Про що говорили в етері марафону «FreeДом» 18 січня 2024 року
«Детектор медіа» щодня відстежує головні теми, гостей та тенденції в етері марафонів «Єдині новини #UAРазом» та «FreeДом», а також окремо аналізує якість мовлення.
Телеканали: «FreeДом», «Інтер», «1+1»
У блоці каналу «FreeДом» експерт Українського інституту майбутнього Ігор Попов коментував оголошення Євросоюзом початку конфіскації резервів Росії. За його словами, останнім часом в риториці європейських політиків щодо цього помітні великі зміни. Заарештовані активи розміщені нерівномірно, відзначив гість, більше половини — у Бельгії.
Російський економіст Ігор Ліпсіц, оцінюючи стан системи житлово-комунальних послуг у Росії, погодився з тезою, що владі пріоритетніше витрачати мільярди на обстріли України, ніж на поліпшення побуту власних громадян. За проривами труб, які зараз трапляються в багатьох російських регіонах через морози, почнуться аварії в електроенергетиці, яка теж зношена, спрогнозував економіст.
У блоці каналу «Інтер» психолог-криміналіст Юрій Ірхін, розповідаючи про те, як росіяни «промивають мізки» викраденим українським дітям, зазначив, що задля цього застосовуються не сучасні засоби впливу, а застарілі методи радянської педагогіки.
Російський опозиційний політик Дмитро Гудков коментував протести в Башкортостані. За його словами, останніми роками Путін знищив виборну владу в національних республіках, усі губернатори там — призначенці, які не вміють говорити з народом і співчувати йому, звикли діяти лише силовими методами. «Зверніть увагу, силовики, які розганяють людей, в масках, вони бояться розправи», — зауважив Гудков. Він також назвав події в Башкортостані «першою ластівкою політичного протесту», який буде жорстко придушений, адже сил у протестантів мало, але симпатії в чатах на їх боці.
У блоці «1+1» білоруський громадський діяч, організатор «Білого батальйону» Сергій Бульба припустив, що росіяни можуть повторити напад з території Білорусі — створити ударний кулак вони здатні впродовж двох-трьох тижнів. Однак наразі склади боєприпасів у Гомелі порожні. Якщо вони почнуть наповнюватимуться, це означатиме, що йде підготовка до такого удару. Бульба також прокоментував заяву міністра оборони Хрєніна щодо того, що в новій білоруській воєнній доктрині йтиметься про використання ядерної зброї. На думку гостя, це свідчить про плани повної інтеграції білоруських збройних сил в російські і зрештою — остаточну «здачу» Лукашенком Білорусі Путіну.
Директор Центру громадських досліджень «Український меридіан» Дмитро Левусь зазначив, що форум у Давосі є одним із найавторитетніших майданчиків, тож добре, що Україна використала його для двосторонніх зустрічей. Зокрема зустріч президентів України і Польщі була дуже важлива на тлі певних труднощів у взаєминах двох держав, які виникли наприкінці минулого року.
Про результативність форуму в Давосі для України говорив і радник керівника Офісу президента Михайло Подоляк.
Аналітик Стокгольмського центру східноєвропейських досліджень Андреас Умланд коментував оприлюднений німецьким таблоїдом Bild сценарій війни НАТО з Росією. За його словами, автори сценарію, які є спеціалістами з безпеки, мусять враховувати найгірші варіанти. Що ж стосується самого Умланда, то він притримується думки, що кордонів НАТО Росія не перетне. Під загрозою лишатимуться Україна, Молдова і Грузія, під гібридною загрозою — країни Балтії.
За словами головного консультанта Центру зовнішньополітичних досліджень НІСД Івана Уса, зізнання Путіна в тому, що Росія ставить рекорди по зерну за рахунок окупованих територій, є ще одним доказом злочинів російського диктатора для Гаазького суду. Днями Путін заявив, що Росія за 2023 рік вивезла з окупованих після початку повномасштабного вторгнення територій щонайменше 4 млн тонн зерна і «продовжує утримувати перше місце у світі з продажу пшениці на глобальних ринках». Гість нагадав, що санкції проти російського зерна так і не впроваджувалися, і наголосив, що і цей злочин слід розслідувати, включно зі встановленням покупців краденого збіжжя.