У Верховній Раді зареєстрували законопроєкт про прозорість оборонних закупівель
У Верховній Раді зареєстрували законопроєкт про прозорість оборонних закупівель
У Верховній Раді зареєстрували законопроєкт № 8381, який пропонує зробити оборонні закупівлі більш відкритими та прозорими.
Депутати пропонують зобовʼязати державного замовника оборонної закупівлі оприлюднювати за її результатами звіт про закупівлю в електронній системі закупівель.
Оприлюднювати звіт про закупівлю потрібно, якщо вартість предмета закупівлі для товарів і послуг оборонного призначення дорівнює або перевищує 200 тисяч грн, а для робіт оборонного призначення — 1,5 млн грн.
У звіті мають бути зазначені відомості про найменування державного замовника (службу державного замовника), назву предмета закупівлі (із зазначенням одиниці виміру товарів), ціну за одиницю товару, ціну робіт, послуг.
Проєкт закону також передбачає комплексну публікацію відомостей про вартість продуктів (товарів) та інших видів послуг, що входять до узагальненої вартості послуг харчування.
Оприлюдненню підлягають усі зазначені дані, крім тих відомостей про закупівлі товарів, робіт і послуг оборонного призначення, що становлять державну таємницю.
Нагадаємо, вчора стало відомо, що у Верховній Раді ініціюють законопроєкт щодо частково відкриття інформації про закупівлі в умовах воєнного стану. Про це повідомила заступниця голови комітету з питань нацбезпеки, оборони та розвідки Мар'яна Безугла за підсумками засідання комітету щодо ймовірної корупції в Міністерстві оборони під час закупівлі послуг харчування для військовослужбовців.
21 січня видання «Дзеркало тижня» опублікувало матеріал журналіста Юрія Ніколова «Тилові пацюки Міноборони під час війни «пиляють» на харчах для ЗСУ більше, ніж за мирного життя». У публікації йшлося про те, що Міністерство оборони нібито закуповує продукти для військових за цінами, значно вищими, ніж у магазинах Києва.
Видання оприлюднило копію угоди вартістю 13,16 мільярда гривень, яку 23 грудня уклало Міністерство оборони на послуги організації харчування у 2023 році військових частин, що перебувають в Полтавській, Сумській, Київській, Житомирській, Чернігівській і Черкаській областях.
Для порівняння автори матеріалу обрали мережу магазинів «Сільпо» у спальному районі Києва: з’ясувалося, що ціни на продукти в угоді МО у 2-3 рази вищі.
У відповідь Міністерство оборони назвало публікацію «Дзеркала тижня» маніпуляцією та пообіцяло звернутися до СБУ.
Національне антикорупційне бюро заявило, що йому було відомо про ймовірні зловживання Міноборони при закупівлі продуктів харчування для військових ще до того, як цю тему порушило видання «Дзеркало тижня». З-поміж іншого, слідство перевіряє закупівлі на понад 13 млрд грн. Попередня правова кваліфікація – ч.5 ст.191 КК України. Розслідування триває.
Заступник міністра оборони В’ячеслав Шаповалов подав у відставку на тлі звинувачень у зловживаннях при закупівлі харчів для військових.
Фото: пресслужба президента України