УІНП визнав використання імені Михайла Булгакова у назвах вулиць та пам’ятники на честь письменника пропагандою імперської політики Росії
УІНП визнав використання імені Михайла Булгакова у назвах вулиць та пам’ятники на честь письменника пропагандою імперської політики Росії
Пам’ятники, назви юридичних осіб, географічні та інші об’єкти, пов’язані з Михайлом Булгаковим, слід розцінювати як такі, що містять символіку імперської політики Росії, а подальше перебування в публічному просторі встановлених на честь письменника пам’ятників — як пропаганду такої політики. Про це йдеться в експертному висновку, який опублікував Український інститут національної пам’яті (УІНП).
У коментарі до висновку експерти УІНП зазначають, що російський та радянський письменник Михайло Булгаков був «затятим українофобом» та «імперцем за світоглядом».
«Нав’язливо декларована ним (Михайлом Булгаковим. — “ДМ”) зневага до України закорінена в тому, що його родину прислали до Києва з Орловської губернії для колоніальної діяльності. Батько, російський богослов, викладач Київської духовної академії, був цензором, займався утисками української культури. Свідому стратегію блокування права української нації на окремий від Росії шлях продовжив і його син», — ідеться в тексті експертного висновку на сайті УІНП.
Посилаючись зокрема на норми закону «Про засудження та заборону пропаганди імперської політики в Україні і деколонізацію топонімії», експерти дійшли висновку, що подальше перебування в публічному просторі об’єктів, пов’язаних з Булгаковим, є незаконним.
«Присвоєння його імені географічним об’єктам, назвам юридичних осіб, об’єктам топонімії, а також встановлення на його честь пам’ятників та пам’ятних знаків в Україні було втіленням русифікації — складової російської імперської політики, спрямованої на нав’язування використання російської мови, пропагування російської культури як вищих, порівняно з іншими національними мовами та культурами, витіснення з ужитку української мови, звуження українського культурного та інформаційного простору.
З огляду на викладене вище, об’єкти (географічні об’єкти, назви юридичних осіб, пам’ятники та пам’ятні знаки), присвячені російському письменнику М. А. Булгакову (1891–1940), відповідно до частини першої статті 2 Закону містять символіку російської імперської політики, а подальше використання імені М. А. Булгакова у назвах географічних об’єктів та юридичних осіб, перебування у публічному просторі встановлених на його честь пам’ятників, пам’ятних знаків є пропагандою російської імперської політики», — резюмували експерти УІНП.
Читайте також:
- «Ну Иоанн, ну Грозный». Чому українцям так важко розлюбити Булгакова?
- Історична памʼять і український міф: дискусія про кіно, телебачення і Булгакова
- Не варто чіпати музей Булгакова, — Олександр Ткаченко
На фото — меморіальна дошка на честь письменника Михайла Булгакова. Дошку демонтували з фасаду «жовтого» корпусу Інституту філології КНУ імені Т. Шевченка влітку 2022 року. Фото з фейсбук-сторінки Тетяни Швидченко