Знак чотирьох: психоделія для пролетаріату

4 Грудня 2008
9514
4 Грудня 2008
14:11

Знак чотирьох: психоделія для пролетаріату

9514
Знак чотирьох: психоделія для пролетаріату
Ми з вами, дорогі брати і сестри, насправді живемо в райських кущах можливостей і шансів, із яких не користаємося, бо не дивимось ТРК «Київ», – канал, що має відповіді на всі запитання зі сфери профорієнтації, працевлаштування та розбудови перспективної кар’єри.
 
Щотижня ефір цього каналу насичують робітничим оптимізмом та соціальним гіпнозом аж чотири програми, покликані розвіяти помелом універсальних порад усіх привидів безробіття та фінансової кризи. Усі разом вони справляють враження віртуальної машини часу, здатної доправити глядача в епоху розвинутого соціалізму, де всі професії – почесні, добре оплачувані й перспективні. Де з плакатів та транспарантів вам посміхаються бездоганні громадяни, чуйні й відповідальні майстри, задоволені своїм вибором і переповнені енергією трудових звершень. Більше того, ці чотири програми-пазли на каналі «Київ» – це герметичний і досконалий телепродукт прямої дії, який хапає вас за руку й тягне до мети, не залишаючи у своєму просторі жодних сумнівів, вагань чи суперечностей.
 
Я рекомендую переглядати ці програми у чітко визначеній послідовності й дотримуватися дозувань: психотропні властивості продукту надзвичайно високі.
 
Першою програмою, яка чигає на вас щопонеділка о пів на восьму ранку (перефразовуючи Венедикта  Єрофєєва, найгірший час загострення депресій та інших життєвих розчарувань у житті мого народу), є інформаційно-просвітницьке вкидання шайби пролетарського оптимізму до вашої згорьованої душі – проект «Улюблена робота». Щоразу в ньому йдеться про корисне для суспільства застосування неприкаяних талантів. Наприклад, в останньому випуску глядача знайомили з романтичним фахом топографа-геодезиста, у попередніх оповідали про фах зварювальника та маляра-тинькувальника. Аудіовізуальний супровід – кадри з радянських кінофільмів. Окраса і смисловий апофеоз – короткі інтерв’ю з героями у стилі «кроликів».
 
Програма є своєрідним агітаційним майданчиком, на якому відбувається перше знайомство рекрутів із основами того чи іншого фаху. До глибшого і ретельнішого проникнення у таємниці професій закликає Марія Бурмака в програмі «Досягти мети». Вона звертається здебільшого до юнацької аудиторії, намагаючись зруйнувати буденність тих чи інших професій своїми проникливими інтонаціями, чуттєвими ремарками. «Досягти мети» – єдина з цих програм, яка має сяку-таку телевізійну цінність – за стилістикою, режисурою, монтажем вона трохи випадає з крицевого контексту ТРК «Київ», але тематично – це осердя трудового епосу на каналі.
 
Саме програма Бурмаки знаходить тих яскравих представників свого фаху, які однією-двома точними фразами можуть розмочити недовіру до «непрестижних» професій. У минулому випуску такими особистостями були, зокрема, шкільний завуч із виховної роботи, яка трьома словами визначила всі передумови вчительського покликання («нада любить дітей»), або ж перев’язувальна медсестра урологічного відділення, порада якої не менш вичерпна: «Медсестра, яка обрала цей шлях, не повинна боятись нічого: ні крові, ні ревнивого чоловіка».
 
Програма Бурмаки настільки ж зворушлива і позачасова, як листи піонерів до прийдешніх поколінь, передчасно видобуті з водонепроникних капсул. Від слів педагогів та лікарів, які раптом з’являються на екрані не для того, щоб поскаржитися на малу зарплату чи неувагу з боку держави, віє чимось нетутешнім. Після такої позитивістської ін’єкції навіть дорослий глядач цілком може задуматися про власні перспективи фахової переорієнтації, – й у цьому намірі його підтримає програма із сумнівними розважальними якостями під назвою «VIP-стажер». Фішкою проекту є нав’язливе привітання «Слава труду!», яке за частотою вживання конкурує лише зі священною мантрою «Державна служба зайнятості».
 
Героям програми (а це зірки естради, театру та кіно) пропонують звернутися до божества всіх безробітних, яке моментально відішле куди треба. Там, де треба, швидко наставлять на шлях істинного щастя. Минулої суботи, наприклад, Юлія Лорд за півгодини здобула кваліфікацію третього розряду за спеціальністю машиніста монтажного крану. І хоча вона дійшла висновку, що прості речі лише здаються такими, досвідчений кранівник у натхненному коментарі з нею не погодився, запевнивши всіх потенційних колег, що це – «нетяжкий труд, який добре оплачується». Ведуча ж, проконсультувавшись із божеством, спритно доповнила ідилічну картину повідомленням про надмір відповідних вакансій. У фіналі програми Юлія Лорд розуміє, що це – знак долі, й вирушає на... виробничу практику. Власне, якщо шукати буквального втілення виразу «вдалий виток кар’єри», – то це він і є.
 
Чого не скажеш про останній розчерк концептуального «знаку чотирьох» на каналі «Київ» – програми «Вдала кар’єра». В житті так теж трапляється: парадну ходу колони може зіпсувати одне лише падіння.
 
За логікою виспіваних трудових псалмів, ця програма мала б запропонувати епічні портрети на тлі епохи, створені в жорсткому психоделічно-реалістичному стилі братніх проектів. Аж ні. Чомусь герої «Вдалої кар’єри» – це не кранівники, топографи і медсестри, яких неймовірно пре романтика обраного шляху, а здебільшого топ-менеджери великих корпорацій або керівники вищих навчальних закладів.
 
Відтак між заспівом і приспівом раптом виникає величезна прірва, бо якось незрозуміло, чому стільки зусиль канал покладає на реабілітацію простих та непопулярних спеціальностей, але вершини кар’єрного зростання залишає зарезервованими для зовсім інших персонажів, які навряд чи колись скористаються телефонним дзвінком до божественної служби, що дарує трудове щастя.
 
Втім, навіть для тих громадян, які були героями попередніх трьох гіпнотичних проектів, у «Вдалій кар’єрі» є дещиця нот із пролетарської оди радості.
 
В останніх випусках програми експерти неодмінно озвучують думку про те, що криза – це золотий час для всіх, кого поперли зі служби. Бо саме завдяки цьому люди одержують чарівний шанс нарешті знайти роботу своєї мрії. «Яку саме?» – запитаєте ви, спотворивши недовірою зморшки в кутиках рота. Та все ту ж таки прекрасну і героїчну роботу, яку вже обрали нещасні вчителі, медсестри та топографи в інших програмах каналу «Київ». Тільки не треба пручатися – і тоді недремне око Державної служби зайнятості неодмінно підніме свої вії.
Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
У зв'язку зі зміною назви громадської організації «Телекритика» на «Детектор медіа» в 2016 році, в архівних матеріалах сайтів, видавцем яких є організація, назва також змінена
, для «Детектор медіа»
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
9514
Читайте також
24.03.2010 09:36
Михайло Бриних
, для «Детектор медіа»
47 864
04.09.2009 10:14
Михайло Бриних
, для «Детектор медіа»
19 101
14.05.2009 17:28
Михайло Бриних
, для «Детектор медіа»
36 943
21.04.2009 12:35
Михайло Бриних
, для «Детектор медіа»
29 699
27.02.2009 15:53
Михайло Бриних
, для «Детектор медіа»
11 248
08.02.2009 13:27
Михайло Бриних
, для «Детектор медіа»
12 850
16.01.2009 16:44
Михайло Бриних
, для «Детектор медіа»
12 084
26.12.2008 08:37
Михайло Бриних
, для «Детектор медіа»
11 110
11.12.2008 12:13
Михайло Бриних
, для «Детектор медіа»
6 610
26.11.2008 14:24
Михайло Бриних
, для «Детектор медіа»
39 471
20.11.2008 14:57
Михайло Бриних
, для «Детектор медіа»
34 243
13.11.2008 07:34
Михайло Бриних
, для «Детектор медіа»
32 945
05.11.2008 19:21
Михайло Бриних
, для «Детектор медіа»
35 984
Коментарі
7
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
5854 дн. тому
Уважаемый автор! "ПисАть и пИсать нужно тогда, когда очень хочется" М. Жванецкий.
http://paraska.info
5855 дн. тому
Ну не навчилися київські телевізійники за 18 років працювати по-новому - що зробиш? Дурні вимруть колись, але дітей жалко...
5859 дн. тому
да. киев єто вообще голимый канал, когда там наконец-то появятся специалисты, которые шарят в телеке?
определитель
5860 дн. тому
Космос, Казыбек и Понедельник (имени не помню, такой лобастенький чечен) - КОРОЛИ КИЕВСКИХ ДОЛБАКОВ. Для них это должно стать предметом гордости - у них такие мозги специальные, чтоб этим гордиться. У Витьки Гюго (кто из гоблинов еще читал его в детстве) в романе "Собор Какой-то Матери" был Король Нищих. Профсоюз или Цех Нищих всегда был самой богатой Корпорацией в феодальных государствах. Но Эти как правило своих Королей сами мочат. Вопросы?
2 Колега // 04.12.2008 18:20:26
5861 дн. тому
Ой, не знаю, не знаю, чи варто слухати таких успішних, бо вони правди не скажуть, як той Флетчер, який почистив кармани олухів-слухачів :-))
Колега
5861 дн. тому
"Вдала кар'єра", до речі, користується попитом серед телеглядачів. Як не крути, людям цікаво знати, яким чином топ-менеджери стали топ-менеджерами. Бо нормальна людина зазвичай чогось у цьому житті прагне. У професійній сфері в тому числі. Тож нехай краще наслідуватиме приклад молодих і успішних і слухатиме їхні поради, аніж дивитиметься, наприклад, "фабрику зірок".
Пане авторе, пишіть ще: сподобалось :-))
5862 дн. тому
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду