Уряд Туреччини планує ухвалити закон про «іноземних агентів»

Уряд Туреччини планує ухвалити закон про «іноземних агентів»

8 Листопада 2024
578
8 Листопада 2024
13:43

Уряд Туреччини планує ухвалити закон про «іноземних агентів»

578
Європейська федерація журналістів закликала відкликати законопроєкт, який дасть владі більше повноважень для придушення будь-якої критики уряду.
Уряд Туреччини планує ухвалити закон про «іноземних агентів»
Уряд Туреччини планує ухвалити закон про «іноземних агентів»

Уряд Туреччини має намір ухвалити закон, спрямований на боротьбу з так званими «іноземними агентами». Законопроєкт спрямований проти осіб, які ймовірно діють «проти безпеки держави або її політичних інтересів» на замовлення іноземних організацій.

Європейська федерація журналістів (EFJ) закликала відкликати законопроєкт, який дасть владі більше повноважень для придушення будь-якої критики уряду.

Запропонований закон є частиною судового пакету, представленого Партією справедливості та розвитку (ПСР) президента Реджепа Тайїпа Ердогана. Законопроєкт вводить відповідальність за злочин, пов’язаний зі шпигунством «проти безпеки або політичних інтересів держави відповідно до стратегічних інтересів або інструкцій іноземної держави або організації». За порушення передбачено позбавлення волі від трьох до семи років.

У травні законопроєкт відкликали після критики з боку опозиційних партій, однак уже найближчими днями його планують повторно обговорити в парламенті.

«"Закон про іноземних агентів впливу", запропонований урядом Туреччини, становить тривожну загрозу свободі слова та громадянському суспільству. Цей нечітко сформульований законопроєкт може перетворити повсякденну журналістську та громадську правозахисну діяльність на кримінальні злочини, створюючи жахливий ефект для незалежних ЗМІ та змушуючи мовчати критичні голоси. Ми закликаємо турецький уряд відмовитися від цього шкідливого законодавства та підтримувати демократичні права, закріплені в конституції Туреччини», — заявив віцепрезидент EFJ Мустафа Кулелі.

Генеральний секретар EFJ Рікардо Гутьєррес також вважає цей законопроєкт «прямим нападом на свободу преси та громадянське суспільство».

«Прикриваючись державною безпекою, Туреччина ризикує криміналізувати законну журналістику та правозахисну діяльність, підриваючи основи демократичного суспільства», — сказав Гутьєррес.

Нагадаємо, схоже законодавство про «іноземних агентів» діє з 2017 року в Росії. Закон, зокрема, дозволяє визнавати окремі медіа «іноземними агентами» і вимагати від медіа розкривати джерела фінансування. У 2019 році Держдума Росії дозволила визнавати «іноземними агентами» і фізичних осіб, які поширюють матеріали «ЗМІ-іноагентів» або беруть участь у їх створенні. 

У вересні 2023 року реєстр «іноагентів» опублікували також у Казахстані, проте на них законодавство країни не накладає обмежень. У грудні 2023 року схожий закон про боротьбу з «іноземним впливом» ухвалив парламент Угорщини, в березні 2024-го — парламент Киргизстану.

У березні 2023-го Politico повідомило, що Євросоюз також працює над власним законом про «іноземних агентів», який змусить комерційні та неурядові організації розкривати будь-яке фінансування з-за меж ЄС. Його розглядають, щоб позбутися втручання зокрема Росії та Китаю у внутрішні справи Євросоюзу. На відміну від Росії, європейський закон не буде спрямований на фізичних осіб.

3 червня 2024  року голова парламенту Грузії Шалва Папуашвілі також підписав закон «Про прозорість іноземного впливу». Сполучені Штати Америки ввели візові санкції проти представників урядової партії «Грузинська мрія», відповідальних за запровадження закону. Парламентська асамблея Ради Європи та Європейська рада також висловили занепокоєння подіями в Грузії. У липні лідери країн Євросоюзу погодилися призупинити вступ Грузії.

Фото: Getty Images

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
578
Читайте також
09.10.2024 11:15
Юлія Поліковська
«Детектор медіа»
0
Коментарі
0
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду