У парламенті хочуть врегулювати питання інформаційного забезпечення виборів та передвиборної агітації

У парламенті хочуть врегулювати питання інформаційного забезпечення виборів та передвиборної агітації

4 Січня 2023
1476

У парламенті хочуть врегулювати питання інформаційного забезпечення виборів та передвиборної агітації

1476
Законопроєкт дає визначення прихованої передвиборної агітації і забороняє оприлюднювати результати опитування, пов'язаного з виборами, протягом останніх шести днів.
У парламенті хочуть врегулювати питання інформаційного забезпечення виборів та передвиборної агітації
У парламенті хочуть врегулювати питання інформаційного забезпечення виборів та передвиборної агітації

Відповідний законопроєкт №8310 «Про внесення змін до Виборчого кодексу України щодо вдосконалення регулювання інформаційного забезпечення виборів та здійснення передвиборної агітації» зареєстровано наприкінці грудня 2022 року у Верховній Раді. Ініціаторами законопроєкту є народні депутати Микита Потураєв, Олександр Корнієнко, Євгенія Кравчук (фракція «Слуга народу»), Ярослав Юрчишин («Голос»), Ірина Констанкевич (група «За майбутнє») та ін.

Пропоновані зміни до законопроєкту дають гарантії журналістам та іншим суб'єктам, які здійснюють підготовку інформації для медіа, на безперешкодний доступ на всі публічні заходи, пов'язані з усіма типами виборів: з'їзди (збори, конференції) партії, засідання виборчих комісій, виборчу дільницю у день голосування (повторного голосування) – за умов, визначених Виборчим кодексом.

Зміни також зобов'язують посадових осіб безперешкодно надавати журналістам інформацію про перебіг підготовки та проведення виборів.

Крім цього, законопроєкт передбачає відкритість інформації, що міститься в документах, поданих до відповідної виборчої комісії для реєстрації кандидатів; у фінансових звітах про надходження та використання коштів виборчих фондів політичних партій, їхніх місцевих організацій, кандидатів на загальнодержавних та місцевих виборах; а також інформацію про адресу місцезнаходження, персональний склад із зазначенням керівних посад, номери телефонів та електронної пошти окружної, територіальної та дільничної виборчих комісій на відповідних виборах.

Законопроєкт прописує, що участь медіа в інформаційному забезпеченні виборів має базуватися на засадах достовірності, повноти, збалансованості та неупередженого подання.

А також визначає порядок поширення суб’єктами у сфері медіа матеріалів передвиборної агітації в будь-яких формах, зокрема в інтернеті, та дає визначення прихованої передвиборної агітації.

Нагляд та контроль за дотриманням вимог Виборчого кодексу в частині участі медіа в інформаційному забезпеченні виборів, а також при проведенні передвиборної агітації здійснюватиме Нацрада з питань телебачення та радіомовлення. При здійсненні такого нагляду та контролю можуть використовуватися матеріали моніторингу, надані громадськими організаціями, до статутної діяльності яких належать питання виборчого процесу та спостереження за ним. У разі виявлення порушень Нацрада вживатиме заходів, передбачених чинним законодавством.

Відповідно до законопроєкту, кандидат чи партія мають право звернутися до медіа в разі поширення про них інформації, яку вони вважають недостовірною, з вимогою опублікувати їхню відповідь.

Зміни до розділу Виборчого кодексу щодо особливостей поширення інформації про результати опитування громадської думки, пов'язаного з виборами, передбачають, що підприємства, установи, організації, які проводять репрезентативні опитування громадської думки, пов'язані з виборами, а також медіа під час поширення результатів такого опитування, зокрема в інтернеті, зобов'язані зазначати час його проведення, територію, на якій проводили опитування, розмір та спосіб формування соціологічної вибірки опитаних, метод опитування, точне формулювання питань, можливу статистичну похибку та замовників опитування.

Водночас організації, що проводять нерепрезентативні опитування громадської думки (що не дають можливості поширити результати дослідження на більшу сукупність виборців), пов'язані з виборами, а також медіа під час поширення результатів такого опитування, зокрема в інтернеті, зобов'язані зазначати точне формулювання питань, кількість осіб, які взяли участь в опитуванні, замовників опитування та розміщувати поряд із результатами текстове повідомлення: «Це опитування відображає думку лише його учасників».

Запропоновані зміни до законодавства забороняють оприлюднювати результати будь-якого опитування громадської думки, пов'язаного з виборами, зокрема щодо кандидатів, партій (організацій партій)–суб'єктів виборчого процесу, протягом останніх шести днів (наразі у Виборчому кодексі прописано, що протягом останніх двох днів) перед днем голосування (повторного голосування) та в день голосування (повторного голосування).

У законопроєкті також йдеться про те, що користувачі інтернету, платформ спільного доступу до інформації при поширенні будь-яких матеріалів про виборчий процес в Україні зобов'язані дотримуватись вимог виборчого законодавства України щодо інформаційного забезпечення та здійснення передвиборної агітації.

Заступниця голови комітету з питань гуманітарної та інформаційної політики Євгенія Кравчук на своїй сторінці у Facebook пояснила, чому зареєструвала разом з колегами цей законопроєкт. «Хочу пояснити, чому виникла необхідність реєструвати це окремо, адже зовсім нещодавно проголосували у другому читанні закон «Про медіа». Насправді, всі положення нового законопроекту взяті із перехідних медійного законопроекту. Вони увійшли б до фінального тексту, якби не були “знесені” прямо в залі засідання через ультиматум “ЄС” та “Батьківщини”, які категорично відмовлялися голосувати, якщо зміни торкнуться Виборчого кодексу», - написала вона.

Раніше голова комітету гуманітарної та інформаційної політики Микита Потураєв зазначав, що зміни до законодавства, які гарантують права представників медіа під час виборчого процесу, будуть зареєстровані як законопроєкт про внесення змін до Виборчого кодексу. 

Нагадаємо, закон «Про медіа» у другому читанні і в цілому Верховна Рада ухвалила 13 грудня. При цьому Рада погодилась скасувати зміни до Виборчого кодексу, адже це було умовою для надання голосів за закон «Про медіа» від двох парламентських фракцій — «Європейської солідарності» та «Батьківщини».

Раніше громадські організації закликали народних депутатів підтримати зміни до Виборчого кодексу та закону України «Про всеукраїнський референдум» в частині інформаційного забезпечення та агітації. Ці зміни мали окреслити повноваження Нацради у питаннях агітації, закріпити визначення прихованої агітації та вперше пропонували комплексно врегулювати агітацію в інтернеті.

Микита Потураєв в інтерв'ю «ДМ» назвав вилучення поправок до Виборчого кодексу під час ухвалення закону «Про медіа» «болючим» компромісом. Однак, додав депутат, у майбутньому противники поправок отримають значно радикальніші зміни через нову директиву ЄС «Акт про свободу медіа», в якій є вимоги до медіа і їхніх прав під час виборів.

Ілюстративне фото: пресслужба Верховної Ради України

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
1476
Читайте також
Коментарі
0
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду