ІМІ: В Україні зафіксували 268 порушень свободи слова у 2024 році
В Україні було зафіксовано 268 порушень свободи слова у 2024 році. З них 155 злочинів скоїла Росія внаслідок свого повномасштабного вторгнення в Україну. Про це свідчать річні підсумки моніторингового дослідження ІМІ «Барометр свободи слова».
Як зауважили в ІМІ, у 2023 році було зафіксовано 150 порушень, з яких 67 злочинів скоїла Росія, тож минулого року в Україні суттєво зріс негативний і руйнівний вплив російської агресії на медіасферу.
За даними ІМІ, внаслідок російської агресії проти України загинуло 24 медійники (у 2023 році — 27). Під час виконання професійних обов'язків з життя пішли:
- українська журналістка Вікторія Рощина, яка зникла безвісти в серпні 2023 року на ТОТ України; про її смерть у російському ув’язненні стало відомо восени 2024 року;
- радник з питань безпеки британського інформагентства Reuters Раян Еванс, який загинув 24 серпня 2024 року у Краматорську внаслідок російського удару по готелю «Сапфір».
Решта 22 медійники загинули як учасники бойових дій, деякі з них вважалися довгий час зниклими безвісти, і їхня загибель підтвердилася лише у 2024 році. Зокрема, запорізького журналіста-розслідувача Олега Шемчука, який зник на полі бою під Бахмутом у вересні 2022 року, визнали загиблим у квітні 2024 року. Крім того, у 2024 році загинули комбатантки — колишні журналістки Алла Пушкарчук та Ірина Цибух.
- Читайте також: Звіт «Репортерів без кордонів»: У 2024 році загинули 54 журналісти, більше половини — у зонах конфліктів
Також серед російських злочинів на українській території у 2024 році — викрадення журналістів, обстріли та поранення журналістів, погрози та залякування журналістів, пошкодження редакцій медіа, обстріли телевеж, кіберзлочини, вимкнення українського мовлення та юридичний тиск.
Щонайменше 15 журналістів іноземних та українських медіа зазнали поранення внаслідок російських обстрілів (2023 року — принаймні 10 таких випадків). Зокрема, деякі медійники постраждали через російські подвійні удари. У квітні 2024 року під таку атаку потрапив журналіст «Накипіло» Віктор Пічугін.
Публічно відомо про п’ятьох викрадених росіянами журналістів на окупованих територіях Луганщини, Херсонщини та Запорізької області.
- Читайте також: Залякування, викрадення родичів, тортури. Як росіяни переслідують і тримають у полоні українських журналістів
Руйнування або пошкодження у 2024 році через російські обстріли зазнали вісім редакцій. Окрім цього, у жовтні, листопаді та грудні ІМІ зафіксував хвилі анонімних погроз про мінування низки редакцій та установ у різних областях України. Російські хакери також неодноразово ламали ефіри українських телеканалів та атакували сайти медіа.
Злочини проти медіа та журналістів, скоєні Росією, зафіксували в 17 регіонах України.
Окрім цього, у 2024 році експерти ІМІ зафіксували 113 порушень свободи слова у 22 регіонах України, за які відповідальна українська сторона (у 2023 році було зафіксовано 83 таких порушення свободи слова). Серед таких порушень:
- кібератаки — 23 (у 2023 році — 11 випадків);
- перешкоджання законній журналістській діяльності — 21 (у 2023 році — 29 випадків);
- непрямий тиск — 19 (у 2023 році — 3);
- обмеження доступу до публічної інформації — 18 (у 2023 році — 20).
Загалом найчастіше 2024 року право журналістів на роботу порушували приватні особи, органи місцевого самоврядування, правоохоронці, центральна та виконавча влада, судова влада тощо.
Найгучнішими кейсами року стали, зокрема, переслідування журналістів-розслідувачів «Бігус.Інфо» та «Слідство.Інфо», цензура в Укрінформі та спроби вилучити Суспільне з єдиного телемарафону.
Читайте також:
- Хто і як цькує та залякує українські медіа
- Наталія Лигачова: «Ми розуміємо, що під час війни не можна казати все, але і в рожевих окулярах тримати суспільство теж не можна»
- Боротьба за медіапростір. Що не так у стосунках влади й медіа
Окрім цього, у 2024 році на території України вперше з 2019 року вбили журналіста: після замаху в Києві помер казахський опозиційний до влади своєї країни журналіст Айдос Садиков. Дружина журналіста Наталія Садикова звинуватила в смерті чоловіка президента Казахстану Касим-Жомарта Токаєва.
Нагадаємо, раніше медійники визначили пʼять основних викликів для свободи слова в Україні у 2024 році. Згідно з опитуванням ІМІ, найбільшими викликами респонденти вважають психологічне виснаження, неможливість відпочинку та постійний стрес, економічні та фінансові труднощі, російську військову агресію проти України, кадрову кризу в медіа (43,3%) та зростання впливу телеграм-каналів з маніпуляціями й дезінформацією.
Ілюстрація: ІМІ