Наталія Седлецька виконала рішення суду за позовом Портнова, але вже подала касацію до Верховного Суду
Наталія Седлецька виконала рішення суду за позовом Портнова, але вже подала касацію до Верховного Суду
Керівниця київського бюро «Радіо Свобода» та проєкту журналістських розслідувань «Схеми» Наталія Седлецька виконала рішення Київського апеляційного суду за позовом ексзаступника голови адміністрації Януковича Андрія Портнова, яке вступило в дію, але вже подала касацію до Верховного Суду.
Як повідомила Седлецька в коментарі «Детектору медіа», її сторона вже подала касацію до Верховного суду у визначені терміни, адже не погоджуються з рішеннями судів попередніх інстанцій.
За словами журналістки, дати розгляду касації ще не призначено, але вже визначений склад колегії Верхового Суду: доповідач — суддя Андрій Зайцев, члени колегії — судді Максим Тітов та Євген Коротенко.
Седлецька додала, що процес не передбачає подання спільної касації, тому кожен з відповідачів за позовом Портнова оскаржує рішення суду окремо. «Але у наших позиціях немає суперечностей», — сказала журналістка.
Втім, оскільки рішення апеляційного суду вже вступило в дію, Седлецька опублікувала на своїй фейсбук-сторінці, як поставив суд, вступну та резулятивну частину рішення Печерського суду під заголовком «спростування».
Колишній заступник голови Адміністрації президента часів Януковича Андрій Портнов подав позов до суду проти Наталії Седлецької та низки медіа (NV, «Громадське», Прямий та 5 канал) у 2020 році у справі про захист честі, гідності й репутації. Портнов звинуватив журналістку та медіа, що ті нібито поширювали «недостовірну» інформацію.
Зокрема, йдеться про допис Седлецької у фейсбуці, опублікований 17 серпня 2020-го — у день, коли невідомі підпалили автомобіль редакції «Схем». У дописі Седлецька ствердила, що Портнов незадовго до інциденту оприлюднив особисті дані водія, включно з номерними знаками спаленого автомобіля, і публічно погрожував редакції розслідувачів «учбово-виховними заходами».
У квітні 2023 року Печерський суд Києва задовольнив позов Портнова і зобов’язав Наталію Седлецьку спростувати інформацію, поширену в її дописі, опублікувавши на своїй фейсбук-сторінці рішення суду із заголовком «Спростування». Те саме, за рішенням суду, мають зробити видання «Громадське», NV, 5 канал і Прямий, які передрукували пост журналістки.
Суддя вважає, що впродовж багатьох років Портнов «здійснював журналістську діяльність», тому поширення такої інформації «негативно впливає на громадську оцінку його якостей в очах оточуючих».
25 вересня 2024 року Київський апеляційний суд відмовив в апеляції Наталії Седлецької і залишив у силі рішення Печерського суду на користь Портнова.
Андрій Портнов з квітня 2010 року працював заступником голови Адміністрації президента, був одним з авторів «диктаторських законів» 16 січня 2014 року, вів переговори з опозицією. У лютому 2014 року Портнов утік до Росії, де отримав дозвіл на тимчасове проживання на три роки.
У лютому 2018 року СБУ порушила справу про держзраду, в рамках якої перевіряла можливу причетність Портнова до підготовки документів, що сприяли окупації Криму.
У травні 2019 року Портнов повернувся до України. У грудні 2021 року потрапив під санкції США. За даними джерел «Схем», Портнов знову виїхав з України у червні 2022 року.
Портнов неодноразово вступав у конфлікт із журналістами та громадськими організаціями, зокрема подавав і вигравав позови до Руху «Чесно», проти редактора «Цензор.НЕТ» Юрія Бутусова та Центру протидії корупції, проти Hromadske через розслідування щодо окупації Криму, проти медіа LB, Kyiv Independent і аналітичного центру StateWatch тощо. У 2019 році він заявив, що «став журналістом і ведучим» на телеканалі «112 Україна».
Детальніше про Андрія Портнова читайте в матеріалі: «Непокаране зло повертається й росте. Хто такий Андрій Портнов?».
Фото: Андрій Портнов і Наталія Седлецька / колаж «Радіо Свобода»