Кремль створив мережу організацій, які просувають у Білорусі та країнах Балтії російські наративи, — «Бюро»
Кремль створив мережу організацій, які просувають у Білорусі та країнах Балтії російські наративи, — «Бюро»
Адміністрація президента Росії контролює низку організацій і ресурсів у Білорусі та країнах Балтії, які просувають російські наративи. Про це йдеться в розслідуванні журналістів білоруського проєкту «Бюро», підготовленому в партнерстві з Delfi Estonia і LRT.
Журналісти дослідили кілька документів, які отримали від джерел у європейській розвідці. Вони свідчать, що за просування російських інтересів на європейському напрямку відповідає Управління прикордонного співробітництва Адміністрації президента Росії.
Як свідчить звіт, підготовлений для цього Управління, російські наративи в Білорусі, Молдові та країнах Балтії просуває мережа організацій. Це Російська асоціація прибалтійських досліджень (РАПД) і Фонд «Історична пам’ять» (ФІП), а також портали Ru.Baltic і «Евразия.Эксперт».
Якщо РАПД і Ru.Baltic більше орієнтовані на країни Балтії, то російський порядок денний у Білорусі активно опрацьовують ФІП і «Евразия.Эксперт».
Видання «Евразия.Эксперт» було запущене в 2016 році за підтримки Російського державного академічного гуманітарного університету. Кореспондентські пункти розташовані у всіх країнах Євразійського економічного союзу: Вірменії, Білорусі, Казахстані, Киргизстані та Росії.
Головним редактором «Евразия.Эксперт» є член Ради з зовнішньої та оборонної політики Росії Олександр Насович. До складу редакційної колегії входить генеральний директор Національної бібліотеки Білорусі Вадим Гігін, відомий своїми проросійськими поглядами.
Крім того, журналісти отримали в розпорядження «медіаплан», розроблений у Росії, з прямою інструкцією, які події яким чином потрібно висвітлювати в Білорусі з 10 по 16 липня 2023 року.
Журналісти порівняли публікації на порталі «Евразия.Эксперт» із кремлівською методичкою і виявили близько десятка статей, де видання слово у слово повторює кремлівські наративи. Ключові тези з кремлівської методички використала в кількох статтях навіть газета адміністрації Лукашенка «СБ. Беларусь сегодня».
Фонд «Історична пам’ять» заснований у 2008 році, щоб «протидіяти фальсифікації історії на шкоду інтересам Росії». Його матеріально та публічно підтримують російські державні структури.
Директором фонду є одіозний історик та публіцист Олександр Дюков. У розмові з «Бюро» він сказав, що вперше чує про кремлівські методички, що фонд давно стикається з дискредитацією спецслужб країн Балтії, заперечував зв'язки з управлінням прикордонного співробітництва Кремля і назвав цю інформацію «черговою спробою дискредитації» фонду.
Як ідеться у звіті фонду за 2008–2018 роки, «Історична пам’ять» створила розгалужену мережу підконтрольних неурядових організацій у різних країнах. В Білорусі такими організаціями є асоціація істориків «Союзна ініціатива пам’яті та злагоди» та інформаційний портал IMHOclub.by. Фонд також співпрацює з білоруським товариством «Знання», яке очолює Вадим Гігін.
Крім того, 2022 року фонд уклав угоду про співпрацю з Генеральною прокуратурою Білорусі, щоб дослідити «факти геноциду цивільного населення СРСР у роки Великої Вітчизняної війни та післявоєнний період».
У звіті фонд хвалиться одним із успішних кейсів з дискредитації ідеї створення меморіалу жертвам сталінських репресій у Куропатах. Іншою успішною кампанією російського фонду в Білорусі експерти назвали дегероїзацію керівника повстання 1863–1864 років Кастуся Калиновського. Фонд просував наратив, що Калиновський був поляком і не має жодного стосунку до Білорусі, а повстанці займалися терором проти мирного населення Білорусі.
Як пише «Бюро», діяльність проросійських сил у Білорусі курує Управління прикордонного співробітництва Адміністрації президента РФ. Воно створене у 2018 році для просування національних інтересів Росії на території колишнього СРСР. Три роки тому його перепрофілювали на європейський напрямок — країни Балтії, Молдову та Білорусь.
У 2021 році управління розробило план посилення російського впливу в Білорусі до 2030 року. Серед цілей — забезпечити військову присутність у Білорусі, спростити процедуру видачі білорусам російських паспортів, запровадити єдину валюту для двох країн.
Управління прикордонного співробітництва очолює Олексій Філатов. Відомство підзвітне напряму заступнику голови адміністрації Путіна Дмитру Козаку.
Читайте також:
- Маргінали, конспірологи та расисти: Insider представив мапу західних «фейкспертів», які поширюють прокремлівську пропаганду
- The Insider роздобув план зовнішньої розвідки РФ з «інформаційної війни» проти Заходу
- У Росії журналісти виявили близьку до Кремля організацію, яка поширює фейки про війну та Україну
Колаж: Mart Nigola / Delfi Estonia