Український Медіарух закликав застосувати санкції РНБО щодо екснардепа Андрія Портнова

Український Медіарух закликав застосувати санкції РНБО щодо екснардепа Андрія Портнова

26 Грудня 2024
1275
26 Грудня 2024
12:30

Український Медіарух закликав застосувати санкції РНБО щодо екснардепа Андрія Портнова

1275
Учасники Медіаруху, українські медійні та громадські організації також закликали Голову Верховного Суду України та Вищу раду правосуддя забезпечити прозорість та об’єктивність у розгляді справ, пов’язаних з такими публічними особами, як Андрій Портнов.
Український Медіарух закликав застосувати санкції РНБО щодо екснардепа Андрія Портнова
Український Медіарух закликав застосувати санкції РНБО щодо екснардепа Андрія Портнова

Учасники Медіаруху, українські медійні та громадські організації закликали президента Володимира Зеленського винести на розгляд РНБО пропозиції щодо запровадження санкцій проти екснардепа Андрія Портнова. Про це йдеться в заяві Медіаруху. 

«Ми, учасники Медіаруху, а також українські медійні та громадські організації, висловлюємо глибоке занепокоєння тим, що українські суди неодноразово задовольняли позови екснардепа Андрія Портнова проти медіа та громадських організацій. Це відбувається попри наявність серйозних підстав для критичного ставлення до його діяльності», — зауважили учасники Медіаруху.

Вони нагадали, що у 2021 році США ввели санкції проти Портнова, обґрунтувавши це його причетністю до корупційних дій, спрямованих на контроль української судової системи. Міністерство фінансів США зазначало, що екснардеп впливав на судове законодавство, сприяв призначенню лояльних чиновників на високі посади в судовій системі та використовував хабарництво для досягнення своїх цілей.

Окрім цього, з 2010 по 2014 рік Андрій Портнов обіймав ключові посади в Адміністрації президента Віктора Януковича та був причетним до ухвалення так званих «законів 16 січня», які порушували права громадян, обмежували свободи та визнавали громадянське суспільство «екстремістами» й «іноземними агентами».

Попри журналістські розслідування про можливий збережений вплив Андрія Портнова на судову систему, в Україні все ще не запровадили проти нього жодних санкцій.

Наразі керівниця відділу розслідувань Hromadske і представниця Медіаруху Ярослава Вольвач подала на розгляд Кабміну петицію із закликом застосувати обмеження до Андрія Портнова. Медіарух підтримав її та закликав президента винести на розгляд РНБО пропозиції щодо запровадження санкцій. У разі відмови підписанти заяви просять надати суспільству обґрунтовані пояснення. 

Медіарух також закликав Голову Верховного Суду України та Вищу раду правосуддя забезпечити прозорість та об’єктивність у розгляді справ, пов’язаних з такими публічними особами, як Андрій Портнов.

«Просимо провести перевірку суддівських рішень у цих справах на предмет їх відповідності стандартам правосуддя та суддівської етики. Будь-який можливий вплив на судову систему, зловживання або порушення стандартів правосуддя мають бути розслідувані, відповідно оцінені і негайно припинені», — вважає Медіарух. 

Нагадаємо, нещодавно Київський апеляційний суд підтримав рішення Печерського районного суду та зобов’язав Hromadske видалити розслідування «Як віджимали Крим: ексклюзивні записи» про ексзаступника голови адміністрації експрезидента Віктора Януковича Андрія Портнова. Редакція не погоджується з цим рішенням і збирається звертатися до Верховного Суду. 

23 вересня Шевченківський районний суд Києва ухвалив рішення на користь Портнова у справі про наклеп проти StateWatch, медіа LB i The Kyiv Independent. Суд зобов'язав видання спростувати ці твердження та виплатити Портнову 80 тисяч гривень компенсації. Головна редакторка Kyiv Independent Ольга Руденко заявила, що її видання та інші відповідачі в цій справі подаватимуть апеляцію на рішення суду.

Ще в грудні 2023 року Андрій Портнов подав позов проти аналітичного центру StateWatch, медіа LB i The Kyiv Independent, після чого Шевченківський районний суд Києва відкрив провадження про захист честі, гідності та ділової репутації й спростування недостовірної інформації. Йдеться про публікації на сайтах онлайн-медіа The Kyiv Independent i LB. У статті на сайті The Kyiv Independent ідеться про щонайменше 25 українських топполітиків, які поширюють проросійські погляди й досі не внесені в санкційні списки України. Серед них зазначений і Андрій Портнов — ексзаступник голови адміністрації Януковича.

Також Київський апеляційний суд 25 вересня відмовив у задоволенні скарги керівниці київського бюро «Радіо Свобода» та проєкту журналістських розслідувань «Схеми» Наталії Седлецької у справі про захист честі, гідності й репутації колишнього заступника голови адміністрації Януковича та екснардепа Андрія Портнова і залишив у силі рішення Печерського суду на його користь. 

Наталія Седлецька виконала рішення Київського апеляційного суду за позовом Андрія Портнова, яке вступило в дію, але вже подала касацію до Верховного Суду.

Крім того, 10 вересня 2024 року Печерський районний суд Києва задовольнив позов Портнова до Руху «Чесно». У ньому колишній топполітик зобов’язав видалити інформацію про нього з Реєстру зрадників, видалити й спростувати інформацію про підтримку ним росіян і обвинувачення у зраді України. Також він вимагає стягнути з організації 250 тис. грн — це одна з його найбільших вимог за позовами до різних організацій. Рух «Чесно» подав апеляцію, щоб оскаржити це рішення суду.

Окрім цього, Андрій Портнов подавав позови проти редактора видання «Цензор.НЕТ» Юрія Бутусова і ГО «Центр протидії корупції» (ЦПК). Наразі триває розгляд справи проти Бутусова, а в попередній справі Портнова проти ЦПК суд ухвалив рішення на користь ЦПК і стягнув з Портнова компенсацію в розмірі 10 тис. грн.

Міжнародний інститут преси (IPI) засудив судові позови колишнього заступника голови адміністрації президента-втікача Януковича, екснардепа Андрія Портнова, проти українських ЗМІ, які назвали його «проросійським». Моніторинг IPI показав, що, окрім Портнова, жодна інша фігура в Україні не судилася з журналістами так часто впродовж останніх років.

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
1275
Читайте також
Коментарі
0
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду