Журналісти OCCRP опублікували розслідування про дії російських спецслужб в Македонії
Журналісти OCCRP опублікували розслідування про дії російських спецслужб в Македонії
Про це йдеться у розслідуванні OCCRP, про яке пише російська «Новая газета».
Джерело з уряду Македонії на умовах анонімності передало архів з десятків секретних звітів журналістам міжнародного консорціуму Organized Crime and Corruption Reporting Project (OCCRP). У спільному розслідуванні також брав участь македонський телеканал NOVA TV і сербське видання KRIK.
Передані документи складені на основі прослуховування телефонних переговорів, зовнішнього спостереження й інформації джерел. У них йдеться про те, як російські офіцери Служби зовнішньої розвідки (СЗР) і ГРУ спільно з співробітниками посольства Росії намагалися впливати на внутрішню політику Македонії та інших балканських країн, щоб не допустити їх вступу в НАТО і просувати інтереси Росії.
«Протягом останніх дев'яти років Македонія знаходиться «під впливом найсильнішої і руйнівною пропаганди, а також діяльності розвідувальних служб, яка здійснюється через посольство РФ», - говориться в звіті на ім'я Володимира Атанасовскі, керівника Служби безпеки і контррозвідки Македонії.
«РФ використовує методи так званої "м'якої сили" як частину стратегії з ізолювання Балкан від впливу Заходу…Крім того, російська зовнішня політика перебуває в тісній взаємодії з енергетичною стратегією, мета якої - отримати контроль над стратегічними енергетичними ресурсами країни», - йдеться в звітах.
Як повідомляється в документах, почесні консульства Росії в македонських містах Бітола і Охрід діють як розвідувальні бази.
Реалізацією цієї стратегії в Македонії займаються три офіцера російської СЗР, які отримують вказівки з штабу в Белграді, столиці Сербії, і чотири співробітники російського ГРУ зі штабом в Софії, столиці Болгарії. Їх діяльність, судячи з документів, координується через посольство Росії в Скоп'є, столиці Македонії.
Македонські контррозвідники також вказують в звітах імена кореспондентів державного агентства ТАСС і представників Росспівробітництва як агентів російських спецслужб.
Російські агенти протягом багатьох років займалися вербуванням колишніх і діючих співробітників македонської армії і поліції, щоб «створити критичну масу людей з військовою підготовкою і в потрібний політичний момент використовувати їх в російських інтересах», говориться в звітах.
Крім того, представники Росії намагалися вплинути на редакційну політику і пропонували кошти македонським ЗМІ, особливо тим, які підтримують албанську меншину, щоб просувати російську політику в країні.
Як йдеться у звіті, зусилля «російських агентів» були ефективними. Наприклад, Македонія не приєдналася до західних санкцій щодо Росії в 2014 році з-за війни на Південному Сході України. Македонська влада тоді заявляли, що санкції сильно вдарили б по економіці країни.
З 2013 року контррозвідники стежили за співробітником сербської розвідки BIA Гораном Жівалжевічем, який активно працював над тим, щоб не допустити інтеграції Македонії в Європу. Документи говорять, що Жівалжевіч давав інструкції проросійському члену парламенту Македонії Івану Стоілковічу, лідеру Демократичної партії сербів.
Стоілковіч також неодноразово зустрічався з політиками сусідньої Чорногорії, які виступали проти членства їхньої країни в НАТО. Серед цих політиків були і ті, кого македонські контррозвідники називали агентами російських спецслужб.
Журналісти OCCRP додзвонилися до Стоілковіча. «Коли ви з кимось зустрічаєтеся, я питаю вас про це? Вам повинно бути соромно. Ви ображаєте мене», - відповів він журналістам.
Співробітник сербської розвідки Жівалжевіч на питання відповідати відмовився. Коментарів російської влади і спецслужб поки також не було.
Нагадаємо, журналісти проекту «Слідство.Інфо» та міжнародної мережі OCCRP створили фільм-розслідування про свого колегу Павла Шеремета, якого було вбито влітку 2016 року.