Довженко-Центр повернув в Україну фільм 1927 року. Раніше він вважався втраченим
Довженко-Центр повернув в Україну фільм 1927 року. Раніше він вважався втраченим
Довженко-Центр повернув в Україну фільм — класику німого кіно «Кіра Кіраліна» 1927 року випуску. Про це повідомляє пресслужба Довженко-Центру.
Стрічка прибула до фонду з Німеччини та буде реконструйована для показу у 2021 році. Довгий час «Кіра Кіраліна» вважалася втраченою, але у 2020 році науковцям Центру вдалося розшукати збережні копії чорно-білої стрічки в каталогах відразу двох фільмофондів – «Національного кіноархіву – Румунської синематеки» та Федерального архіву Німеччини.
На запити Довженко-Центру німецька сторона надала плівку з фільмом для сканування, а Румунія погодилася оцифрувати свою копію власноруч. «Кіра Кіраліна» – забута класика українського кіно 1920-х років.
Остання і єдина збережена кінострічка авангардного театрального режисера Боріса Ґлаґоліна, а також одна з небагатьох робіт в українському кіно художника Роберта Шарфенберґа, що працював з Бертольдом Брехтом.
Головну роль у стрічці виконала акторка харківського Театру імені Франка Олена Валерська – ймовірно, це єдина її поява на кіноплівці, що збереглася до наших днів. В картині також з’являється зірка кримськотатарського кіно 1920-х Хайрі Емір-заде.
В основі сюжету фільму лежить роман румунського письменника Панаїта Істраті. Щоб розрахуватися з боргами, батьки ще до народження продають свою дочку Кіру старому каретникові – багатію Ставро. Коли дівчині виповнилося 13 років, Ставро взяв її до себе дружиною-рабою, у них народжуються діти. Постійні приниження штовхають Кіру на шлях розпусти.
У 1927 році «Кіра Кіраліна» стала однією з тринадцяти картин ВУФКУ, які закупили для прокату у Західній Європі. Ймовірно, саме завдяки цим комерційним зв'язкам стрічка збереглася донині. Репрем’єра стрічки з сучасним саундтреком відбудеться у 2021 році.
Фото: Довженко-Центр/Facebook