«Лагідна українізація». Кабмін схвалив концепцію програми розвитку української мови

«Лагідна українізація». Кабмін схвалив концепцію програми розвитку української мови

19 Травня 2021
3650
19 Травня 2021
14:40

«Лагідна українізація». Кабмін схвалив концепцію програми розвитку української мови

3650
Програма розрахована на дев'ять років і передбачає, що українська мова буде застосовуватись в усіх сферах суспільного життя.
«Лагідна українізація». Кабмін схвалив концепцію програми розвитку української мови
«Лагідна українізація». Кабмін схвалив концепцію програми розвитку української мови

Міністр культури та інформаційної політики Олександр Ткаченко повідомив про схвалення Кабінетом міністрів концепції державної програми щодо розвитку і функціонування української мови на 2022-2030 роки, яка передбачає «лагідну українізацію». 

«Попереду чимало роботи. Фактично, це і поступова зміна ставлення іншомовних людей до української, усвідомлення важливості даного кроку, і надання можливостей для повноцінного переходу. Добровільного переходу. Бо ми у МКІП притримуємося саме лагідної українізації, яка матиме довготривалий ефект. Для досягнення нашої мети потрібно сприяти появі бажанню читати українською, дивитися, розмовляти, співати і розказувати іншим», – написав Ткаченко.

Концепція передбачає, що українська мова буде застосовуватись в усіх сферах суспільного життя. Зокрема, програма включає:

  • обов’язкове використання української посадовцями;
  • запуск курсів з вивчення української (в тому числі в онлайн-форматі);
  • покращення якості викладання державної мови в закладах освіти;
  • підтримку та популяризацію української мови за кордоном;
  • сприяння проведенню наукових досліджень у сфері українського мовознавства;
  • підтримку українського культурного продукту;
  • стимулювання дублювання кіно українською мовою;
  • підтримку книговидавничої справи в Україні.

В Україні з 16 січня 2021 року вся сфера обслуговування має перейти на українську мову. Стаття 57 відповідного закону передбачає штраф за його порушення, який може бути накладений Уповноваженим із захисту державної мови в тому випадку, якщо на вимогу усунути порушення сторона відмовляється, і таке порушення фіксується повторно протягом року.

Низка нардепів від фракції «Слуга народу» пропонували відтермінувати, або взагалі скасувати штрафи за порушення закону.

28 квітня Комітет гуманітарної та інформаційної політики проголосував за те, щоб не включати відповідні законопроєкти про зміни до закону про мову до порядку денного сесії. Фактично, це означатиме їх зняття з реєстрації.

Опитування Фонду «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва свідчить, що більшість громадян (54%) підтримує запровадження обов’язкового використання державної української мови у сфері обслуговування.

Поради від обмудсмана, як перейти на спілкування українською мовою, – тут.

Також «Детектор Медіа» розповідав про міфи та правду про «репресивність» українського законодавства, «мовні патрулі», штрафи та «утиски російськомовних».

Фото: Мова об'єднує/Facebook

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
3650
Читайте також
Коментарі
0
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду