Про що говорили в етері марафону «FreeДом» 9 березня 2023 року
«Детектор медіа» щодня відстежує головні теми, гостей та тенденції в етері марафонів «Єдині новини #UAРазом» та «FreeДом», а також окремо аналізує якість мовлення.
Телеканали: «1+1», «Інтер», «FreeДом».
Правозахисниця, засновниця фонду «Русь сидяча» Ольга Романова в ефірі марафону говорила про нову хвилю вербування російських ув’язнених. Зокрема, розповідала про групу начебто колишніх міліціонерів, які не вміли підпорядковуватися наказам та воювати, тож почали своєрідне протистояння у російських військах. Їх нібито побили та відвезли у СІЗО в Донецьк.
Михайло Шейтельман, політтехнолог і письменник, описував, як відео розстрілу українського військового росіянами «справило враження на людей». Проте, з іншого боку, вважав, що подібні відео наразі не можуть бути предметом розслідування на рівні держав, оскільки за ними немає таких доказів, як були наприклад із Бучею. Коли закордонні медіа бачили звірства росіян на власні очі.
Керівник організації ByPol Олександр Азаров говорив із ведучими про білоруського диктатора Олександра Лукашенка та його позицію щодо вибуху на аеродромі у Мачулищах. Лукашенко нібито звинуватив у тому, що сталося, українців і росіян. Ведуча запитала про ймовірність причетності білоруських партизанів. Така версія, на думку Азарова, теж існує, але ті, хто брав участь в цій операції, вже виїхали з Білорусі. У населених пунктах поблизу Мачулищів тамтешні силовики проводили обшуки у людей, які теоретично могли бути причетні до диверсій.
Про мітинги у Грузії говорили з Ноною Мамулашвілі, депутаткою грузинського парламенту, представницею «Єдиного національного руху». Вона вважала, що у відповідь на застосовану проти демонстрантів силу грузинський народ лише активізувався і кількість мітингарів збільшилася. Влада нібито заявила, що вже відкликала законопроєкт про «іноагентів», який збурив суспільство. Але, за словами Мамулашвілі, для цього потрібні ще кілька технічних процедур. Гостя впевнена, що Грузія зараз має шанс вирватися з під впливу Росії.
Політичний коментатор Володимир Фесенко продовжив тему протестів у Грузії. Ведучі поцікавилися, чи міг Путін умисно збурити грузинське суспільство, аби відволікти світ від України. Фесенко відповів, що ні, хоча законопроект про «іноземних агентів» дійсно виглядає таким самим, як той, що дії в Росії. Також гість із ведучими дійшли висновку, що два успішних українських Майдани стали для грузинів свого роду прикладом.
Андрій Піонтковський, російський публіцист, стверджував, що західні лідери дали чіткі сигнали соратникам Путіна щодо відповідальності за політичні рішення.
Елліна Шнурко-Табакова, голова правління ГО «Рада з інформаційної безпеки та кіберзахисту», коментувала зміну наративів в Росії. За її словами, зараз росіяни намагаються більше привертати увагу по НАТО і західних країн, які нібито чимось загрожують РФ. Наративи про «візьмемо Київ за три дні» з порядку денного зникли.