Українська диригентка Оксана Линів опинилася в центрі скандалу через «Силу Вагнера» на футболці
Українська диригентка Оксана Линів опинилася в центрі скандалу через «Силу Вагнера» на футболці
Всесвітньо відома українська диригентка Оксана Линів з’явилася на музичному фестивалі в Німеччині на честь композитора Ріхарда Вагнера у футболці з принтом «Wagner Power» («Сила Вагнера»). Фото з цим луком вона опублікувала у фейсбуці, однак, отримавши хвилю обурення з боку українських блогерів та користувачів соцмереж, видалила їх.
Першою на знімки звернула увагу українська волонтерка, яка живе у Польщі, Наталія Панченко. Вона зробила репост публікації зі сторінки диригентки (зараз він недоступний) та додала коментар: «Це ж настільки треба бути відірваною від українських реалій людиною, щоб поїхати у світ представляти Україну у футболці з таким написом».
Український письменник, засновник ютуб-каналу «Твоя підпільна гуманітарка» Остап Українець у соцмережі «X» (колишній Twitter) зауважив: «Всесвітньо відома українська диригентка представляє Україну у світі у футболці Wagner Power. Ви скажете: “Вагнер просто писав музику, її одяг — її справи, тут очевидно не про ПВК”. Але саме ігнорування контекстів я вважаю певним знаком людожерства».
Це Оксана Линів.
— Ім'я і національність (@Ukrostap) August 13, 2023
Всесвітньо відома українська диригентка, що представляє Україну в світі у футболці Wagner Power.
Ви скажете "Ваґнер просто писав музику, її одяг — її справи, тут очевидно не про ПВК".
Але саме ігнорування контекстів я вважаю певним знаком людожерства. pic.twitter.com/jys4MAuQqf
Основне послання в критичних дописах на адресу деригентки зводилося до того, що хоча Линів, вочевидь, не мала на увазі російську приватну військову компанію Євгенія Пригожина, визнану у світі злочинною організацією, в українців слово «Вагнер» асоціюється насамперед саме з цією ПВК.
«Линів цілком могла б не одягати цю футболку, аргументовано пояснивши організаторам причину», — написала комунікаційниця, піарниця та поетеса Тетяна Власова.
Оксана Линів цілком могла б не одягати цю футболку, аргументовано пояснивши організаторам причину.
— Tetiana Vlasova (@tetiana_vlasova) August 13, 2023
Однак знайшлося чимало й тих, хто виступив на захист деригентки.
«Поширена вада світу — ідіотизм. Зрада — Линів у футболці “Сила Вагнера”. Агов! Диригентка на заснованому ним фестивалі. Зараз його творчості і присвяченому. Чи напис на стіні вам, патріотам із полум'яним серцем, ні про що не говорить?! А, ну так — це ж улюблений композитор Гітлера», — саркастично відзначив Андрій Солодкий.
Поширена вада світу - ідіотизм.
— Андрій Солодкий (@SolodkijAndrij) August 13, 2023
Зрада - Линів у футболці "Сила Вагнера"!
Агов! Диригентка на заснованому ним фестивалі. Зараз його творчості і присвяченому. Чи напис на стіні вам, патріотам з полум'яним серцем, ні про що не говорить?!
А, ну так - це ж улюблений композитор Гітлера pic.twitter.com/Lkd8RhPUO2
«Може, ви ще й Тараса Григоровича скасуєте, бо серед окупантів є ті, в кого прізвище Шевченко?» — писали в постах на підтримку Линів інші учасники дискусії, які просили хейтерів деригентки «не натягувати сову на глобус» і питали їх, чи виковиряли вони літеру Z з клавіатури?
Втім, перевага залишилася все ж за тими, хто переконаний: слово «Вагнер» зараз асоціюється передусім із ПВК Євгенія Пригожина, а не з епічними операми «Перстень Нібелунга», «Трістан та Ізольда» чи «Нюрнберзькі мейстерзінгери». Щонайменше можна було передбачити неоднозначну реакцію, для цього, на думку «Першої приватної мемарні», великого розуму не треба.
Сама Линів поширила в соцмережах коментар онуки Ріхарда Вагнера Катаріни стосовно того, що російські найманці Пригожина використали імʼя її діда. «Окупація роботи Вагнера націонал-соціалістами була огидною. І коли “російська наймана армія, звірства якої неможливо перевершити, вимазує ім’я Вагнера на своїх кривавих прапорах, то не тільки в мене перехоплює подих”», — процитувала деригентка онуку композитора.
Раніше повідомлялось, що у квітні 2022 року Оксана Линів потрапила у скандал, готуючи у Teatro Comunale в Болоньї прем’єру опери Петра Чайковського «Іоланта» російською мовою та за участі російських виконавців і музикантів. Тоді її розкритикували, а Мистецька платформа «Ковчег Україна» відмовилася від співпраці з диригенткою. Пізніше Линів і сама відмовилась від участі в постановці театру, в якому є головною диригенткою. Приводом для відмови стали погіршення здоров’я та болі у спині.