Бурба розповів про погрози та пропозицію стати послом в обмін на мовчання щодо «Вагнергейту»
Бурба розповів про погрози та пропозицію стати послом в обмін на мовчання щодо «Вагнергейту»
Колишній голова ГУР Міноборони Василь Бурба в інтерв’ю виданню «Настоящее время» розповів про погрози та пропозицію стати послом в обмін на мовчання щодо «Вагнергейту».
За словами Бурби, Офіс президента довго не хотів визнавати факт проведення такої операції, а йому самому «пропонували про це мовчати».
Також він розповів, що отримав пропозицію «поїхати за кордон послом» в обмін на слова про те, що жодної операції не було. Країну призначення розвідник не уточнив.
Але були «не тільки пропозиції», були і погрози, зняття з нього охорони та заборона виїзду за кордон.
Раніше про пропозицію Бурбі стати послом в Австралії в обмін на публічне спростування скандалу з «вагнерівцями» і відмову від співпраці з Bellingcat повідомляв журналіст Юрій Бутусов.
На думку Бурби, ймовірно, вся ця операція спочатку була «засвічена» у Білорусі. Він вважає, що можливий і такий варіант розвитку подій: Білорусь отримала від України сигнал про прибуття «вагнерівців» та подробиці їхнього приїзду в обмін на гарантії передачі затриманих Україні.
Проте після затримання до Білорусі «приїхали люди з Росії, поговорили, роз'яснили», і потім найманців відправили до Росії.
Василь Бурба стверджує, що активну фазу операції із захоплення «вагнерівців» було перенесено за вказівкою президента Володимира Зеленського. За словами Бурби, вказівку розвідникам передав Андрій Єрмак.
Однак Єрмак заперечив, що давав якісь вказівки Бурбі. За словами голови ОП, це була «операція не українських спецслужб».
Зауважимо, що Бурба був звільнений з посади 5 серпня 2020 року.
17 листопада 2021 року Bellingcat та The Insider опублікували розслідування про зрив спецоперації України із затримання 33 бойовиків російської ПВК «Вагнер».
Розслідування базується на інтерв'ю з колишніми працівниками українських спецслужб, що були учасниками підготовки спецоперації, а також із російськими найманцями, які потрапили на «гачок» українських розвідувальних органів.
У розслідуванні йдеться, що про відтермінування спецоперації керівника ГУР Василя Бурбу та заступника голови СБУ Руслана Баранецького попросив Андрій Єрмак. Bellingcat не вказував, чи це було прохання особисто Єрмака, чи голова ОП передав розвідникам вказівку президента.
У розслідуванні Bellingcat немає згадок про залученість до спецоперації спецслужб інших країн. Згідно з його текстом, операцію реалізовували виключно ГУР Міноборони та СБУ. Також у матеріалі Bellingcat немає жодних згадок про нібито «злив» росіянам інформації про плани провести спецоперацію, про що раніше писали окремі журналісти.
Скріншот відео: Настоящее время/Youtube