Комісія з журналістської етики висловила осуд журналістці з «Главкома» та медіа
Комісія з журналістської етики висловила осуд журналістці з «Главкома» та медіа
У КЖЕ надійшла скарга на матеріал журналістки онлайн-медіа «Главком» «"Книжковий арсенал": президента Зеленського прирівняли до Януковича» .
Журналістка повідомила, що Володимира Зеленського в рамках виставки звинуватили в лінгвоциді та поставили в один ряд з Януковичем і Сталіним. Такий висновок вона зробила на підставі організованої однією ГО виставки з назвою «Лінгвоцид», де на таймлайні заходів зі знищення української мови зображується також і прізвище очільника держави на момент вчинення певного заходу. Поруч із заходом, що датується 2022 роком — «знищення українських книжок», що здійснювалося у 2022 році російськими військами під час окупації та воєнних дій на території України, — відображається і прізвище Зеленського.
На думку заявниці, заголовок матеріалу є маніпулятивним та ґрунтується на домислах журналістки.
Комісія звернулася до «Главкома» з проханням надати коментарі щодо наявності у вказаному матеріалі порушень вимог пункту 8 Кодексу етики українського журналіста та зазначених у скарзі аргументів. Відповіді від медіа отримано не було.
Комісія з журналістської етики вирішила, що в розглядуваному матеріалі журналістка тенденційно протлумачила виставку «Лінгвоцид», навіть не зробивши спроби зануритися у сенси, закладені авторами виставки. Вона уникла подання контексту, в якому згадувалося спалення українських книжок за правління чинного президента, що призвело до фальсифікації змісту виставки, яку вона висвітлювала.
З огляду на це Комісія вважає, що даний матеріал порушує вимоги пункту 8 Кодексу етики українського журналіста («Редакційна обробка матеріалів, включаючи знімки, текстівки, заголовки, відповідність відеоряду та текстового супроводу тощо, не повинна фальсифікувати зміст. Необхідно повідомляти аудиторію про подання відрепетируваних та реконструйованих новин»), і висловлює журналістці та медіа публічний осуд.
Комісія також рекомендує медіа ретельно ставитися до створення заголовків матеріалів та наполягає на потребі достовірного відтворення у новинних матеріалах подій та явищ, що є предметом журналістської роботи.