Нижня палата Конгресу США схвалила резолюцію на підтримку народу Білорусі
Нижня палата Конгресу США схвалила резолюцію на підтримку народу Білорусі
Палата представників Конгресу США схвалила резолюцію «На підтримку народу Білорусі і його демократичних устремлінь», в якій засудила фальсифікацію виборів і подальше придушення мирних акцій протесту «нелегітимним режимом Лукашенка». Про це повідомляє «Голос Америки».
Резолюцію підтримала більшість членів Конгресу від обох партій – 355 осіб. Проти ухвалення резолюції проголосували 69 конгресменів, п’ять законодавців були відсутні під час голосування.
У тексті резолюції наводяться свідчення репресій проти громадян Білорусі, які виражали незгоду з режимом Олександра Лукашенка, в тому числі – проти журналістів, яких неодноразово затримували під час протестів. Кількох представників незалежної преси засудили до реальних тюремних термінів, або ж вони перебувають у СІЗО.
Серед згаданих у документі – популярний блогер, медіаконсультант білоруської служби Радіо Свобода Ігор Лосик. У середу виповнилося 300 днів, як він перебуває у СІЗО за звинуваченням в участі в організації масових заворушень. Суду над ним ще не було. 6 тижнів він голодував на знак протесту.
Президент Радіо Вільна Європа/Радіо Свобода Джеймі Флай в середу знову закликав негайно звільнити його з-під варти. Він також засудив «кампанію репресій» режиму Лукашенка, спрямовану проти незалежної преси, в тому числі до РВЄ/РС, журналісти якої були позбавлені офіційної акредитації.
У резолюції Палати представників наголошується, що США не визнають результатів президентських виборів, що відбулися у Білорусі 9 серпня, оскільки вони не були «ні вільними, ні чесними», і визнають опозиційну Координаційну раду в якості легітимного органу для участі в діалозі про мирний перехід влади.
У тексті є також заклик координувати санкційну політику щодо Мінська за участю країн ЄС та інших союзників. Резолюція має рекомендаційний характер. Адміністрація США також не визнала підсумки виборів президента Білорусі. У понеділок Держдепартамент оголосив про санкції проти низки білоруських держкомпаній.
9 серпня 2020 року в Білорусі відбулися вибори президента. ЦВК оголосила переможцем Олександра Лукашенка, тоді як за даними опозиційних екзитполів перемогла опозиційна кандидатка Світлана Тихановська. Західні країни відмовились визнати Лукашенка переможцем виборів. У Білорусі розпочалися масові акції протесту, які були жорстоко придушені владою.
Зокрема, було зафіксовано 480 затримань співробітників ЗМІ, з них 97 випадків завершилися адміністративними арештами, щонайменше 62 журналіста зазнали насильства під час професійної діяльності після виборів, причому багато з цих випадків підпадають під визначення «тортури», щонайменше в 3-х випадках журналісти отримали вогнепальні поранення.
14 квітня 2021 року медіаспільнота України та Білорусі звернулись до уповноваженої ОБСЄ з питань свободи слова щодо утисків у Білорусі журналістів та активістів, та почали збір підписів на підтримку адвокаційної кампанії. Ініціаторами адвокаційної кампанії стали громадська організація «Львівський медіафорум» спільно з незалежною громадською ініціативою Free Belarus Center.
Згідно з опитуванням Меdiakritika.by, більшість працівників білоруських ЗМІ думали про від'їзд з країни після президентських виборів у серпні 2020 року.
Фото: John Brighenti/Flickr