Щеплення найгіршими практиками. Медіапідсумки 22–28 березня 2021 року
Щеплення найгіршими практиками. Медіапідсумки 22–28 березня 2021 року
Нещодавно мені потрапили на очі два дивних російських дослідження, проведених ВЦИОМ у серпні 2020 року та березні 2021 року відповідно. Згідно з першим, 45% росіян побоюються прихованого чіпування, причому в сільській місцевості таких людей іще більше (57%), так само як і серед тих, у кого немає вищої освіти (51–56%). Згідно з другим дослідженням, 4% росіян вважають неправильним скасування кріпосного права в 1861 році, причому серед молоді 18–24 років такої думки дотримуються 13% респондентів.
Звісно, хочеться пожартувати, що провладний ВЦИОМ, пропонуючи в своїх опитуваннях такий порядок денний, до чогось готує російських громадян. Але тут вимальовується інший цікавий момент. Ми в Україні звикли аналізувати російську дезінформацію і говорити про поширення за її допомогою конспірологічних теорій, сіяння ворожнечі, навіювання недовіри до владних інституцій у державах — ворогах Росії. Але схоже на те, що, розповсюджуючи державну пропаганду не тільки назовні, але й всередині країни, Росія підриває й саму себе.
Проведене в липні 2020 року все тим же ВЦИОМ дослідження показало, що більше половини росіян (60%) впевнені, що є група осіб, яка прагне переписати російську історію і применшити велич Росії. Тут усе за пропагандистською класикою, яка насаджує громадянам образ ворогів, що оточили їх звідусіль. І теорії змови підходять для цього якнайкраще. Але це джин, якого складно загнати назад до пляшки. І от уже інше дослідження, проведене в лютому «Левада-Центром», засвідчило, що 64% росіян вважають коронавірус штучно створеною новою формою біологічної зброї. Версія про штучне походження вірусу домінує в усіх вікових групах, однак найпопулярніша серед старшого покоління: 71% для людей 40–54 років, 65% для людей 55 років і старше.
Сама по собі така популярність теорії про штучність коронавірусу могла би нічого не означати, але в Росії знижується число тих, хто готовий зробити щеплення вакциною «Супутник V». У грудні 2020 року 38% опитаних були готові його зробити, 58% — не готові. У лютому 2021 роки 30% — готові, не готові — 62%. Серед основних причин не робити щеплення респонденти вказують загрозу побічних ефектів (37%), необхідність дочекатися кінця випробувань (23%) і в цілому відсутність сенсу (16%). І от уже відсутність довіри до державних інституцій перетворюється на проблему, бо віщує застрягання країни в коронавірусному гетто.
ВЦИОМ намагається бути оптимістичнішим. Хоча у грудні він теж наміряв небажання вакцинуватися у 52% росіян, але пише, що серед тих, хто збирається зробити чи вже зробив щеплення, 84% віддають перевагу «Супутнику V». Зрештою, «Левада-Центр» уже давно віднесений до іноземних агентів. А всіх іноземних агентів у Росії мають намір загнати за плінтус, пишучи все нові фантасмагоричні закони. Так, 16 березня Державна Дума ухвалила так званий закон про просвітництво — фактично поправки до закону «Про освіту в Російській Федерації», які наберуть чинності з 1 червня. Закон вводить визначення просвітницької діяльності. До неї відноситься поширення знань поза освітніми програмами. Просвітницьку діяльність, зокрема читання науково-популярних лекцій, контролюватиме російський уряд, а для її проведення потрібно буде отримати спеціальну ліцензію після урядового висновку. Крім того, тепер для підписання міжнародного договору у сфері освіти російському вишу необхідно буде отримати спеціальний висновок від уповноваженого відомства — наприклад, Міністерства науки та вищої освіти.
Проти закону виступали понад 600 російських діячів культури, які підписували відкритий лист Володимиру Путіну із проханням відхилити законопроєкт. Свою заяву проти робили і представники 17 незалежних російських просвітницьких проектів, а петиція на цю тему зібрала понад 200 тисяч підписів. Влада нікого не почула, бо писала закон із чітко зрозумілими їй цілями.
Наш і так уже полярний світ поляризується все більше, обираючи різні вектори реагування на проблеми в інформаційній сфері. Поруч із найкращими практиками демократичного світу, які ми регулярно аналізуємо, ми бачимо сенс і у відстежуванні найгірших практик світу недемократичного. Нехай це буде для України таким щепленням, яке додатково оберігатиме її від вибору хибного шляху.
Фото: Фейсбук