Покращення: одеські ЗМІ зменшили кількість мови ворожнечі в червні
Покращення: одеські ЗМІ зменшили кількість мови ворожнечі в червні
У рамках проекту з подолання агресії, ксенофобії та мови ворожнечі в ЗМІ та соціальних мережах «Детектор медіа» продовжує публікувати огляди регіональних медіа, в матеріалах яких зустрічаються ознаки мови ворожнечі.
Аналіз одеських інтернет-видань («Думская», «Таймер», «Сегодня», «УСИ Одесса» та 048.ua) у червні 2017 року дискурс ненависті зменшив свої тенденції вияву як у кількісних показниках, так і якісних: основним об’єктом ворожнечі стали окремі соціальні групи.
Розглянемо ці приклади більш детально.
Кейс №1-2. Одесская область: на границе с Молдовой задержали нелегальных мигрантов и их проводника
Сайт «Думская», 1.06.2017.
Тема: соціальні групи.
Фрагмент: «Организатора канала и двух нелегалов сотрудники спецслужбы задержали при попытке незаконного пересечения государственной границы без каких-либо разрешительных документов».
В Коблево задержали 12 нелегалов
Сайт «Таймер», 29.06.2017.
Тема: соціальні групи.
Фрагмент: «В Коблево задержали 12 нелегалов» – заголовок.
Порушення: використання некоректних одиниць стосовно певних соціальних груп. Зокрема вживання «нелегали» замість більш коректного і рекомендованого міжнародними правозахисними організаціями «мігранти без документів».
Кейс №3. Пьяный украинский АТОшник взорвал гранатой сослуживцев – один погиб, двое ранены
Сайт «Таймер, 22.06.2017.
Тема: українсько-російські відносини.
Фрагменти: заголовок.
Порушення: невмотивоване використання розмовних одиниць («АТОшник») стосовно українських військовослужбовців, занурення цих найменувань в негативний контекст, що зумовлює формування негативних стереотипів.
Зокрема у коментарях деяких читачів відверто проявляється негативне ставлення до цих людей, наприклад: «укрофашисты уничтожают сами себя - это же просто прекрасно”, «там одна пьянь, бідло и ворье».
Кейс №4-7. Парк Горького закроют из-за «скопления бомжей, хулиганов, алкоголиков» (фотофакт)
«УСИ Одесса», 8.07.2017.
Фрагмент: заголовок.
В Одессе представлен проект создания мобильной службы помощи бомжам
Сайт Odessit.ua, 16.06.2017.
Фрагмент: «16 июня в пресс-центре "Одессит", в рамках онлайн-платформы "Социально активный гражданин", представители приюта для бездомных и сирот "Новая жизнь" презентовали проект создания в городе мобильной службы помощи людям без определенного места жительства – бомжам».
Одесситы бояться ходить по парку Шевченко из-за бомжей
Сайт «Таймер», 16.06.2017.
Фрагмент: заголовок + «В парке Шевченко в 200-х метрах от здания администрации парка живут и гадят бомжи».
Николаевские кладбища облюбовали бездомные
Сайт «Таймер», 20.06.2016.
Фрагмент: «На николаевских кладбищах появились поселения бомжей, которые мешают людям: зимой они живут в склепах, летом – на улицах».
Тематика: соціальні групи.
Порушення: використання некоректної лексичної одиниці стосовно осіб, які не мають житла; використання цих слів у негативному контексті, що сприяє стійості сформованому негативного образу та стереотипу щодо цих людей.
***
Приклади наявності мови ворожнечі в одеських медіа за жовтень 2016 - січень 2017 року читайте тут, а також в матеріалі «Мова ненависті в регіонах: сучасні «надбання» в одеських медіа», за лютий-квітень – тут, за травень – тут, а також в тексті «Мова ворожнечі як повноцінний учасник спілкування?».
Фото: justvibehouston