Картину «Битва за Берестечко», яку колись «запозичили» творці серіалу «Слуга народу», тепер без дозволу автора використав американський часопис Military History
Картину «Битва за Берестечко», яку колись «запозичили» творці серіалу «Слуга народу», тепер без дозволу автора використав американський часопис Military History
В останньому числі американського воєнно-історичного часопису Military History (2024, nr. 40/4) опублікована стаття Девіда Забескі «When Cossacks ruled Ukraine» («Коли козаки панували в Україні»), присвячена війнам Богдана Хмельницького, ілюстрована, зокрема, картиною українського художника-баталіста Артура Орльонова «Битва за Берестечко».
«Якщо не помиляюся, то це перша стаття, присвячена мілітарній історії козацької України, у часописі такого рівня», — прокоментував на своїй сторінці у фейсбуку військовий історик Василь Павлов.
Водночас Артур Орльонов, головний художник Української студії батального мистецтва, зауважив, що Military History використав його роботу «Битва за Берестечко», не пославшись на автора. Тепер художник-баталіст має намір представити американському часопису свої претензії.
Як розповів Артур Орльонов «Детектору медіа», спочатку він керувався думкою, що оскільки просування на Заході інтересу до історії України є корисною справою, не висловлюватиме претензій до часопису. «Але потім я вирішив, що неправильним буде проігнорувати порушення моїх авторських прав. Мабуть, звернуся до знайомих юристів», — прокоментував художник свої наміри.
«Мої картини часто крадуть в інтернеті, — розповів пан Орльонов «Детектору медіа». — Мабуть, думають, що художник давно помер, адже картини написані в реалістичному стилі».
Художник нагадав: «За порушення авторського права саме на цю картину я свого часу судився з Зеленським та “95-м кварталом”. Тоді вони визнали свою вину».
У 2019 році, як писали ЗМІ, судову суперечку спричинило незаконне використання картини «Битва під Берестечком» у заставці всіх серій телесеріалу «Слуга народу 2. Від любові до імпічменту». У заставці Василь Голобородько, роль якого виконує Володимир Зеленський, прямує коридором буцімто українського парламенту повз вивішену на стіні картину Артура Орльонова «Битва під Берестечком». У кадрі з’являються також полотна Віктора Васнецова «Хрещення Русі», Олексія Кулакова «Державотворення» і стилізована під картину світлина фотожурналіста «Рейтер» Валентина Огиренка.
У 2019 році художник Орльонов подав позов щодо захисту авторських прав до ТОВ «Кіностолиця» і ТОВ «Телерадіокомпанія «Студія 1+1». Справа завершилася мировою угодою між позивачем та відповідачами.
- Читайте також: В Кремлі заявили, що Путін не буде дивитися «Слугу народу»