Bellingcat встановив причетність спецслужб РФ до півтора десятка злочинів – Грозєв

Bellingcat встановив причетність спецслужб РФ до півтора десятка злочинів – Грозєв

28 Травня 2021
1215
28 Травня 2021
10:19

Bellingcat встановив причетність спецслужб РФ до півтора десятка злочинів – Грозєв

1215
Христо Грозєв: Багато з цих злочинів були скоєні за межами території РФ, переважно це замахи на життя або акти саботажу.
Bellingcat встановив причетність спецслужб РФ до півтора десятка злочинів – Грозєв
Bellingcat встановив причетність спецслужб РФ до півтора десятка злочинів – Грозєв

Журналіст-розслідувач Bellingcat Христо Грозєв під час слухань у Конгресі США повідомив, що за останні сім років вебресурс викрив більш як півтора десятка злочинів за участю російських спецслужб.

Як повідомляє Укрінформ, Грозєв виступив як свідок на слуханнях «Розуміння авторитаризму та клептократії в Росії», що відбулися в четвер у Комітеті закордонних справ Палати представників США.

«Тільки за останні сім років Bellingcat розслідував більш як півтора десятка злочинів… У всіх цих випадках наш аналіз показав, що злочини були сплановані і здійснені російськими спецслужбами», – сказав Грозєв.

Багато з цих злочинів були скоєні за межами території РФ, переважно це замахи на життя або акти саботажу, пояснив він. За більшістю з них стоїть російська військова розвідка – ГРУ.

Ідеться, зокрема, про організацію вибухів на складах боєприпасів, у тому числі в Чехії наприкінці 2014 року, внаслідок яких загинули мирні жителі, замахи на життя болгарського виробника зброї Еміліана Гебрева та двох інших громадян Болгарії у 2015 році, вибухи на кількох болгарських складах зброї, призначеної для експорту в Грузію та Україну, отруєння Сергія і Юлії Скрипалів та Дона Стерджеса у Великій Британії 2018 року.

Усі ці вбивства й теракти вчинені безпосередньо під керівництвом ГРУ. Виконавці отримали за них нагороди в Росії, зазначив дослідник.

«Ми виявили понад 30 членів угрупування, які за останнє десятиліття здійснили сотні поїздок по Європі та світу з фіктивними посвідченнями особи, виданими урядом», – сказав Грозєв.

У 2019 році Bellingcat зі своїми партнерами також виявили докази причетності ФСБ до убивства у Берліні в серпні 2019 року громадянина Грузії Зелімхана Хангошвілі.

Розслідування виявили проксі-структуру, яка проводила закордонні операції під керівництвом ФСБ, яку не без іронії називають «службою боротьби з тероризмом і екстремізмом», сказав дослідник. Ця проксі-структура, за його словами, діє під прикриттям так званої групи компаній «Вимпел», що маскується під приватну охоронну фірму, яка належить колишнім офіцерам ФСБ.

«Насправді вона є загоном убивць, що виконує замовлення ФСБ так само як і оперативники ГРУ, члени якого отримали найвищі військові нагороди Росії і пересуваються по світу з виданими урядом фейковими посвідченнями», – додав Грозєв.

Дослідники Bellingcat показали існування програми убивств усередині країни, здійснюваними підрозділом ФСБ, часто у співпраці з іншою структурою ФСБ - науково-технічною службою, яка надає допомогу з використання хімічної зброї та маскування його слідів.

Саме ці два підрозділи ФСБ, очевидно, спланували і вчинили отруєння Олексія Навального в серпні 2020 року, зазначив Грозєв. Члени тих самих груп ФСБ вели систематичне стеження за іншими, щонайменше п'ятьма, громадянами РФ, які врешті були отруєні невстановленими хімічними речовинами, і принаймні троє з них померли, додав він.

Серед жертв були політичні опозиціонери, зокрема Володимир Кара-Мурза, який був отруєний щонайменше двічі, а також інші російські журналісти та правозахисники. Розслідування показують розгортання російської програми розробки й виготовлення заборонених токсинів та нервово-паралітичних речовин в обхід Росією зобов'язань відповідно до Конвенції про хімічну зброю.

Наразі Росія веде активну політику з дестабілізації західних демократій, України, Грузії, Молдови, а також країн Балтії. У 2016 році Кремль намагався втрутитись у президентські вибори у США, тоді перемогу отримав республіканець Дональд Трамп. 

Західні розвідки вважають, що російські спецслужби причетні до вбивства опонента Путіна Олександра Литвиненка, отруєння російського опозиціонера Олексія Навального, та до замаху на колишього російського розвідника Сергія Скрипаля та його доньки. 

В 2014 році Росія окупувала Крим та інспірувала виступ сепаратистів в Луганській і Донецькій областях. У 2014 і 2015 роках відбулося пряме військове вторгнення армії РФ на територію України з метою військової допомоги бойовикам Донбасу. У липні 2014 року російський ЗРК Бук, який був перекинутий росіянами на непідконтрольну Україні територію Донецької області, знищив пасажирський лайнер Боїнг-777 Малайзійських авіаліній. Загинули 298 осіб.

Кремль заперечує участь РФ у війні на Донбасі, називаючи її «громадянським конфліктом». Росія продовжує підживлювати війну на Донбасі грошима й озброєнням, створивши в окупованих районах повноцінну армію з кадрових російських військових, громадян РФ і місцевих сепаратистів. Жертвами російської агресії стали понад 13 тисяч громадян України. До війни проти України активно залучена і російська пропаганда.

У березні-квітні 2021 року Росія почала активно стягувати війська до кордонів України, також активізували обстріли позицій ЗСУ і підконтрольні Кремлю бойовики ОРДЛО, українські війська понесли втрати. Росія нарощує свою військову присутність і в окупованому Криму. 

15 квітня 2021 року президент США Джо Байден оголосив надзвичайну ситуацію у сфері нацбезпеки Сполучених Штатів через деструктивні дії Росії. 

Також Байден підписав указ про введення нових санкцій проти Росії через шкідливу зовнішньополітичну діяльність Кремля.

Нові обмеження передбачають санкції щодо шести російських технологічних компаній, які причетні до кібератак на установи США. Також вводяться санкції проти фізичних і юридичних осіб РФ, яких США звинувачують у втручанні в американські вибори і проведення кампаній з дезінформації. Крім того, Білий дім повідомив про висилку десяти росіян, які працюють у дипмісії РФ у Вашингтоні.

Фото: Радіо Свобода 

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
1215
Читайте також
Коментарі
0
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду