Уряд затвердив перехід кримськотатарської мови на латиницю

Уряд затвердив перехід кримськотатарської мови на латиницю

22 Вересня 2021
3102
22 Вересня 2021
17:14

Уряд затвердив перехід кримськотатарської мови на латиницю

3102
Очікується, що освітній процес кримськотатарською мовою буде переведений на використання латинки до 1 вересня 2025 року.
Уряд затвердив перехід кримськотатарської мови на латиницю
Уряд затвердив перехід кримськотатарської мови на латиницю

У середу, 22 вересня, Кабінет міністрів України затвердив алфавіт кримськотатарської мови на основі латинської графіки.

Як повідомляє Міністерство з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України, абетка розроблена у процесі консультацій із Меджлісом кримськотатарського народу, фахівцями Інституту сходознавства імені Кримського, Інституту мовознавства імені Потебні, Інституту філології КНУ імені Шевченка і Таврійського національного університету імені Вернадського.

Алфавіт кримськотатарської мови на основі латинської графіки складається з 31 літери, очікується, що освітній процес буде переведений на використання латинки до 1 вересня 2025 року.

Також уряд доручив стимулювати застосування кримськотатарської мови на основі латинської графіки в інших сферах життя.

«Відтепер кримськотатарська мова буде розвиватися в більшій гармонії з іншими тюркськими мовами, які після 1991 року перейшли або зараз переходять на латинський алфавіт. І важливо, що це створює додаткові можливості для України щодо взаємодії з тюркськими країнами, серед яких наші стратегічні партнери», – зазначив голова Мінреінтеграції України Олексій Резніков.

Зараз кримськотатарська мова послуговується кириличною абеткою, в 2015 році лідер кримськотатарського народу Мустафа Джемілєв просив Мінкульт України запровадити кримськотатарську писемність на основі латиниці.

Водночас, дискусія щодо переходу української мови з кирилиці на латиницю триває із ХІХ ст., прихильники «латинізації» стверджують, що це нібито звільнить українську мову від російського впливу. Противники переходу на латинку вважають, що кирилиця є «фундаментальним елементом тисячолітньої української культури».

11 вересня 2021 року секретар РНБО Олексій Данілов заявив, що виступає за перехід України на латинську абетку. Також він вважає, що англійська мова має стати обов'язковою для вивчення з дитсадка.

Підтримка Даніловим переходу на латиницю викликала жваву дискусію в соцмережах: зокрема, її розкритикував історик, колишній очільник Інституту національної пам’яті, нардеп від «Європейської солідарності» Володимир В'ятрович, а також архієпископ ПЦУ Євстратій (Зоря).

Очільник Мінкульту Олександр Ткаченко зараз також не бачить можливості для переходу України на латинську абетку.

Більше в матеріалі «Latynka vs кирилиця: що думають соцмережі про ідею переходу України на латиницю».

Фото: відкриті джерела/minre.gov.ua

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
3102
Читайте також
06.03.2023 18:28
Валерія Буняк
«Детектор медіа»
1 805
Коментарі
0
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду