Чому «Вагітна у 16» на СТБ у 2022 році — це не ОК
Телеканал СТБ анонсував новий сезон проєкту «Вагітна у 16», назвавши його «культовим». Як на мене, неприйнятно говорити про «культовість», коли йдеться про неповнолітніх, які народжують дітей. В Україні повноліття — це 18 років.
Чи варто говорити про проблему ранньої вагітності? Так, однозначно. Чи варто це робити великому каналу з багатомільйонною аудиторією? Так. Але найважливіший, як завжди, контекст.
Це має бути не розважальне шоу, яке «вражає», а просвітницька програма, в центрі якої — кваліфіковані психологи, соціальні працівники, жіночі громадські організації. Тобто головні герої — саме повнолітні компетентні люди, а не дитина, яка опинилась у скрутному становищі й може погано усвідомлювати наслідки публічної участі в таких шоу.
Здається, СТБ зняв шоу ще до 24 лютого 2022 року. Але з початком великої війни ця програма набуває додаткових сенсів. Канал описує проблему ранньої вагітності на таких прикладах: «завагітніла у п’ятнадцять на зло батькам», «народжувати у прямому ефірі соцмереж заради підписників», «завагітніла від вчителя». Тобто смакує сенсаційні деталі.
Але рання вагітність — це не просто тема для шоу, це гостра, болюча соціальна проблема. Особливо коли йдеться про сексуальне насильство під час війни. Українські жінки й дівчата вагітніють через зґвалтування. Це особливо огидний злочин війни, який тягне важкі фізичні та психологічні наслідки для постраждалих, свідків, дестабілізує суспільство в цілому.
У законі «Про медіа», ухваленому в кінці минулого року, наголошено, що журналісти мають дотримуватись Кодексу етики. А в ньому серед іншого йдеться, що журналіст має бути особливо обережним у висвітленні питань, пов’язаних із дітьми. Потрібні обґрунтовані підстави, щоб висвітлювати приватне життя неповнолітньої. А також дозвіл на це від її батьків чи опікунів.
У редакційних настановах Бі-бі-сі наголошено, що навіть будь-яка згода, одержана від неповнолітніх або їхніх батьків, не має бути вирішальною. Головне — фізичний та емоційний добробут і гідність неповнолітньої людини; мовник дбає, аби залучення до програм чи трансляція цих програм не завдали неповнолітнім непотрібних тривоги чи смутку.
СТБ входить до медіагрупи Starlight Media, яка з 2019 року декларує, що є першою українською медіакомпанією, зорієнтованою в удосконаленні свого бізнесу на принципи сталого розвитку Організації Об’єднаних Націй. Серед цих принципів один із ключових — гендерна рівність.
Декларувати це — перший крок. Що це значить на практиці?
Серед завдань гендерної рівності, які мала би ставити компанія Starlight Media, такі:
- знизити рівень гендерно зумовленого та домашнього насильства, забезпечити ефективне запобігання його проявам та своєчасну допомогу постраждалим;
- заохочувати спільну відповідальність за ведення господарства та виховання дитини;
- розширити доступ населення до послуг з планування сім’ї та знизити рівень підліткової народжуваності.
Тому шоу СТБ «Вагітна у 16» варто аналізувати з точки зору кінцевої мети: чи справді воно допомагає виконати ці завдання? Чи робиться це в гендерночутливий і недискримінаційний спосіб?
Якщо СТБ хоче займатися соціально важливою проблемою ранньої вагітності, йому варто:
- відмовитися від теперішньої концепції формату шоу «Вагітна у 16»;
- проконсультуватися з жіночими правозахисними організаціями, як-от «Ла Страда Україна», «Юрфем», центром «Жіночі перспективи», «Жінки в медіа», і сформувати новий гендерночутливий і недискримінаційний формат;
- залучити до підготовки шоу радника чи радницю з гендерної рівності і соціальної інклюзії;
- розробити чіткі настанови, правила чи кодекс етики, що застосовуватиметься при підготовці і проведенні зйомок програм, які стосуються соціальних проблем та залучають неповнолітніх;
- постійно проводити тренінги з питань гендерної рівності, гендернозумовленого насильства і недискримінації для журналістів і редакційних команд.
Ліза Кузьменко, голова громадської організації «Жінки в медіа», членкиня Комісії з журналістської етики
Скриншот відео: телеканал СТБ / фейсбук