Дисциплінарна палата Вищої ради правосуддя рекомендує звільнити суддю Аріну Літвінову, в якої «Схеми» знайшли російський паспорт
Дисциплінарна палата Вищої ради правосуддя рекомендує звільнити суддю Аріну Літвінову, в якої «Схеми» знайшли російський паспорт
Дисциплінарна палата Вищої ради правосуддя (ВРП) рекомендує звільнити суддю нині ліквідованого Окружного адміністративного суду Києва (ОАСК) Аріну Літвінову, в якої журналісти «Схем» виявили російське громадянство. Таке рішення ухвалили 4 грудня після розгляду скарги Служби безпеки України на суддю, пише «Радіо Свобода».
«Друга дисциплінарна палата вирішила притягнути суддю Окружного адміністративного суду Києва Літвінову Аріну Володимирівну до дисциплінарної відповідальності та застосувати до неї дисциплінарне стягнення у вигляді подання про звільнення судді з посади», — повідомив секретар палати Роман Маселко.
Літвінова може оскаржити цю рекомендацію до свого звільнення, подавши скаргу до ВРП, яка ухвалює остаточне рішення у справі.
За даними «Радіо Свобода», напередодні засідання Літвінова намагалася закрити дисциплінарну справу проти себе, заявивши, що її вже відрахували з ОАСК 31 жовтня на підставі наявності російського паспорта. Однак у ВРП їй відмовили. Саме рада має повноваження звільняти суддів.
Нагадаємо, 9 квітня «Схеми» опублікували розслідування авторства Георгія Шабаєва про те, що суддя Літвінова має російське громадянство. Паспорт РФ вона отримала в липні 2002 року в Єкатеринбурзі, про що свідчить витяг з автоматизованої системи «Роспаспорт». Причина набуття громадянства — заміна паспорта громадянина СРСР. На той момент вона вже три роки працювала у Вищому арбітражному суді України.
Сама Літвінова заперечила наявність громадянства Росії, назвавши інформацію журналістів «провокацією». Вона надіслала прокуратурі та Вищій раді правосуддя (ВРП) скаргу про «втручання в її діяльність як судді» на журналіста проєкту «Схеми» Георгія Шабаєва через його розслідування.
Вища рада правосуддя 23 травня надала висновок, де зазначила, що повідомлені суддею обставини «не створюють реальних ризиків для судді під час здійснення правосуддя, а тому не містять ознак, які б викликали потребу у вжитті заходів щодо забезпечення незалежності суддів та авторитету правосуддя, не можуть розцінюватися як здійснення впливу чи тиску на суддю з метою перешкодити виконанню нею професійних обовʼязків, спонукання до ухвалення певного судового рішення».
Наразі 51 суддя ОАСК, серед яких Аріна Літвінова, продовжують отримувати суддівську винагороду. Подальшу долю суддів має вирішити Вища кваліфікаційна комісія суддів України. Її члени мають провести оцінювання на відповідність займаній посаді, а згодом видати рекомендацію щодо призначення або в новоутворений Київський міський окружний адміністративний суд, або в інший суд першої інстанції.
У липні стало відомо, що Аріна Літвінова сама подала до ВРП заяву про відставку. Якби її затвердили, суддя змогла б пожиттєво отримувати суддівські виплати з бюджету України. Однак ВРП зупинила розгляд цієї заяви Літвінової та розпочала дисциплінарне провадження. У разі звільнення суддя не отримуватиме виплат.
Фото: «Схеми»