Зеленський запропонував три кроки для реформи ООН, щоб подолати вето Росії
Зеленський запропонував три кроки для реформи ООН, щоб подолати вето Росії
Президент Володимир Зеленський запропонував реформувати Раду безпеки ООН і скасувати право вето, яким користується Росія — постійний член Радбезу. Про це він заявив у своєму виступі на засіданні Радбезу у Нью-Йорку 20 вересня.
Зеленський наголосив, що робота ООН нині паралізована саме через блокування Росією як державою-агресором будь-яких рішень, оскільки вона має право вето як постійний член Ради безпеки.
«Вето в руках агресора — ось те, що загнало ООН в глухий кут», — сказав український президент, додавши, що це перетворює Організацію лише на «найбільш помітну у світі трибуну».
«Застосування права вето — ось що потребує реформи, і це може стати ключовою реформою. Тим, що повертає силу Статуту ООН», — сказав він.
Зеленський запропонував три конкретні кроки до реформи організації.
По-перше, дати Генеральній Асамблеї ООН реальну можливість долати вето, накладене в Радбезі, — за умови набрання двох третин голосів, які відображатимуть волю націй усього світу: і з Азії, і з Африки, і з Європи, і з обох Америк, і з регіону Тихого океану, — вето має долатися. А відповідні резолюції Генасамблеї мають бути обов’язковими для виконання всіма державами-членами.
Другим кроком до реформи ООН має стати розширення складу постійних членів Ради безпеки — зокрема за рахунок держав Африки, Азії, Латинської Америки й Тихого океану. Серед європейських держав він згадав Німеччину. Рада безпеки ООН має бути повністю підзвітною націям світу, а доступ до роботи її та її допоміжних органів повинні мати всі члени Генасамблеї, яких не визнали агресорами. Водночас участь будь-якої держави, яка почала війну, має призупинятися.
Третім кроком у реформі Організації президент назвав створення системи запобігання агресії шляхом превентивних санкцій, що має автоматично виноситись на розгляд Радбезу ООН, «коли будь-який член Генеральної Асамблеї заявляє про загрозу агресії».
Щодо російської агресії Володимир Зеленський заявив, що Росія має повністю вивести всі війська з України, включно з Чорноморським флотом, у межах міжнародно визнаних українських кордонів 1991 року. Україна повинна мати контроль над усіма своїми територіями й економічними зонами в Чорному й Азовському морях, а також у Керченській протоці. Запропонована Україною «Формула миру» повністю базується на принципах Статуту ООН і резолюцій, ухвалених Генасамблеєю.
Він підкреслив, що «українські солдати зараз своєю кров’ю роблять те, що Рада Безпеки ООН має робити своїми голосуваннями»: зупиняють агресію та захищають принципи Статуту ООН.
Нагадаємо, нещодавно з’явилась інформація, що США мають намір ввести до складу Ради безпеки ООН п’ять нових постійних членів без права вето: Німеччину, Японію, Індію, Бразилію, Південно-Африканську Республіку. Ідея виникла на тлі розчарування нездатністю Радбезу стримувати глобальні конфлікти, зокрема війну Росії проти України.
За даними WP, США ще у червні почали розробляти пропозиції реформи Радбезу ООН, які передбачають розширення її складу для кращого представництва регіонів світу, але без надання права вето.
Як повідомляв «ДМ», у травні генеральний секретар ООН Антоніу Ґутерреш висловився за реформу Ради безпеки ООН, де Росія є однією з країн з правом вето, щоб увідповіднити їх з «реаліями сучасного світу». На Генасамблеї ООН Євросоюз обіцяв наголосити на необхідності реформувати Раду безпеки ООН, рішення якої, користуючись правом вето, блокує Росія.
Фото: Володимир Зеленський під час виступу на Раді безпеки ООН 20 вересня 2023 року / Офіс Президента України