабинетами, не отапливается. И мы вынуждены каждый год, это уже 15 лет длиться".

Корреспондент: Обращения крымчан лягут в основу народной программы — заверил спикер, который станет своеобразной задачей для реализации власти на ближайшие 5 лет. Решение требуют все вопросы. Тем более что средства федерального бюджета выделены, и сейчас стоит вопрос лишь об их освоении.

Владимир Константинов, председатель госсовета РК: "Большую часть проблем можно решить достаточно быстро. Это те вопросы, которые договорами финансировались, и при том финансирование, которое мы сейчас будем получать, конечно, они начнут решаться эти вопросы. И начнут решаться достаточно эффективно. Что касается глобальных проблем, это как развитие всей системы водоснабжение, у нас в республике это проблема дорог. Нам нужно все школы привести к соответствующим российским стандартам".

Корреспондент: Не только жалобы, но и слова благодарности звучали из уст жителей Раздоленского района. Главе госсовета Крыма Владимиру Константинову вручили гвоздики, как символ победы.

Гражданка: "Примите наши искренние слова благодарности за то, что мы вернулись домой, в Россию. Что над нами сегодня чистое, ясное небо. Что мир, в котором мы живем, в котором трудятся наши дети и внуки, сохранен благодаря великому подвигу тех, кто оборонял Крым под вашим руководством и руководством Аксенова Сергея Валериевича".

Гражданка: "Я знаю, что у крымского правительства, у вас, и у Сергея Валериевича, слова не расходятся с делом. Я думаю, вы учтете все пожелания, которые жители поселка сегодня скажут, возьмете их работу, и мы увидим ваш конкретный результат. И как сказал Путин вчера на встрече, Владимир Владимирович, наш президент, он сказал — я вам пожелаю, отстаивайте наши интересы, корректно, осторожно, но сильно".

Корреспондент: Так же парламентарии почтили память воинов, погибших во время Великой отечественной войны, возложили цветы к монументам. Важно помнить подвиг предков — подчеркнул спикер. Ведь кто не ценит своего прошлого — не имеет будущего. Восстановление памятника на полуострове — еще одна из приоритетных задач власти республики».

СУМИ

На відміну від травня з 27 відсотками джинси на сумських каналах, у липні експерти визначили лише два сюжети місцевих телевізій як такі, що мають ознаки політичної замовності. Обидва матеріали належать ТРК «Відікон», що зумовило 15-відсотковий показник джинси на каналі. Порівняно з травнем кількість замовних новин на каналі зменшилася більш ніж утричі (49%). Але «Відікон» за джинсою все ж поступився тільки Вінницькому обласному державному телебаченню — «Вінтері» (серед каналів материкової України).

Що ж стосується «Академ ТV» (35% замовних матеріалів у травні) та Сумської обласної державної телерадіокомпані (6% у попередній моніторинговий період), то в моніторинговий період ці канали свої джинсові результати «обнулили».

Повертаючись до матеріалів з ознаками замовності на каналі «Відікон»: маємо справу з відвертою політичною джинсою та паркетним сюжетом, який вихваляє чиновника.

Так, у сюжеті «15 років виповнилося ВО «Батьківщина» за 10 липня, маємо таке:

«Олексій Ігнатьєв, кореспондент: ВО “Батьківщина” на новому етапі свого розвитку оновлює команду. Її Сумські лідери впевнені, партійці зроблять усе можливе, щоб реаліями завтрашнього дня стала справжня соціальна справедливість, на над суверенною “Батьківщиною” було виключно мирне небо».

Ще один замовний матеріал розповідає, як добре в умовах реформування медичної галузі зажили сумчани новим начальником управління охорони здоров’я, — сюжет «Медична галузь на шляху до нового формату. Відкриті стенди, боротьба з корупцією, покращення матеріально-технічної бази та кадрового забезпечення–основні орієнтири в реформуванні сфери медицини», також за 10 липня:

«Наталя Гончарова, кореспондент: Начальник управління охорони здоров’я Сумської ОДА звітував за 100 днів на посаді. За цей період створили нові пункти екстреної медичної допомоги, поліпшили фінансову дисципліну керівників лікарень, а також зрушили з терткової точки проекти добудови лікувальних закладів регіону».

Експерти наголошують, що сюжет здебільшого зводиться до хвалебних од кореспондента на адресу посадовця та суцільному позитиву в сумській медицині за версією самого чиновника.

ЛЬВІВ

Після травневих 18% джинси, які експерти пов’язували з президентськими виборами, у липні львівські телевізії лідирували серед каналів, включених до моніторингу з 1% замовних новин. Серед тижневого контенту трьох каналів (169 сюжетів) виділено лише один такий сюжет на «ЛОДТРК». Що ж стосується ZIK і «Нового каналу» , то вони не джинсували взагалі.

При цьому експерти не включали до аналізу «прямих ефірів» із гостями в студії («Новий канал»), а також повторення ведучим у студії наприкінці випуску основних тем новин, що прозвучали («ОДТРК»).

Прикра «джинсова одиничка» ОДТРК — це сюжет з ознаками комерційної замовності «У Львові будматеріали підлягають обов’язковій сертифікації, купуючи які, покупець має право вимагати сертифікат якості, який дають лише після проходження спеціальної перевірки» за 11 липня, який очевидно сприяє реалізації товарів, робіт або послуг одного суб’єкта, у даному випадку — ДП «Стандартметрологія».

«Христина Купльовська, ведуча: А зараз про безпечну цеглу і якісне житло. У Львові будматеріали підлягають обов’язковій сертифікації, купуючи, які покупець має право вимагати сертифікат якості, який дають лише після проходження спеціальної перевірки. Де її можна відбути у Львові, далі у сюжеті.

Ірина Кунинець, журналіст: Сьогодні ринок товарів перенасичений будматеріалів, тому на часі говорити про їх якість. Купуючи цеглу людина на око може визначити її візуальні параметри. Фахівці хіба радять, як самостійно перевірити міцність.

Богдан Щерб'як, провідний інженер лабораторії: «Ми можемо по ній постукати і вже орієнтовно зрозуміти міцність самої цегли, що вона є міцна, значить дзвінкий звук дає хорошу міцність, глухий звук відповідно у неї слабшає».

Ірина Кунинець, журналіст: Про інші показники, зокрема, вологу чи термостійкість цегли можна дізнатись лише у лабораторних умовах. У Львові такі перевірки здійснює державне підприємство “Стандартметрологія” тут цеглу випробовують вантажем, холодом та водою.

Володимир Басюта, керівник лабораторії: Під час таких випробувань дуже часто виникають такі питання, що щось не йде, щось не так. Не відповідає маркуванню, можливо морозостійкість, можливо якісь лінійні параметри і в цьому тандемі роботи з лабораторією саме виробник, як раз і впливає на те, щоби покращити все таки якість цього виробу і відповідно він вже на ринок попадає вже якісним.

Ірина Кунинець, журналіст: Сюди звертаються не лише підприємства й виробники, а й звичайні люди, дбають про своє здоров’я, адже не якісні матеріали, кажуть фахівці, негативно впливають на організм людини, зокрема, на дихальні шляхи. Тому матеріали мають бути натуральні.

Богдан Щерб'як, провідний інженер лабораторії: «Такі матеріали, як без використання пінопласту, пінополістерольних виробів, скажем, то простання для неякісних фабр і так дальше і досить згубно вливає на здоров’я людини».

Ірина Кунинець, журналіст: Купуючи будматеріали покупець має право вимагати сертифікат якості виданий за результатами перевірки саме у державній “Стандартметрології”, адже, як кажуть фахівці бувають і інші веденні так званими фірмами одноденкам».

Дотримання професійних стандартів

ХАРКІВ

У липні дотримання стандартів журналістики у харківських теленовинах склало 3,66 із 6 максимально можливих. Слід зауважити, що впродовж останніх трьох моніторингових періодів маємо чітку криву спаду показників (у квітні — 4,04, у травні — 3,87 бала).

Найвищий середній показник здобув телеканал «7 канал» — 4 бали (проти 4,8 у травні), а на другому місці — ОТБ — 3,6(3,72). Натомість Simon, який з 3,38 займає останнє місце, власні показники покращив майже на 0,3 бала.

Експерти зауважують, що чи не найважливіший журналістський стандарт балансу думок і точок зору дотриманий у харківських новинах найменше, — 0,24 бала з 1 можливого по регіону. Він — на останньому, шостому місці. За цим критерієм канал ОТБ встановив антирекорд усього періоду моніторингу, здобувши лише 0,1 бала. У каналу Simon показники дещо кращі, — 0,21. Бала. А журналісти «7-го каналу» продемонстрували один із найвищих результатів за цим стандартом — 0,41.

Дещо ліпші справи в харківських новинарів із повнотою поданих фактів та інформації з проблеми — п’яте місце — 0,33 (ОТБ — 0,37, «7 канал» і Simon — по 0,31). Монітори констатують, що ці стандарти — постійні «аутсайдери» моніторингів і, очевидно, їх дотримання завдає найбільше клопотів місцевим кореспондентам під час підготовки телесюжетів.

Чимало зауважень у моніторинговий період в експертів виникло й стосовно дотримання стандарту оперативності. За їхніми оцінками, загалом лише 61% харківських новин відповідали цьому критерію («7 канал» — 0,69, ОТБ — 0,58, Simon — 0,57).

Приблизно на цьому ж рівні зафіксовано й забезпечення авторами сюжетів вимог стандарту відокремлення фактів, — 0,66 бала («7 канал» — 0,71, ОТБ — 0,7, Simon — 0,57).

Як позитив експерти зауважують точність місцевих новин, — 0,9 («7 канал» — 0,94, Simon — 0,9, ОТБ — 0,88), також їхню достовірність, позаяк 92% сюжетів містили чіткі посилання на джерела (ОТБ — 0,99, «7 канал» — 0,94, Simon — 0,83).

ВІННИЦЯ

Рівень дотримання стандартів інформаційної журналістики у вінницьких телеканалів у липні порівняно високий — 4,55 із 6 балів. Дещо вищим (4,69 бала) є показник каналу «Віта», нижчим (4,42) — Вінницької обласної державної телерадіокомпанії. Разом із тим, слід зауважити, й надто високих показників (які, наприклад, могла демонструвати «Віта» рік тому) жоден із двох каналів не має. Рівень дотримання стандартів коливається від 0,56 (баланс думок у «Вінтери») до 0,87 (оперативність у «Вінтери»).

Загалом, ситуація у вінницьких теленовинах, особливо після того, як із моніторингу зник комуністичний телеканал «Вінниччина», значно покращилася. Скажімо, у травневих новинах каналів «Вінтера» та «Віта» дотримання стандартів було зафіксовано на рівні 3,53 бала, що було одним із найгірших середньозважених показників регіонів.

До речі, ще однією тенденцією є велика кількість у новинах обох телеканалів повідомлень та сюжетів, пов’язаних із службою вінницьких правоохоронців та військових на Донбасі, із незмінними вкрапленнями піару місцевих політиків та чиновників. Протести місцевих активістів проти відправки вінничан у зону бойових дій без бронежилетів висвітлювалися протягом тижня відносно збалансовано, однак у підсумковій програмі «Віти» 13 липня вже відчутний перекіс не на користь активістів:

«Оксана Святенко, ведуча: Батальйон територіальної оборони "Вінниччина" до бойових дій не готовий. Так вважають вінницькі майданівці. Мовляв, гроші, які виділяє обласна влада на закупівлю засобів захисту, військкомат використовує не за призначенням. Комісари ж запевняють: роблять все, що від них залежить.

Ростислава Зарубінська, кореспондент: Вінницькі активісти вимагають від облвійськкомату пояснень, як забезпечують бійців батальйону "Вінниччина" засобами захисту. Вважають — недостатньо. Свій протест висловили мовчазною акцією.

Владислав, доброволець "Народної волі": "Суть акції, що ми, як би, військові, ми поранені, але у нас нічого немає. один кітель і все".

Ростислава Зарубінська, кореспондент: Добровольці з "Народної волі" вийшли на вулиці міста з ініціативою "Громадського альянсу" — організації, яка об’єднала активістів вінницького Майдану. Одна з них — Таїсія Гайда — звинувачує облвійськкомат у бездіяльності. Мовляв, облрада виділила більше 2 мільйонів гривень на допомогу хлопцям з батальйону тероборони "Вінниччина". Ті ж і досі не озброєні належним чином.

Таїсія Гайда, представниця "Громадського альянсу": "Самі хлопці, з якими ми кожного дня маємо зв'язок, спілкуємося, вони кажуть, що вони поїхали туди як туристи, бо їм видали берці, видали форму. І сказали: все інше ми вам довеземо. На сьогоднішній день частину бронежилетів тільки завезено. Ви знаєте. І то це бронежилети, які… було ініційовано губернатором збір коштів. І ці бронежилети були пошиті за приватні кошти".

Ростислава Зарубінська, кореспондент: Майданівці вважають: бракує бійцям ще багатьох необхідних речей.

Ігор Басюк, координатор вінницького Автомайдану: "Є нагальна проблема з касками, є нагальна проблема із засобами зв’язку. Вони стоять в засідках в різних, як вони кажуть, секретах, але зв’язку у них немає. Тобто ті рації, які були… Вони користуються звичайними телефонами. Не завжди там є зв'язок. Тобто проблема є з раціями, проблема є з тепловізорами".

Ростислава Зарубінська, кореспондент: Натомість в обласному військкоматі звинувачення відкидають. Кажуть: діють лише в рамках закону.

Олексій Островий, начальник центру автоматизованих засобів управління обласного військового комісаріату: "Вы не владеете обстановкой, вы не знаете руководящих документов, которыеесть в Украине. Выдвигаете претензии к военкомату по вопросу обеспечения батальона. Вам 11 числа было доложено, что батальйон территориально йобороны обеспеченвсем тем имуществом, согласно руководящих документов, которые сей час существуют в Украины и Збройних силах Украины".

Ростислава Зарубінська, кореспондент: За словами військових, бійці з батальйону "Вінниччина" отримали шоломи, одяг та взуття. Крім того, два тепловізори. Чого дійсно бракує — бронежилетів. Їх військкомат може придбати лише після тендеру.

Андрій Химич, начальник відділу фінансового забезпечення обласного військового комісаріату: "Реально закупити бронежилет без документації може просто благодійник чи громадянин. Організація, така як обласний військкомат, така як міська рада чи обласна, може закупити тільки ліцензійний з технічними документаціями предмет. В будь-яких інших випадках це буде розцінюватися як порушення закон про державні закупівлі".

Ростислава Зарубінська, кореспондент: Втім, доводи військових активістів не переконали. Вони вважають: комісари докладають недостатньо зусиль, аби вирішити проблеми.

Андрій Химич, начальник відділу фінансового забезпечення обласного військового комісаріату: "Ви пропонуєте порушити закон? Це врятує життя хлопців. І призведе до того, що керівництво військового комісаріату сяде в тюрму".

Ростислава Зарубінська, кореспондент: Але зрештою здоровий глузд взяв гору. Активісти з доводами військових погодилися, а також із тим, що пришвидшити процес може тільки парламент.

Андрій Химич, начальник відділу фінансового забезпечення обласного військового комісаріату: "Фірма, яка на сьогодні є єдиним виробником ліцензованих бронежилетів, вона виконує державне замовлення. Це на 81 мільйон гривень закупівля бронежилетів. І вдень фірма може виготовляти 250 бронежилетів. Там понад 17 тисяч бронежилетів. Це 72 доби треба тільки виготовляти".

Ростислава Зарубінська, кореспондент: На завершення дискусії військові закликали активістів не нагнітати ситуацію, а разом вирішувати проблеми.

Олексій Островий, начальник центру автоматизованих засобів управління обласного військового комісаріату: "Ми будемо робити з вами разом загальну справу. Тому, будь ласка, давайте все робити правильно, на державному рівні, з патріотичним бажанням, а не друг проти друга. Дуже приємно, що ви є. Дуже приємно, що ви працюєте. Але давайте працювати разом".

Ростислава Зарубінська, кореспондент: За підрахунками, перша партія державних бронежилетів на східний фронт потрапить не раніше 10 серпня».

Слова військового чиновника про те, що збереження життя військових не варте проблем, які співробітники військкомату можуть мати через порушення регламенту держзакупівель, насправді звучать блюзнірськи. Однак авторка, порушуючи стандарт відокремлення фактів від коментарів, називає позицію військкомату «здоровим глуздом».

АР КРИМ

Попри нехтування кримськими телевізіями «Неаполь» та «ДТРК Крим» стандартами інформаційної журналістики в політичних новинах, не можна не зауважити добротності створених місцевими журналістами сюжетів на мирні теми. Тож вони у липневому моніторингу набрали, відповідно, по 4,48 та 4,86 бала із шести можливих. На цьому ж рівні були і показники каналу «Чорноморська ТРК» — 4,87 бала.

Найменш дотриманий кримськими телевізіями у липні виявився стандарт повноти надання інформації, — 0,58 бала. Відсутність бекґраунду в новинах, а також відносно низький показник стандарту балансу думок (0,66) притаманний здебільшого сюжетам, які можна розглядати як інструмент інформаційної війни з Україною. Зокрема, це стосується сюжетів про перебіг подій на Донбасі та проведення АТО, а також взаємин окупаційної влади Криму з материковою Україною.

Значною вадою таких новин є ще й серйозне порушення стандартів відокремлення фактів від коментарів. Зокрема, засилля оціночних суджень авторів сюжетів, вживання у них термінів «профашистски настроенные политики», «карательная операция», «нелегитимный этнический парламент», «киевская хунта» тощо. Завдання таких «антистандартних» сюжетів читається без зусиль: таврувати «ворогів» Росії і кримчан. Особливо це стосується новин каналу «ДТРК Крим».

Наприклад, як в сюжеті ДТРК за 7 липня «Меджелис прекращает сотрудничество с республиканской властью»:

«Сергей Минчик, ведущий: Меджелис прекращает сотрудничество с республиканской властью — такое решение приняли на выездном заседании нелегитимного этнического парламента, которое впервые прошло за пределами полуострова — в Геническе. Туда прибыл и Мустафа Джемилев. Этот нардеп, известный своими скандальными заявлениями в адрес России и республиканских властей, отличился и на этот раз. Он заявил: правительство Украины планирует объединить Крым и Херсонскую область и сделать Геническ административный центром региона. Кому выгодна такая деструктивная позиция? Узнавали наши корреспонденты.

Светлана Иванова, корреспондент: На дорогой машине, с охраной и улыбкой на лице — персона нон-грата в республике и, как он сам себя называет, лидер крымских татар Мустафа Джемилев продолжает влиять на решения Меджелиса. Именно из-за Джемилева пара десятков человек выехали за пределы уже российского полуострова, чтобы провести заседание нелегитимного этнического парламента. На повестке дня было пять вопросов, среди них — право крымских татар на самоопределение на своей исторической территории — в Крыму. Проблемы репатриантов не решались десятилетиями, поэтому и сейчас торопиться некуда. Главное — внушить народу, что его злейший враг — российское государство, ну и руководство республики, конечно. Поэтому на выездном заседании в Геническе приняли решение — меджелис не будет сотрудничать с крымской властью. Гораздо удобнее кормить своих соотечественников очередными обещаниями лучшей жизни и прибирать к рукам грантовые деньги. Пока нынешний лидер Меджелиса и его предшественник на пару плетут очередные интриги, другие работают.(…)

Светлана Иванова, корреспондент: Как Рефат Чубаров будет продолжать работу в Меджелисе и будет ли, покажет время. По некоторым данным, ему уже якобы забронировали проходное место в списке одной из партий на возможных досрочных выборах в украинский парламент в этом году. Этим многие и объясняют его рьяное желание подорвать мир и покой в республике, как обычно, прикрываясь болью за судьбу народа. После многих предупреждений и просьб не ругаться, а договариваться, республиканская власть сделала все-таки то, что так долго обещала: Рефату Чубарову запретили въезд на территорию Российской Федерации напять лет. (…)

Светлана Иванова, корреспондент: То, что зерна от плевел крымчане разных национальностей умеют отделять, показала и эта ситуация. Показательно, что многие члены меджелиса спокойно и положительно отреагировали на решение крымских властей обеспечить Чубарова украинской пропиской, ведь они уже давно поняли: мнение одного склочного и падкого на деньги человека никак не должно быть единой позицией всего народа, тем более сейчас, когда все действия и решения в пользу репатриантов — лучшая характеристика диалога власти и людей».

Або ж як у сюжеті «Донбасс в огне» за 8 липня. Ось лише деякі фрази з уст ведучого новин Олександра Макара та автора сюжету Світлани Іванової: «Немногочисленные мирные жители, оставшиеся в зоне проведения карательной операции, сообщают о новых артобстрілах», «Артобстрелы на Востоке Украины не стихают по приказу президента — Петра Порошенко. Он утвердил подробный план по зачистке Луганска и Донецка. Немногочисленные местные жители в надежде спастись бегут на территорию России от, так называемых, освободителей — бойцов нацгвардии и наемных карательных батальонов», «Пол и возраст жителей мятежных городов Донбасса — уже основание для задержания и обвинения в терроризме», «Сотни трупов мирных жителей, уничтоженная инфраструктура и целые улицы, стертые с лица земли — вот результаты пресловутой антитеррористической операции киевских властей. Но восстанавливать разрушенные бомбежками регионы правительство Украины не торопится. Говорят — лучше пустят деньги на армию, а платить, по мнению, нардепов должна Россия».

На тлі такого «інформування» знецінюються високі показника дотримання у новинах про життя півострова стандартів оперативності й достовірності (0,98 та 0, 94).

СУМИ

У липні середньозважений регіональний показник дотримання сумськими каналами стандартів інформаційної журналістики склав 4,37 бала. Це дещо більше, ніж було в травні і квітні (3,50 і 4,18), але все ж не може слугувати ознакою кардинальної зміни ситуації. Відчутно покращилися справи з якістю новин тільки на СОДТРК, який набрав 5,11 із 6 можливих балів і є одним із лідерів серед регіональних каналів, включених до моніторингу.

Що ж стосується «Академ-ТВ» та телекомпанії «Відікон», вони після різкого квітневого спаду повернулися на квітневі позиції з 4, 17 і 3, 85 бала відповідно.

Однобокість у висвітленні будь-яких конфліктів телеканалами «Академ-ТВ» та «Відікон» спричинила низький показник дотримання стандарту балансу думок і точок зору. Обидва телеканали витримали його вимоги лише у половині сюжетів, — 0,54 бала. Натомість у СОДТРК він становить 0,89.

Усі три сумські канали грішать немотивованими узагальненнями та власними висновками їхніх авторів. Тож відокремлення фактів від коментарів притаманне від мінімальних 31% сюжетів «Відікону» до 56-відсоткового максимуму СОДТРК.

Для прикладу візьмімо сюжет каналу «Відікон» «Відпочинок на тлі з масляними плямами. Такий сюрприз отримали відпочивальники на пляжі біля 12 мікрорайону обласного центру» за 9 липня.

«Маргарита Єрмак, кореспондент: Не кожне місто може похизуватися річкою серед міста. Сумчанам пощастило».

Це був вступ, потім сама історія про то, що хтось щось розлив у воді. Підкреслимо, — «хтось» і «щось». Такі формулювання суперечать нормам стандартів точності і достовірності. Вони досить часто трапляються у місцевих новинах.

«Маргарита Єрмак, кореспондент: Поспілкуватися з власниками нам не вдалося. Натомість очевидці розповідають: “Вот там буквально за ночь какой-то молодой человек поставил такой плавучий домик, потом как оказалось, это баня. Значит эта баня очевидно работает на солярке”.

«Академ-ТВ» такі означення суті подій та джерел, з яких вони беруть інформацію, доповнює багатозначним «ходять чутки»: «У “Дружбі” неспокійно», сюжет за 7 липня:

«Ведуча: Довіра до табору, де кілька місяців живуть переселенці із сходу, похитнулася. Містом пішли чутки, ніби сумчани кормлять сепаратистів та їхні родини. Самі ж біженці запевняють: це звичайнісінький наклеп».

Власне, чутками в матеріалі все і закінчилося. Далі йдуть синхрони вимушених переселенців, які доводять, що вони патріоти. Тобто спростовують якісь чуткі, на які посилається кореспондент поза за кадром. Схожий сюжет, який базується на чутках про сепаратистів серед переселенців, був і в новинах каналу «Відікон».

ЛЬВІВ

Журналісти львівських телеканалів, включених до моніторингу, в липні забезпечили дотримання фахових стандартів на рівні 4,48 із 6 можливих балів: телеканал ZIK практично повторив травневий показник з 5,03, «Новий канал» трохи погіршив власний результат з 5,06 до 4,78 бала, а обласне державне телебачення спрацювало з найнижчим серед регіональних каналів досягненням — 3,62 бала.

Аналогічна тенденція спостерігається й за дотриманням стандарту балансу думок: ZIK і «Новий» мають це показник на рівні 0,77 і 0,72 відповідно, а ОДТРК — лише 0,41 (при максимумі в 1 бал). На думку експертів, таке трапилося через те, що ОДТРК часто подає в сюжеті коментар лише однієї особи, не забезпечуючи наявності альтернативної думки або експертної оцінки. Наприклад, у сюжеті «У межах щорічної акції “Ніч у Львові”, яка відбувається двічі на рік у липні та листопада, Львів відкриють на ніч» за 7 липня ОДТРК подає синхрон лише керівник міського відділу промоції.

«Христина Купльовська, ведуча: А Львів відкриють на ніч. Більше ста нічних атракцій з п’ятниці до неділі, з сьомої вечора і до опівночі відбуватиметься в місті Лева. Все це в межах щорічної акції “Ніч у Львові”, яка відбувається двічі на рік у липні та листопада. В ці дні свої двері відкривають храми, церкви, музеї, підземелля та оглядові майданчики. Що головне, майже половина з них безкоштовно. Цього річ буде особлива ніч духовності та миру, через події на сході. Тому організатори вперше залучили церкви усіх конфесій в яких будуть хорові співи та екскурсії. В останнє “Ніч у Львові” зібрала більше дванадцяти тисяч відвідувачів.

Марта Іванишин, керівник міського відділу промоції: Вперше цього року будуть відкритими для людей Митрополичі Палати у соборі Святого Юра, відкривається, також і в п’ятницю з дев’ятої до одинадцятої Вежа Костелу Ольги і Єлизавети. Там також буде вихід на вежу, можна буде оглянути вечірню панораму міста і вона справді вперше в ночі відкривається ця Вежа для огляду».

Стандарт оперативності є найбільш дотримуваним серед львівських телеканалів. Результати усіх ТРК є максимальними, або близькими до того: ZIK — 1,00, ОДТРК — 0,98, «Новий канал» — 0,94. Причому показники були б узагалі ідеальними, якби телеканали не випускали в ефір сюжетів, які жодним чином не прив’язані до дат і термінів. Наприклад, як сюжет «Нового каналу» за 7 липня «По лінії північного та східного кордону України незабаром почнуть облаштовувати інженерні укріпні споруди».

Також можна зауважити неоперативність ОДТРК, в новинах якої сюжет «Масштабне ДТП на Львівщині. Загинуло троє людей. Трагічна подія сталася сьогодні близько сімнадцятої п’ятнадцять неподалік села Тедорковичі, що в Сокальському районі» вийшов 11 липня, у той час як «Новий канал» подав сюжет «Біля Львова зіткнулись дві вантажiвки та два легковики» на день раніше, до того ж більш розширений.

Експерти також зауважують високий рівень дотримання львівськими телевізіями стандарту достовірності: ZIK (0,90), «Новий канал» (0,83), ОДТРК (0,73).

Як приклад недотримання принципів достовірності можна навести сюжет ОДТРК «Школярі зі Східної України, де нині відбувається антитерористична операція, приїхали до Львова» (08.07, автор — Наталія Кулик), у якому автор посилається на думку якихось невідомих психологів, нічим це не підтверджуючи.

«Христина Купльовська, ведуча: А ось школярі зі Східної України, де нині відбувається антитерористична операція, приїхали до Львова. Вони відпочивають та оздоровлюються у місцевих санаторіях, а також намагаються оговтатися від побаченого в Луганську. Про перші враження від Львова запитувала в малечі Наталія Кулик(…)

Наталія Кулик, кореспондент: Психологи зазначають, що моральний стан дітей нині задовільний з ними продовжують працювати фахівці соціальних служб, а також рятувальники МНС(…)».

Що ж стосується стандарту відокремлення фактів від коментарів, то його найбільше дотримувалися журналісти каналу ZIK — на 0,9 бала. Дещо менші показники у «Нового каналу» — 0,83 та Львівської ОДТРК — 0,73.

Майже рівні показники у телеканалів ZIK і «Новий» з дотримання стандарту точності, — 0,80 і 0,83 балів відповідно. Натомість ОДТРК поступається їм удвічі, — 0,43. Результат державного ТРК знижує практика подання висловлювань тих чи інших осіб не у форматі синхронів, а шляхом переповідання їхніх слів ведучим. Наприклад, як у сюжеті за 9 липня «Перемовини з бойовиками, які тероризують населення на сході України не припустимі»:

«Христина Купльовська, ведуча: Перемовини з бойовиками, які тероризують населення на сході України не припустимі. Про це заявив сьогодні в Києві заступник глави Адміністрації Президента з міжнародних питань Валерій Чалий. Про це пише "Укрінформ". Водночас заступник глави Адміністрації Президента наголосив, що м’яч зараз не на полі України. Україна зробила всі кроки для того, щоб прийти до мирного врегулювання. На жаль, немає адекватної відповіді з іншої сторони, — наголосив він».

Традиційно найнижчим є дотримання телеканалами стандарту повноти подачі інформації. Особливо це стосується ОДТРК (0,32 бала). У каналу ZIK — 0,66 бала, у «Нового каналу» — 0,61.

Яскравим прикладом, який демонструє різницю повноти подачі інформації різними телеканалами, є порівняння сюжетів «Масштабне ДТП на Львівщині. Загинуло троє людей. Трагічна подія сталася сьогодні близько сімнадцятої п’ятнадцять неподалік села Тедорковичі, що в Сокальському районі» (ОДТРК, 11.07) і «Біля Львова зіткнулись дві вантажiвки та два легковики» («Новий канал», 10.07, автор — Оксана Сахаревич).

ОДТРК:

«Христина Купльовська, ведуча: А ось ДПТ масштабне на Львівщині. Загинуло троє людей. Трагічна подія сталася сьогодні близько сімнадцятої п’ятнадцять неподалік села Тедорковичі, що в Сокальському районі, про це інформує управління державної автомобільної інспекції у Львівській області. За попередніми даними відбулося зіткнення автобуса та легкової автівки, як наслідок, автобус перекинувся разом із легковиком у кювет. На місці зараз працює слідча оперативна група, правоохоронці з’ясовують причини аварії. Водій та пасажир легкової автівки від отриманих травм загинули на місці події, а жінка пасажир цього автомобіля померла в кареті швидкої. Зараз всі подробиці з’ясовуються».

ZIK:

«Андрій Іщик, ведучий: Біля Львова зіткнулись дві вантажiвки та два легковики: одне авто згоріло дотла, а водія фури затисло у купі металу. Лікарі кажуть, він назавжди залишиться інвалідом. Є й інші постраждалі. За їхнє життя зараз борються медики. Більше знає Оксана Сахаревич.

Оксана Сахаревич, кореспондент: Кількакілометровий затор на трасі Київ  Чоп. Неподалік села Пасіки Зубрицькі 4 розтрощені автомобілі перегородили дорогу. Один легковик від сильного удару спалахнув.

Ігор Сікора, водій автомобіля, що згорів: “Я їхав, ця вантажівка стояла. Я не знаю що там спереду було, якась помєха чи що, но вона стояла. Я почав приторможувати і вже зупинявся біля неї, і ззаду удар такий, як би грім вдарив, і моментально ззаду мене загорівся. Видно, він ударив там, де бак, і загорівся бак”.

Оксана Сахаревич, кореспондент: Окрім автомобіля постраждала і дружина пана Ігоря. У неї багато переломів. Поки одні вогнеборці зупиняють полум’я, інші взялись рятувати травмованого водія фури. Його попередньо називають винуватцем аварії.

Назар Довганик, рятувальник: “Весь удар прийшовся на його сторону, власне от вся панелька при ударі зігнулася і весь удар пішов, власне, на його ноги. Тобто руль, там де руль, рульова колонка, оця вся панель, це все йому повністю перетиснуло ноги. Ноги були дуже в нього пошкоджені”.

Оксана Саахревич, кореспондент: Водій вантажівки у важкому стані. Медики восьмої лікарні Львова борються за його життя.

Володимир Жуковський, лікар-хірург восьмої лікарні Львова: “Травма була голови — відкрита травма, закрита травма живота з пошкодженням внутрішніх органів і травматичне відчленування обох нижніх кінцівок”.

Галина Лемішко, старший інспектор УДАІ у Львівській області: “За попередніми даними водій вантажного автомобіля марки MAN — це мешканець Закарпаття, не обрав безпечної швидкості руху, не дотримався дистанції і скоїв зіткнення із легковиком марки ВАЗ спершу, пізніше і з легковим автомобілем Nissan і також із вантажним автомобілем марки Renault”.

Оксана Сахаревич, кореспондент: Попередньо говорять, що водій був неуважним за кермом. Та про всяк випадок у нього взяли кров, аби визначити вміст алкоголю».

Нагадаємо, що результати моніторингу засобів масової інформації також є оцінковими судженнями відповідно до статті 47-1 Закону України «Про інформацію» і не мають офіційного характеру.

Моніторинг дотримання професійних стандартів у роботі інформаційних служб українських телеканалів здійснюється громадською організацією «Телекритика» за підтримки USAID, наданої через «Інтерньюз Нетворк». Метою моніторингу є підвищення рівня медіаграмотності українського суспільства, стимулювання медіа до відповідальності, дотримання журналістських стандартів та підвищення якості медійного продукту.

Моніторинг є незалежною експертною оцінкою громадської організації «Телекритика». Всі висновки й точки зору, висловлені в усіх публікаціях моніторингу, можуть не збігатися з точкою зору USAID чи «Інтерньюз Нетворк». Методологію проведення моніторингу викладено тутМатеріали проекту читайте в рубриці «Моніторинг» сайту MediaSapiens.

У зв'язку зі зміною назви громадської організації «Телекритика» на «Детектор медіа» в 2016 році, в архівних матеріалах сайтів, видавцем яких є організація, назва також змінена
Скрін-шот телеканалу ДТРК Крим
Всі матеріали розділу / жанру:
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
2220
Переглядів
Коментарі
Код:
Им'я:
Текст:
Коментувати
Коментувати
Нові тексти на ДМ
2016 — 2019 Dev.
Andrey U. Chulkov
Develop