Раду закликали не політизувати інститут омбудсмана та провести незалежний конкурс на посаду

Раду закликали не політизувати інститут омбудсмана та провести незалежний конкурс на посаду

31 Травня 2022
1771
31 Травня 2022
12:32

Раду закликали не політизувати інститут омбудсмана та провести незалежний конкурс на посаду

1771
Очікується, що Верховна Рада голосуватиме за відставку омбудсмана Людмили Денісової 31 травня.
Раду закликали не політизувати інститут омбудсмана та провести незалежний конкурс на посаду
Раду закликали не політизувати інститут омбудсмана та провести незалежний конкурс на посаду

Правозахисні організації закликали Верховну Раду припинити політизацію і спроби знищити незалежність інституту Уповноваженого з прав людини. Правозахисники наполягають, щоб влада створила умови для проведення відкритого та незалежного конкурсу на цю посаду з дотриманням всіх міжнародних стандартів. 

30 травня омбудсман Людмила Денісова заявила, що після наради у президента Володимира Зеленського було ухвалено рішення про її звільнення. Денісова назвала своє ймовірне звільнення незаконним та розцінила це рішення як втручання влади в діяльність омбудсмана. 

Нардепи вже зібрали підписи про висловлення недовіри Денісовій. Очікується, що її відставку парламент розгляне 31 травня.

«Детектор медіа» наводить повний текст звернення правозахисників.

Ми, представники правозахисних організацій, закликаємо Верховну Раду України припинити політизацію і спроби знищення незалежності інституту Омбудсмана та створити умови для проведення відкритого та незалежного конкурсу на посаду Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини з дотриманням міжнародно визнаних стандартів прозорості, неупередженості та залучення громадянського суспільства. 

30 травня стало відомо, що народні депутати України збирають підписи для оголошення недовіри Уповноваженій Верховної Ради України з питань прав людини Людмилі Денісовій відповідно до статті 12 Закону України “Про правовий режим воєнного стану”, зміни до якої набули чинності 20 травня 2022 року. Одночасно в публічному полі почали з’являтися можливі кандидатури на цю посаду з провладної парламентської фракції “Слуга народу” чи наближені до президента Володимира Зеленського.

Попри те, що робота Омбудсмана від моменту її призначення у 2018 році зазнавала регулярної критики з боку правозахисної спільноти, підкреслюємо, що внесення змін до законодавства, що дозволяють в період дії воєнного часу висловлювати недовіру та звільняти з посади Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини без забезпечення дотримання належних процедур для обрання нового Уповноваженого, є загрозою для всієї державної системи захисту прав людини та основоположних свобод. 

І тоді, в 2018 році, коли Людмила Денісова була призначена на посаду Уповноваженого, і зараз ми наполягаємо на тому, що гарантувати незалежність кандидатів на зайняття цієї посади та їх відповідність професійним й етичним вимогам можна лише через проведення відкритого конкурсу із залученням представників громадянського суспільства до процесу відбору кандидатів. Обрання Омбудсмана без визначених належним чином процедур призведе не до виправлення недоліків роботи інституції, а до поглиблення наявних проблем. 

Так само ми вважаємо, що відповідальність за забезпечення належної процедури обрання й призначення Уповноваженого, у повній відповідності до Паризьких принципів ООН, має взяти на себе Голова Верховної Ради України Руслан Стефанчук. 

Наразі, в умовах російської збройної агресії проти України, інститут Уповноваженого Верховної Ради з питань прав людини як незалежний та аполітичний, має особливе значення. А особа, що займатиме посаду парламентського Уповноваженого з прав людини, повинна відповідати критеріям професійності, доброчесності та безсторонності, володіти досвідом в сфері прав людини та знаннями щодо їх співвідношення з міжнародним гуманітарним правом. 

Розбудова та укріплення незалежного та відповідного міжнародним стандартам інституту Омбудсмана є не лише важливою складовою демократичної держави, але й одним з ключових механізмів захисту прав людини в умовах триваючого збройного конфлікту та подолання його наслідків в Україні. 

Відтак ми вимагаємо:

 • суворо дотримуватися процедури звільнення з посади Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини до закінчення строку дії повноважень відповідно до Закону України “Про Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини”;
 • провести публічні консультації з правозахисними організаціями щодо процедур та критеріїв обрання кандидатів на посаду Омбудсмана;
 • забезпечити прозорий та незалежний конкурс на посаду Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини з можливістю участі та залучення широкого кола кандидатів без політичного впливу.

Український громадський правозахисний рух спирається на глибокі традиції відстоювання пріоритетів прав людини. За нинішніх обставин широкомаcштабної війни, що носить світоглядний ціннісний характер, для нашої держави важливою є незалежна інституція, яка гарантує захист прав людини та основоположних свобод. Це те, що відрізняє нас від Росії і робить частиною цивілізованого світу.  

 1. Центр прав людини ZMINA
 2. Правозахисний центр «Дія»
 3. Медійна ініціатива за права людини
 4. Освітній дім прав людини - Чернігів
 5. Регіональний центр прав людини
 6. Асоціація УМДПЛ
 7. Ukrainian Legal Advisory Group
 8. ГО «Детектор медіа»
 9. Український незалежний центр політичних досліджень
 10. Інститут масової інформації
 11. ГО ЦГП «АЛЬМЕНДА»
 12. ГО «КримСОС»
 13. Луганський обласний правозахисний центр « Альтернатива»
 14. Український Рух Пацифістів
 15. Міжнародне товариство прав людини - Українська секція  (МТПЛ - УС)
 16. БФ Восток-SOS
 17. ГО «Громадський холдинг «ГРУПА ВПЛИВУ»
 18. ГО «Театр змін»
 19. Об’єднання родичів політв’язнів Кремля 
 20. ГО «Україна без тортур»
 21. Фундація DEJURE
 22. ГО «Інститут миру та порозуміння» 
 23. ВБО «Українська фундація правової допомоги»
 24. Правозахисне об'єднання "ПРАВЕ ДІЛО"
 25. ГО «Донбас СОС»
 26. Благодійний фонд «ПЛІЧ-О-ПЛІЧ»
 27. Правозахисний ЛГБТ Центр «Наш світ»
 28. ГО «Жінки в медіа»
 29. Центр «Соціальна Дія»
 30. БО БФ Стабілізейшен Суппорт Сервісез
 31. ГО «Платформа прав людини»

Фото: «Радіо Свобода»

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
1771
Читайте також
Коментарі
0
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду