Тіхановська записала звернення про відмову від протестів під тиском силовиків – штаб кандидатки
Тіхановська записала звернення про відмову від протестів під тиском силовиків – штаб кандидатки
Звернення Світлани Тіхановської про відмову від протестів записали в кабінеті голови Центральної виборчої комісії Білорусі Лідії Єрмошиної під наглядом двох високопоставлених правоохоронців. Про це соратниця кандидатки в президенти Білорусі Марія Колесникова сказала 11 серпня на пресконференції, передає «Настоящее время».
Світлана Тіхановська, Марія Колесникова та адвокат Максим Знак 10 серпня поїхали в ЦВК Білорусі, щоб подати скаргу на результати виборів. Проте до кабінету голови Центрвиборчкому пустили лише кандидатку в президенти.
«Адвокат залишився чекати в приймальні. Єрмошина дуже швидко покинула кабінет, Світлана залишилася там одна з двома високопоставленими працівниками правоохоронних органів. Це тривало три години. У цей час в офіс заходили люди з відеоапаратурою. Світлана була там без зв'язку з нами. Недавнє відео – результат цих трьох годин», – розповіла пані Колесникова.
Після візиту в ЦВК Світлана Тіхановська виїхала до Литви. 11 серпня вона опублікувала відеозвернення, у якому сказала: «Я знаю, що багато хто мене зрозуміє, багато засудять, а багато зненавидять. Але, знаєте, не дай Бог опинитися перед таким вибором, перед яким опинилася я. Тому, люди, бережіть себе, будь ласка. Жодне життя не варто того, що зараз відбувається. Діти – це найважливіше, що є в нашому житті».
Також вранці 11 серпня анонімний телеграм-канал «Жовті сливи», який пов’язують з владою країни, оприлюднив ще одне відео з пані Тіхановською, у якому вона просить «громадян Республіки Білорусь не протистояти міліції та не виходити на площі», а також дотримуватися закону.
«Медіазона.Беларусь» пише, що друге відео записали ще 10 серпня, до від'їзду кандидатки в президенти Білорусі в Литву. «Диван, на якому сидить Тіхановська (на другом відео – ДМ), дійсно дуже схожий на диван з кабінету Єрмошиної, на якому глава ЦВК давала інтерв'ю», – зазначає «Настоящее время».
Нагадаємо, 9 серпня в Білорусі відбулися вибори президента. Лукашенко «зняв» з передвиборчих перегонів трьох потенційно сильних опонентів - блогера Сергія Тіхановського, ексбанкіра Віктора Бабарика та дипломата Валерія Цепкала. Проти перших двох порушили кримінальні справи, вони знаходяться під арештом, третій виїхав з країни, побоюючись кримінального переслідування. Штаби трьох опозиціонерів, яким не вдалося зареєструватися кандидатами у президенти, об'єдналися та просували кандидатуру дружини блогера Тіхановського – Світлани.
Упродовж голосування журналісти фіксували: проблеми з інтернетом, військову техніку на вулицях та багатокілометрові черги виборців, детальніше читайте тут.
9 серпня в Білорусі були проблеми з роботою соціальних мереж і менеджерів, а також перебої в роботі мобільного та кабельного інтернету в операторів ByFly, MTS, Life, «Космос ТВ». Також не працювали сайти багатьох великих медіа країни: державної агенції «БелТА», «Наша нива», «Онлайнер», «Белорусский партизан», незалежний портал TUT.by. У компанії «Белтелеком» заявили, що проблеми зі зв’язком з’явились нібито про «перевантаження каналів через зарубіжний трафік». Водночас недоступні для Білорусі інтернет-ресурси працювали нормально з-за кордону. 10 серпня ще не вирішені проблеми з доступом. Чинний президент Білорусі Олександр Лукашенко говорить, що в день виборів інтернет в країні відключали нібито з-за кордону, щоб «викликати невдоволення в населення». Крім того, Олександр Лукашенко сказав, що акції протесту нібито координувалися з Чехії, Польщі, РФ та України.
Прихильники Світлани Тіхановської, після оголошення результатів Національного екзит-полу, вийшли на мітинги в різних містах Білорусі. До їх розгону залучили ОМОН, зокрема, автозак силовиків в’їхав у натовп протестувальників, а міліція стріляла гумовими кулями. 9 серпня силовики затримали щонайменше 20 журналістів, знімальну групу (три особи) телеканалу «Дождь» видворили до РФ, а українського фотографа Associated Press та кореспондентів російських видань «Медуза» і Daily Storm побили.
Правозахисний центр «Весна» повідомив, що під час протестів в день виборів у Білорусі затримали понад 140 осіб. Водночас унаслідок штурму в ніч на 10 серпня, за даними правозахисників, десятки учасників акції отримали поранення, а один – загинув. Речниця Міністерства внутрішніх справ Ольга Чемоданова каже, що «жодних жертв немає». Міністерство охорони здоров'я також відкидає цю інформацію, називаючи її «фейком».
Згідно з результатами Національного екзит-полу станом на ранок 10 серпня, Олександр Лукашенко набрав 80.23% голосів, Світлана Тіхановська – 9.9%. Натомість, за даними незалежного екзит-полу станом на 20:30 9 серпня, на виборах президента Білорусі пані Тіхановська набирає 72,1%, Олександр Лукашенко – 13,7%.
Президент України Володимир Зеленський 10 серпня закликав владу та суспільство Білорусі відмовитися від насильства та перейти до відкритого діалогу. Із закликом припинити насильство до білорусів та силовиків звернулася кандидатка в президенти Світлана Тіхановська. Крім того, події в Білорусі засудили Верховний представник ЄС з питань закордонних справ та політики безпеки Хосеп Барель та Комісар ЄС Олівер Вархей. Глава польського уряду Матеуш Маравецький, своєю чергою, попросив керівництво ЄС провести позачергового засідання Європейської Ради щодо ситуації в Білорусі. Натомість президент Китаю Сі Цзіньпін, президент РФ Володимир Путін та президент Казахстану Касим-Жомрат Токаєв привітали Олександра Лукашенка з перемогою на виборах президента.
У Мінську в ніч на 11 серпня силовики застосували проти протестувальників гумові кулі та світлошумові гранати, унаслідок чого постраждали журналісти та фотокореспонденти видань «Наша Ніва», Getty Images, «Белсат», Tut.by і «МБХ медіа». У Білорусі під час масових протестів, 9-10 серпня, чотири журналісти перестали виходити на зв’язок: кореспондент «Медузи» Максим Солопов, фотокореспондент МІА «Россия сегодня» Ілля Піталев, журналіст «Белсату» Володимир Луньов, головний редактор опозиційного видання «Наша Ніва» Єгор Мартинович.
Фото: AFP, Настоящее время