Politico: Російську православну церкву підозрюють у шпигунстві в Швеції

Politico: Російську православну церкву підозрюють у шпигунстві в Швеції

11 Листопада 2024
740
11 Листопада 2024
18:44

Politico: Російську православну церкву підозрюють у шпигунстві в Швеції

740
Зокрема, у 2022 році в місті Вестерос російську церкву побудували поблизу стратегічно важливого аеропорту, водоочисної станції та енергетичних компаній, що викликало занепокоєння в експертів з безпеки.
Politico: Російську православну церкву підозрюють у шпигунстві в Швеції
Politico: Російську православну церкву підозрюють у шпигунстві в Швеції

Експерти з безпеки у Швеції вважають, що Росія може використовувати Російську православну церкву (РПЦ) як прикриття для майбутніх розвідувальних чи диверсійних операцій. Про це повідомляє Politico.

Так, у 2022 році в місті Вестерос російську церкву звели поблизу стратегічно важливого аеропорту, водоочисної станції, яка обслуговує місто і прилеглі райони, а також енергетичних компаній ABB і Westinghouse. Таке розташування об'єкта вважають потенційною загрозою національній безпеці Швеції.

«Церква пропонує потенційний плацдарм, який можна використовувати для збору інформації, спрямованої як на аеропорт Вестерос, так і на промислові інтереси у формі великих компаній, задіяних в енергетичному секторі. Коли сили оборони Швеції проводять навчання в аеропорту або поблизу нього, як це було зроблено в червні, вони роблять це під можливим спостереженням церкви», — сказав дослідник Шведського Університету оборони Маркус Ґоранссон.

Російська церква у Вестеросі (Швеція) / Wikimedia 

Посольство Росії в Стокгольмі не відповіло на запит журналістів щодо загрози церкви нацбезпеці. Російська православна церква у Вестеросі також не відреагувала на звернення по коментар.

Трохи раніше схожі занепокоєння спричинило придбання громадянами Росії будівель поблизу стратегічних військових об’єктів у скандинавських країнах. Зокрема, у Норвегії два російські бізнесмени стали власниками гірськолижних будиночків навпроти норвезького військового аеропорту в Бардуфоссі, а у Швеції російський бізнесмен придбав нерухомість на березі моря навпроти військово-морської бази на острові Муско. 

У фінському місті Канкаанпяа трьом російським громадянам нещодавно відмовили в придбанні занедбаного будинку для літніх людей поблизу армійського полігону з міркувань національної безпеки.

Як зауважує Politico, наприкінці травня шведський державний орган, який надає фінансову підтримку релігійним групам, SST припинив фінансування церкви у Швеції після консультації з поліцією безпеки країни (Säpo).

Речник Säpo сказав, що його агентство дійшло висновку, що представники церкви «мали контакти» з особами, які працюють на російську розвідку у Швеції.

«Російська держава використовує Російську православну церкву в Швеції як платформу для ведення розвідувальної діяльності в Швеції», — заявив він.

Ще у жовтні 2022 року видання Dagbladet повідомляло про те, що РПЦ за кілька років придбала кілька об’єктів нерухомого майна в Норвегії поряд з військовими базами країни. Експерт із безпеки з Alfa Sefland Winge тоді зазначив, що ці об’єкти «можуть бути проблемою», оскільки їх можуть використовувати для чогось іншого, крім релігійних цілей.

Нагадаємо, 24 серпня президент Володимир Зеленський підписав законопроєкт №8371, який забороняє діяльність в Україні релігійних організацій, що мають керівний центр у Росії. Закон передбачає створення експертної комісії під керівництвом Державної служби України з етнополітики та свободи совісті, яка перевірятиме релігійні організації, підозрювані у співпраці з РПЦ. Якщо будуть виявлені порушення, церкві буде надано припис на їх виправлення. Закон набирає чинності через 30 днів після його опублікування.

Ще  у 2023 році Служба безпеки України ініціювала законопроєкт про розширення переліку підстав для заборони релігійних організацій. Зокрема, СБУ запропонувала припиняти діяльність релігійних організацій, уповноважені особи яких засуджені за злочини проти національної безпеки України, пропаганду війни й участь у ній на боці агресора, порушення рівноправності громадян, участь у терористичних актах тощо.

У квітні Парламентська асамблея Ради Європи визнала Російську православну церкву інструментом впливу офіційної Москви й пропаганди. Це вона зафіксувала у своїй резолюції, у якій також закликала визнати нелегітимним президента Російської Федерації Володимира Путіна. 

27 березня 2024 року в Москві з’їзд так званого Всесвітнього російського  народного собору, що діє під егідою Російської православної церкви, затвердив «наказ», що містить відкритий заклик до війни проти України та Заходу і до геноциду українського народу. Зокрема, документ називає «СВО» «священною війною» проти «Заходу, що впав у сатанізм», і стверджує, що існування незалежної України, яку називають «русофобським політичним режимом», має бути припинене, вся територія України повинна ввійти під безпосередній вплив Росії, а українці повинні «возз’єднатися з російським народом».

Читайте також:

Фото: «РИА Новости»

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
740
Читайте також
Коментарі
0
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду